Портал

Ружевиќ на оваа позиција доаѓа од местото комерцијален директор на Coca-Cola Hellenic во Украина, каде од 2010-та, благодарение на неговото лидерство и имплементацијата на бројните иницијативи, постигнат е двоцифрен раст на пазарниот удел на компанијата во сегментот на безалкохолни пијалаци, при што особено импозантен е растот на брендот Coca-Cola, остварен во пазарно опкружување исполнето со предизвици. Ружевиќ ја започнал својата кариера во системот на Coca-Cola во 1998 година во Србија. Благодарение на неговата голема посветеност кон остварување на високи резултати и фокусирањето на развојот на комерцијалните способности на организацијата, само за неколку години тој напредува до местото комерцијален директор на Coca-Cola HBC за Србија и Црна Гора. Од таа позиција, заедно со својот тим, тој успева да ја зацврсти водечката позиција на брендовите на Coca-Cola на пазарот. Александар Ружевиќ поседува магистратура од областа на правото, стекната на Универзитетот во Белград. Досегашниот генерален директор на ...
сите 13 | | | веќе видена

„Единиците коишто беа на границите се повлекуваат кон Москва, не кон Киев (...) но постојат докази според кои Русите ја минуваат границата, Чечени оспособени во Русија ја минуваат границата за да ги започнат судирите", изјави американскиот државен секретар Џон Кери за американската јавна телевизија PBC. Кери за овој проблем разговарал и со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, извести истовремено американскиот Стејт департмент. Украинските медиуми претходно седмицава пишуваа дека чеченски борци наводно се присутни во Донецк, кој е под контрола на вооружените проруски ткн народни милиции за самоодбрана кои не ги признаваат новите прозападни власти во Киев кои дојдоа на власт преку повеќемесечните демонстрации и крвави судири кога беше соборен претседателот Виктор Јанукович. Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров ги демантираше во средата тврдењата дека испратил свои војници во источна Украина, неисклучувајќи ја можноста некои Чечени таму да заминале самоиницијативно. Белата куќа, исто така, ја искажа ...
сите 2 | | | веќе видена

Поради сериозноста на повредите, по првично пружената медицинска помош во болницата „Св.Еразмо" во Охрид, доцна синоќа во ургентниот центар во Скопје испратени се П.К. (48) и С.П. (46) двајцата од Охрид. Во болницата „Св.Еразмо" задржан е И.П.(24) исто така од Охрид кај кого биле констатирани скршеници во левата натколеница. Сообраќајната незгода се случила околу 17 часот кога автомобил „Мерцедес" со скопски регистарски ознаки управувано од И.П. движејќи се во правец од Кичево кон Охрид, со цел да избегне директен судар со возило „Голф" кое на полна линија од спротивниот правец претекнувало две товарни возила, излегло надвор од коловозот на десната страна и повторно се вратило на коловозната лента. Потоа со предниот дел удрило во задните леви тркала на камион „Ивеко" со албански национални ознаки кое се движело во правец од Охрид кон Кичево и се извртело на коловозот. На местото на тешката сообраќајна незгода извршен е увид во присуство на јавен обвинител од основниот суд во Охрид, овластен судски вештак ...
сите 14 | | | веќе видена

Операцијата којашто започнала во мугрите продолжува во текот на петокот, и до пладнето биле извршени претреси на осум локации, извести шпанската полиција. „Меѓу уапсените лица се наоѓа првиот шпански џихадист, повратник од судирите во Мали откако минал низ камповите за обука на Движењето за единственоста и џихад во Западна Африка", една од вооружените исламистички групи поврзани со глобалната терористичка мрежа Ал Каеда во исламскиот Магреб, се додава во соопштението на министерството за внатрешни работи на Шпанија. Ова движење ја презема одговорноста за грабнувањето на Французинот Жилбер Родригез Леал во ноември 2012 година, пред објавувањето на неговата смрт на 22-ри април годинава. За Шпанија ова е втора операција од овој вид во последните неколку месеци, имено на 14-ти март шпанската и мароканската полиција разоткрија во двете земји, а особено повторно во енклавата Мелиља ќелија која испраќала борци во Сирија, Мали и во Либија. Тогаш беа уапсени седум лица, од кои двајца француски државјани. Шпанскиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Понудата на Балмер била прифатена од страна на Ширли Стерлинг, сопругата на сопственикот на ЛА Клиперс, Доналд Стерлинг, кој поради своите расиситички коментари ’преку ноќ’ стана најомразената личност во САД. Иако, франшизата е проценета на 575 милиони долари и нема некои позначајни резултати во својата историја, а во Лос Анџелес се далеку зад градскиот ривал Лејкерс, сепак да се биде сопственик на екипа од ’градот на анѓелите’ е предизвик, што Бламер го покажал со понудената сума. Американската јавност логично го поставува прашањето кога веќе за Клиперси се понудени две милијарди евра, колку тогаш изнесува цената на ЛА Лејкерс и Њујорк Никс двете најпопуларни франшизи во САД. Семејството Стерлинг и Бламер веќе го потпишале купопродажниот договор, но за тој да стане официјален мора да биде одобрен од страна на НБА лигата. Доколку лигата го одобри договорот тогаш ова ќе биде најголемата сума која е платена за еден проофесионален клуб во Северна Америка. Единствено ЛА Доџерс се продадени за поголема сума (2,15 ...
сите 20 | | | веќе видена

