Република

Зоран Заев во три наврати најавуваше кратење на платите на административците. Неговиот план за минимална плата на цел државен апарат од 14.500 денари, наиде на ...
сите 93 | | | веќе видена

Сведоци сме на едно различно време, проследено со тешки и неочекувани предизвици. Време кога целото наше внимание е насочено кон заштита на здравјето на ...
сите 93 | | | веќе видена

Дел од компаниите од чевларскиот сектор во Куманово ги одјавија, односно отпуштија своите работници. Според дел од вработените во овие компании кои ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Во Виена е уапсен терористот што го барале руските власти, а кој се криел во старски дом. Руските власти издале потерница во 2013 година за Чеченецот Адам С. ...
сите 12 | | | веќе видена

Пропусти во поглед на почитување на препораките за заштита од корона вирусот, како и недоследности во однос на општите хигиенски услови и продажба на производи ...
сите 64 | | | веќе видена

Министерството за здравство инфомира дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на коронавирус во Поликлиниката „Млин Балкан“. Граѓаните на ...
сите 161 | | | веќе видена

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ Битола испратило повеќе дописи до Министерството за Здравство, министерот за Здравство и ...
сите 57 | | | веќе видена

Смртноста од Ковид-19 во САД во изминатото деноноќие постигна рекорд, надминувајќи ја бројката од 800 починати лица. На ниво на цела земја досега вкупно умреа ...
сите 93 | | | веќе видена

За време додека ќе трае вонредната состојба, поради коронавирусот, добар и хуман гест е на граѓаните да им се овозможи електрична енергија по ефтина тарифа во ...
сите 61 | | | веќе видена

Мерките кои што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ треба да бидат прифатени од Владата доколку заедничка цел е добра и стабилна иднина на нашата држава и нашите ...
сите 331 | | | веќе видена

Итната медицинска помош од Куманово поради недостиг на возила и персонал, а во контекст на новонастанатата состојба со Ковид 19, започна да врши селекција на ...
сите 7 | | | веќе видена

Само еден ден откако беше донесена наредба граѓаните задолжително да носат медицински маски на јавни места за да се заштитат од ширењето на коронавирусот, ...
сите 17 | | | веќе видена

Ракометарките на членот на Бундес лигата, Бломберг Липе одлучија да му дадат поддршка на клубот во битката за опстојување и се откажаа од платите кои требаше ...
сите 122 | | | веќе видена

Организациите на Обединети нации ја повикаа меѓународната заедница за време на пандемијата со новиот корона вирус да ги заштити мигрантите и бегалците и под ...
сите 25 | | | веќе видена

next