Портал

„Вистинско освежување би било доколку репрезентацијата на Англија би го применила напаѓачкиот менталитет на Ливерпул. Тоа значи дека во стартната постава би требало да има најмалку четворица играчи на Ливерпул“, напишал Сколс на својот блог. Селекторот на Англија, Рој Хоџсон, на списокот има петмина фудбалери на Ливерпул: Стивен Џерард, Глен Џонсон, Џордан Хендерсон, Рахим Стерлинг и Даниел Стариџ. „Јас дефинитивно би ги започнувал натпреварите со Џерард, Хендерсон, Стариџ и Стерлинг. Единствено прашање е дали Џонсон би бил крај десната аут линија“, смета Сколс. Англиската јавност, жестоко ја критикуваше репрезентацијата што СП во Јужна Африка. Англија беше елиминирана во осминафиналето од Германија, откако претходно во фазата по групи одигра 0:0 против Алжир. „Претходниот Мундијал во 2010 година беше здодевен. Навивачите на Англија повеќе го сакаат резултатот 3:0, отколку здодевниот 0:0...Би сакал Хоџсон да биде доволно храбар и да игра како што тоа го прави Ливерпул или како што играше Јунајтед во ...
сите 69 | | | веќе видена

Украинскиот новинар Витали Седиук ја искористил приликата додека Бред Пит потпишувал автограми, ја прескокнал оградата, се залетал кон актерот и го удрил во лице. Полицијата реагирала брзо и спречила поголем инцидент, а причината за нападот е непозната. Сведоци тврдат дека по инцидентот Бред Пит бил напнат и на децата им рекол да се држат заедно додека со брзи чекори излегувале од театарот El Capitan во кој се одржала премиерата. Новинарот бил казнет со 20 илјади долари. Минатата недела Седиук направи инцидент и на црвениот килим на премиерата на филмот „How To Train Your Dragon 2" во Кан кога и се протна под фустанот на актерката Америка Ферера. Во 2013 година на доделувањето на Греми наградите беше уапсен откако недозволено се качи на бината кога Адел ја примаше наградата. Во јануари годинава тој нападно го прегрна актерот Бредли Купер клекнувајќи на колена на доделување на наградите SAG, а во февруари истото му го направи на Леонардо Ди Каприо на филмскиот фестивал во Санта Барбара. Во 2012 година Седиук ...
сите 13 | | | веќе видена

Базата на Австралијците ќе биде во Виторија во сојузната бразилска држава Еспирито Санто, каде оваа репрезентација ќе ги спроведе завршните подготовки за настап на Мундијалот. „Ние сме аутсајдери, но можеме да изненадиме некој од фаворитите. Не сме под притисок, но сите сме мотивирани“, изјавил играчот од редот за врска, Томи Ор. Австралија на Мундијалот е сместена во Б групата каде уште се наоѓаат актуелниот шампион Шпанија, односно Холандија и Чиле. Последниот тест пред стартот на Светското првенство, Австралијците ќе го имаат на 6.јуни против Хрватска.
сите 3 | | | веќе видена

Кражбата се случила во среда (28-ми мај) во земјоделската аптека ДООЕЛ „Агронија" сопственост на В.И.(35) на ул. „Булевар 1-ви мај". Сторителот со употреба на сила го отстранил катанецот на влезната врата од дуќанот кој што граничел со земјоделската аптека каде што истиот насилно влегол и извршил тешка кражба одземајќи земјоделски препарати во вкупна вредност од 225.000 денари или околу 3.700 евра. Полицијата презема мерки за откривање на сторителот.
сите 55 | | | веќе видена

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, кражбата се случила во црквата што се наоѓа на ул.„Васко Карангелевски" во месец април, а истата била пријавена во полиција во среда (28-ми мај). Крадецот со употреба на физичка сила и погоден алат ја разбил вратата, влегол во црквата и украл 3,400 денари. Полицијата презема мерки за откривање на сторителот
сите 27 | | | веќе видена