Премногу федералистички насторен, поранешниот премиер на Луксембург, Жан Клод Јункер се соочува со отфрлање од страна на британскиот премиер Дејвид Камерон и премиерот на Холандија, Марк Руте, како и од шведскиот премиер Фредрик Рајнфелд, пишува францускиот весник. Тие не можат да формираат малцинство кое што би можело да блокира, но Германија и германската канцеларка Ангела Меркел не сакаат да се дистанцираат од Британците, кои според нив се гарант за големиот пазар и демократијата. Така, Французинот Мишел Барние се појави како компромисен кандидат, a aктуелниот комесар за внатрешниот пазар нема да добие вето од Велика Британија, пишува Le Monde. Како комесар тој ги подготви сите директиви во добра соработка со Лондон, а покрај тоа, тој е и прифатлив избор за Европскиот парламент - Барние сакаше да биде кандидат на EPP и требаше да учествува на европските избори, но беше отстранет во корист на Јункер, заклучува француски Le Monde.
сите 5 | | | веќе видена

Во однос на натпреварот со Камерун, селекторот Бошко Ѓуровски, според најавите ќе направи неколку промени во почетниот состав, па за очекување е и формацијата да биде биде променета, од 4-3-3 против Камерунците, во 4-2-3-1 за овој натпревар. Наумовски на голот ќе го замени Пачовски, Тричковски ќе биде прекомандуван во редот за врска и ќе игра веднаш зад напаѓачот Костовски, додека од страничните позиции Катарците ќе ги напаѓаат Ибраими и Адбурахими. На бековските позиции би требало да бидат Георгиевски (десни) и Цуцули (лево), додека во редот за врска како дефанзивци ќе делуваат Спировски и Трајковски. „Со оглед на квалитетот, верувам дека ќе оствариме резултат каков што посакуваме. Резултатот на овие контролни дуели е важен, но во овој момент не е пресуден за нашата репрезентација. Реков дека мојата основна цел на натпреварите е да направам селекција која ќе го носи товарот на битните натпревари од квалификациите за ЕП во Франција, тогаш и мојата одговорност ќе биде многу повисока, ќе зависам од резултатите ...
сите 139 | | | веќе видена

Според информациите на овој медиум, локалната детска болница и поликлиника кои се сместени во центарот на Славјанск се нашле на удар на украинските воени сили и за сега нема извештаи за евентуални жртви или повредени. „Болницата и поликлиниката се сместени многу близу една до друга. Болницата претрпела поголема материјална штета", рекол очевидец, кој додал дека според неговите сознанија во овие напади немало жртви. Украинската војска ги засилила нападите кои се дел од воената офанзива против борците на самопрокламираната „Народна Република Донецк" при тоа користејќи тешка артилерија, воздухопловни сили и оклопни единици, со цел да ја преземе контролата над ова подрачје. Славјанск е во центарот на судирите на украинската војска и проруските сили, во кои до сега повеќе десетици лица го изгубија својот живот. Во меѓувреме новоизбраниот претседател на Украина, Петро Порошенко, ветил дека проруските сили ќе бидат соодветно казнети откако во четвртокот успеаја да соборат два украински воени хеликоптери, при тоа ...
сите 47 | | | веќе видена

Како што информира Министерството за внатрешни работи, до несреќата дошло откако Ѓ.С. (46) од Скопје управувајќи камион „ТАМ" со скопски регистерски таблички изгубил контрола над возилото и удрил во ограда на улица „Драчевска". Од повредите, возачот починал на лице место.
сите 7 | | | веќе видена

