Портал

Велата куќа соопшти дека американскиот претседател Барак Обама лично во телефонски разговор му честитал на украинскиот милијардер Петр Порошенко, кого го нарекуваат „кралот на чоколадата" поради неговата кондиторска компанија „Рошен", и му ја понудил „целосната поддршка на САД во настојувањата да ја обедини земјата и да се сврти кон иднината", пренесува Reuters. Двајцата челници се договориле дека ќе ги продолжат разговорите во текот на европската турнеја на Обама следната седмица, се наведува во цитираното соопштение. Генералниот секретар на ОБ, Бан Ки-Мун смета дека киевските власти треба да користат исклучиво мирни средства во настојувањата да ја поврати контролата врз истокот на земјата, изјави во седиштето на светската организација во Њујорк неговиот портпарол Стефан Дужарик. „Генералниот секретар е вознемирен од продолжувањето на насилството. Тој повика враќањето на контролата врз владините објекти исклучиво преку мирољубиви средства и сеопфатен политички дијалог", рекол Дужарик, пренесува AFP. ...
сите 21 | | | веќе видена

Според планот на Барка Обама, 9.800 војници на САД би останела во Авганистан поради тренирање на авганистанските безбедносни сили и антитерористички операции. Контингентот од 9.800 војници, би бил намален за половина до крајот на 2015 година, а до крајот на 2016 година американското воено присуство би се свело само на персоналот неопходен за обезбедување на амбасадата, како и во Ирак, рекол неименуваниот соговорник на агенцијата. Веднаш по положувањето на свечената обврска на новиот авганистански претседател кој ќе биде познат по вториот изборен круг во јуни, САД ќе го потпишат со Авганистан билатералниот безбедносен договор, изјави ноќта кон понеделникот американскиот претседател Барак Обама кој ненадејно во неделата навечер допатува во четиричасовна посета на американските војници во базата Баграм близу авганистанската престолнина Кабул. „Веројатно многу брзо ќе објавиме некои одлуки", најави Обама во разговорот со воените команданти во воздухопловната база Баграм. До крајот на годинава завршува активната ...
сите 10 | | | веќе видена

Само петнаесет милиони американски долари добил ИНИЦЕФ од донаторските држави од кои бараше 50 милиони долари за неопходната и неодложна помош за повеќе од три милиона деца и жени во оваа земја на Рогот на Африка за оваа година. „Доколку не добиеме пари, УНИЦЕФ во рок од еден месец ќе мора да го прекине давањето помош којашто спасува животи", изјавил во седиштето на споменатата агенција на ОН во Женева, портпаролот Кристоф Булиерак. „Околу 200 илјади деца во Сомалија би можеле да умрат до крајот на 2014 година од тешка неисхранетост, доколку не примат итна помош", предупредил на прес-конференцијата. Според податоците на УНИЦЕФ, околу 50 илјади сомалиски деца помлади од пет години хронично се гладни. Големите проблеми и масовните појави на глад започнаа откако Сомалиската Република престана да постои како унитарна држава во 1991 година со падот на диктаторскиот режим на Саид Баре. Како единствен легитимен орган во земјата меѓународната заедница ја признава федералната влада којашто ја контролира престолнината ...
сите 12 | | | веќе видена

Според телевизијата, осомничениот бил притворен и во тек е негово испрашување. Други поединости засега бриселската полиција не соопштува за овој случај што белгиските власти го карактеризираа како „терористички напад со антисемитска заднина" кој се случи еден ден пред одржувањето на белгиските и изборите за Европскиот парламент. Во саботата попладнето непознат маж од отворил оган од автоматско оружје во Еврејскиот музеј во строгиот центар на Брисел, и потоа избегал, според очевидци во автомобил „ауди" од кој претходно излегол со ранец. Во нападот загинаа двајца државјани на Израел и Французинка. Белгиецот, за кој претходно неколку медиуми јавија дека починал, се наоѓа во болници, но и натаму неговата состојба е критична. Во неделата портпаролката на државното обвинителство Ине Ван Вимерик соопшти дека нападот го извел добро подготвен маж чијшто идентитет сѐ уште не е познат. Сѐ уште никој не ја презема одговорност за нападот. Белгиската полиција на потенцијалните очевидци им упати повик да се јават доколку ...
сите 8 | | | веќе видена

