Портал

17-Годишната Клара била принудена да ја напушти прославата на матурската вечер, откако татковците на други девојчиња се пожалиле на професорите дека таа со нејзините танцови движења е премногу провокативна. Во знак на солидарност, забавата заедно со неа ја напуштиле уште неколку нејзини пријатели. „Бевме згрозени бидејќи над подиумот за играње стоеја одредени татковци кои не го тргнуваа погледот од нас. Додека нè гледаа, тие си шепотеа меѓусебно“, изјавила Клара по забавата. „Една од организаторките ми пријде и ми рече дека некои татковци се жалеле на начинот на моето танцување. Тие изјавиле дека сум премногу провокативна и дека изнудувам „нечисти“ мисли, а јас дури не ни танцував како што знам“, додава таа. Во солзи ја напуштила забавата, а потоа била разочарана кога дознала дека голем број на девојки танцувале далеку попровокативно од неа откако таа заминала, но тоа никому не му пречело.
сите 9 | | | веќе видена

Познатата пејачка Лили Ален изјави дека во 2011-та година, за време на кастингот за серијата „Game of Thrones“, добила понуда за улога, која решила да ја одбие. Како причина за тоа навела дека во оваа серија има преголемо нагласување на инцестот. „Продуцентите на телевиската куќа HBO, која стои позади снимањето на популарната серија, ме прашаа дали сакам да го играм ликот на Јара, која е сестра на ликот во серијата кој го толкува мојот брат - Алфи Ален“, вели таа. „Се чувствував непријатно бидејќи ќе требаше да јавам на коњ а мојот брат да ме допира и милува. Кога ми го соопштија ова, веднаш ги одбив“, додава искрената пејачка.
сите 5 | | | веќе видена

Според снимката којашто е поставена на YouTube којашто брзо се прошири на интернет, се гледа детето на кое скока куче, го каснува за ногата и го соборува од велосипедот. Семејниот мачор се залетува кон песот и го напаѓа отерувајќи го по улицата пред една жена да му пријде на помош на момченцето. Според локалните медиуми, овој инцидент бил снимен од повеќе безбедносни камери поставени во квартот. Полицијата на Бејкерсфил објави дека кучето, мелез од лабрадор и чов, по нападот бил сместен во карантин и оти најверојатно ќе биде усмртен. Четиригодишното детето, за среќа, е полесно повредено.
| | веќе видена

Палеонтолозите сперматозоидите ги пронашле во репродуктивните органи на ракчињата остракод, крлушкари што живееле во слатките води. Риверслај е светски познато наоѓалиште на фосили и датира од периодот на миоцен. „Пронаоѓањето на толку стари и толку добро сочувани фосилизирани сперматозоиди за нас беше целосно неочекувано, заради што со нетрпение се прашуваме што уште, заради исклучителната зачуваност на фосилите, на ова место ќе пронајдеме", рече Мајк Арчер од Универзитетот во Нов Јужен Велс. Ова палеонтолошко наоѓалиште е местото каде што беа откриени бројни австралиски животни од предисторискиот период, како кенгурот месојад. Според Арчер, откритието на сперматозоидите е исклучително и заради големината на пронајдените примероци. Микроскопското истражување покажа дека фосилите содржат зачувани внатрешни органи на остракодот, вклучително и на органите за размножување. Во нив се наоѓаат и речиси совршено зачувани сперматозоиди со големина од 1,3 милиметри, што е речиси иста големина како и самите ракчиња. ...
сите 5 | | | веќе видена

Писмото е испратено до владите на Австрија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Грција, Германија, Италија, Македонија, Молдавија, Чешка, Полска, Романија, Унгарија, Србија, Словачка, Словенија, Турција и Хрватска. Во него Путин предупредува дека и покрај напорите на Европската унија во спорот околу долгото за рускиот гас што го има Украина кон Русија, состојбата изминатите месеци не се поправила. „Напротив, ситуацијата со уплатите за рускито гас се влоши", истакнува рускиот претседател. Путин потсетува дека Русија во април на европските држави им упати „предлог да се одржат итни консултации за да се овозможи координирана акција со цел да се стабилизира украинската економија и да се обезбеди снабдувањето и транзитот на рускиот гас согласно со условите од договорот". „За жал, мораме да заклучиме дека не добивме јасни предлози од нашите партнери", заклучува во писмото Путин. На своите европски колеги рускиот претседател им предочува дека „Газпром" не добила ниедна уплата за испораките на гас на Украина, со што ...
сите 216 | | | веќе видена

