Портал

Програмата Skype Translator им овозможува на соговорниците коишто зборуваат со различни јазици да слушаат симултан превод од разговорот, според демо верзијата од програмата која ја претстави извршниот директор на компанијата, Сатја Надала на технолошкиот собир во Ранчо Палос Вередес во американската сојузна држава Калифорнија. „Тоа ќе ни овозможи да разговараме со кого сакаме без јазичните бариери", вели Надела кој го презема водството на компанијата во настојувањата да го поврати местото предводник во технолошките иновации, откако компанијата цела деценија заостанува зад Apple и Google во областа на мобилните технологии. Надела новата програма ја опишува како „волшебна", но смета и дека сега овој истражувачки проект треба да се претвори во комерцијален производ кој на пазарот ќе му биде понуден до крајот на 2014 година. На прес-конференцијата на Microsoft во рамките на споменатиот технолошки собир бил демонстриран англиско-германски разговор на двајца вработени во компанијата. Според Reuters, еден од ...
сите 8 | | | веќе видена

Јавното судење коешто според западните агенции наликувало на оние од периодот на револуционерна Кина, привлекло над седум илјади луѓе на спортскиот стадион во градот Јининг. Масовното судење во вторникот следеше по минатонеделниот процес на кој 39 лица беа осудени на затворски казни поради тероризам. На обвинетите им биле пресудени казни за злосторства во распон од планирано убиство до сепаратизам и организирање или учество во терористички групи, пишува дневниот весник People's Daily, кој вообичаено ги објавува ставовите на владејачката комунистичка партија на Кина. Кинеското државно обвинителство обвини пет бомбаши самоубијци за напад врз зелениот пазар во главниот град на покраината Синџианг, Урумкви минатиот четврток во кој 39 луѓе беа убиени а 94 ранети. Тоа беше вториот напад во Урумкви во последните три седмици по експлозијата на бомба на железничката сттаница во април кој мина само со една жртва и 79 ранети. Сличен напад се случи на почетокот од март годинава кога на железничката станица во градот ...
сите 11 | | | веќе видена

Заклучно со април долгот на Киев изнесуваше 3,5 милијарди долари, потсетува Итар Тасс. Руската агенција наведува дека Милер појаснил оти Украина во мај презема максимален обем на гас кој до крајот на месецот ќе достигне 3,5 милијарди кубни метри, во вредност од 1,7 милијарди долари. Милер, на советување на претседателот на Русија, Владимир Путин со членовите на владата, укажа дека остана малку време и дека консултациите за решавање на оваа прашање се закажани во петок во Берлин. Тој потсети дека на трипартитните консултации со Европската комисија, покрај него, ќе учествува и рускиот министер за енергетика, Александар Новак и раководството на топлотниот енергетски комплекс Украина. Милер вчера за телевизијата Росија 24 изјагви дека Русија е подготвена да ја намали цената на гасот за Украина така што ќе ја укине извозната такса, но процентот на намалувањето ќе биде предмет на рпеговори по отплатата на долгот.
сите 16 | | | веќе видена

Четврти пат последователно и деветти пат за послените 11 години Меркел е на врвот на листата најмоќни жени на светот, објави во средата Forbes. Американската бизнисменка и филантроп Мелинда Гејтс е на трето место, како и минатата година, додека бразилската претседателка Дилма Русеф падна од второ на четврто место. Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Французинската Кристин Лагард од седмо се искачи на петто место. На шесто место на годишниот попис на најмоќни жени на светот се најде Хилари Клинтон, додека новата директорка на General Motors, Мери Бара го зазеде седмото место, пред Мишел Обама, која е осма. На листата 100 најмоќни жени, 18 се најдоа оваа година прв пат, а меѓу нив и Џенет Јелен. На листата има девет шефици на држави, 28 извршни директорки и 13 милијардерки. Најмлада на листата е 28-годишната ексцентрична пејачка Лејди Гага, а најстара е британската кралица Елизабета (88) на 35-то место. Магазинот Forbes оваа листа ја составува врз основа на моќта и богатството кое го поседуваат ...
сите 26 | | | веќе видена

