Портал

Во соопштението се истакнува дека Црна Гора и Исланд се придружени на европските санкции како земји кандидатки за членство во ЕУ, за Албанија како потенцијален кандидат за започнување преговори за членство и за Лихтенштајн и Норвешка како членки на Европската економска зона и Европската асоцијација за слободна трговија. „Тие ќе обезбедат дека нивните национални политики се во согласност со одлуката на Советот на Европа (за санкциите). ЕУ ја прими на знаење оваа обврска и ја поздравува", се вели во изјавата на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон. И претходно овие земји се приклучија на индивидуалните санкции на ЕУ донесени на 17-ти март, а кои беа проширени на 21-ви март. На тоа ниво земјите најавија спроведување рестриктивни мерки во согласност со одлуките на Европската унија од 28-ми април и 12-ти мај. Со првата одлука на Советот на Европа со санкциите беа опфатени 15 лица. Со втората, пак, на листата беа додадени уште 13 личности, руски функционери и бизнисмени, како и лица од Крим и источна ...
сите 8 | | | веќе видена

Новинарот на Reuters извести дека видел густ чад како се извива над аеродромот откако речиси два часа одекнувале експлозии, а борбените авиони и хеликоптери го надлетувале ова подрачје. Украински безбедносни извори потврдиле за агенцијата дека во близина на аеродромот се истоварени украински специјалци и дека станува збор за еден од најжестоките судри досега во ткна „антитерористичка" операција што ја спроведуваат властите во Киев откако проруските ткн народни милиции за самоодбрана прогласија независност и контролираат неколку градови во источниот регион. Велејќи дека изминал рокот кој на проруските бунтовници им е даден за мирно да го положат оружјето, портпаролот на украинските сили кои ја водат операцијата на истокот од земјата изјави дека два авиона „Сухој Су-25" ниско го налетувале аеродромот „Сергеј Прокофјев" и истрелувале предупредувачки удари. Герилците како одговор отворија дезориентиран оган од сите видови оружја", изјавил портпаролот, потврдувајќи дека во нападот учествувале и авиони „МиГ-29". ...
сите 19 | | | веќе видена

Најпрво што треба да направите е да го растворите средството за чистење теписи со вода, а тоа направете го според упатството на средството. Потоа во водата додадете две шолји сода бикарбона, 20 капки етерично масло од лаванда, осум капки етерично масло од рузмарин и 1/2 шолја киселина. Сето тоа добро измешајте го за смесата за се соедини. Земете ја четката за перење теписи и темелно тријте го тепихот, но трудете се да не нанесувате премногу вода на него. Кога ќе се исуши тепихот повторно ќе мириса на чисто, а сите тврдокорни дамки ќе бидат отстранети.
сите 9 | | | веќе видена

Малата историја на облеката изгледа вака: боксериците настанале во 1925-та година, фармерките датираат од 1873-та, додека првите маици се појавиле во 190-та. Чорапите настанале во 1939-та, а првите копчиња во 1200-та. Наочарите за сонце ги има од 1752-ра, а патентот од 1913-та.
сите 2 | | | веќе видена

Девин Грем е авантурист кој се занимава со снимање видеа и автор на популарниот Јутјуб канал „Devinsupertramp“. Повеќето од неговите видеа се објавени на неговиот канал и има милиони кликови и многу брзо станува вирален хит. Девин неодамна си го исполни својот животен сон и отиде во Перу за да го посети Мачу Пикчу. Изгубениот свет град на Инките и дестинација која многу би сакале да ја погледнат, но ја немаат таа можност, а Девин со своето видео многу добро им го презентира ова мистично место:
| | веќе видена