Хамс и Фатах договориле листа на независни технократски министри во владата до изборите коишто ќе се одржат во рок од најмалку шест месеци. Нивните челници истакнаа дека се надеваат оти така ќе ги заживеат институциите кои се парализирани од 2007 година кога двете групации меѓусебно кусо и војуваа. На прес-конференцијата во Газа претставниците на движењата соопштија дека палестинскиот претседател Махмуд Абаз составот на новата влада официјално ќе го соопшти кон крајот на седмицата кога ќе одлучи за министерот за верски прашања. „Ставовите на Фатах и Хамас ќе ми бидат претставени на претседателот со што тој би ја направил конечната одлука за составот на кабинетот", изјави членот на Централниот комитет на Фатах, Азам ал-Ахмед, кој ги предводеше разговорите за надминување на разликите со Хамас. Според добро информирани извори од преговорите, составот на новата влада, Абас ќе го соопшти во Рамала, каде е неговото седиште на Западниот брег (од реката Јордан), најверојатно веќе во четврток. Палестински извори, ...
сите 23 | | | веќе видена

„Има ранети и загинати припадници на Националната гарда. Загинаа пет луѓе на Националната гарда. Другите, се припадници на други сектори. Министерството за внатрешни работи се што во негова моќ загубите да бидат што помали. Се купуваат панцирни елеци и шлемови", изјавил Чеботар, кого го цитира украинската агенција УНН. Минатата седмица челникот на Службата за безбедност на Украина (СБУ), Валентин Наливајченко соопшти дека од почетокот на операцијата вкупните човечки загуби на безбедносните сили изнесува 24 луѓе.
сите 7 | | | веќе видена

Оваа прекрасна куќарка, која е идеална за релаксација и уживање во природата, се наоѓа во перифериите на гратчето Клејн Виндхоек, во Намибија. Фасадата која е направена во целост од плочи од иверка, совршено го доловува ефектот на мимикрија и ја инкорпорира куќата како дел од природата. Оваа „убавица“ има огромен и прекрасен двор, 4 спални соби, 2 бањи, огромен дневен простор кој изгледа модерно и елегантно, 2 гаражи, и посебна просторија која служи како гардеробер. Во неа исто така има и работна соба, која најверојатно не се користи многу поради прекрасните услови за релаксација и неверојатниот поглед кој го нуди самата куќарка. Доколку сакате да дознаете повеќе за изгледот и нацрт-планот на оваа куќа, ви предлагаме да ги погледнете фотографиите кои се наоѓаат во галеријата.
| | веќе видена

На педесетчетиригодшниот Лев му е одземена дозволата бидејќи насобрал голем број на казнени поени. „Признавам дека по некој пат, за жал, возам премногу брзо. Сега ја научив лекцијата и во иднина ќе го променам однесувањето при возење“, рече Лев. Ова не е прв пат Лев да остане без дозвола, со оглед дека во 2006 година беше казнет со забрана за возење во период од четири недели, бидејќи возел 134 км на час на автопат каде ограничувањето било 100 километри.
сите 28 | | | веќе видена

Инаку ова е првпат во историјата на ова рели официјално да биде претставен одреден автомобил, така што никој не знае што всушност ќе се случува на настанот и што значи тоа за автомобилот. Кога станува збор за карактеристиките кои го одликуваат овој автомобил, мора да се нагласи дека истиот е еден од најатрактивните верзии на Abarth Fiat 500. Под хаубата на автомобилот може да се види 1.4-литарски T-Jet мотор, а вкупната тежина на автомобилот изнесува 997 килограми. За забрзување до 100 км/ч му се потребни 5,9 секунди, додека неговата максимална брзина изнесува 224 км/ч.
сите 7 | | | веќе видена

Натпреварите ќе бидат одиграни на 18 јуни – во Шенјанг и на 22 јуни – во Јинан, соопти во вторникот Фудбалската федерација на Македонија. Точното време на одигрувањето на натпреварите ќе биде дополнително утврдено од страна на домаќинот – Кина. Македонија по вчерашниот пораз од Камерун 0:2, ја очекува дуелот против Катар кој ќе се одигра на 30 мај во Италија. Овие натпревари се од исклучително значење, бидејќи првенствено во овој период, нивната улога е што подобро запознавање со потенцијалните репрезентативци, можност секој од нив да добие шанса за докажување, да се пробаат различни тактики и стратегии, како и за создавање на тимскиот дух и заедништво, што во многу случаи е повеќе од потребно. „Заедништвото, сплотеноста, помошта на фудбалскиот терен е нешто што со години наназад ни недостига, и тоа треба да се промени. Од секој натпревар, треба да се извлекува поука, да се направи анализа, и работите да се подобрат веќе на следната средба. Ќе им биде дадена шанса и на интернационалците, но и на фудбалерите ...
сите 196 | | | веќе видена