Околу 7.600 работни места ќе бидат укинати преку рационализацијата и создавање на нови структури на дивизии, а уште 4.000 преку регионални кластери, објави Bloomberg повикувајќи се на зборовите на извршниот директор Кајзер, кој тоа го изјави во средата за време на видео конференција во Њујорк. Кајзер рече дека на некои вработени ќе им бидат доделени и други улоги. Siemens на почетокот на овој месец го претстави долго очекуваниот план за реструктуирање, за да го фати чекорот со профитабилните конкуренти.
сите 10 | | | веќе видена

Властите во Кина ќе преземат мерки кои ќе овозможат инвестиции во воената опрема, а кои се однесуваат на полесен пристап на пазарот, поедноставување на процедурата на одобрување и механизми за одредување на цените, соопшти одделот за вооружување на Народоослободителната војска на Кина. Притоа се додава дека одделението покренало и посебен сајт за воени набавки. Одделението за вооружување на кинеската армија ќе настојува да обезбеди конкурентност и да ги охрабри приватните компании да учествуваат во истражувањата, производството и одржувањето на воената опрема.
сите 3 | | | веќе видена

Очевидци рекле дека непознат маж ја фрлил експлозивната направа во хотелот Еверглејдс и веднаш избегал од местото. Бомбата експлодирала додека тим од експерти на британската војска се обидувале да ја деактивираат со помош на робот. До овој момент ниту една организација не ја презела одговорноста за нападот, но полицијата верува дека зад него стојат припадниците на силната струја на Ирската републиканска армија (ИРА). Поголем број од припадниците на ИРА во 2005 година се одрекле од насилствата и се разоружале, поддржувајќи го договорот постигнат во 1998 година.
сите 8 | | | веќе видена

Гранада во наредните две сезони ќе ја предводи 58-годишниот Хоакин Капарош, кој во овој тим пристигна од Леванте. Капарош во кариерата бил тренер на Севилја, Атлетик Билбао и Депортиво Ла Коруња. Хозе Луис Мендилибар ќе го наследи Капарош на клупата на Леванте. Овој 53-годишен тренер, на половина од минатата сезона доби отказ во Осасуна. Исто како и Капарош и 53-годишниот Мендилибар во кариерата бил тренер на Атлетик Билбао.
сите 4 | | | веќе видена

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше Доминик Мур во втората третина. Покрај стрелецот на голот, вистински херој на Ренџерси беше голманот Хенрик Лунквист кој забележа 18 одбрани. Њујорк Ренџерс, во финалето за противник ќе го има победникот од серијата помеѓу ЛА Кингс и Чикаго, каде резултатот во меѓусебните дуели е 3-3.
сите 7 | | | веќе видена

Македонија бележи напредок од пет места во однос на минатогодишната, прва анализа на ова списание. Индексот, подготвен од економистот Даниел Алтман ги оценува државите според осум категории - предвидениот економски раст, финансиската стабилност, општата безбедност на земјата, нивото на корупција, опасноста од одземање на имотот од страна на државата, експлоатација од локалните партнери, контрола врз текот на капиталот и валутната стапка. На интернет страницата на Foreign Policy е објавена мапа наменета за странските инвеститори, во која Македонија и Бугарија се истакнуваат како водечки дестинации за странски инвестиции на Балканот, додека Грција која е пласирана на 101 место, е обележана како една од најлошите дестинации во регионот. Романија е на 48 место, Србија е пласирана на 55 место, Словенија е 74, а Турција, поради политичката криза и понискиот очекуван раст, падна на 79 место. Листата на Foreign Policy особено високо ги вреднува државите кои имаат голем потенцијал за економски раст, па така на првите ...
сите 32 | | | веќе видена