Во саботата на 24 мај на Попова Шапка пристигнаа гостите од планинарските друштва од целиот Балкан и со свеченото отворање кое се организираше во хотелот Попова Шапка и официјално беше отворена манифестацијата, по што следуваше состанок со водичите на екипите и беа објаснети правилата и условите за искачувањето. Во неделата на 25 мај, точно во 6.30 часот долга колона на планинари тргнаа кон највисокиот врв на Шар Планина, Титов Врв 2.747 м. Патеката беше организирана и обележана по стандардите за движење по планинарска патека. Долж истата имаше и пропратни пунктови кои служеа за обезбедување, упатување, информации и давање на прва помош. Временските услови беа одлични - поголемиот дел од денот беше сончево, само наместа имаше магла. Вкупниот број на учесници оваа година беше 900 планинари од 44 планинарски друштва од целиот Балкан.
сите 22 | | | веќе видена

„Раскинаа пред две недели. Не знам зошто, но повеќе не се заедно. Во Кан се шушкаше за тоа дека раскинале. Таа стигна на фестивалот точно кога тој си замина, така што не се сретнаа“, наведува извор близок на британскиот магазин. 27-годишната Роузи и порано ја раскинувала врската со 18 години постариот актер. Наводно, манекенката не е среќна поради тоа што Џејсон одбива да ја запроси и после четири години врска. Сепак, нејзиниот потпарол изјави ека работните обврски и недостатокот на време поминато заедно се главните виновници за раскинување на врската.
сите 5 | | | веќе видена

Основниот суд Скопје 1 во понеделник донесе пресуда со која го осуди Ставриќ на една година затвор затоа што примил мито од две илјади евра за посредување на пациент за добивање на инвалидска пензија. Познатиот доктор го оцени случајот како монтиран. Судот му ја укина мерката притвор, до правосилноста на пресудата.
сите 60 | | | веќе видена

По победата на нејзината Демохристијанската унија (CDU/CSU) во Германија, Меркел изразила задоволство од „солидниот резултат" за конзервативците во земјата и во цела Европа, иако тие загубија речиси една петтина од мандатите во споредба со претходните избори во 2009 година, пренесува AFP. Меркел, сепак, не изјавила дека водечкиот кандидат на конзервативците, Жан Клод Јункер треба автоматски да биде следниот претседател на Европската комисија, кој ќе го наследи Жозе Мануел Баросо. Бидејќи ниту конзервативната Европска народна партија (ЕPP), ниту социјалистите добија јасно мнозинство со 376 места во парламентот, таа изјавила дека „мора да има преговори" за тоа кој ќе ја преземе функцијата на претседател на Европската комисија. Претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј деновиве ќе оствари разговори со лидерите на фракциите во Европскиот парламент, во врска со тоа кој треба да ја заземе највисоката функција во ЕК и за прашањата како што се начините за борба против „невработеноста, прашањето за ...
сите 22 | | | веќе видена

Резултатите од истражувањето сугерираат дека стресот во раната возраст може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, бидејќи влијае врз функцијата на крвните садови и врз крвниот притисок, а тие негативни ефекти можат да се дијагностицираат уште во младоста. „Податоците за истражувањето врз животните ги потврдивме кај луѓето. Кај луѓето коишто имале повеќе стрес во детството регистрирана е таа врска посилно отколку кај луѓето кои немале стресно детство", вели Џенифер Полок од универзитетот Алабама во Бирмингем. Нејзиниот тим го проучувал движењето на крвниот притисок и другите показатели во крвните садови кај тинејџери, како и односот на тие промени и изложеноста на стрес во детство. Притоа научниците утврдиле дека на списокот трауми во детството кои се поврзани со премените во крвните садови предничи дисфункционалноста на домот, а следеле занемарувањето и злоставувањето. За потребите на истражувањето, Полок и нејзиниот истражувачки тим го анализирале од 1989 година здравјето на крвните садови кај 221 ...
сите 6 | | | веќе видена

Клижан, во првото коло, мечот со фаворизираниот Јапонец го реши во три сета (7:6, 6:1, 6:2). Незивеснот на овој меч имаше само во првиот сет, кој Словакот го доби во тај брејк по 58 минути игра, во останатите два сета Клижан го декласира својот противник. Во второто коло Клижен ќе игра против Холанѓанецот Робин Хасе, кој со 3:0 го победи рускиот ветеран Николај Давиденко.
сите 42 | | | веќе видена