Корисничкото искуство во голема мерка би требало да биде идентично со она на Windowsu 8.1, бидејќи нема да постојат никакви ограничувања кои би можеби сите ќе ги очекуваат, во споредна со стандардната верзија на овој оперативен систем. Во замена за поевтините лиценци, Windows 8.1 with Bing производите ќе мора да бидат испорачувани исклучително со Bing, поставен како основен пребарувач во Internet Explorer. Корисниците кои ќе ги купат овие компјутери ќе можат да го променат нивниот пребарувач, но сепак произведителот мора задолжително да постави Bing за основен пред да го испорача. Ова сигурно нема да биде единствениот додаток на овој оперативен систем кој Microsoft ќе се обиде да го промовира, па така и таблет компјутерите ќе доаѓаат со понапредна верзија на Office софтверскиот пакет. Освен производителите на хардвер, обичните корисници нема да добијат шанса да ја купат оваа верзија на Windows 8.
сите 9 | | | веќе видена

На јавното понудување, коешто започна во декември 2013 година, учествувале 11 компании, од Австрија, Белгија, Бугарија, Германија, Индија, Италија, Русија, Швајцарија и Јапонија. Руската градежна компанија „Стројитрансгаз" е специјализирана за изработка на инфраструктурни проекти во нафтената и гасната индустрија. Исто така, клучните области на нејзините активности се дизајнот, набавката на опрема и материјали, изградба, реконструкција, ремонт и одржување на нафтената и гасната инфраструктура. Како што претходно соопштија од руската компанија, „Стројитрансгаз" има намера да склучи договори за изградбата на надземните делови од гасоводот Јужен тек во вкупна цена од 6,6 милијарди евра во Бугарија, Србија и Словенија . Бугарската градежна компанија „Газпроект Југ", пак, во споменатиот проект ќе биде ангажирана на дизајнот, набавката на материјали и опрема, како и во изведувањето на градежните работи, а во нејзиниот состав влегуваат неколку компании од разни дејности. Бугарскиот дел од гасоводот Јужен тек е ...
сите 68 | | | веќе видена

Голманот на Вардар, кој во пролетниот дел од сезоната бранеше во голема форма, добил дозвола од селекторот Обрван, да започне со рехабилитација на грбот, која подолг период му задава проблеми. Селекторот на местото на Ангелов го повика Стефан Кимевски од Металург Јуниор кој на подготовките ќе биде трет голман заедно со Борко Ристовски и Никола Митревски. Бараж мечевите за пласман на СП во Катар ќе се одиграат на 7.јуни (Атина) и 15.јуни (Скопје).
сите 89 | | | веќе видена

„Кандидатот на најголемата група, Жан Клод Јункер ќе биде првиот кој ќе се обиде да го формира бараното мнозинство", се вели во заедничката изјава на шефовите на парламентарните групи. Изјавата е донесена со поддршка на политичките групи кои ги претставуваат 645 членови на досегашниот состав на Европскиот парламент, и најмалку 561 пратеници на новиот состав, кој ќе ја преземе функцијата на 1 јули. Договорено е и шефовите на двете најголеми пратенички групи, Жозеф Дол (EPP) и Ханес Свобода (SD) да ја предадат изјавата до претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј и да го информираат за одлуката на конференцијата на претседателите на партиите во ЕП. По ова се очекува Ван Ромпуј да ги покани челниците на земјите членки на неформална вечера на која ќе се разговара за резултатите од изборите за Европскиот парламент. Засега не се очекува Европскиот совет да го именува кандидатот за претседател на Европската комисија, туку поверојатно е дека претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј ќе добие ...
сите 128 | | | веќе видена

Претставата е според познатиот текст на Чарлс Лутвиг Доџсон „Алиса во земјата на чудата" кој го адаптираа и режираа едукаторите на „5+" Драмското студио, Александра Стојановска и Филип Кипровски. Изборот на музиката е на Влатко Галевски, а на сцената ќе може да се видат и специјално дизајнирани видео анимации, продуцирани од „5+" продукција. Претставата ќе се одржи на 7-ми јуни (сабота) година во Драмски театар - Скопје, со почеток во 12.00 часот. Сите заинтересирани може да купат билети на билетарата во Драмски театар по цена од 100 денари. Средствата од билетите ќе бидат наменети за „Дневниот центар за децата со посебни потреби" во Битола.
сите 17 | | | веќе видена