Иако овој стил првин се појави во модната индустрија, па потоа стана заштитен знак на многу модни икони, сега тој си го пронајде и својот пат и во уредувањето на просторот. Изминатите шест месеци овој тренд е во експанзија и е популарен насекаде во светот, а на домот му дава нови димензии. Со неколку нијанси од истата боја, кои се преливаат една во друга, модните дизајнери понекогаш предлагаат и комбинирање на различен колорит, кој делува многу атрактивно. Тоновите кои „хипнотизираат“ се присутни насекаде... на ѕидовите, на постелнината, на мебелот, на плочките па дури и на одредени фасади. Пробајте да го имплементирате овој стил во вашиот дом и ќе почувствувате нов бран енергија. Доколку немате доволно храброст за ваква драстична промена, започнете со завесите и дел од мебелот, и видете сами како тие ќе влијаат на вашето расположение во домот.
| | веќе видена

Како што знаат поголемиот број на корисници, на оваа мрежа е забрането објавување на голи женски гради, па дури и во хуманитарни цели, како што е борбата против ракот на дојката. Скаут на свој начин реши да се бори против тоа. Па така таа направи кратка топлес прошетка од нејзиниот дом до најблиската продавница, а по пат сврати и до една цвеќара во која си купи цвеќе. „Легално е во Њујорк, а не е на Instagram. Доколку не ви се допаѓа што објавувам на својот профил, не мора повеќе да ме следите на Twitter. Се чувствувам пријатно во своето тело и одбивам да дозволам некој друг да ми кажува како да се доживувам себеси и своето тело“, напиша таа.
сите 33 | | | веќе видена

Марковиќ има договор со Бенфика до 2018 година, а доколку трансферот се реалзира, Марковиќ би станал најскапиот играч во историјата на српскиот фудбал. A bola, меѓудругото наведува дека Бенфика поседува 50 отсто од договорот на поранешниот фудбалер на Партизан, додека втората половина му припаѓа на менаџерот Пини Захави, кој има одлични релации со Челзи и тренерот на овој тим Жозе Мурињо. Лазар Марковиќ за репрезентацијата на Србија има одиграно 11 натпревари.
сите 22 | | | веќе видена

Пријавените, на 27.05.2014 година на паркинг просторот на улицата „Македонски просветители" во централното градско подрачје, револтирани бидејќи им било побарана наплата од 30 денари за користење на паркинг простор, К.М. започнал вербална расправија со вработениот инкасатор во Ј.П. „Биљјанини извории" по што користејќи го мометот кога Т.Б. го фатил за вратот, отишол до своето паркирано патничко моторно возило, извадил дрвена палка и замавнал удирајќи го инкасаторот по што го напуштиле местото на настанот. Против К.М. и Т.Б. по повеќе основи се поднесувани кривични пријави. На пријавените им е мерка притвор во траење од осум дена.
сите 12 | | | веќе видена

Кривични пријави се поднесени против пет лица и према едно малолетно лице, сите од Велес, поради основи за сомнение дека на бензински пумпи на „Мак Петрол" во два наврата со закана со нож од вработените одзеле вкупно 126.359 денари. Пријавените О.Т.(23), Ѓ.Д.(26) и Ѓ.С.(25) на 29.12.2013 година во 03,00 часот влегле во бензинската пумпа „Макпетрол" лоцирана на ул. "Димитар Влахов" и одзеле ташна во која имало 42.359 денари. Пријавените О.Т.(23) кој се јавува како првопријавен и во претходната кривична пријава, С.М.(22) и В.А.(20) како и малолетникот Р.С.(17) на 26.03.2014 година во 04,20 часот се упатиле кон бензинската пумпа „Макпетрол" лоцирана на ул. "Алексо Демниевски" од каде одзеле 84.000 денари. На пријавените им е одредена мерка притвор во времетраење траење од 30 дена.
сите 40 | | | веќе видена

