Портал

Линиќ рекол дека Милановиќ сака да го стави во затвор, бидејќи „само така ќе успее во своите намери и сплетки", додавајќи дека ќе се обрати пред парламентарниот Одбор за надзор на разузнавачките служби, откако ќе ги собере сите потребни докази дека Милановиќ злоупотребил одредени државни служби. Линиќ, кој заедно со Милановиќ се партиски колеги во владеачката Социјалдемократска партија, изјавил дека исто така се залага и за предвремени парламентарни избори. На изјавата од Линиќ реагирал и потпретседателот на парламентарниот Одбор за внатрешна политика и национална безбедност, Игор Драгован и најавил дека Одборот ќе ги истражи наводите на поранешниот министер дека премиерот ги злоупотребил безбедносните служби. „Одборот ќе ги истражи и аргументираните и неаргументираните наводи за да ги расчисти сомневањата за можната злоупотреба на безбедносно-разузнавачките апарати", рекол Драгован. Линиќ во четвртокот го обвинил Милановиќ дека го сменил од министерската функцијата за да ги заштити својот брат и ...
сите 4 | | | веќе видена

Напаѓачот кој за Костарика одиграл 93 натпревари и постигнал 32 гола, на тренингот го повредил стапалото, поточно се здобил со скршеница на метатарзалната коска, поради што ќа паузира помеѓу три и четири месеци. Информацијата на прес-конференција ја потврди селекторот на Костарика, Жоао Пинто. Саборио играше на Мундијалот во 2006 година, кога Костарика забележа три пораза во конкуренција на Германија, Полска и Еквадор. На Мундијалот во Бразил, Костарика се наоѓа во Д групата, заедно со три поранешни светски шампиона (Италија, Уругвај и Англија).
| | веќе видена

Чејни вели дека многу луѓе на Блискиот исток сметаат оти раководството на Обама го намалило влијанието на САД во странство. „Сите тие се апсолутно убедени дека способноста на САД да влијаат во тој дел на светот е драматично намалена, во времето на овој претседател". „Имаме проблем со покажувањето слабост, и таа се наоѓа директно во центарот на Белата куќа", изјави Чејни за американската телевизија. Според поранешен потпретседател на САД, пример за ваквата слабост е планот на Обама промовиран претходно седмицава да ги повлече сите американски војници од Авганистан до 2016 година, наместо да преговара за останување на контингентот во таа земја. „Тоа е глупаво, неразумно и, всушност, тоа претставува чекор кој само ќе го потврди мнението за слабостите на Американците, за тоа што нашиот лидер не ја разбира ангажираноста на САД во светот и не е подготвен да дејствува во согласно со неа",. Рече Чејни. Според Чејни, исто така, едно од големите промашувања во надворешната политика на Обама е фактот дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Според истиот извор, Барселона е подготвена да ја активира отпупната клаузула во договорот на 22-годишниот фудбалер, која изнесува високи 60 милиони евра. Новиот тренер Луис Енрике и раководството на Барселона сметаат дека Коке би бил идеален наследник на Чави, кој се наоѓа на залезот на кариерата. Доколку трансферот биде реализиран со споменатото обештетуивање, тогаш Коке би станал најскапиот шпански фудбалер во историјата, бидејќи би ја надминал сумата од 58 милиони евра, колку што Ливерпул му плати на Атлетико за Фернандо Торес. Коке беше еден од најдобрите играчи на Атлетико во минатат сезона, во која тимот ја освои титулата во првенството на Шпанија и играше во финалето на Лигата на шампиони. Во шпанското првенство Коке постигна шест гола и имаше 14 асистенции.
сите 6 | | | веќе видена

„Дојката и темната брадавица јасно се гледаат низ провидниот фустан", се наведува во соопштението на Асоцијацијата. Првиот дел на „Sin City" стана озлогласен поради премногу насилство во него. Филмот е работен според графичката новела на Френк Милер кој заедно со Роберт Родригез го режираше филмот. Продолжението „Sin City: A Dame To Kill For" е работено според втората книга од серијата на Милер и е продолжение на некои приказни од првиот дел. Во филмот повторно се јавуваат Џесика Алба како Ненси Калахан и Мики Рурк како Марв. Покрај нив, во филмот глумат и Џозеф Гордон Левит, Брус Вилис, Росарио Досон, Џош Бролин, Џејми Чанг, Кристофер Лојд, Лејди Гага и други. Во кино салите ќе почне да се прикажува во август.
сите 8 | | | веќе видена

