Република

За мерките за поддршка на бизнис секторот да можат да аплицираат и занаетчите. Кризата во овој сектор се чувствува од првиот ден. Без помош од државата поради ...
сите 509 | | | веќе видена

Србија подготвува пакет-мерки од повеќе од пет милијарди евра за закрепнување на економијата погодена од коронавирусот, а Словенија за таа намена ќе издвои три ...
сите 509 | | | веќе видена

Ковид-19 можел да се ширри меѓу луѓето со години или децении пред да се појави пандемијата, открива тим од научници во новата, алармантна студија, пишув „НЗ ...
сите 64 | | | веќе видена

Џо Германоти, татко на пејачката Леди Гага побара хуманитарна помош и ги замоли луѓето да му донираат дури 50.000 долари, за да може да ги плати вработените во ...
сите 9 | | | веќе видена

Американската сојузна агенција за лекови ФДА ја одобри примената на хлоракин и хидроксихлоракин за лечење на заболените од коронавирусот во болнички услови. ...
сите 53 | | | веќе видена

Со воведувањето ограничувања за движење и активности поради коронавирусот, загаденоста на воздухот е намалена во урбаните области низ цела Европа, покажуваат ...
сите 15 | | | веќе видена

Личните карти и возачките дозволи од денеска ќе има можност да се достават на домашна адреса на граѓаните. Ова не важи и за пасошите за кои е потребно да се ...
сите 57 | | | веќе видена

Постојат милион прашања поврзани со коронавирусот кои не интересираат, а на многу од нив српската докторка Ивана Милошевиќ, заменичка директорка на Клиниката ...
сите 6 | | | веќе видена

Две групи македонски државјани денеска треба да се вратат од Виена и од Базел, по што ќе бидат упатени во државен карантин кој е задолжителен за повратниците ...
сите 202 | | | веќе видена

Докторот од Калифорнија Тими Ченг кој лекува пациенти со коронавирус, по смената е самоизолиран. Тој решил да живее во шатор за да го заштити своето семејство ...
сите 9 | | | веќе видена

Универзитетската болница во Вашингтон неодамна објави 3Д видео од белите дробови на пациент со корона вирус. Во видеото се прикажани белите дробови на маж кој ...
сите 49 | | | веќе видена

До крајот на неделава ќе бидат поделени шест илјади заштитни маски на медицинските лица во државата благодарение на екипата од иницијативата, на чело со ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги претстави економските мерки за помош на Србија и економијата во надминување на коронавирусот. Имаме пари за ...
сите 63 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги претстави економските мерки со кои Србија би требало да ги преброди последиците од коронавирусот. Имаме пари за ...
сите 63 | | | веќе видена

Земјотресот на светските пазари на капитал и стоки, заради пандемијата на коронавирусот, трае веќе три месеци и ја предизвика, веројатно, најразурнувачката ...
сите 18 | | | веќе видена

Шпанскиот оперски пејач Пласидо Доминго (79) итно е префрлен во болница откако здравствената состојба му се влошила една недела откако дознал дека заболел од ...
сите 19 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да ја продолжи препораката за социјално (физичко) дистанцирање низ целата земја за 30 дена, откако експертите ...
сите 176 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на РФ објави видеоматеријал од италијанскиот град Бергамо каде што започна операција за дезинфекција на овој град во која учествува ...
сите 2 | | | веќе видена

next