Ваквата информација ја пренесе и „Русија денес" но се уште нема официјална потврда за овој случај. Последниве неколку недели Славјанск стана епицентар на судирите на проруските сили и украинската војска. Во градот кој е оддалечен околу 160 километри од границата со Русија мета на минофрлачки напади бил и еден станбен комплекс поради што граѓаните биле принудени да се евакуираат и да ги напуштат своите домови, наведува АП. Во меѓувреме, агенцијата АП пренесе и изјава од самопрогласениот „народен градоначалник" на Славјанск и лидер на проруските сили, Вјачеслав Пономарев, во која тој истакнал дека неговите борци ќе ги ослободат четворицата набљудувачи од ОБСЕ. Пономарев нагласил дека четворицата набљудувачи од Турција, Швајцарија, Естонија и Данска се безбедни, јавува АП. „Ја предупредив Мисијата на ОБСЕ дека нејзините луѓе не треба да патуваат во областите кои се под наша контрола. Спротивно на тоа, се одлучија сепак да се појават. Ќе се позанимаваме малку со овој случај и ќе ги ослободиме", изјавил ...
сите 9 | | | веќе видена

Шефот на полската дипломатија Сикорски одигра важна улога во обидите на Унијата да ја смири кризата во Украина, а покрај тоа одамна е познат по цврстите позиции против Русија. „Полска стекна значајно влијание во европската надворешна политика, и позицијата висок претставник за надворешна политика е меѓу позициите кои за нас се интересни", изјавил полскиот премиер Доналд Туск, цитиран од весникот Gazeta Wyborcza. Тој додал дека Сикорски е „природен избор" за наследник на Ештон, чиј мандат завршува во текот на годината.
сите 4 | | | веќе видена

Луис Аугусто Мора е фатен како краде две кутии чоколадо, вредни „цели“ осум долари, во еден од локалните супермаркети во Богота. Бидејќи признал дека е виновен, на осудениот му била одредена затворска казна која ќе треба да ја отслужи во затворот Ла Пикота во Колумбија - место каде завршуваат најголемите криминалци. Сепак оваа остра казна не поминала незабележана. Претседателот Хуан Мануел Сантос во едно радиско интервју оценил дека тужбата против Мора е само залудно трошење на време и труд од страна на обвинителството. По оваа реакција, обвинителството го променило своето мислење, и доставило соопштување во кое стои дека казната е променета и дека крадецот на чоколади се кае за направеното злодело, и дека „никогаш во животот нема да допре чоколада“.
сите 5 | | | веќе видена

Министерството одлучило да побара отштета откако италијанската агенција за заштита на пазарен натпревар им изрече на двете компании парични казни во вкупен износ од 182,5 милиони евра поради „незаконско здружување заради спречување на употреба на многу ефтиниот лек Авастин“ за болести кај очите. Во агенцијата констатираа дека двата фармацевтски гиганти се здружиле за да ја поттикнат продажбата на поскапиот лек Луцентис. Паралелно ги одвраќале здравствените служби и лекарите од припишување на Авастин, опишувајќи го како опасен лек. И Novartis и Roche го огласуваат Луцентис како најдобар лек за макуларна дегенерација. Од Novartis го отфрлија обвинувањето за повреда на прописите за равноправен пазарен натпревар и најавија дека ќе се жалат на казната.
сите 3 | | | веќе видена

Малезискиот премиер Наџиб Разак на 24-ти март изјави дека според сателитските снимки, авионот скршнал од курсот и паднал во јужниот дел од Индискиот Океан, каде што во моментов се спроведува една од најопсежните меѓународни потраги по какво и да е евентуален остаток од воздухопловот. Меѓународниот центар за истражување (JACC) чие седиште е во Австралија, објави во четвртокот дека „подморскиот робот не пронашол никаква трага од трупот на авион". Австралиската агенција за безбедност во сообраќајот, пак, заклучи дека „таа зона може да биде исклучена како место на кое се урнал авионот", се додава во соопштението на JACC. Австралискиот брод „Ocean Shield" кои го превезуваше американскиот подморски робот „Bluefin-21" ја напуштил зоната откако прочешлал 850 квадратни километри од океан во обидот да го лоцира трупот на малезискиот авион. Ова соопштение ги потврдува изјавите на функционерот на американската морнарица Мајкл Дин кој изјави дека откриените сигнали веројатно не ги емитирала црната кутија од леталото. ...
сите 27 | | | веќе видена