Мајкл Џејкобсон, извршен директор на Центарот за наука во јавниот интерес, кажува дека со намалување на внесот на сол во организмот би можеле да се спасат дури 100 илјади животи годишно. Азодикарбонамидите ја разградуваат солта на материи кои можат потенцијално да бидат канцерогени, па намаленото внесување на сол е секако препорачливо. Производителите на храна почнуваат да го намалуваат уделот на солта во храната, но тој процес е премногу бавен, па секако треба да внимавате на составот на намирниците. Освен во прехранбените производи, солта се користи при обработката на метали, хартија и целулоза. Грицките како чипсот многу често се припремаат во растително масло, а токму тоа масло може да биде опасно за здравјето откако тие ќе се спакуваат. Таа постапка се нарекува оксидација. Бутилираниот хидроксианизол (BHA) и бутилираниот хидрозитолуен (BHT) се антиоксиданси и конзерванси на база на нафта кои се користат во многу намирници за да се спречи оксидацијата и за да се продолжи рокот на траење. Со ...
сите 4 | | | веќе видена

УЕФА, во соопштението наведува дека два влеза на стадионот „Сантијаго Бернабеу“, односно секторите 120 и 122 ќе бидат затворени за гледачи на првиот следен натпревар кој е во нејзина организација. „Реал Мадрид е обврзан на тие трибини да истакне банер на кој ќе пишува „Не на расизмот“, прецизира УЕФА. Реал на 23.април го совлада Баерн со 1:0, а по победата во реваншот од 4:0 се пласира во финалето, каде по продолженијата го победи Атлетико со 4:1 и ја освои јубилејната десетта титула, европски клупски првак, во својата историја.
сите 6 | | | веќе видена

Истражувањата покажуваат дека разменувањето нежности непосредно после сексот го подобрува квалитетот и задоволството во врската. „Кога луѓето размислуваат на секс често се фокусираат на самата пенетрација и оргазмот. Ова истражување покажува дека и други аспекти од сексот се многу важни за односот и задоволството“, кажува Ејми Мјуз од Универзитетот во Торонто. Истражувањето опфати 101 пар кои пополнуваа анкета за однесувањето после сексот. Испитаниците кои во просек 15 минути се мазеле после сексот биле многу среќни и задоволни во врската. Мазењето после секс не само што ве прави позадоволни, туку е и од исклучителна важност за луѓето кои имаат деца. „Родителите често немаат време за секс и романтика. Времето поминато во разменување нежности после сексот има големо влијание на односот помеѓу паровите со деца, многу поголемо отколку она на паровите без деца“, заклучува авторката на истражувањето.
сите 5 | | | веќе видена

Британскиот издавач Том Машлер, во чија сопственост се наоѓале цртежите и песните околу половина век, одлучил да ја продаде колекцијата на аукција. Аукциската куќа Sotheby's соопшти дека станува збор за најголемата приватна колекција на дела на Ленон која се појавила на пазарот. Меѓу најинтересните предмети е цртежот на момче со шест птици која се појавила во книгата „In His Own Writing". Цртежот се очекува да достигне цена од 12 до 15 илјади фунти. Цртежот е искористен и 30 години подоцна во песната „Free as Bird" која Ленон ја напиша во 1977 година. На линкот може да се погледнат сите дела што ќе се најдат на аукцијата во Њујорк -www.sothebys.com/en/auctions/2014/so-lennon-manuscripts-sale.
сите 5 | | | веќе видена

Еден од најтрофејните европски тренери во вторник ќе потпише двегодишен договор, а потоа на прес-конференција ќе биде и официјално претставен како нов тренер на Анадолу Ефес. Ивковиќ беше без ангажман уште од завршувањето на Европското првенство во Словенија, каде со репрезентацијата на Србија го освои седмото место. Искусниот тренер со турскиот тим беше поврзуван уште од декември минатата година. Во исклучитело богата тренерска кариера Ивковиќ меѓудругите ги предводел Партизан, ЦСКА Москва, Динамо Москва, Олимпијакос екипа со која има освоено две титули европски првак. Селектор на Србија беше во периодот од 2008 до 2013 година.
сите 10 | | | веќе видена