Во нападот биле убиени 18 војници и 15 полицајци, а нападот се одиграл во понеделникот доцна вечерта во областа Бану Јадиџа во сојузната нигериска држава Јобе. Во истото место на почетокот од 20124 година Боко Харам изврши масакр врз неколку десетици ученици. Оваа исламистичка група сега не ја презема одговорноста за нападот, но начинот на дејствување е идентичен со десетиците претходни напади изведени од припадниците на Боко Харам. Напаѓачите иле во воени униформи, пристигнале со камионет и се упатиле кон касарната сместена во близина на полициска станица, рекол неименуваниот соговорник на агенцијата. „Се мислело дека тие се припадници на војската, па војниците им ја отвориле капијата од базата во којашто потоа се одиграл нападот", прецизирал. Очевидци на нападот во вторникот за AFP рекле дека напаѓачите прво пукале на една контролна точка, како и дека ја уништиле локалната полициска станица и подметнале пожари во домовите на службениците во локалната управа и во неколку управни објекти. Пукале и кон ...
сите 17 | | | веќе видена

Украинската армија којашто повеќе од еден месец безуспешно се обидува да ја поврати контролата врз Славјанс и проруските бунтовници меѓусебно се обвинуваат за напад врз една населба во кои се повредени цивили и е оштетено основно училиште. Меѓутоам се знае дека украинските сили дејствуваат од периферијата на градот кој е во целосно опкружување, така што е малку веројатно дека проруските борци го извеле наапдот врз градот кој речиси целосно ја поддржува федерализацијата на Украина или прогласување независност. Украинските власти јавија за десет повредени цивили, а проруската милиција за двајца. Во Донецк во средата повторно е регистирано краткотрајно пукање во близина на регионалната управа на Службата за безбедност на Украина (СБУ) која е во рацете на проруските борци, но потоа завладеал мир. Проруската милиција соопшти дека над градот соборила беспилотно летало на украинската армија и го повика населението од блиските згради да не се приближува до прозорците и да не ги напушта домовите. Организацијата за ...
сите 103 | | | веќе видена

Репортерот на агенцијата направил обиколка на избирачките места во египетската престолнина Каиро, а слична ситуација била и во вториот најголем град во земјата Александрија, при што заклучил дека властите можеби ќе мора повторно да се ангажираат да привлечат што повеќе гласачи. Лошиот одѕив на избирачите во длабоко поделената земја на секуларисти и исламисти по народниот бунт со кој во февруари 2011 година беше соборен деценискиот автократски челник Хосни Мубарак, аналитичарите го поврзуваат со политичката апатија по промената на власта, како и со незадоволството населението ниту од тоа што повторно веројатно шеф на државата ќе биде личност од воениот врв, и покрај неоспорната голема популарност на ал-Сиси. Египќаните, исто така, се незадоволни и од потиснувањето на слободите меѓу либералниот дел од населението, како и од повикот на бојкот на изборите од страна на исламистите. Фаворит на овие избори е еден од најмоќните луѓе во Египет, поранешен шеф на тајните служби, главен командант на влијателниот ...
сите 32 | | | веќе видена

„Врз станбен дел отворија оган со експлозивни куршуми. Луѓето се криеја во подрумите. Очигледно Националната гарда не знае дека ваквата муниција е забранета со меѓународната конвенција (за оружје и муниција)", рекол за РИА Новости анонимен претставник на локалната милиција. Соговорникот на агенцијата истакнал дека пукањето стивнало, како и дека немало повредени во овој напад. Ноќта кон средата локалните жители на порталот на нивното гратче Rubezhnoe.org.ua, напишаа дека се повторно се бомбардирани при што нивните домови се полни со искршено стакло од прозорците, како и дека таквите напади се повторуваат на пет/десет минути.
сите 2 | | | веќе видена

Орешарски изјавил дека со Ренци се согласиле оти „Јужен тек" е важен проект од регионален и европски аспект. „Вчера му објаснив на претседателот на Европската комисија (ЕК), Баросо, дека ги чекаме коментари од експертите на еврокомесарот Јотингер, што беше договорено на средбата меѓу министерот за економија и енергетика Стојнев и него", изјавил бугарскиот премиер. Баросо во вторникот изјави дека Бугарија со изградба на дел од гасоводот „Јужен тек" ги прекршила правилата на ЕУ и дека Комисија ќе покрене мерки против земјата.
сите 47 | | | веќе видена

Меркјури почина во 1991 година од запаление на белите дробови, иницирано од ХИВ од која заболе пејачот. Четири години подоцна Queen го објави албумот „Made in Heaven", нивен последен студиски албум со Меркјури. Меј вели дека во архивираниот материјал се пронајдени нови снимки. „Пронајдовме неколку нови снимки, Фреди пее и ние свириме. Песните се прекрасни и луѓето ќе може да ги слушнат кон крајот на годината", изјави 66 годишниот гитарист на Queen. „Албумот ќе го објавиме најверојатно под името 'Queen Forever', станува збор за компилација и ќе ги содржи материјалите што никој на светот не ги чул. Мислам дека луѓето навистина ќе уживаат", рече Меј, појаснувајќи дека работата на материјалот била доста емотивна.
сите 16 | | | веќе видена

