Портал

Меѓу оние кои во наредните денови, ќе ги напуштат редовите на актуелниот шпански првак, Атлетико Мадрид, се Дијего, Тијаго Мендеш и Миранда, додека клубот сè уште ја чека и одлуката на најдобриот играч Диего Коста дали ќе остане во тимот. Бразилецот Дијего, потврди дека уште само лекарските прегледи го делат од потпишување на тригодишен договор со турскиот шампион Фенербахче. Во штотуку завршената сезона Дијего за Атлетико одигра 13 натпревари и постигна два гола, од кои еден беше исклучително значаен за тимот, во четвртфиналето во Лигата на шампиони против Барселона. Португалецот Тијаго Мендеш, како слободен играч ќе замине од клубот. Како што пренесуваат англиските медиуми неговата следна дестинација ќе биде Челзи, екипа за која настапуваше под палката на Жозе Мурињо во сезоната 2004/205. Дефанзивецот Миранда се поврзува со трансфер во Манчестер Јунајтед, кој бил подготвен да плати сума од 30 милиони евра за Бразилецот. Медиумите во Англија пренесоа дека Миранда веќе бил во Манчестер каде одбирал во кое ...
сите 14 | | | веќе видена

Дваесет иседумгодишниот Г.Т. од Корча, кој престојувал во Ресен, ја искористил лошата здравствена состојба на лице од Делчево доведувајќи го него и неговиот татко во заблуда дека ќе му обезбеди жена од Албанија. Тој во неколку наврати во периодот од 10-ти до 24-ти април земал пари од измамените во вкупна сума од 64,500 денари. ПС Делчево поднесе кривична пријава против Г.Т. поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „измама".
сите 60 | | | веќе видена

Жизел Бунден ќе го замени славниот актер, кој е прв маж кој го рекламира прочуениот парфем и ќе стане заштитно лице на новата промотивна кампања. Иначе, Бунден е повеќе од година дена заштитно лице на козметичката линија на куќата Шанел, но сега ќе стане престижно заштитно лице на парфемот. Како што кажува режисерот на рекламните спотови Баз Лурман, Жизел ја избрале поради природната убавина и модерната женственост. Сепак, рекламата нема да имаме прилика да ја погледнеме сè до следната година.
сите 6 | | | веќе видена

Полицајците тргнале на повеќе од илјада демонстранти, меѓу кои имало и деца и старци, за да го спречат пристапот кон стадионот „Мане Гаринча" на кој ќе се одиграат неколку мечеви од Мундијалот кој ќе се одржува од 12-ти јуни до 13-ти јули, Некои од демонстрантите возвратиле со фрлање камења врз 700-те полицајци кои го чувале тревникот на кој се наоѓа трофејот на шампионатот кој е изложен за јавноста. Нешто претходно, околу 500 бразилски индијански главатари, меѓу кои и славниот Раони, заштитникот на Амазонија, се искачија на покривот од бразилскиот парламент истакнувајќи ги правата на својот народ. Главатарот 84-годишниот Раони Метуктире е легендарна личност на отпорот на домородното население во Бразил. „За кого е Светското првенство: За нас не е! Не сакам првенство, сакам пари за образованието и здравството", извикувал еден од демонстрантите, пренесува AFP. Овие протести од вторникот се во низата демонстрации и штрајкови во неколку сектори, од возачите на автобуси, професорите, полицајците... Штрајкувачите ...
сите 17 | | | веќе видена

Како што информира Министерството за внатрешни работи, И.Е. од Долна Бањица во саботата (24-ти мај) го повикал во неговиот дом 14-годишниот малолетник, со кого од претходно се знаеле, наводно за да му помогне околу сечење дрва. Откако детето пристигнало во куќата, влегло внатре, а педофилот ја заклучил вратата и се обидел со сила да го соблече малолетникот за да имаат сексуален однос. Момчето му се спротивставило и по речиси два часа убедување и разубедување, И.Е. ја отклучил вратата и детето заминало дома каде раскажало за случајот. Осмничениот е приведен, а судија му определи притвор во времетраење од 30 денови. Против него е поднесена кривична пријава поради основи на сомнение дека сторил две кривични дела „полов напад врз дете" и „противправно лишување од слобода".
сите 24 | | | веќе видена