Превземањето на нова улога на европско тело за надзор на банките почнувајќи од ноември оваа година ќе донесе трошици во следната година во иснос од 260 милиони евра, соопшти ЕЦБ. Од тој износ околу 60 отсто ќе отпаѓа на трошоци за вработените, 10 отсто се трошоци за режија, а 30 отсто останати трошоци, како што се патувања, советодавни и информатишко-технолошки услуги, наведуваат од ЕЦБ. Иако точниот износ на трошоците ќе биде потврден дури во 2015 година, прелиминарната анализа покажала дека годишниот надомест за банките кои се под директна контрола во 2015 година би се движел од 150 илади до 15 милиони. Поголем дел од банките ќе плаќаат помеѓу 700 илјади и два милиони евра. Во рамки на новиот Единствен надзорен механизам УЦБ директно ќе надзира до 130 системски важни финансиски институции, чиј имот надминува 30 милијарди евра. Малите банки кои не спаќаат во категоријата сисмески значајни ќе останат под надзор на телата во матичните земји.
сите 4 | | | веќе видена

Во својот прв коментар за Украина, по претседателските избори што во неделата се одржаа во Украина, Путин во телефонски разговор со премиерот на Италија, Матео Ренци, рекол дека само со мирен дијалог меѓу Киев и регионалните претставници може да се најде решение за кризата, соопштил Кремљ, пренесува Reuters. Истовремено, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, го повика во вторникот Киев итно да ги запре насилствата во Украина, откако во последните судири загинаа најмалку 40 лица во Донецк. „Задача број еден за властите во Киев и тест за нивната постојаност, со оглед на резултатите од претседателските избори, секако е веднаш да стават крај на употребата на војската против сопствениот народ и секако ставање крај врз насилството на сите страни", рекол Лавров на конференција за новинари во Москва, пренесува AFP. Русија и во понеделникот испрати апел до владата во Киев да ја запре „воената операција над сопствените граѓани" и ја повика Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) да ...
сите 199 | | | веќе видена

Докторот Педро Гиљен, во интервјуза радиото Кадена копе, изјавил дека 25-годишниот напаѓач, го истргнал бутниот мускул и дека за рехабилитација ќе му бидат потребни две недели. Шпанија првиот натпревар на СП во Бразил ќе го одигра на 13-ти јуни против Холандија. Шпанскиот селектор, Винсенте дел Боске, в недела ќе го објави конечниот список од 23-ца фудбалери кои во Бразил ќе ја бранат светската титула.
сите 7 | | | веќе видена

Тоа подразбира да не му зборувате ништо важно додека пишува порака, гледа фудбал на ТВ или прави било што друго. Еве зошто: мостот на комуникација меѓу две хемисфери во неговиот мозок е помал во однос на женскиот мозок. Затоа не е во состојба да обработи поинтензивен сообраќај на информации - што значи дека на мажите мултитаскингот баш и не им оди од рака. Секогаш кога ќе започнете разговор, прашајте го за неговиот став на одредена тема. Тогаш неговиот мозок автоматски го означува тоа како нешто важно, па внимателно ќе ве слуша. Затоа кажете му дека ве интересира неговиот став за нештото, а потоа кажете му што имате на ум. Ќе го имате неговото целосно внимание. Откриено е дека слушањето на вибрациите на женскиот глас за мажите е комплексно, па тие за тоа го користат делот од мозокот кој служи за интерпретација на музиката. Превод: мора да бидете директни за да ве разбере што сакате да му кажете.
сите 6 | | | веќе видена

Француската тенисерка која има српско потекло, во првиот сет го издржа притисокот и успеа по голема борба да го реши во своја корист. Ли На возврати во вториот, но во третиот се случи целосна доминација на Младеновиќ која на убедлив начин ја мина првата рунда. „Кога ја видов ждрепката не бев премногу среќна, но добро се подготвив. Излегов на теренот и си помислив зошто да не победам, играм на домашен терен пред своите навивачи“, изјави Младеновиќ по мечот. Во следната рунда Младеновиќ ќе игра против Американката Алисон Риске, која со 2:1 ја победи Маријана Лучиќ-Барони.
сите 121 | | | веќе видена

next