Најновите истражувања покажуваат дека жените кои се среќни во своите врски воопшто не обрнуваат внимание на другите привлечни мажи. Зафатените жени тогаш конечно се концентрираат на негативните страни и карактеристики на тој друг привлечен маж. Со самото тоа, тој маж нема да биде предмет на нивниот интерес. Истражувањето покажа и дека жените кои се задоволни во своите врски воопшто не „паѓаат“ на физичкиот изглед на друг маж. Многу е важно да се напомене дека истражувањето е спроведено на жени кои се сосема задоволни и среќни во своите врски. Тогаш не може да дојде до ситуација да ги привлече некој друг, попривлечен маж. Работите сепак стојат малку поразлично кога партнерката не е задоволна во моменталната врска. Тогаш таа ќе ги забележи сите позитивни карактеристики на другиот маж.
сите 8 | | | веќе видена

Доколку сте се навикнале да пиете кафе доцна навечер, ова може да биде причината за вашиот умор во текот на денот. Омилената шолја кафе навечер заменете ја со чај или било каков топол пијалок кој не содржи кофеин. Физичката неактивност, но и претераната активност можат да предизвикаат исцрпеност на телото. Можеби причината за вашата исцрпеност е на психичка база. Доколку постојано се трудите да бидете нешто што околината очекува од вас, вие сте под константен притисок, што ве исцрпува дополнително. Шеќерот влијае многу лошо на вашиот организам. Избегнувајте го во вечерните часови, и воопшто конзумирајте го поретко. Луѓето кои не водат сметка за себе и своите работи константно се под стрес. Затоа многу е важно редовно да се грижите за себе и да направите добра организација на времето.
| | веќе видена

Седечкиот начин на живот го зголемува ризикот од дијабетес и е поврзан со ризикот од болести на срцето, тврди СЗО. Најстрашно е што резултатите на студијата покажуваат дека ефектите се исти, дури и кај луѓето кои долго време седат, а во другиот дел од денот имаат физички активности. „Повеќето луѓе мислат дека ако вежбаат секојдневно нема да имаат проблеми поради долгото седење“, кажува истражувачот Ема Вилмот, чиј тим од Универзитетот во Лестер анализираше 18 студии кои опфаќале 800.000 луѓе. „Меѓутоа, кога долго седиме, размената на ензими во нашите мускули може да доведе до опасно ниво на шеќери во крвта“. Доктор Вилмот и нејзиниот тим откриле дека луѓето кои долго време седат имаат два пати поголеми шанси да заболат од дијабетес или болести на срцето, од оние кои седат пократко време. Тимот исто така забележа дека таквиот начин на живот доведува до зголемен ризик од болести на бубрезите, особено кај жените. Како може да се заштитите од овие опасности? Едноставно, никогаш немојте да седите повеќе од 30 ...
сите 2 | | | веќе видена

Решавачкиот гол на натпреварот, а воедно и на целото првенство, го постигна српскиот репрезентативец Зоран Тошиќ на почетокот на второто полувреме. ЦСКА на тој начин ја задржа предноста до еден бод во однос на најголемиот конкурент Зенит и ја освои 12-та титула во својата историја. На Зенит денеска не му беше доволна уверливата победа од 4:1 на гости кја Кубан. Решавачки момент за битката за титулата се чини дека се случи во минатата коло, кога Зенит загуби со службен резултат од 3:0 на домашен терен од Динамо Москва, поради инцидентите што ги предизвикаа неговите навивачите во Санкт Петербург.
сите 5 | | | веќе видена

Лекар во болницата во централната покраина Ха Тинх изјавил за Reuters дека пет виетнамски работници и уште 16 лица за кои се смета дека се Кинези се убиени во насилството ноќта кон четвртокот, што е причината за најголемото влошување на кинеско-виетнамските односи од крајот на краткотрајната војна во 1979 година. „Стотина лица се примени изминатата ноќта во болницата. Многумина се Кинези. Уште лица беа примени во четвртокот претпладне", изјавил лекарот во Општата болница во Ха Тинх. За разлика од овие информации, официјалните виетнамски гласила известуваат дека само едно лице е убиени. Од „Formosa Plastics Group", инаку најголемиот тајвански инвеститор во Виетнам, соопшти дека е запалена неговата сé уште недовршена челичарница во Ха Тинх, откако во средата избувнаа судирите меѓу нејзините виетнамски и кинески работници. Во извештајот на компанијата издадено од седиштето во тајванската престолнина Тајпеј, исто така, се наведува дека еден кинески работник е убиен а 90 други работници се ранети. Не е јасно дали ...
сите 12 | | | веќе видена

