Портал

Американскиот адвокат ја истражува постапката на гласањето, кога во декември 2010 година Катар ја доби организацијата на СП. Меѓу оние со кои ќе разговара Гарсија се и претседателите на ФИФА и УЕФА, Сеп Блатер и Мишел Платини. Во неделата, членот на независната комисија на ФИФА која истражува дали во случајот имало коруптивни дејствива, лорд Голдсмит, изјави дека гласањето треба да се повтори, бидејќи Катар со 3,7 милиони евра ги купил гласовите.
сите 71 | | | веќе видена

Во последно време сé попопуларен е трендот на „дигитални детокс" одмори, на коишто заминуваат оние кои стравуваат од сопствената зависност од социјалните медиуми. Повеќе од 10 проценти од Американците ја проверуваат својата електронска пошта додека се на одмор, покажа истражување спроведено минатата година од страна на Harris Interactive за Американската асоцијација на психолози, а одвоена студија на TripAdvisor откри дека 61 процент од нив за тоа време користат социјални мрежи. Слично е и со остатокот од светот. „Дигиталниот номад" на National Geographic Ендрју Еванс има работа на која би му позавиделе многу зависници од социјалните мрежи. Негова задача е секогаш да биде 'онлајн' додека е на пат. За него не е невообичаено да напише по 100 до 200 „твитови" дневно додека е на задача. Меѓутоа, дури и тој се дисконектирал додека минатата година бил на одмор во Мексико Сити. „Пет дена не бев конектиран на социјалните мрежи. Тоа е сосема поинакво искуство, затоа што немам притисок дека нешто морам да споделам со ...
сите 3 | | | веќе видена

Бензинот Еуросупер БС 95 поскапува за 1,5 денари и ќе чини 80,5 денари за литар. Цената на Еуросуперот БС 98 се зголемува за 1 денар и ќе изнесува 82 денари за литар. За 0,5 денари поскапува Еуродизелот кој ќе се продава за 68 денари за литар. Повисока цена за 1 денар ќе има екстралесното масло за домаќинство и таа ќе изнесува 57 денари за литар, а мазутот поскапува за 1,144 денари и еден килограм ќе се продава за 41,636 денари.
сите 81 | | | веќе видена

Табелата е составена врз основа на истражувањето во рамките на Универзитетот во Индијана, за кое беше спроведена голема анкета за сексуалните навики на луѓето. Табелата прикажува колку често се задоволуваат мажите, а колку жените, зависно од возраста на која се наоѓаат.
сите 9 | | | веќе видена

„Неговото Величество, кралот Хуан Карлос, ми ја пренесе својата желба да се повлече од престолот. Убеден сум дека е вистинскиот момент за промени", соопшти Рахој, пренесуваат агенциите. Кралот Хуан Карлос стапи на престолот по смртта на шпанскиот диктатор Франциско Франко во 1975 година, а со своето политичко дејствување придонесе на лесната транзиција на земјата во демократија. Последните години неговата популарност, меѓутоа, значително опадна поради низата корупциски скандали во семејството и негови гафови. Рахој во понеделникот, исто така, рече дека кралот чијашто здравствена состојба во последно време е влошена, заминува поради лични причини.
сите 55 | | | веќе видена

Како што пишува Глас Српске, според картата на Обединетите нации, БиХ е веднаш зад Пакистан, а во рангот со Авганистан, по бројот на организации поврзани со Ал Каеда. На официјалната мапа на ОН, која ги прикажува земјите за кои е докажано дека се поврзани со Ал Каеда, БиХ е означена со иста боја како Авганистан. Во текстот под картата се наведува дека најмногу терористички организации има во Пакистан - 12, а дека следат Авганистан и Бих, со по пет организации. Советот за безбедност при ОН на листата на терористички организации стави вкупно седум организации регистрирани во БиХ и неколку поединци кои се означени како закана за светската безбедност. ОН на листата на терористички организации официјално поврзани со Ал Каеда ја додаде нигериската исламистичка група Боко Харам. Таа одржува врски со Ал Каеда во исламскиот Магреб, која ги обучува припадниците на Боко Харам и и' дава материјална поддршка на организацијата.
сите 20 | | | веќе видена

„Клосе има 35 години и веќе требаше да ја заврши кариерата. Се шегувам, јас сум горд на моите голови, но знам дека мојот рекорд ќе биде надминат“, рекол Роналдо, освојувач на две титули светски првак (1994, 2002). Првата титула, Роналдо ја освои во 1994 година, но на тој Мундијалн не одигра ниту една минута, додека во 2002 година со осум голови го предводеше Бразил до трофејот. Иако во 2002 година, постигна осум голови, вклучувајќи ги и двата во финалето против Германија, Роналдо, сепак, не беше прогласен за најдобар играч на Мундијалот, престижното признание замина кај германскиот голман Оливер Кан.
сите 24 | | | веќе видена