Вашето тело константно губи течности, што значи дека со нив се губат и есенцијалните соли кои се одговорни за вашата крвна слика. Колку повеќе течности губите, толку повеќе паѓа крвниот притисок, што доведува до помал довод на кислород во мозокот, а тоа резултира со главоболка. Доколку вашата урина има интензивно жолта боја, тоа значи дека концентрацијата на соли во неа е поголема од нормалната и дека организмот не може добро да се прочисти и собира токсини. Доколку вашата урина е прозирна, тоа значи дека внесувате премногу течности. Водата помага во испирање на цревата и нивно ефикасно чистење. Ако во организмот нема доволно вода, храната тешко може сама да се движи па подолго се задржува во цревата. Резултат на тоа е надуеност и непријатен затвор.
сите 3 | | | веќе видена

Водачот на проруските ткн народни милиции за самоодбрана кои не ги признаваат прозападните власти во Киев и прогласија независност во источната украинска област Донбас - Народна република Луганск, Алексеј Шмиленко, за агенцијата Интерфакс дека набљудувачите се ослободени, но оваа информација од ОБСЕ уште не ја потврдиле. Во четвртокот навечер самопрогласениот „народен градоначалник" на Славјанск, град во областа кој е во целост под контрола на проруските милиции, Вјачеслав Пономарев соопшти дека набљудувачите на ОБСЕ се кај сили кои се под негова контрола и дека тие контактирале со центрлата во Киев Оваа група набљудувачи на ОБСЕ се од Данска, Естонија, Швајцарија и Турција, се наоѓале во рутинска патрола недалеку од Донецк кога биле приведени. Седиштето на мисијата на ОБСЕ во Киев со нив контактот го загубил во понеделникот. Подоцна во петокот ОБСЕ соопшти дека, исто така, загубила контакт со друга четиричлена група свои набљудувачи, со кои последен пат контактирале околу 19 часот по локално време во ...
сите 17 | | | веќе видена

Покрај десниот бек на Вардар, признание доби и левото крило на Металург, Дејан Манасков, кој е избран во идеалниот тим на најдобрите млади ракометари. Најдобриот млад играч во светот и идеалниот тим за сезоната 2013/2014 е избран со гласовите на новинари од Норвешка, Данска, Шпанија, Франција, Србија, Хрватска и Словенија, но со гласовите на посетителите на страницата на ракометниот портал. Идеалниот тим на „handball-planet.com“: Голман: Петер Јохансен – Савехоф Лево крило: Дејан Манасков – Металург Лев бек: Ласен Андерсон – Колдинг Среден бек: Џим Готфридсон – Фленсбург Десен бек: Алекс Душебаев - Вардар Десно крило: Богдан Радивојевиќ – Фленсбург Пивот: Тео Чориќ – Загреб.
сите 26 | | | веќе видена

Саутемптон речиси идентична понуда за продажба на Ламберт имаше во јануари од екипата на Вест Хем, но напаѓачот изрази желба да се пресели во Ливерпул каде во младинската школа ја започнал кариерата. Поранешниот фудбалер на Бристол, Стокпорт и Рочдејл минатата сезона за Саутемптон одигра 39 натпревари на кои постигнал 14 голови. Ламберт на лекарските прегледи во Ливерпул ќе пристигне по пријателскиот натпревар помеѓу Англија и Перу, кој ќе се одигра во петок, а доколку ги мине, официјално како играч на ’црвените’ ќе биде преставен во понеделник.
сите 11 | | | веќе видена

Вкупно Томљановиќ запиша 19 винери и 29 неизнудени грешки, додека Радванска имаше само 12 директни поени и 22 неизнудени грешки. Инаку, Томљановиќ дебитира на Ролан Гарос, а пласманот во третото коло е нејзиниот најголем успех на Грен слем турнирите. Во осминафиналето таа ќе игра против подбрата од дуелот меѓу Суарез Наваро и Таунзенд. Елиминацијата на Радванска е уште еден од сензационалните резултати на женскиот дел од турнирот на Ролан Гарос, откако претходно беа елиминирани првата и втората носителка Серена Вилијамс и Ли На.
сите 100 | | | веќе видена