„Наша цел е членство во ОН, што треба да биде реализирано до 2020 година“, рече Хоџај на предавање пред студентите во Пеќ. Косовскиот министер додаде дека во текот на наредните денови ќе бидат објавени конкретни чекори кои се разгледуваат во врска со реализиацијата на тоа прашање. Меѓу позначајните цели на Косово во наредниот период, Хоџај го наведе и „завршувањето на преостанатите прашања со Србија, како и признавање на Косово од петте членки на Европската унија кои тоа досега го немаат сторено.
сите 8 | | | веќе видена

Најдобриот македонски автомобилист на исклучително тешката патека во Шпанија најавува пеколно тешка трка. Пласманот на третото место наместо на највисокото скалило на подиумот во Португалија е минато, а Стефановски со малата екипа и неговиот Mitsubishi Lancer Evo IX во Ариондас пристигнаа уште од понеделникот и имаа доволно време да се запознаат со патеката. Сепак, според зборовите на Иџе, првите впечатоци не се премногу ветувачки. „ Ако треба да ја опишам трката со една реченица, тогаш можам да кажам дека оваа патека не простува грешки. Главниот проблем е што на поголем дел од патеката, веднаш до работ на асфалтот, има огради и се добива чувство дека возите низ тунел. Тоа значи дека при најситна грешка или мало излетување удирате во заштитната ограда и тоа е крај на трката. Од возачки аспект, тоа значи дека нема кратење на свиоците, нема премногу внатрешен или премногу надворешен влез во свиоците, задниот дел од возилото мора да е стабилен при излезот од свиокот... Тоа ќе бара поинаков стил на возење и ...
сите 12 | | | веќе видена

„Насилството засновано на полот претставува глобална епидемија, ги погаѓа жените во сите региони во светот", се вели во извештајот на Светската банка, во кој се додава дека сепак последните години дошло до големо придвижување кон подобро. Според извештајот, 43 жени во јужна Азија, во Индија и во Пакистан претежно, претрпеле телесно или сексуално насилство од страна на сопругот или од партерот, барем еднаш во текот на животот. Процентот е само малку помал во субсахарска Африка и на Блискиот исток, околу 40 отсто, во јужна Америка изнесува 33 отсто, додека 30 отсто од жените се подложени на семејно насилство во регионите на источна Азија и Пацификот, се вели во документот. Во северна Америка 21 отсто од жените претрпеле насилство од партнерите. Во извештајот, меѓутоа, нема податоци за состојбата на семејното насилство во Европа. Доколку овој тренд продолжи, повеќе од 142 милиони жени ќе се омажат пред да наполнат 18 години во текот на следната деценија. Веќе денес, петина од девојките помлади од 18 години во ...
сите 3 | | | веќе видена

Состојбата со поплавите е најкритична во Маглај, каде што реката Босна е излеана по целото нејзино течение, а беспомошните граѓани чекаат спас на покривите на куќите. Градоначалникот на Маглај, Мехмед Мустабашиќ изјавил дека водата почнала да навлегува во првите катови од зградите и во куќите. Градот останал без електрична енергија, а исто така и телефоните не работат. Повеќе градови во БиХ поради поплавите останаа отсечени од остатокот од земјата, а Црвениот крст и полицијата не можат да одговорат на бројните повици за помош од граѓаните, јавува Dnevni Avaz. Според последните информации, нивоата на реките во повеќе градови во БиХ се во постојан пораст.
сите 8 | | | веќе видена

