Портал

Поточно Џоли изјави дека од сите нејзини деца најблизок и најсличен со неа е нејзиниот 12-годишен син, посвоениот Медокс. - Мислам дека децата се раѓаат со истите особини кои ги имаат и кога ќе пораснат, освен ако не преживеат некоја голема траума, која би можела да ги промени засекогаш. Ако погледнете фотографија од децата кога се сосема мали, ќе видите дека ги имаат истите карактеристики и кога пораснале. На родителите им преостанува само да им го посочуваат правилниот пат на децата. На пример сите би помислиле дека децата кои јас ги родив се слични на мене, но тоа не е така. Најсличен со мене и најблизок од сите ми е Медокс, така што сметам дека генетиката нема некое големо влијание на карактерот, рекла убавата актерка. Таа додала и дека заедно со нејзиниот сопруг Бред Пит се надеваат дека нивните деца нема да станат актери кога ќе пораснат.
сите 5 | | | веќе видена

Во Велика Британија по објавувањето на овој роман, пожарникарите имале се почесто работа, бидејќи голем број парови ги повикувале да ги ослободат од лисиците. Но, тоа не е единствениот проблем, пострашно е тоа што популарниот роман е поврзан со зголемувањето на сексуално преносливи болести, најчесто помеѓу постарите парови. Доктор Шарлот Џонс вели дека книгата ги охрабрила постарите луѓе повеќе и почесто да истражуваат во спалната соба, но довела и до тоа да заборават на ризикот од секс без заштита. Откако овој роман се распродаде во повеќе од 100 милиони примероци, се подготвува и неговата филмска верзија. Романот е објавен во 2011 година, а податоците во Велика Британија покажуваат дека оттогаш е зголемен бројот на заболени од полови инфекции, најчесто постари од 45 години.
сите 5 | | | веќе видена

Хрватскиот селектор одлуката околу тоа кои 23-ца ќе патуваат во Бразил ја донесе по завршувањето на контролниот меч со репрезентацијата на Мали. Хрватска со головите на Перишиќ, во Осијек, го победи Мали со 2-1. Од поширокиот список на Ковач отпаднаа Милан Бадељ, Дује Чоп, Марио Пашалиќ и Игор Бубњиќ. Хрватска на 12.јуни против домаќинот Бразил ќе го отвори 20-то Светско првенство. Голмани: Стипе Плетикоса (Ростов), Даниел Субашиќ (Монако), Оливер Зеленика (Локомотива Загреб) Одбрана: Дарио Срна (Шахтјор), Шиме Врсаљко (Џенова), Даниел Прањиќ, Гордон Шинделфелд (двајцата од Панатинаикос), Ведран Чорлука (Локомотив Москва), Дејан Ловрен (Саутемптон), Домагој Вида (Динамо Киев) Ред за врска: Лука Модриќ (Реал), Иван Ракитиќ (Севилја), Матео Ковачиќ (Интер), Огњен Вукојевиќ (Динамо Киев), Самир (Хетафе), Марсело Брозовиќ (Динамо Загреб), Иван Мочиниќ (Ријека) Напад: Марио Манџукиќ (Баерн Минхен), Ивица Олиќ (Волфсбург), Едуардо (Шахтјор), Никица Јелавиќ (Хал), Анте Ребиќ (Фиорентина), Иван Перишиќ (Волфсбург).
сите 12 | | | веќе видена

„Беше блиску до премин од Ливерпул во Арсенал, но сега таа опција не доаѓа во предвид бидејќи стана идол на навивачите. Но доколку стигне богата понуда, на пример од Реал Мадрид, ќе биде тешко да се каже не. Луис има секогаш имал голема наклонетост кон Шпанија“, рекол менаџерот Алехандро Балби. Луис Суарез има 27 години, пред Ливерпул играше во Ајакс, тој минатата сезона со 31 гол во Премиер лигата, ја подели титула за најдобар стрелец во Европа заедно со Кристијано Роналдо. Дали Суарез ќе остане во Ливерпул ќе биде познато по завршувањето на Светското првенство во Бразил.
сите 5 | | | веќе видена

Како што пренесуваат медиумите во БиХ, пренесуваат дека Митревски потпишал тригодишен договор со екипата од стадионот „Кошево“. Митревски во новото првенство ќе му биде соиграч на Крсте Велкоски кој од јануари годинава го носи дресот на Сараево. Покрај Митревски, тригодишен договор со Сараево во неделата потпишал и Словенецот Мирољуб Костиќ од Олимпија.
сите 7 | | | веќе видена