Во Европската народна партија, која победи на изборите за Европскиот парламент, се јавува раскол откако голем број десничарски државници конзервативци го отфрлија предлогот нивниот сопартиец Жан Клод Јункер да ги води прелиминарните преговори за избор на претседател на Еврокомисијата. На својата седница во вторникот вечерта Европскиот совет, кој ги вклучува државните и владините лидери на 28-те земји членки, одлучи овие преговори да ги води неговиот претседател Херман ван Ромпуј. До средината на јуни тој мора да ги претстави кандидатурите за лидери на главните евроинституции - на Европската комисијата, Европскиот парламентот и на надворешната политика на ЕУ. Идејата е да се постигне согласност за овие кандидатури пред самитот на ЕУ кој ќе биде одржан од 26 до 27 јуни. Раководителите на овие три институции треба да бидат одобрени од Европарламентот, додека претседателот на Европскиот совет не поминува низ таква постапка. Против кандидатурата на Јункер се изјаснија десничарските државници како британскиот ...
сите 50 | | | веќе видена

Француските гласачи во неделата „не се одлучија за партија од десниот центар, туку за фашистичка партија", рекол Шојбле на симпозиум за Европа во Берлин „И за сите во Европа, не само за нашите француски пријатели, ова е грубо враќање во реалноста", додал германскиот министер. „Ова е сигнал за сите нас во Европа", рекол Шојбле, кој слабиот одѕив на европските избори во некои земји, како на пример Словачка каде излезноста изнесуваше 17 проценти, го смета за срамен. „Кога се работи за Франција, секогаш можеме да кажеме дека имаме доверба во нив, ние сме најдобри пријатели, но сега ова ќе има негативен учинок", потенцирал германскиот министер. „Само 39 проценти од Французите сакаат да останат во Европската унија, а овој процент е секако повисок во Велика Британија. Уверен сум дека мораме да создадеме подобра Европа", порачал Шојбле. Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот со жалење констатираше дека порастот на популистички партии во Европа е „извонреден", и дека најдобар одговор за придобивање на ...
сите 5 | | | веќе видена

„Го повикав Путин на 6-ти јуни, ќе разговараме" за украинската криза, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд по завршувањето на самитот на челниците на членките на Европската унија во Брисел кој заврши доцна ноќта кон средата. Оланд оценил дека рускиот претседател Владимир Путин не треба „сега да го признае" новиот украински претседател Петр Порошенко, избран на вонредните избори во неделата, „и да стори сé за да се смири ситуацијата" во Украина, пренесува AFP. Од кабинетот на рускиот челник, пак, ја потврдија средбата но според помошникот на претседателот Јуриј Ушаков, срдбата ќе се одржи во Париз на 5-ти јуни. „Тој (Путин) ќе патува во Париз и на 5-ти јуни ќе одржи неформален работен ручек со францускиот претседател", рекол Ушаков, пренесува РИА Новости. Потврдил дека на средбата ќе биде разговарано за билатералните односи меѓу Русија и Франција, на агендата ќе бидат и прашањата од меѓународната политика, а исто така и за ситуацијата во Украина. Доаѓањето на Путин на прославата на годишнината од ...
сите 9 | | | веќе видена

„Мажите се исти како и жените, подеднакво сакаат да се чувствуваат привлечно и пожелно“, објаснува Метју Хусеј, стручњак за врски. Но, за да имате совршен старт, или барем помалку непријатен, потребно е да знаете и некои основни правила. Хусеј објаснува: „Погледнете го. Првиот поглед нека трае половина секунда и едноставно нека му даде до знаење дека го забележувате. Вториот поглед кој ќе му го упатите нека биде пропратен со насмевка“. Кога веќе сте воспоставиле контакт, време е да преземете иницијатива и да му сигнализирате да дојде до вас. Тоа може да го направите со елегантен и заводлив гест со рака, а кога ќе стигне до вас, замолете го за услуга. Тоа може да биде нешто од типот: „Можеш ли да ми ја придржиш јакната додека донесам пијалоци за пријателките?“ Не е на одмет и да му дадете некој комплимент. Откако ќе зборувате неколку минути, време е да го завршете дружењето и да му го оставите својот телефонски број - и тоа е тоа! Веќе му се имате вовлечено под кожа. Секако, ако за време на додворувањето ...
| | веќе видена

