Република

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на ...
сите 505 | | | веќе видена

Лекот за ревматоиден артритис „тоцилизумаб“ лекува сериозно заболени луѓе кои страдаат од Ковид-19, покажува истражувањето на научниците од Велика Британија и ...
сите 85 | | | веќе видена

Секое влегување во јавна затворена просторија веќе претставува ризик по здравјето и животот, затоа бараме да нé заштитат со тоа што ќе ги соборат бројките ...
сите 9 | | | веќе видена

Сојузот на здруженија на дијабетичари укажува на потребата од непречено функционирање на сите центри за дијабетес.Здружението бара од Министерството за ...
сите 757 | | | веќе видена

Православните христијани, утре на 21 ноември го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. ...
сите 18 | | | веќе видена

Поради лошата епидемиолошка слика во Солун и исполнетите државни болници, Министерството за здравство на Грција, принудно презема две приватни клиники и ги ...
сите 155 | | | веќе видена

Кој ќе има финансиска и политичка корист од богатата зделка меѓу Заев и Макпетрол, која се прави во матно време и во услови кога арбитражата се уште трае, кога ...
сите 40 | | | веќе видена

Сигурно веќе имаме хипохондрици и анксиозни. И јас исто реагирам. Ако се закашлаш, одма се прашуваш, грло ако те заболи, па во близина некој ако се закашла. Се ...
сите 687 | | | веќе видена

Трговијата со органи во „жолтата куќа“ започнала откако еден од блиските соработници на Хашим Тачи бил тешко повреден. Тој бил погоден во стомакот и му бил ...
сите 3 | | | веќе видена

Реалните можности на нашиот здравствен систем се да апсорбира некаде 20-тина новопримени дневно во скопските болници плус десетина во другите градови, а со ...
сите 687 | | | веќе видена

Значи замолувам да ѝ помогнеме малку на државата. Бидете одговорни како и јас сега, повикува Богдан Илиевски на Фејсбук. Завариева, ти благодарам затоа што не ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако Советот на безбедност ѝ препорача на Владата да прогласи кризна состојба на територијата на целата држава многумина се прашуваат што тоа значи. Кризна ...
сите 757 | | | веќе видена

Европската унија може да плати повеќе од девет милијарди евра за вакцините Фајзер и КјурВак, јавија западни медиуми повикувајќи се на официјален претставник на ...
сите 350 | | | веќе видена

next