Партијата UKIP, кој заговара излегување на Велика Британија од Европската унија, доби поддршка од 4,3 милиони гласачи и освои 27,5 отсто од гласовите, пред опозициските лабуристи со два и владејачките конзервативци со три ипол процентни поени помалку. Меѓутоа, како што потсетува Reuters, партијата на Најџел Фараж и на европските избори во 2009 година доби голема поддршка од 16,5 отсто, за една година подоцна на општите избори во Велика Британија да падне на само 3 процента, со што не доби ниедно место во парламентот. Британците до мај 2015 година би требало да ја имаат новата влада, предводена од актуелниот премиер Дејвид Камерон во коалицијата на неговите конзервативците со либералните демократи. Најновата анкета, меѓутоа, покажува дека неговите шанси за победа на изборите во 2015 година се намалени, бидејќи повеќе од три милиона избирачи не се откажуваат од поддршката за UKIP. Малку под 40 отсто од испитаниците кои на европските избори гласале за UKIP „сигурно" ќе гласаат за истата партија и на британските ...
сите 10 | | | веќе видена

Натпреварот до 20-та минута беше израмнет кога Веспрем создаде преднсост од три гола (11-8), но до крајот на полувремето Кил ја врати незивесноста со серијата од 5-2 за 13-13. Првите 10 минути во второто полувреме минаа во израмнета игра, а во 40-та минута Кил се ‘одлепи’ на три гола (19-16) и таа предност ја задржа до крајот на мечот, иако Веспрем на неколку пати успеваше да се приближи на гол негатива. Арон Палмарсон со седум гола го предводеше Кил до победата и пласман во финалето.
сите 147 | | | веќе видена

Како што пишува The New York Times, американскиот претседател Барак Обама сака да ги принуди управите на електричните централи на јаглен да ја намалат емисијата на јаглерод диоксидот за 20 отсто, за поефикасно водење на борбата против глобалното затоплување. Околу 40 отсто од емисијата на СО2 доаѓаат од електричните централи за кои нема никакви ограничувања во врска со емисиите на штетните гласови. Овој проект ќе биде „првиот американски акционен план за климата" кој ќе создаде стопанство втемелено на чиста енергија, користејќи чисти извори на енергија, со што помалку валкани енергенти, и ќе води сметка енергијата да не се троши попусто, појаснил Обама. Во текот на првата година од примената на овие мерки, ќе бидат избегнати до „100 илјади напади на астма и 2.100 срцеви удари", а тие бројки ќе продолжат да се зголемуваат. Идејата е да се воведе дозволено ниво на емисија на СО2 на национално ниво, како и да им се препушти на водствата на 50-те американски сојузни држави да одлучат самите како ќе ја достигнат ...
сите 4 | | | веќе видена

Според штабот на проруските бунтовници, борби се водат кај аеродромот крај Краматорск кој е во рацете на украинските сили, како и кај селата Андреевка и Червониј Молочар каде пред неколку дена беше соборен украински хеликоптер при што загинаа 14 војници меѓу кои и генерал-мајор на Националната гарда на Украина. Според проруските бунтовници, во артилерискиот напад врз местото Артем кај Славјанск, има најмалку двајца загинати, од кои една жртва е 40-годишна жена, и осум ранети цивили. Локалните медиуми јавуваат дека во реоните околу Славјанск дејствуваат седум до осум борбени хеликоптери на украинските сили, главно од типот „Ми-8". „Одвреме навреме тие истрелуваат ракети и стрелаат од митралезите кон позициите на милицијата", рекле за РИА Новости претставници на проруските сили. Судир меѓу двете страни има и во близина на украинско-рускиот граничен премин Џаково. Агенцијата DPA повикувајќи се на портпаролот на украинската армија, пренесува дека околу 80 проруски борци ја нападнале станицата на пограничната ...
сите 42 | | | веќе видена

Селекцијата на Шпанија на Мундијалот ќе игра во Б групата против Холандија, Чиле и Австралија. Голмани: Икер Касиљас (Реал), Пепе Рејна (Наполи), Давид Де Хеа (Ман.Јунајтед) Одбрана: Серхио Рамос (Реал), Џерард Пике, Џорди Алба (двајцата од Барселона), Хуанфран (Атлетико Мадрид), Раул Албиол (Наполи), Цезар Аспиликуета (Челзи) Ред за врска: Чави, Андрес Иниеста, Сеск Фабрегас, Серхио Бускетс (сите од Барселона), Санти Казорла (Арсенал), Коке (Атлетико Мадрид), Хави Мартинез (Баерн Минхен), Коке (Атлетико Мадрид) Напад: Диего Коста, Давид Виља (двајцата од Атлетико Мадрид), Давид Силва (Ман.Сити), Хуан Мата (Ман.Јунајтед), Фернандо Торес (Челзи), Педро (Барселона).
сите 87 | | | веќе видена

