Портал

„Со пријателот со автомобилот минувавме преку живеалиштето на слоновите, и неколкупати се фотографиравме себеси со еден од слоновите. Но кога се свртев, се удрив со телефонот по вратата од автомобилот и падна во тревата", вели 23-годишниот посетител на сафари паркот Скот Брајрли. Кога слонот тргал кон автомобилот, Скот веќе не се осмелил да излезе од возилото и да го земе телефонот. „Слонот застана зад нас, а јас мислев дека пасе", вели Брајрли. Малку подоцна вработените во сафари паркот му го вратиле на Скот апаратот, во кој момчето открило фотографија на слонот, кој се наведнал врз камерата на телефонот протегнувајќи ја кон него својата сурла. Автор на „селфито" се покажало дека е младата слоница по име Латабе, којашто очигледни случајни со сурлата го притиснала копчето на уредот. „Во паркот наоѓаме многу апарати, но никогаш не сум видел нешто слично... Многу сме горди на Латабе", изјавил за весникот еден од чуварите на паркот, Едни Пламба. „Селфито" на слоницата Латабе, веројатно е првиот светски познат ...
сите 5 | | | веќе видена

Телефонот користи процесор којшто има копчиња во Брајова азбука, систем од знакови кој го користат слепите лица. Постои опција да се меморираат четири броеви на брзо бирање, а има копчиња за воспоставување и прекинување повик. Ова е првиот комерцијален телефон наменет за луѓе со оштетен вид или, пак, за оние кои целосно го изгубиле видот. Досега на пазарот се појавија неколку вакви телефони наменети за слепи лица, но ниту еден не беше пуштен во јавна употреба.
сите 13 | | | веќе видена

Пред збунетата публика, тие извршуваат неверојатни точки, иако еден шоумен од истата зоолошка градина го загуби животот, бидејќи крокодилот му jа изеде главата. И покрај очигледните опасности, многу луѓе секоја година се пријавуаат за оваа работа.
сите 6 | | | веќе видена

„Доколку останувате да седите си го копате гробот", тврди Рон Даноф, лекар и член на Американското здружение на остеопати (АОА). Болките во грбот, бодежите во мускулите, кардиоваскуларните болести, дијабетесот, ракот на дебелото црево и прераната смрт се некои од ризиците на коишто се изложува работник кој седи, покажале низа нови приучувања. „Ние сме општество без енергија, повеќето време во канцеларијата го минуваме седејќи, а кога доаѓаме дома се спростираме во каучот гледајќи телевизија. Таа комбинација може да биде смртоносна", тврди Даноф. Според американскиот Институт за здравство, просечен возрасен Американец минува во седење 7,7 часови на ден, а 70 отсто од вработените во канцеларијата минуваат повеќе од пет часови дневно седејќи над работната маса. Колку што повеќе се седи, толку циркулацијата на крвта полоша о носи многу опасности за здравјето на луѓето. Тренирањето во клуб по работата, сепак, не е доволно истакнуваат стручњаците. Според спомнатата студија, опасноста од прерана смрт просечно з а15 ...
сите 7 | | | веќе видена

За нивниот беспрекорен изглед не ретко се коментира, тие изгледаат фантастично и покрај тоа што веќе се значително постари од своите колешки кои се на почетокот на кариерите. Памела, Кармен, Камерон и другите холивудски убавици и ѕвезди на модните писти, не се срамат да се појават во костими за капење, а има и зошто – тие изгледаат секси и неодоливо!
сите 8 | | | веќе видена