Иако минатата сезона, на многу фронтови беше една од највозбудливите во фудбалската историја, голем број на фудбалски ѕвезди Мундијалот ќе го гледаат на телевизиските екрани. Специјализираниот фудбалски портал „Goal.com“, избра 11 играчи од различни држави, кои играа значајни улоги во своите тимови и репрезентации, но кои нема да се појават во Бразил. Голман: Петр Чех (Чешка, Челзи) Одбрана: Шејмус Колман (Северна Ирска, Евертон), Бранислав Ивановиќ (Србија, Челзи), Дание Агер (Данска, Ливерпул), Давид Алаба (Австрија, Баерн Минхен) Ред за врска: Арда Туран (Турција, Атлетико Мадрид), Виктор Вањама (Кенија, Саутемптон), Марек Хамшик (Словачка, Наполи) Напад: Герет Бејл (Велс, Реал Мадрид), Златан Ибрахимовиќ (Шведска, ПСЖ), Роберт Левандовски (Полска, Борусија Дортмунд).
сите 18 | | | веќе видена

Задржувајќи ги војниците во Авганистан, САД „ја продолжуваат окупацијата на Авганистан и ко кршат суверенитетот на земјата, правото на вероисповед и човековите права", се наведуваа во соопштението на авганистанските талибански бунтовници. „Имајќи го предвид искуството од минатото, им велиме на Американците дека доколку сакаат да го трошат своето време тука, да создаваат проблеми во нашата земја, ќе понесат уште потешки последици од другите", се додава во соопштението на талибаните алудирајќи на борбата против советската инвазија во 1980-те, но кога ја имаа прикриената американска поддршка. Американскиот претседател Барак Обама го изнесе својот предлог во вторникот навечер за останување на 9.800 американски војници во Авганистан по 2014 година кога ќе се повлечат 51 илјада војници од меѓународната мисија на НАТО. Тие војници постепено би ја напуштале земјата и во 2016 година би се свеле на 200 неопходни за обезбедување на амбасадата на САД во Кабул во рамките на традиционалната воена соработка.
сите 35 | | | веќе видена

Во врска со ова, ЕУ предлага Украина сега да плати две милијарди долари од долговите, а потоа да започнат преговори за разумна пазарна цена за рускиот достава на гас за Киев. Брисел препорачува по постигнувањето на договорот, Украина да ги плати сите свои долгови. Еврокомесарот потенцирал дека следната недела може да се случи ескалација на ситуацијата, а доколку спорот продолжи во јуни и јули па се до август, Европа може да очекува тешка зима.
сите 34 | | | веќе видена

Банката, прогнозата ја темели врз статистички модел, кој анализира 14.000 одиграни меѓународни натпревари почнувајќи од 1960 година. Според анализите, Goldman Sachs смета дека Бразил има 48,5 отсто од шансите да го освои Мундијалот, додека Аргентина има 14,1 отсто, а Германија 11,4 отсто. „Секако дека не е изненадување најуспешната фудбалска репрезентација да биде фаворит за освојување на титулата, на првенството на кое е домаќин“, стои во соопштението на Goldman Sachs, во кое се предвидува дека Бразил, во финалето, ќе ја победи Аргентина со 3:1. Според предвидувањето, Бразил на патот до финалето ќе ги елиминира Холандија, Уругвај и Германија, додека Аргентина до финалето ќе стигне преку Еквадор, Португалија и Шпанија. Користејќи го истиот модел, во пресрет на Мундијалот во 2010 година, Goldman Sachs предвидуваше со 26,6 отсто дека Бразил ќе биде шампион, но ’кариоките’ испаднаа во четвртфиналето. Шпанија тогаш беше втора со 15,7 отсто од шансите за освојување на титулата и на крајот ’црвената фурија’ успеа ...
сите 6 | | | веќе видена