Како што информира полицијата, до несреќата дошло откако се судриле два автомобила „пасат" и „волксваген" со скопски регистарски таблички. Од здобиените повреди на лице место починал Н.Н. (33) од Љуботен. Во сообраќајката биле повредени две лица, од кои едното со потешки повреди било пренесено на скопските клиники. Полицијата извршила увид на местото на сообраќајката.
сите 63 | | | веќе видена

Дели најавил дека во Европскиот парламент ќе застапува интересите и на Србија и на Унгарија, а функцијата потпретседател на војводинската влада и покраински секретар за образование, управа и национални малцинства ќе ги извршува уште неколку недели. Тој веќе во јули ќе стане пратеник во Европскиот парламент, и најавува дека оваа улога ќе ја искористи за да и помогне на Србија во патот кон Европската унија. „Таа улога е ограничена во смисол на самиот преговарачки процес, пред се бидејќи тука се работи за редовните годишни извештаи за напредокот, изработени од страна на Европската комисија, а сега конкретно ќе биде за Србија бидејќи овие извештаи проаѓаат и низ филтрите на Европскиот парламент, што ќе биде можност да помогнам и да придонесам сликата за Србија да биде што е можно пореална", изјавил Андор Дели. Работата во ЕП ќе му биде олеснета и поради подобрените односи меѓу Србија и Унгарија, кои достигнаа историски максимум, што беше потврдено и со заедничкото полагање на венци на гробницата на невините ...
сите 2 | | | веќе видена

Многумина го сметаат Пеле за најдобриот играч во историјата на фудбалот, со бразилската репрезентации тој три пат бил светски првак (1958, 1962, 1970). За време на својата 14-годишна репрезентативна кариера постигнал 77 гола на 92 натпревари, додека за 18 години како играч на Сантос освоил вкупно 26 трофеи. „Доколку би бил активен играч сега би морал да бидам физички подготвен како денешните фудбалери, но повторно би бил најдобар. Причината е што таа дарба ми е дадена од Бога. Тоа како на Бетовен да го прашате каква музика би компонирал во некое друго време. Што и да компонира би било генијално. Во 1958 година имав само 17 години и сè што посакував беше да играм. Исто така не чувствував никава одговорност, одговорноста дојде со годините“, рекол Пеле.
сите 10 | | | веќе видена

Можеа да избираат меѓу 301 филм, а титулата за најдобар ја понесе Војна на ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот („Star Wars: The Empire Strikes Back“). Емпајр ваква анкета последен пат спроведе во 2008 година. Тогаш на прво место заврши „Кум“ на Френсис Форд Копола, кој оваа година заврши на второто место. Ова се топ 10 најдобри филмови на сите времиња, а на кое место се најдоа другите филмски класици видете овде. 1.„Војна на ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот“ 2. „Кум“ 3. „Темниот витез“ 4. „Бегството од Шошенк“ 5. „Евтини приказни“ 6. „Војна на ѕвездите: Нова надеж“ 7. „Господар на прстените: Дружината на прстенот“ 8. „Ајкула“ 9. „Крадците на изгубениот ковчег“ 10. „Почеток“ (Inception).
сите 21 | | | веќе видена

Припадник на тамилската бегалска група истакна дека починатиот „живеел во огромен страв“ од депортирање во Шри Ланка. - Официјалните претставници на имиграциското одделение го заплашуваа повеќе пати и бараа од него доброволно да замине, тврди Аран Милваганам, припадник на Тамилскиот бегалскиот совет, кој за смртта на својот пријател ја обвини „нехуманата австралиска политика и суровост на властите“. Леорсин Симанпилај (29), кој живеел во Џилонг, во близина на Мелбурн, добил привремена виза пред една година. Тој се здобил со изгореници на 90 отсто од телото и починал вчера во болница во Мелбурн. Австралија има строга имиграциска политика, според која оние кои пристигнале со бродови по јули 2013 година и кои бараат азил се испраќаат во кампови на островите Манус или Науру во Тихиот Океан до добивањето привремени визи.
сите 5 | | | веќе видена