Педесетгодишниот актер побара заштита од 25-годишниот Виталиј Седјук кој скокнал врз него преку оградата пред киното „El Captain" и го удрил, соопшти портпаролката на лосаџелеската полиција, Венди Рејес. Бред Пит не е повреден во нападот, а Седјук остана во притвор со одредена кауција од 20 илјади долари. Американскиот обвинител кој најверојатно делото ќе го квалификува како хулигантство, за што е предвидена затворска казна од најмалку 30 дена или голема парична глоба. За Седјук, кој е поранешен новинар избркан од украинската телевизија „1+1", ова не е прв ваков напад врз славна личност. Пред две години актерот Вил Смит го плеснал кога овој сакал да го бакне, минатата година, пак, влетал на бината на доделувањето на наградите Греми пред пејачката Адел да ја прими наградата, а претходно годинава на еден настан се обидел да го прегрне Леонардо Дикаприо.
сите 32 | | | веќе видена

- Што се однесува до спотот, многу сум среќен и задоволен што снимивме еден ваков спот. Ова е сигурно еден од моите најубави спотови во последните пет години. Сосема сум задоволен со целата реализација, како и поради фактот што со спотот ги промовираме двата македонски бисери, Скопје и Охрид. Мислам дека овој спот заслужува да биде пуштан рамо до рамо со спотовите на МТV и VH1", вели легендарниот Чола и додаде дека денеска му е роденден, но нема да има голема журка, ќе се одмора пред концерт, а прославата ќе биде одложена за по концертот и открива дека планира да го прослави со мало славје со најблиските пријатели.
сите 2 | | | веќе видена

Облечена во крзно и украсена со накит, Шерон неодамна беше на забава на познатиот дизајнер Роберто Кавали на луксузна јахта во Кан. Впечатливо облечена во негова креација, никого не остави рамнодушен, како од моментот кога играше во „Основен инстинкт“. „Не мислам дека Холивуд е опседнат со секс. Мислам дека сите се опседнати со секс. Смешно е да се преправаме дека не е така, вели актерката, признавајќи дека на секои 20 секунди мисли на секс.
сите 4 | | | веќе видена

Сите ние донекаде сме навикнати на тоа дека на „Фејсбук“ има многу вируси, но секој нов предизвикува паника меѓу корисниците. Неодамна се појави вирусот „LOL“, a сега има нова верзија наречена „hahaha“. Името на фајлот е „DSCN_xxxxx.zip“, во кој „xxxxx“ претставува некој случаен број. Тој со текот на времето се менува за да ги привлече корисниците да кликнат и да се „заразат“. „Фејсбук“ најави дека наскоро ќе вклучи антивирус софтвер, па се надеваме дека овие појави ќе бидат се поретки.
сите 20 | | | веќе видена

Лудо среќната двојка ги пронајде монетите закопани во градината благодарејќи на нивниот љубопитен пес. Во осум метални кутии биле сочувани 1.400 монети од XIX век, а три месеца подоцна во првите 24 часа од аукцијата, заработиле неколку милиони долари, соопшти Дон Кагин од аукциската агенција Kagin's Inc, специјализирана за нумизматика. „Никогаш не се надевав на нешто вакво. А сепак, истовремено, се чувствувам некако чудно како за ова да се подготвував целиот живот", се доверил еден од сопружници чиј идентитет не се открива. Среќната двојка преку Кaгин во времето на пронаоѓањето на монетите соопшти дека има намера да продаде поголем дел од златниците, а некои да ги подари на нумизматички музеи, а со добиените пари да им помогнат на сиромашните сограѓани. Една кованица од 20 долари од 1897 година со двоглав орел, која обично чини 4.250 долари е продадена за 15 илјади долари. Кованиците од 5, 10 и 20 долари номинално вредат по 27 илјади долари, но многу се ретки и добро се зачувани што некои парчиња се ...
сите 5 | | | веќе видена