Утре наутро подгответе си кафе или чај без шеќер и тоа ќе биде одличен почеток на денот. Денес е тешко да го ибегнете шеќерот бидејќи се наоѓа во скоро сите производи, но доколку сами си ги подготвувате вашите оброци лесно ќе ја избегнете таа замка. Наместо житарици, доручкувајте јајца или зеленчук и намирници богати со антиоксиданси, како боровница, брусница, малина... После доручекот не заборавајте ја оралната хигиена. Изберете ја идеалната четкичка и мијте ги редовно забите. Без разлика каква четка за заби користите, менувајте ја на секои три месеци иако не изгледа истрошена. Хигиената на устата ве штити од забни наслаги и од другите појави кои водат до кариес. Црниот чај нека стане дел од вашата дневна рутина. Научните истражувања спроведени во Сингапур сугерираат дека пиењето црн чај значително го намалува ризикот од Паркинсонова болест, и тоа за 71%. Исто така тој помага во намалување на ризикот од срцеви болести, карцином, остеопороза и кариес. Конзумирајте го без шеќер и млеко. Црвеното е здраво. ...
сите 3 | | | веќе видена

1. Конечно! Време е и јас малку да се позабавувам! 2. Се надевам дека ми ги гледа градите бидејќи од оваа перспектива изгледам посексапилно. 3. Колку се изморив... дали е тоа бидејќи престанав да вежбам? Морам да поработам на кондицијата. 4. Со оглед на тоа колку пари потрошив на овој градник, драго ми е што конечно успеав да го презентирам... макар и на две минути. 5. Допри ми ги брадавиците... така! 6. Дали е добар овој ритам? Или е пребавно? Или пребрзо? Поради ова ја мразам оваа поза... 7. Се надевам дека нема да направам некој неконтролиран потег кој ќе резултира со кршење на пенисот... некаде сум прочитала дека и тоа може да се случи? 8. Не ми се допаѓа тоа што во оваа поза се „трескаат“ некои делови од телото кои не би требало да го прават тоа. Но, тој го сака моето тело и немам причина за грижа, нели? 9. Толку ме болат колената што не сум сигурна дали можам уште долго да издржам. 10. Уф, каква добра вежба за затегнување на мускулите.
| | веќе видена

Ројс, во анкетата, освоил 45,6 отсто од гласовите, а зад него се пласирале неговиот соиграч Роберт Левандовски и играчите на Баерн Аријен Робен, Филип Лам и Тајого Алкантара. Победникот од минатата сезона, Франк Рибери, освоил само шест гласа. 24-годишниот Ројс, оваа сезона во Бундеслигата имал учинок од 16 голови и 14 асистенции. Во истата анкета за најдобар голман е избран Мануел Нојер од Баерн, додека за најдобар тренер е избран стратегот на Аугзбург, Маркус Вајнцирл.
сите 15 | | | веќе видена

Меѓународната набљудувачка мисија, која била предводена од ОБСЕ, го осудила насилното затворање на локалните изборни единици од страна на вооружени групи, грабнувања, упади во приватни куќи и конфискување на опрема и изборен материјал, а нивната цел, според набљудувачите, била „скратување на правото на граѓаните да гласаат", пренесува Ројтерс. Андреас Грос, шефот на набљудувачката делегација на Советот на Европа, истакнал дека изборите биле спроведени исклучително квалитетно со што му се дава неоспорен легитимитет на новиот украински претседател веднаш да започне „внатрешен дијалог" со сите граѓани во источните региони на земјата со цел обновување на довербата. Кондиторскиот тајкун, Петро Порошенко, кој според се, уште во првиот круг ја обезбеди изборната победа, изјавил дека негов приоритет ќе биде задушување на бунтот на проруските сепаратисти на истокот од Украина, каде вооружени групи во двата источни реиони држат под контрола некои стратешки пунктови.
сите 43 | | | веќе видена