Според информациите на албанското Министерство за внатрешни работи, станува збор за садници кои биле расадени во пластични чаши и подготвени за пресадување. Од таму додаваат и дека биле ископани и дупки за расадување на растенијата, а во близина биле изградени и резервоари со вода. По интервенцијата на полицијата расадникот бил целосно уништен.
сите 4 | | | веќе видена

Дел од историската титула на ’црвено-белите’ беа и Македонците Илија Најдовски и Дарко Панчев. Патот до титулата на Црвена звезда, во пенал серијата и го отвори голманот Стојановиќ, кој во првата серија му го одбрани пеналот на Аморос, а во последната серија Панчев го запиша својот тим во исторјата на европскиот фудбал. Покрај Панчев, во пенал серијата за Црвена звезда беа прецизни Просинечки, Биниќ, Белодедиќ и Михајловиќ. Црвена звезда на мечот во Бари настапи во состав: Стојановиќ, Југовиќ, Белодедиќ, Најдовски, Маровиќ, Шабанаџовиќ, Михајловиќ, Просинечки, Савичевиќ (Стошиќ), Биниќ, Панчев.
сите 12 | | | веќе видена

„Изборите во Украина не беа слободни, ни демократски во вистинска смисла на зборот", рекол Чуркин на седница на Советот за безбедност на ОН, пренесува Итар-Тасс. Русија, според неговите зборови, е подготвена да му помогне на Киев да организира дијалог со југоисточните делови од земјата и да развие економска соработка веднаш што се стави крај на операцијата на украинските власти. „Советот за безбедност на ОН треба да го повика Киев веднаш да запре со својата воена операција на истокот од земјата, земајќи ги притоа предвид интересите на сите граѓани", истакнал Чуркин. Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации додал и дека Киев тоа треба да го направи согласно со мапата на патот на Организацијата за европска безбедност и соработка.
сите 15 | | | веќе видена

Претставничкиот дом со ова ги исполни условите на Комитетот на експерти на Советот на Европа, со што Босна и Херцеговина нема да биде ставена на црната листа земји, заедно со Украина, Иран и Северна Кореја, кога се работи за областа на перењето пари и финансирањето на тероризмот. Пратеничката на Сојузот на независни социјалдеморкати, Душанка Мајкиќ, за време на расправата рекла дека пратеничката група на оваа партија нема да ги поддржи измените на кривичниот закон на БиХ, бидејќи тој не бил усогласен со претставниците на ентитетот Република Српска, иако се работи за еден од условите на Комитетот на експерти на Советот на Европа.
сите 3 | | | веќе видена

Пит потпишуваше автограми пред киното Ел Капитан во Холивуд кога едно лице ја прескокнало оградата и го удрило во главата, објави полицијата во Лос Анџелес. Пит не е повреден, а напаѓачот бил брзо совладан и упасен. Идентификуван е како Виталиј Седиук, 25-годишно момче. Седиук има историја на малтретирање на славни личности на црвениот тепих. Пред две години актерот Вил Смит го плесна кога се обидел да го бакне. Минатата година упадна на бината на доделувањето на Греми, пред пејачката Адел да ја прими својата награда, а оваа година се обиде да го прегрне Леонардо Дикаприо. „Господарка на злото“ (Maleficent) е модерна Дизниева верзија на „Заспаната убавица“. Пит и Џоли по нападот продолжија да одат по црвениот тепих како ништо да не се случило.
сите 32 | | | веќе видена

next