„Уште еднаш ги повикуваме киевските власти да ја прекинат братоубиствената војна и да започнат вистински национален дијалог со сите политички сили и претставници на регионите во земјата", се наведува во соопштението на руското министерство за надворешни работи, пренесе РИА Новости. Украинската влада и новоизбраниот претседател Петр Порошенко се оглушија на повиците од Москва да ја сопрат ткн „антитеротистичка" операција против вооружените проруски ткн народни милиции за самоодбрана коишто не ја признаваат прозападната власт во Киев и прво бараа федерализирање на земјата а потоа прогласија и независност во областите на Донецк и Луганск, каде што само оваа седмица според непотврдените извештаи има стотина мртви на двете страни, оценува Reuters. Москва ја потенцираше својата длабока загриженост поради ескалацијата на состојбата и истакна дека предлозите коишто произлегуваат од постигнатиот во април во Женева договор меѓу Украина, Русија, САД и ЕУ остануваат и натаму најдобриот начин да се излезе од длабоката ...
сите 4 | | | веќе видена

Милиони избирачи на неделните избори за Европскиот парламент изразија незадоволство од Европската унија, овозможувајќи им на антиевропските партии, особено во важните земји членки како Франција, Велика Британија и Данска, изборни победи без преседан. Примајќи ја годишната награда Карло Велики за придонес кон европското единство, ван Ромпуј се обиде да извлече поуки од исходите на изборите коишто недвосмислено беа одбележани со евроскептицизам. „Многу е важно на Унијата да не се гледа како на нешто што им оди во прилог само на бизнисот и на работодавачите, туку и на вработените (...) пораката на гласачите е дека Европската унија мора да биде посилна однадвор, но многу погрижлива однатре", изјави претседателот на Европскиот совет во својот говор во Ахен, историски град во кој е погребан Карло Велики (742-814). Ромпуј, 66-годишниот поранешен белгиски премиер чиј европски мандат завршува во ноември годинава, се запраша „како е можно Европа да станала причината што луѓето се чувствуваат немоќно, што чувствуваат ...
сите 5 | | | веќе видена

Филмот во прилеп ќе се прикажува и во сабота и недела, додека во кината низ Македонија ќе почне да се прикажува од септември. „Со големо задоволство и елан го работевме филмот кој се надевам дека ќе предизвика интерес бидејќи се опфатени теми од секојдневниот живот. Ова е втора филмска комедија што ја режирам по 'Викенд на мртовци', а прва со прилепскиот ансамбл, кој е одлична екипа", рече Ангеловски на прес конференција во четврток. Продукцијата е на 3Д, директор на фотографија е Антонио Божиноски, монтажата е на Боби Стојменоски, сцената и костимите на Илина Ангеловска, додека автор на музиката е Томче Темелкоски. Во филмот настапува целата екипа на прилепскиот театар.
сите 16 | | | веќе видена

Овој план беше одложен на краток период, но сега конечно дојде моментот за негово спроведување. Корисниците на најпопуларниот интернет прелистувач за Windows верзијата, од денес нема да можат да инсталираат екстензии кои не доаѓаат директно од официјалниот Web Store. Се очекува ова да не влијае на голем број корисници, но сепак ќе ги отежни работите кои сакаат да користат експериментални додатоци (add-ons). Сите екстензии кои се инсталирани, а не доаѓаат директно од официјалниот Web Store ќе бидат исклучени, а доколку сакате да ги вклучите повторно ќе мора да се префрлите на посебен dev channel на Chrome прелистувачот. Причината за овој потег е за да се заштитат корисниците од малициозните екстензии. Сите OS X и Linux корисници и понатаму ќе можат да ги користат неодобрените екстензии.
| | веќе видена

Трговскиот суд во Париз кон почетокот на мај донесе правосилна пресуда за одмрзнување на средствата кои банката на некогашната заедничка држава ги ставила на сметка на банката Credit Lyonnais/Credit Agricole. Се работи за точно 24,44 милиони евра без камата, средства биле блокирани уште од 1996 година, објавил во четврток босанскиот весник Nezavisne novine, повикувајќи се на извори од Министерството за финансии на Босна и Херцеговина. Расположливите средства би требало да бидат распределени меѓу државите наследнички на поранешната СФРЈ во согласност со претходно постигнатиот договор за сукцесија. Француската банка не сакала да допушти располагање со овие пари без судска пресуда, а формалната постапка пред Трговскиот суд во Париз беше започната во 2013 година од Народната банка на Србија. Договорит за сукцесија на имотот на поранешната СФРЈ од државите наследнички беше потпишан во 2001 година, а Хрватска го ратификуваше во 2004 година. Со анексот на тој договор е дефинирана и поделбата на расположливите ...
сите 17 | | | веќе видена