Помеѓу гостите бил и прочуениот моден дизајнер Валентино, Андреа Бочели, Лана дел Реј, која пееше на приемот, како и многу други пријатели и членови на семејството на славниот пар. Меѓутоа, иако се шпекулираше дека ќе дојдат и Бијонсе и Џеј Зи, овој брачен пар не се појави, наводно поради расправијата помеѓу другарката на Ким - Рејчел Рој и сестрата на Бијонсе - Соланж, која резултираше со скандалозна тепачка во лифт. Од друга страна, некои тврдат дека Бијонсе не ја поднесува Ким и нејзиното семејство и дека тоа е вистинската причина.
сите 41 | | | веќе видена

Медиумите овие денови пишуваа дека младиот пејач не ја испуштал бразилската манекенка Адријана Лима, а во таа прилика ѝ се додворувал играјќи со неа. Адријана присуствувала на забавата, а Бибер постојано се врткал околу неа. Се гледа дека и Адријана не избегнувала можност да флертува со младиот пејач. Меѓутоа, на крајот од вечерта Адријана љубезно го одбила, кој потоа изјавил пред пријателите дека нема да се смири додека „не ги смува сите топ модели“. Камерите го забележаа ова додворување, па пред самиот крај на видеото може да ги видите Адријана и Бибер како танцуваат.
сите 12 | | | веќе видена

Микробиологот Роб Најт објаснува дека привлекувањето или одбивањето на комарците зависи од микроорганизмите на нашата кожа, кои создаваат различни хемикалии, од кои некои се попривлечни за комарците. На нашата кожа живеат трилион микроби, и тие претставуваат само мал процент од вкупно 100-те трилиони бактерии кои живеат во нашето тело, а имаат многу важна улога во регулирање на мирисот на телото. Без тие бактерии човечката пот не би мирисала. Меѓутоа, тие бактерии во голема мерка се разликуваат од еден до друг човек. Додека сите ние делиме дури 99.9% од ДНК материјалот со другите луѓе, од микробите споделуваме само 10%. За да покажат како одредени видови микроби ги привлекуваат комарците, истражувачите побарале од 48 возрасни мажи на 2 дена да се откажат од алкохол, бел лук, зачинета храна и туширање и 24 часа да носат најлонски чорапи, со цел да направат колекција на микробите на нивната кожа. Научниците потоа со помош на стаклени перли, со кои ги триеле стапалата, го „собрале“ мирисот на мажите како мамец ...
сите 14 | | | веќе видена

Играчот од редот за врска, поради повреда беше заменет во 33.минута на натпреварот за пласман во Премиер лигата, помеѓу неговиот Квинс Парк Ренџерс и Дерби Каунти. Дополнителните лекарски прегледи и магнетната резонанца, кои биле извршени во понеделникот во Загреб, покажале сериозна повреда на бутниот мускул. Крањчар е третиот фудбалер на Хрватска кој поради повреда нема да патува на Светското првенство, претходно подготовките на репрезентацијата ги напуштија Иво Иличевиќ и Иван Стриниќ. Хрватска на 12.јуни, против домаќинот Бразил во Сао Паоло, ќе го отвори фудбалскиот Мундијал.
сите 5 | | | веќе видена

„Неможноста од пристап до кредити ги погодува профитабилните компании во државите како што се Шпанија и Португалија со што се кочи растот во овие две економии, истакна Драги во понеделникот на годишната конференција на гувернери која се одржува во португалскиот град Синитра. Тој предупреди дека слабата понуда на кредити штети на закрепнувањето на еврозоната. Се очекува дека ЕЦБ ќе преземе одредени мерки на редовното месечно заседание закажано за 5 јуни. Драги не сакаше да говори за можни мерки кои би се презеле, но напомна дека меѓу инструментите кои и стојат на располагање на ЕЦБ е и зголемувањето на достапноста на кредитите на банките за можат тие да ги пренасочуваат кон компаните. Покрај тоа ЕЦБ би можел да откупува хартии од вредност кои се темелат на кредити за мали компании, што би бил посреден начин на зголемување на понудата на пари на финансиските пазари. „Тоа би можело да го ублажи притисокот на закрепнувањето што го генерира привремената ограничена понуда на кредити“, рече Драги, истакнувајќи дека ...
сите 5 | | | веќе видена

next