„Прислушувањето на американските служби на телефонот на Меркел и надгледувањето на германските граѓани ќе остане, најверојатно, без правни последици", коментираат германските медиуми, а „Зидојче цајтунг" дознава дека сојузниот државен обвинител, Харалд Реинџ, најверојатно нема да покрене истрага во случајот со аферата со прислушување на американската служба NSA. И во двата случаи, шпионирањето над Меркел и шпионирањето на германски граѓани, со месеци биле собирани материјали, а од аголот на германското државно обвинителство оваа истрага имала „симболичен карактер". Според германските медиуми не постои можност да се дојде до посериозни материјали за активностите на NSA. Американската шпионска афера во која беа погодени голем број германски граѓани меѓу кои и лично канцеларката Ангела Меркел, предизвика бројни дискусии во земјата, а овој случај беше тема на разговор на највисоко политичко ниво.
сите 8 | | | веќе видена

И мажите и жените додека се на работа чувствуваат помалку стрес отколку дома, а ефектот е поизразен кај припадничките на понежниот пол кои извршуваат повеќе домашни обврски. Домот често се нарекува оаза и засолниште од стресот, меѓутоа новата студија на универзитетот во Пенсилванија (Penn State) утврди дека повеќето луѓе додека се во своите домови чувствуваат повеќе стрес отколку кога се на работа. Научниците го мереле нивото на хормонот кортизол во крвта на испитаниците од машки и женски пол од различни општествени слоеви и откриле дека по правило луѓето имаат значително пониско ниво на стрес на работа отколку дома. Мерењата биле извршени во работни денови и за време на викенд, а потоа испитаниците пополнувале прашалник за тоа како се чувствуваат. Иако мажите биле под помал стрес на работа, научниците заклучиле дека тој ефект е уште посилен кај жените, затоа што за многумина од нив работата претставува еден вид одмор од домашните обврски. „Иако мажите денес работат дома повеќе од порано, жените и натаму ...
сите 8 | | | веќе видена

Лиам Ф1 урбаната ветроелектрана со сврделест облик е многу тивка, а токму бучавата што ја создаваа перките на досегашните ветроелектрани беше причина што тој извор на обновлива енергија не беше прифатлив за домаќинствата. Лиам Ф1 создава просечно 1.500 киловат-часови енергија со брзина на ветерот од 5 метри во секунда, што одговара отприлика на половина од потребите за струја на едно просечно семејство. Во комбинација со соларен покрив домаќинството би можело да ги покрие сите свои енергетски потреби. Интересот е толку голем, што компанијата почна да развива и мали турбини за бродови и за напојување на уличното осветлување.
сите 4 | | | веќе видена

Атлетико за Кореа на неговиот тим Сан Лоренцо ќе треба да му плати 7,5 милиони евра. Младиот напаѓач на новиот клуб ќе му се приклучи по завршувањето на натпреварите во Копа Либертадорес. Кореа, во неодамна завршеното аргентинско првенство, Клаусура, одиграл 16 натпревари, на кои запишал два гола и девет асистенции.
сите 6 | | | веќе видена

К.А. од Делчево повеќе пати и се заканувал на неговата поранешна девојка дека ќе објави видео клип кој бил снимен додека биле во љубовна врска и фотографии со непристојна порнографска содржина доколку не ја продолжи љубовната врска со него. Откако оштетената го одбила во јануари годинава, прво и побарал 100 евра, а потоа ја зголемил сумата и побарал 300 евра со цел да не ги објави клипот и фотографиите кои ги поседувал. На 18-ти јануари откако оштетената претходно го пријавила случајот во полиција и каде шест банкноти во апоени од по 50 евра биле криминалистичко технички обработени отишла пред куќата каде ја пречекал К.А. давајќи му ги банкнотите. ПС Делчево поднесе кривична пријава против К.А. поради основано сомнение дека сторил кривично дело „уцена"
сите 20 | | | веќе видена

Некои од прашањата беа: дали навистина другарките можат да имаат ускладен циклус, дали големината е важна и зошто девојките одат заедно во тоалет. Девојките се потрудија да дадат искрен одговор на секое прашање, а интересно е што скоро сите одговорија исто.
сите 3 | | | веќе видена