Но, во случајот на летот US Airways, кој минатата недела беше пренасочен од Лос Анџелес во Филаделфија, причината за присилно слетување беше многу повеќе од техничка грешка или механички дефект. Како што пишува „Дејли Мирор“, членовите на екипажот бараа итно слетување заради куче кое изврши нужда на преминот, па на дел од патниците непријатно им мирисаше. Откако авионот во Канзас Сити беше исчистен, летот е продолжен. Во јули 2012, авионот кој леташе од Северна Каролина за Рим морал принудно да слета во Филаделфија, затоа што патниците се жалеле на чуден мирис. Дури на некои им се слошило, па по слетувањето биле однесени во болница. Не им беше ништо, а не е откриено ни што мирисало. На патот од Милано до Осло еден патник забележал мала пукнатина на прозорот, а како што авионот се искачувал на поголема висина, стаклото се повеќе пукало. Авионот слетал во Франкфурт. На авионот кој летал од Бостон во текот на летот му се отворил падобранот, кој се активира само во случај на несреќа. Патниците забележале како од ...
сите 14 | | | веќе видена

- Би сакал да живеам во Бразил, истакна Сноуден, кој моментно се наоѓа во Русија и чиј привремен азил истекува во август. Тој нагласи дека побарал азил во неколку земји, вклучувајќи го и Бразил, и очекува дека ќе му биде одобрен од хуманитарни причини, а не за да „понуди тајни документи од НСА на која било држава во замена за сигурно засолниште“. Поранешниот системски администратот во НСА минатата гоина објави голем број тајни документи, кои јасно покажаа дека американските разузнавачки служби прислушувале жители на повеќе земји, меѓу кои и на Бразил.
сите 28 | | | веќе видена

Во текот на истражувањето секој од испитаниците требало да одговори на серија прашања кои се однесувале на нив самите, на нивната ерудиција и лични квалитети, како и на она кој вид животно го преферираат, или веќе го чуваат во своите домови. Според The New York Post, како по правило оние испитаници кои се изјасниле дека се љубители на мачките, биле почувствителни, позатворени, но притоа и понаклонети на „прекршување на правилата". Поенергичните и подружељубивите, пак, се изјасниле како љубители на кучиња. Професорот по психологија Денис Гастело, претставувајќи ги резултатите од истражувањето на годишниот состанок на Здружението за психолошки науки во Чикаго, рекол дека тоа се сосема очекувани резултати. „Кучињата се однесуваат посоцијално. Можам да кажам, дека во споредба со мачките тие се екстровертни. Луѓето кои се позатворени поскоро ќе чуваат мачка, поради тоа што не мора да излегуваат надвор на прошетки во моментот кога сакаат да прочитаат книга. Покрај тоа, психолозите го истражувале и нивото на ...
сите 5 | | | веќе видена

Доменико Долче и Стефано Габана роденденското издание за „Magnum" ќе го опремат со специјално дизајнирано пакување, а ќе почне да се продава подоцна во јуни. Брендот „ Magnum" е инаку производ на прехранбениот концерн „Unilever". Пред неколку години познатиот дизајнер на чевли Кристина Лоботен во соработка со француските луксузни пекарници „ Laduree" изработи ново тесто.
сите 11 | | | веќе видена

Кога се истражува делотворноста на системот за пречистување на водата во базените, експерите говорат за БФА, односно за аналогна количина на телесни течности. БФА претставува мешавина на пот, урина, првут и фекалии кои го претставуваат просечното присуство на материи кои потекнуват од пливачите и ја загадуваат водата во базенот. Секој човек на водата и додава околу 25 милилитри БФА, од кои 6,3 отсто е урина. Присуството на урината во просечен базен е отприлика еден дел на милион делови вода. Хлорот кој се става во базените реагира во допир со урината, но на тој начин од базенот се исфрлува само 1 процент урина на еден час. Па, не заборавајте после секое пливање во базен да се истуширате.
сите 11 | | | веќе видена

Веќе неколку децении роботизираните летала и ровери се приземјуваат на марсијанската почва со користење на традиционалните падобрани. Но кога станува збор за доставување експедиции на Црвената планета, во чии состави ќе бидат астронаути, уредите за атерирање мора да бидат многу помоќни. Пробното спуштање на марсовскиот падобран треба да биде изведено во погодни услови од поголема височина, за да се имитира разредената атмосфера на Марс и за да се достигне суперсоничната брзина при понирањето. На уредот ќе бидат инсталирани камери кои ќе го снимаат целиот лет и ќе го пренесуваат на интернет. Инженерите предупредуваат дека првиот обид, најверојатно, ќе биде неуспешен. Спуштањето отсекогаш бил „еден од најголемите технолошки предизвици за остварувањето мисија на Марс", го цитира агенцијата професорот на Американскиот универзитет за вселенски политики, Хауард Меккерди. Суперсоничниот падобран, дизајниран од американската агенција за вселенски истражувања NASA, има 33,5 метри во дијаметарот. Со овие димензии, ...
сите 5 | | | веќе видена

На самата композиција има снимено видео-спот каде во главна улога се Лего коцките кој се мала копија на целиот спот кој беше реализиран од страна на BMA Мертан Аслани во продукција на Горила.
сите 6 | | | веќе видена

next