„Се наоѓаме во воена состојба на истокот во Украина, Русија го окупираше Крим и владее голема нестабилност. Мораме да реагираме. Ќе го прекинеме стравовладеењето , против нашата земја се води вистинска војна", изјавил Петр Прошенко во интервјуто што за весникот го дал заедно со поранешниот светски боксерски шампион Виталиј Кличко. Порошенко и Кличко коалицираа на неделните избори, откако вториот како челник и кандидат на партијата УДАР ја повлече својата претседателска кандидтура во полза на Порошенко, а за возврат доби поддршка на изборите за градоначалник на украинската престолнина Киев, на кои најверојатно е победник. Запрашан дали веќе издава наредби за армијата, додека состојбата на побунетиот проруски исток на земјата сé повеќе се влошува, Порошенко одговор дека „Се уште не положив свечена обврска како претседател, додека тоа не го сторам не можам да издавам наредби. Меѓутоа, јасно, тесно соработува,м со владата и можам да кажам: антитерористичката операција навистина конечно започна". Антитерористичка ...
сите 21 | | | веќе видена

Мугуруза, која на ВТА листата се наоѓа на 35-то место, со доминанта игра за 64 минути ја елиминираше бранителката на титулата. Шпанската тенисерка двата сета ги доби со резултат 6:2. Лошиот ден во Париз за семејството Вилијамс го заокружи постарата сестра Венус која во три сета загуби од Ана Шмиједова. Покрај Серена Вилијамс, од турнирот во вторникот се прости и втората светска тенисерка, победничката на Австралија Опен, На Ли.
сите 133 | | | веќе видена

Огромни штети има на земјоделските посеви, индустриските објекти, сообраќајната инфраструктура, а посебен проблем претставува и огромниот број свлечишта, рекол претседавачот со Советот на министри, Вјекослав Беванда. Беванда ги претставил информациите за последиците од природната несреќа во БиХ на седницата на Претставничкиот дом на босанскиот Парламент. Тој најавил дека веќе во четврток ќе започне проценка на штетата, а ова ќе го прават претставници на Европската комисија, Светската банка, ОН, на експертско ниво и во согласност со меѓународните стандарди. На основа на проценетата штета, БиХ ќе побара разни видови на помош во процесот на обновата, соопштил Беванда пред босанските пратеници.
сите 5 | | | веќе видена

Капиталните показатели на банките денес се многу подобри од пред кризата која бувна во 2007 година. Констатираше директорката на ММФ, Кристин Лагард во говорот на конференцијата за инклузивен капитализам во Лондон. „Лоша вест е дека напредокот е сеуште пребавен,а целната линија се уште е предалеку“, рече Лагард на конференција за економска вклученост во Лондон. Реформата сама по себе е сложена задача, а напредокот го кочи и „жестокиот отпор на индустријата“ и очекуваниот реформски замор, со оглед на долготрајниот процес, додаде Лагард.
сите 4 | | | веќе видена

Во понеделникот, на 26-ти мај, бил извршен претрес на П.С. (26) кај кого биле пронајдени 20.900 денари кои ги заработил со продажба на дрога на лицето Т.Д. По извршен претрес во домот на Т.Д. пронајдени се две помали пакувања со марихуана со нето маса од 61,7 грама и дигиталната вага. Претходно на 14 овој месец Т.Д. (24) извршил продажба на марихуана на лицето П.А. (23) по цена од 6.000 денари заради натамошна препродажба, при што по добиена нареба од страна на Судија на претходна постапка полициски службеници извршија претрес на П.А. кај кого е пронајдена и одземена растителна материја-марихуана. Исто така кај истото лице извршен е претрес и во неговиот дом при што во кутија од цигари марка Родео пронајдени се три најлонски паковки и една хартиена паковка со наркотична дрога марихуана со вкупна нето маса од 94,84 грама и 1,14 грама амфетамин. Во врска со овој случај извршен е и претрес и кај лицето Р.К. (34) пријателка на Т.Д. кај која истиот криел дел од наркотичната дрога која била наменета за улична ...
сите 110 | | | веќе видена

Овој двосед нема да се најде во комерцијална продажба, но Google се надева дека до овој период следната година околу 100 прототипови од ова возило ќе се најдат на патиштата, иако нема да се движат со голема брзина(максимум 40 км. на час), пренесува агенцијата АП. Производството на автомобили е природен чекор за Google, кој веќе помина стотици илјади километри во Калифорнија со автомобилите на Тојота, „лексус" и „приус", опремени со редица сензори и компјутери. Тие автомобили имаат „safety drivers" во случај на потреба, а од новите автомобили тој систем ќе биде отстранет. Наместо управувач, сопирачки и педала за гас, најновите автомобили ќе имаат копчиња за стартување и запирање на возилото. Ова електрично возило ќе биде компактно и во облик на меур, за да се олесни движењето низ градските шпицови. Најголема пречка за Google би можел да биде законот, а тест верзијата ќе има управувач и педали, во согласност со прописите во Калифорнија.
сите 12 | | | веќе видена

next