Триесетгодишниот Д.И. од Радовиш, вработен како поштар-разнесувач во АД „Македонски Пошти" подружница Радовиш, минатиот месец присвоил 39.943 денари кои му биле доверени за исплата на пензии. На задолжените налози за исплата на готовина во рубриката потпис на примачот, истиот своерачно ги потпишал во име на трето лице различно од примачот за кого биле наменети средствата. Вака потпишаните налози ги користел за раздолжување кај претпоставените во АД „Македонски Пошти". ПС Радовиш поднесе кривична пријава против Д.И. поради основано сомнение дека сторил кривично дело „проневера во службата", „посебни случаи на фалсификување исправи" и „употреба на исправа со невистинита содржина"
сите 16 | | | веќе видена

Русија и Украина се согласија да го разгледаат предлогот на еврокомесарот Гинтер Итингер Киев на Москва да и' плати две милијарди долари долг до четврток и уште половина милијарда долари до 7-ми април. Итингер во петокот во разговор за германското државно радио изјави дека сега е јасно колку Русија и' испорачала природен гас на Украина од ноември минатата година до мај годинава. „Украина денеска мора да објасни дали ќе уплати или веќе ја уплатиле првата рата, во значителен износ, висок троцифрен милиони износ.. Така што ќе биде јасно дали е подготвена да ги плати своите обврски: оној кој ќе добие гас мора да плати", истакна еврокомесарот за енергетика. Од друга страна цената од 485 долари за 1.000 кубни метри гас која Русија ја бара за испорака на гас за Украина е неприфатлива, односно не е во согласност пазарот туку ја диктира политиката, вели Итингер. „Откако Украина ќе ги плати долговите, очекуваме Русија да гарантира чесна цена за иднина.", во согласност со она што го плаќаат другите европски земји. ...
сите 70 | | | веќе видена

„Обвинителството презема мерки и активности и таму каде што постои кривично дело ќе покрене постапка, а таму каде што не постои, нема", изјавил Вучиќ во Пирот одговарајќи на новинарско прашање да го прокоментира вчерашното сослушување на претседателот на општина Обреновац Мирослав Чучковиќ и дали ќе има уште такви сослушувања, објави Б92. Вучиќ истакнал дека тој е спремен за секаква одговорност. „Очекував сериозни и жестоки напади и на крајот - ништо, како и вообичаено", рекол тој. Денеска продолжува давањето изјави во белградската полиција за евентуални пропусти приалармирањето на населението на Обреновац пред катастрофалните поплави, за воведувањето на вонредна ситуација и однесување во текот на таквата ситуација
сите 5 | | | веќе видена

Масовните демонстрации во бразилските градови поттикнати од незадоволството поради социјалната политика и финансиските средства кои владата ги потроши за организацијата на СП, ги мобилизира бразилските власти во пресрет на првенството на кое ќе настапат 32 светски репрезентации. Претседателката на Бразил, Дилма Русеф наредила војската да и се придружи на полицијата која ќе ги обезбедува хотелите и тренинг камповите, соопшти министерството на одбрана. Како што се наведува, околу 1.800 припадници на приватно обезбедување е ангажирано на сите 12 стадиони, а во случај на потреба на располагање ќе бидат и 700 федерални агенти. Организаторите на СП обезбедиле голем број на камери и метал-детектори кои ќе бидат поставени на влезовите на стадионите. Се наведува дека се очекува во Бразил да пристигнат десетина илјади аргентински навивачи, инаку најекстремните меѓу нив познати како ’барас барас’ биле вмешани во инциденти во Мексико во 1986, во Франција во 1998 година и пред четири години на СП во Јужна Африка. ...
сите 19 | | | веќе видена

Проблемот се јавува во тоа што потрошувачите се уште не знаат дека согласно законот за заштита на потрошувачи, еден производ може да се сервисира најмногу три пати и доколку се расипе четврти пат тие имаат право да бараат нов производ или поврат на средствата, информира ОПМ. Исто така дека сервисирањето на производот може да трае најмногу 30 дена и доколку не се сервисира во тој период, потрошувачите имаат право да бараат нов производ или поврат на средствата. Чести се проблемите кога трговците од најразлични компании не ги почитуваат овие права на потрошувачите и често не им даваат нови производи или поврат на средствата. „Може да се издвои еден случај кога еден широк ланец на маркети кои продаваат технички производи правеше заблуда кај потрошувачите со тоа што издаде флаери со погрешно означени карактеристики на одредени производи, па производителот на тие производи се обрати кај нас и реагиравме веднаш до Државниот пазарен инспекторат тоа да биде веднаш спречено", велат од ОПМ. Друг значаен проблем кој ...
сите 23 | | | веќе видена

next