Истражувањето коешто го спровела агенцијата Princeton Survey Research Associates, исто така, покажало дека 78 отсто од Американците со себе носат помалку од 50 долари, а 59 проценти во својот паричник имаат помалку од 20 долари. евет отсто од Американците воопшто не носат готовина, покажува истражувањето. „Доколку наскоро станеме општество без готовина, за Американците тоа и нема да претставува особено големо прилагодување. Големо мнозинство американци носат со себе помалку од 50 долари, што укажува дека тоа го прават од нужда, а не поради желбата да плаќаат со готовина", вели Грег Мекбрајд, главниот аналитичар на компанијата „Bankrate". Истражувањето, исто така, покажало дека носењето готовина, донекаде, има поврзаност и со полот, па така 86 отсто од жените носат помалку од 50 долари во паричникот во споредба со 70 проценти од мажите.
сите 4 | | | веќе видена

Toshiba одлучи овој проблем да го реши со MD03ACA-V серијата хард дискови, кои го поседуваат и индустрискиот стандард, 512B сектор, и намалени ротациски вибрации. Toshiba наведува дека дисковите се наменети повеќе за апликации за надзор отколку за потрошувачите. Перформансите на новата серија хардискови воопшто не се наведени во соопшението кое беше испратено до медиумите за презентација на производот, но познато е дека станува збор за хард дискови со 6 Gbps SATA III интерфејст и 7,200 RPM вртежи. Toshiba MD03ACA-V серијата доаѓа со хард дискови со капацитет од 2TB, 3TB и 4TB, тежина од 270 грама, а не би требало да создаваат врева поголема од 31 dB.
| | веќе видена

Владата на Србија во четврток прогласи вонредна состојба на територија на цела држава. Како што дознава B92, во поплавите настрадал Д.Л. (42) од Тополе, кој загинал во спасувачка акција на реката Јасеница, а кој се водеше како исчезнат. Две лица загинале во Лајковац, и по едно лице во Белград и Нови Сад. Во цела Србија состојбата е алармантна, Ибарската магистрала и повеќе патни правци се затворени за сообраќај, а нивоата на реките продолжуваат да растат. Според премиерот Александар Вучиќ ова е најголема катастрофа во историјата на Србија, објави Blic. До сега се евакуирани 700 луѓе, без електрична енергија останале 100.00 домаќинства, а наставата е откажана во 400 училишта во државата, јавува B92.
сите 74 | | | веќе видена

Покрај тоа, тој изјави дека трошоците за извозот и промената на курсот на доларот би можеле да ја забрзаат одлуката за производството на новата генерација на моделот CC на територијата на САД. Покрај инфомациите за моделот CC, Хорн исто така најави дека следната генерација на моделот Tiguan би можела да биде значително поевтина во однос на претходниот модел. Компанијата моментално работи на тоа да пронајде начин за намалување на трошоците, а едно од можните решенија би било и префрлување на целото производство во Мексико или САД. Хорн исто така изјави дека постои можност моделот Golf GTD да пристигне на територијата на САД, но сепак конечната одлука ќе биде донесена кон крајот на 2016-та или почетокот на 2017-та година.
| | веќе видена

„По внимателното прегледување на резултатите од првиот круг, јасно е дека ниеден кандидат не успеал да собере повеќе од 50 отсто од гласовите, така што ќе биде организиран втор круг", изјави на прес-конференцијата во авганистанската престолнина Кабул, Ахмад Јусуф Нуристани, претседател на Независната изборна комисија, пренесува AFP. Овие бројки ги потврдија прелиминарните резултати објавени кон крајот на април и потврдуваат дека Абдулах е во предност за победа и во вториот круг од авганистанските претседателски избори кој треба да се одржи на 14-ти јуни. Изборите ќе го одредат наследникот на Хамид Каразаи, единствениот претседател на Авганистан досега од откако во 2001 година со меѓународната интервенција предводена од САД и НАТО беше соборен талибанскиот режим и кој според уставот не можеше да се кандидира за третиот мандат.
сите 3 | | | веќе видена

Хјулманд на функцијата ќе го замени Томас Тухел, кого германските медиуми го поврзуваат со Шалке. „Клубот совршено и’ одговара на мојата фудбалска филозофија и поради тоа со задоволство ја прифатив понудата“, рекол Хјулманд. Четириесет идвегодишниот стратег, во 2011 година беше прогласен за тренер на годината во Данска, во Мајнц тој доаѓа од екипата на Нордсјеланд со кого во 2012-та ја освои шампионската титула и обезбеди место во Лигата на шампиони.
сите 3 | | | веќе видена

next