Фестивалот ќе трае до 5-ти јуни, а публиката ќе ужива во фадо, фламенко, кореански микс на традиционалното и модерното, афро-бит, етио-џез, фанки рок, џез и соул звуци. OFFest ќе се одржува на повеќе локации - Универзална сала, Македонска опера и балет, Кино Фросина и Клубот Станица 26. На 1-ви јуни во Универзална сала ќе настапат Foltin од Македонија и Мулату Астатке од Етиопија, таткото на етио-џезот. На 2-ри јуни, во клубот Станица 26 ќе настапи Jupiter & Okwess International со неговата конгоанска румба со фанк и урбан грув. На 4-ти јуни во МОБ ќе настапат Geomungo Factory од Јужна Кореја. Името на групата го добиле по стариот инструмент со четири жици од свила на кој се свири со кусо бамбусово стапче. Корените на музиката што ја негуваат се од 4-тиот век, но вешто ја комбинираат со новото и современото. Истата вечер на сцената на МОБ ќе настапи и Зоран Предин со Дамир Кукурузовиќ Џанко Груп од Словенија и Хрватска. Фестивалот завршува на 5-ти јуни со настапот на Carminho, најголемата нова ѕвезда на ...
сите 18 | | | веќе видена

Поранешниот член на Интерпол рекол дека веќе знае кои натпревари го носат најголемиот ризик. „Не очекуваме дека тие кои местат натпревари ќе дојдат во Бразил ќе и тропнат на вратите на играчите или судиите, но знаеме дека контакти ќе има. Не можам да ви кажам кои репрезентации ќе бидат следени со посебно внимание од наша страна, ниту кои групи ќе ги следиме, но можам да ви кажам дека најризична група е онаа во која се наоѓа Англија“, ја пренесува британскиот сервис BBC изјавата на Мушке. Поранешниот припадник на Интерпол, дополнил дека најголем ризик од местење носат натпреварите од последното коло, во фазата по групи. Шефот за безбедност на ФИФА рекол дека на стадионите ќе има полицајци кои ќе имаат техничка опрема со чија помош ќе можат да се идентификуваат оние кои сакаат да местат натпревари. „Добив извештаи дека на играчите ќе им бидат нудени и по 20.000 долари за да наместат натпревар. Тие доаѓаат кај играчите и судиите и им ги нудат парите, доколку овие одбијат тогаш се префрлаат на следните. Ова се ...
сите 5 | | | веќе видена

На отворањето на натпреварите во Б групата на СП во Бразил, Шпанија и Холандија ќе играат на 13.јуни. Компанијата Адидас која ја снабдува со опрема шпанската рперезентација, соопшти дека ФИФА барала Шпанците против Холандија да настапат во бели дресови, а не во стандарните црвени или во резервните црни. Холандија, која носи опрема на компанијата Најки на Мундијалот ќе носи портокалови односно сини дресови. Мундијалот во Бразил ќе се одижува од 12.јуни до 13.јули, а покрај Холандија, Шпанија во првата фаза ќе игра уште против Чиле и Австралија.
сите 3 | | | веќе видена

Украинскиот интернет портал „Детали.уа" прв ја објавил оваа информација, која ја изнел Дмитри Тимчук, координатор на невладината организацијата. „Според нашите податоци, меѓу платениците кои беа убиени во текот на последните три дена во овој дел од Украина, покрај украински граѓани, идентификувани се и српски, руски, граѓани од Чеченија, од Дагестан, како и државјани на Абхазија", навел Тимчук во изјавата која ја изнел на својот сајт во угледниот институт за известување за време на војна и мир. Уште пред почетокот на судирите во Украина, непосредно пред референдумот за отцепување на Крим во март, медиумите известуваа за присуство на српски државјани кои себе си се нарекуваа четници. Минатиот месец имаше и извештај дека на страната на украинските националисти се борат хрватски платеници. Прашањето за учество на странски државјани во борбите околу Донецк беше една од причините за жестоки препукувања во Советот за безбедност на ОН помеѓу Виталиј Чуркин и Јуриј Сергеев, амбасадори на Русија и Украина. Сергеев ...
сите 5 | | | веќе видена

Со исклучок на првата четвртина која заврши нерешено 32:32, во преостанатите три Спарси беа убедливи (33:23, 29:19, 23:15). Седуммина кошаркари на Сан Антонио натпреварот го завршија со двоцифрен број на поени, најефикасни беа Тим Данкан со 22 и Ману Џинобили со 19 поени. Кај Оклахома Кевин Дурент и Расел Вестбрук одново немаа поддршка од соиграчите, тие заедно постигнаа 45 поени со вкупен шут од поле 17/33. Дурент постигна 25, а Вестбрук 21 поен. Во досегашниот дел од финалната серија на Западот, двата тима максимално ја користеа предноста на домашниот терен. Шестиот натпревар ќе се одигра во Оклахома во сабота.
сите 277 | | | веќе видена

next