Додека жените главно сопствените фрустрации ги чуваат за себе, мажите имаат тенденција веднаш да зборуваат на таа тема. Резултати? Жените стануваат повеќе фрустрирани, додека во еден момент не експлодираат, а мажите кажуваат тоа што имаат да кажат и продолжуваат со животот. За фрустрациите треба да се зборува. Жените можат да бидат опседнати со детали и поради тоа често не ја гледаат широката слика. На мажите полесно им е да ја согледаат широката слика бидејќи не се замараат со најситните детали и анализи. Совет: обидете се помалку внимание да обрнувате на деталите и ќе го почувствувате тоа олеснување. Никој не сака да трачари, а сепак сите го прават тоа понекогаш. Претераното трачарење ги излудува мажите. Нив не ги интересира толку многу што прават нивните пријатели и не се споредуваат со нив. Жените се поразлични и понекогаш би требало да се угледаат на мажите кога трачарењето е во прашање. Иако мажот на жената ѝ се извинува сто пати, таа сè уште чувствува бес. Кога мажите се во прашање, жената би требало ...
сите 13 | | | веќе видена

Бременоста е период во кој жените треба да обрнат посебно внимание на нивното тело, и да бидат свесни за развојот на новиот живот. Правилната и урамнотежената исхрана, нормалната тежина и начин на живот кој вклучува вежбање, се од суштинско значење за здравјето на мајката и детето. Жената која е бремена или планира да забремени, мора да знае дека нејзиниот вишок на колограми може да биде мошне тежок предизвик, односно тоа може да предизвика намалена плодност, дијабетес, итн. Жената за време на бременоста добива околу 11,34 и 15,88 кг, а поделено на компоненти тоа изгледа вака: Гради: 0,45-0,91 кг. Дете: 2,72-3,63 кг. Плацента: 0,45-0,91 кг. Матка: 0,45-0,91 кг. Амнионска течност: 0,45-0,91 кг. Крв: 1,36-1,81 кг. Залихи на протеини и масти: 3,63-4,54 кг. Телесна течност: 1,36-1,81 кг. Следењето на индексот на телесна маса (BMI) пред самото зачнување и за време на бременоста е од пресудно значење за здрава бременост и намалување на ризикот од можни компликации. Имајќи ги овие информации на ум, се препорачува ...
сите 2 | | | веќе видена

Имено, според пријавата, на 27 мај лице (кое оштетената го запознала на социјалната мрежа „Фејсбук") дошло во Основното училиште (каде што таа учела), ја повикал и ја внел во патничко моторно возило црвена боја и ја однел во паркот на КЦ-Скопје каде што ги чекало второто лице кое нејзиниот познаник од „Фејсбук" го представил дека му е брат. Истите седнале на клупа по што двајцата ја допирале по градите и гениталиите, и ја соблекле блузата, а кога сакале да и ги соблечат хеланките, таа со нога удрила еден од нив. Двајцата потоа ја викнале да дојде и влегле во тоалет на една од клиниките, каде што таа под закана била полово нападната. ПС-Аеродром превзема мерки за расчистување на настанот.
сите 7 | | | веќе видена

„Судирот, кој очигледно постои во рамките на владеачката партија, не смее да ја загрози државата и државните институции. Ги повикувам сите министри и сите нивоа на власт да се посветат на својата работа, а партијата посебно да ги решава своите проблеми, на своите партиски тела", изјавил хрватскиот претседател. Тој нејќел да коментира за деталите од судирот меѓу Милановиќ и Линиќ, додавајќи дека се ќе биде познато по анализата на случајот. „Кога ќе бидат готови наодите и резултатите ќе знаеме се и ќе можеме да извлечеме заклучоци", порачал Јосиповиќ. Поранешниот хрватски министер за финансии Линиќ, кој беше неодамна сменет од функцијата поради сомневања дека го оштетил државниот буџет за 3,5 милиони евра, во петокот го обвини хрватскиот премиер Милановиќ за злоупотреба на државните разузнавачки агенции и за шпионирање.
сите 3 | | | веќе видена

Најновиот студиски албум би требало да се најде низ музичките продавници ширум светот на 17-ти јуни. Една од најактрактивните жени во светот, иако навлезе во петтата деценија од нејзиниот живот, нема проблем да разменува нежности со значително помлади манекени на плажа. Нејзиниот нов албум ќе има две изданија, едно стандардно со десет нови песни од кои некои таа сама ги има напишано, и делукс издание за најверните обожаватели со дополнителни шест песни, потпис и постер од пејачката. Џеј Ло минатата година во склоп на нејзината светска турнеја „On The Floor“ имаше гостување во Србија, па не би било чудно доколку новиот албум повторно ја донесе некаде на Балканот.
сите 2 | | | веќе видена