Иако производствената верзија на купе моделот од средниот опсег е најверојатна, се чини дека Volkswagen има други планови кога станува збор за Jetta купе моделот со две врати, која би била подостапна алтернатива на Sirocco моделот. Следниот Jetta модел ќе го одликува MQB платформа, па така тој ќе биде поголем во однос на актуелниот модел, што значи повеќе простор за патниците кој ќе се најдат на задните седишта. За моќноста на автомобилот ќе биде задолжен некој мал бензиски мотор со турбо полнач, а во план е и plug-in хибридна верзија. Покрај поголемите димензии, новиот модел ќе биде далеку поекономичен благодарение на полесната каросерија и помоќните мотори.
сите 2 | | | веќе видена

Своевидниот терор на врани над граѓаните, инспекторката Јока Хлубне од Кантоналната инспекциска управа го гледа во фактот дека токму во овој период враните се размножуваат и затоа напаѓаат. Објаснува дека станува збор за птици познати како „летечки стаорци", со оглед на тоа што пренесуваат многу заразни болести. „Најмногу ги има во местата каде што луѓето ги хранат. Проблем имавме и лани, со угинување на голем број врани на различни локации од непознати причини, така што време е нешто да преземеме", предупредила Хлубне.
сите 10 | | | веќе видена

Како што пренесуваат агенциите, документот во Астана го потпишаа на заседанието на на високиот Евроазиски економски совет, челниците на трите земји, Владимир Путин, Александар Лукашенко и Нурсултан Назарбаев. Станува збор за економски и трговски блок кој би требало да претставува заштита од, но и конкуренција на светските економски гиганти како Европската унија, САД и Кина. Нашата денешна средба има посебна и, без претерување, епохално значење", изјавил Путин по потпишувањето на договорот. „Оваа унија е економска и нема да се однесува на суверенитетите на земјите учеснички", истакна Назарбаев, додавајќи дека организацијата претставува „мост меѓу Истокот и Западот". Формирањето на Унијата ги издигнува на повисоко ниво интеграциите меѓу земјите потписнички на договорот кој треба да стапи на сила од 1-ви јануари 2015 година, откако ќе го ратификуваат парламентите на Русија, Белорусија и Казахстан, истакнале тројцата претседатели, пренесува РИА Новости. Со договорот, трите држави, исто така, преземаат обврски да ...
сите 22 | | | веќе видена

Инаку, клубовите Торино и Јувентус се косопственици на договорот на Имобиле, но Газета дело Спорт пренесува дека Јувентус не се противи на трансферот. Според истиот извор, понудата од 19 милиони евра ги задоволува двата тима кои ќе ја поделат сума од трансферот. Чиро Имобиле во кариерата настапувал за Јувентус, Сиена, Гросето, Пескара, Џенова и Торино. Напаѓачот има еден настап за селекцијата на Италија, со која се наоѓа на подготовки за настап на СП во Бразил.
сите 12 | | | веќе видена

Во интервјуто Фида ја претставува Македонија како атрактивно место за инвестиции, потенцирајќи ги низата поволности кои ги добиваат странските инвеститори. Бизнис Канал е национална и меѓународна програма на РТЛ 7 со висока гледаност каде амбасадори, директори на агенции за инвестиции, економски дипломати од целиот свет отворено ги претставуваат можностите за бизнис. Исто така на истата емисија гостуваат претприемачи и компании кои имаат можност да ги презентираат своите бизниси пред 250.000 гледачи.
сите 11 | | | веќе видена

next