Република

По повод Денот на Армијата на Република Македонија, претседателот Ѓорге Иванов со Орден за воени заслуги ги одликува Командата за обука и доктрини, Баталјонот ...
сите 158 | | | веќе видена

Шпанската полиција синоќа ги соопшти имињата на осомничените Мароканци за нападите изведени во Барселона и Камбрилс, во кои 14 лица го загубија животот и ...
сите 522 | | | веќе видена

Најмалку шест лица се повредени, меѓу кои и едно бебе, откако автомобил влета во една продавница во трговски центар во Сиднеј, јавуваат локалните медиуми. ...
сите 12 | | | веќе видена

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележуваат големиот празник, Преображение. Овој празник секогаш паѓа во време на Богородичниот пост. Затоа ...
сите 25 | | | веќе видена

Каталонската полиција ги објави имињата и фотографиите на четворицата осомничени за крвавите напади во Барселона и Камбрилс. Главниот осомничен Муса Укабир ...
сите 522 | | | веќе видена

Двајца италијански државјани се првите идентификувани жртви во вчерашниот терористички напад во Барселона. Италијанскиот премиер, Паоло Џентилони, соопшти дека ...
сите 95 | | | веќе видена

Автокефалната на Самуил, како автокефална и единствена во царството не можела да биде подредена на друга црква освен формалната подреденост на Константинопол ...
сите 11 | | | веќе видена

На 86 годишна возраст денеска почина Јово Никушев, едно од најпознатите и најуспешните фудбалски имиња во историјата на Македонија. Јово Никушев е роден 17 ...
сите 14 | | | веќе видена

next