„Кога ќе започнете да живеете во тој свет и да се занимавате со јавен живот, ќе се почувствувате како силувани“, вели актерката. „Некои луѓе уживаат во тоа, но во мојот живот постојат одредени работи за кои сакам да имам приватност и се однесувам крајно заштитнички. Не можам секогаш да победам, но сè додека не ги читам таквите нешта и не ги слушам ќе се чувствувам поздраво. Не можам да се оптоварувам со тоа што некој идиот напишал за мојот фустан“, додава Шарлиз.
сите 3 | | | веќе видена

Ви носиме едноставен рецепт за природна купка од млеко и овес, која со уште неколку состојки може од кожата да ги избрише годините и стресот после само едно капење. шолја млеко во прав четвртина шолја овесни снегулки половина шолја мелени бадеми една лажичка пченично брашно капсула витамин Е во масло Сите состојки ставете ги во блендер и добро исецкајте ги, сè додека не добиете хомогена смеса. Ставете ги во тегла и чувајте ги во фрижидер најмалку месец дена добро затворени. За една купка во кадата ќе ви биде потребна половина шолја од оваа чудесна мешавина која ќе и ја врати младоста на вашата кожа. Млечната киселина ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата и ќе ја направи мазна, ќе ги осветли флеките од стареењето, а овесните снегулки имаат антивоспалително дејство и ги отстрануваат трагите од дехидратација на кожата. Пченкарното брашно и витаминот Е ќе ја нахранат кожата и ќе и дадат еластичност, така што вашето следно капење не смее да помине без оваа чудотворна мешавина.
сите 5 | | | веќе видена

„Слушаме во етерот преку радиоврските англиски говор. Го видовме списоците на луѓето кои ги запленивме на аеродромот. Податоците се за лица со очигледно странско потекло, најверојатно англосаксонско. Непознато е дали станува збор за Американци или Англичани. Опремени се со снајпери.... Според начинот на употребата, според оружјето доволно јасно се идентификуваат како странци. Тоа сигурно не се украински војници", рекол Бородај. Во понеделникот на 26-ти мај, проруските бунтовници водеа борби со украинските сили во Донецк кај меѓународниот аеродром и кај железничката станица. Бунтовниците претпладнето го заземаа аеродромот, од каде подоцна се повлекоа по нападот на борбените авиони и хеликоптери на украинските сили кои сега го имаат под контрола. Според некои информации, таму сега е преместен штабот од кој се водат акциите за преземање на контрола на градот Донецк. Според Бородај, „Киев можел да ангажира приватни компании", „Јас не зборувам за интервенција на странски држави. Светскиот пазара на такво вид ...
сите 5 | | | веќе видена

По извршената идентификација, Единицата за насилен криминал-Одделение за насилен криминал при СВР Скопје, поднесе кривична пријава до ОЈО-Скопје против малолетните лица В.М.(17), Љ.Ј.(15), М.В.(15), М.Д.(17), Е.Ј.(16), Д.С.(17) и С.М.(15), поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствије" предвидено и казниво по член 384 од КЗ на РМ. Пријавените, околу 20 часот, на ненајавен протестен собир на улица „Ѓорче Петров" во близина на болницата „Св.Лазар" во населба Ѓорче Петров, а потоа и кај старото кино „Ѓорче Петров", учествувајќи во толпа со заедничко дејствување спречиле полициски службени лица во вршење на службено дејствије-воспоставување на јавен ред и мир и при тоа со фрлање на тврди предмети-камења, како и други дејствија, телесно повредиле 10 полициските службени лица, со што сториле кривично дело „Учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствије". Имено, пријавените на 20 мај околу 18 часот ...
сите 32 | | | веќе видена

Оваа модернистичка куќа со стаклена гаража се наоѓа во предградие на Чикаго наречено Хајленд Парк, Стана позната откако во една сцена до филмот, Булер кого го глуми Метју Бродерик, излета со „ферари" низ стаклениот ѕид на гаражата. Куќата се простира на 500 квадратни метри со гаража се продава веќе пет години и првично нејзината цена беше 2,3 милиони долари. Откако немаше заинтересирани купувачи, нејзината цена подоцна беше намалена на 1,06 милиони долари по која и е продадена.
сите 7 | | | веќе видена

next