Според истиот извор, Јунајтед на Дел Боске му понудил 20 милиони евра за две сезони, доколку се согласи да го наследи Дејвид Мојс, кој нешто подоцна доби отказ поради лошите резултати. Поранешниот тренер на Реал Мадрид и Бешикташ, одбил да разговара со челниците на Манчестер Јунајтед, од почит кон фудбалската репрезентација на Шпанија. Дел Боске стана селектор на Шпанија во 2008 година, во својот мандат тој ја освои титулата светски (2010) и европски (2012) првак.
сите 6 | | | веќе видена

Настанува поради појачано излачување на минерали преку мокрачата (цистин, мочна киселина, оксалати, фосфор и калциум) или нарушена рамнотежа помеѓу наведените минерали и инхибитори (магнезиум, цитрат, пирофосфат и гликозаминогликан) со што настанува кристализација на минералите во мокрачата. Симптомот кој укажува на постоење камења во бубрегот е многу силна болка во пределот на овој орган кој се шири до препоните. Настанува изненадно, кога човекот скока, трча и слично. До тој момент каменот бил во состојба на мирувањ, меѓутоа, со надворешните влијанија се поместува и го затвора протокот на мокрачата. Со силно стегање на бубрежната чашка организмот се обидува да го исфрли, а тоа предизвикува силни болки. После секоја болка при мокрење се забележува малку крв, а неретко може да се случи и целата урина да биде крвава. Крвта се појавува поради оштетување на одводниот канал.
| | веќе видена

Според холандските медиуми, 31-годишниот фудбалер, на подготовките на националниот тим во Португалија, пристигнал со повреда на листот, поради што неодамна отсуствуваше од натпреварите во Бундес лигата. Дополнителните прегледи покажале дека повредата е сериозна и дека Ван Гал нема да може да смета на овој фудбалер за натпреварите во Бразил, каде Холандија ќе ја брани вицешампионската титула. Ван дер Варт е вториот влијателен фудбалер од редот за врска во холандската репрезентација кој ќе го пропушти Мундијалот, претходно поради повреда од списокот отпадна и играчот на Рома, Кевин Стротман.
сите 22 | | | веќе видена

Постоеја различни шпекулации за причината за нападот, а една од нив беше и таа дека Соланж му била лута на Џеј Зи бидејќи не ја води нејзината кариера во добра насока. Соланж досега издаде два албуми, но продажбата и на двата албума беше минимална во споредба со успехот на нејзината постара сестра. Меѓутоа по нападот врз Џеј Зи во лифтот, албумите на Солажн доживеаја незапамтена рекордна продажба. Изгледа дека овој инцидент ќе влијае добро на кариерата на Соланж, која наскоро ќе издаде трет албум, кој се очекува да биде најпродаван досега. Иако Соланж од 2012-та година нема издадено ниту еден нов сингл, по инцидентот продажбата на нејзините стари песни нагло е зголемена на интернет.
сите 12 | | | веќе видена

Магдинчев на поширокиот список повика 25 ракометарки, од кои 16 се членки на ЖРК Металург. Македонија во Групата 7, во првите две средби два пати беше поразена од Русија (23:36, 24:31), додека Германија против Русија забележа победа и пораз (32:27, 28:29). За пласман на ЕП на македонските ракометарки неопходни им се две победи. Двомечот со Германија, Македонија ќе го одигра на 11. и 14.јуни. Список на повикани ракометарки: Голмани: Антиќ Наташа (ЖРК Металург), Дурланова Сандра (ЖРК Металург), Петковска Драгана (ЖРК Вардар СЦБТ), Петковска Сара (Анадолу Универзитет), Зафирова Ивана (Кастриоти) Крила: Саздовска Јована (ЖРК Металург), Митрова Драгица (ЖРК Металург), Николовска Симона (ЖРК Металург), Ристовска Сара (ЖРК Металург) Бекови: Ливриниќ Елена (ЖРК Металург), Десподовска Зорица (Луги), Јовановска Дајана (ЖРК Металург), Керамитчиева Теа (ЖРК Металург), Саздовски Ивана (ЖРК Вардар СЦБТ), Ивановска Маја (ЖРК Куманово), Белеска Андреа (ЖРК Металург), Величковска Габриела (ЖРК Металург), Дордиевска Душица ...
сите 12 | | | веќе видена

next