Портал

Виетнамските власти објавија дек а40 кинески бродови го опколиле виетнамскиот рибарски брод, како и дека еден од нив се забил во виетнамското пловило кое потонало. Во инцидентот немало жртви, а десетината виетнамски рибари биле спасени од другите виетнамски бродови кои се наоѓале во таа зона, соопштија виетнамските спасувачи. Кинеската државна агенција Синхуа, повикувајќи с ена официјални владини извори, објави дека виетнамскиот брод потонал откако „нападнал и се забил" во кинески рибарски брод. Десетици кинески и виетнамски бродови во вторникот се собираат во соната каде што е поставена спорната нафтена платформа каде доаѓа до меѓусебни провокации, судири и полесни судари. Виетнам и Кина за судирот меѓусебно се обвинуваат. Досега не потонал ниеден брод во меѓусебните судрувања. Неименуван виетнамски функционер изјавил дека новиот инцидент се случил „недалеку од нафтената платформа" којашто Кина ја постави на почетокот од мај во спорната зона околу архипелагот Парасел. Поставувањето на платформата предизвика ...
сите 11 | | | веќе видена

Топло време = помалку облека. Освен што се чувствувате пдообро во своја кожа, ја забележувате и голата кожа на другите луѓе, а сето тоа е исто како повик за секс... По зимата сите едвај чекаат да ги отворат прозорците и да спијат постојано со свеж воздух. Но, знаете ли што? И сексот е подобар со отворен прозорец, посебно кога ќе ги почувствувате мирисите на пролетната ноќ. Жешкиот секс секогаш се поврзува со летните месеци, но и пролетниот секс е еднакво сензуален, само што нема толку многу потење бидејќи температурите не се претерано високи. Дали некогаш страствено сте се бакнувале на пролетен дожд? Ако не сте, време е да го испробате тоа. Чувството е неверојатно и ќе го паметите до крајот на животот. Оние кои се алергични во пролетните денови избегнуваат да излегуваат и почесто остануваат во затворен простор. А што ќе правите во затворен простор? Ќе уживате во секс! Тоа е сјаен начин да го скратите времето и подобро да се чувствувате. Знаете ли дека во животинскиот секс постои сезона на парење? Секако, ...
сите 2 | | | веќе видена

Алијансата на Либералите и Демократите за Европа (ALDE) ќе биде третата политичка група во ЕП според освоените мандати, односно тие имаат 64 мандати. По нив следува групата на Зелените со 52 мандати, а зад нив се Европските Конзервативци и Реформисти (ECR) со 46 пратеници. Европската обединета левица (GUE/NGL) освои 42 мандати, а бројот на независните пратеници изнесува 41. Групацијата Европа за слобода и демократија (EFD) има 38 мандати, а 65 мандати освоија претставниците кои се избрани за прв пат како пратеници во ЕП и кои не се поврзани со политичките групи во Парламентот. За формирањето на политичка група во ЕП е потребно членството на 25 европратеници од седум земји, а основањето на секоја нова политичка група е неопходно да се направи пред првата пленарна седница на Парламентот на 1 јули. За време на првата пленарна седница во јули, пратениците ќе изберат и нов претседател и потпретседател на Европарламентот. За прв пат на овие европски избори, европските политички партии ги презентираа и своите ...
сите 139 | | | веќе видена

Научниците тврдат дека грејпфрутот, бананите, рибата и сирењето можат да им помогнат на луѓето кои се борат со болестите на белите дробови. Поточно, научниците пронајдоа јасна поврзаност помеѓу споменатите намирници и хроничните опструктивни болести на белите дробови. Америчките и европските научници спроведоа тригодишно истражување со кое се обидоја да откријат на кој начин исхраната помага кај најчестите проблеми со респираторниот систем. На испитаниците со хронични респираторни проблеми кои јаделе грејпфрут, банана, риба и сирење состојбата им се подобрила во рок од 24 часа. Поради таквото откритие, доктор Корин Хансон им советува на луѓето кои патат од хронични опструктивни респираторни болести да си помогнат во лечењето со промена на начинот на исхрана. Луѓето сметаат дека исхраната не влијае на состојбата на белите дробови, но тоа е голема заблуда, наведува доктор Хансон. Хроничните опструктивни респираторни болести се сè почести во модерниот свет. Проблемот е што се откриваат доцна, бидејќи повеќето ...
сите 27 | | | веќе видена

Најверојатно станува збор за некое чудно „хоби“ кое го забавува овој милионер, бидејќи тој на Twitter отворил профил „Hidden Cash“ на кој објавува фотографии со локации на кои остава пари, а оние кои најбргу ќе ги најдат ги задржуваат за себе. Позади профилот на Twitter се наоѓа анонимен трговец со недвижнини, кој на овој начин сака да ѝ се заблагодари на заедницата која го направила богат. „Во последните неколку години заработив милиони. Заработив повеќе од тоа што можев да замислам. Имам многу пари, но многу од моите пријатели, па дури и моите вработени не можат да си дозволат да живеат достоен живот. Тоа ме натера да се подзамислам, па решив да вратам дел од парите, но на интересен начин“, изјави овој милионер за „The Bold Italic“.
сите 20 | | | веќе видена

Откако ноќта кон вторникот пристигнуваа контрадикторни информации, во вторникот претпладне е потврдено дека загинале 35 проруски борци кои биле ранети во борбите околу меѓународниот аеродром во Донецк, кој го заземаа во понеделникот претпладнето. Како што соопшти на својот Facebook профил изминатата ноќ самопрогласениот „народен гувернер" на Донецката народна република, Павел Губарев, камион со ознака на медицинска помош со ранетите бил погоден во воздушен напaд. Овие информации инаку веднаш не ги потврди службата за односи со јавноста на Донецк, туку делумно ги потврди во вторникот. „Камион беше погоден од минофрлач при што загинаа сите коишто беа во него. Мислам дека станува збор за 24 лица. На еден се обидеа да му укажат помош, но тој почина", изјавил очевидец за агенцијата Итар-Тасс. Околу 50 борци загинале во судирите со украинските специјалци во понеделникот во Донецк, изјави во вторникот на брифингот премиерот на самопрогласената Донецка народна република, Александар Бородај. Претходно во понеделникот ...
сите 103 | | | веќе видена

Ракетата е лансирана ноќта кон вторникот, а во орбитата сателитот е поставен еден час по лансирањето, објави меѓународниот конзорциум „Sea Launch", во кој Русија преку „Energia Overseas Ltd“ има 95 отсто од сопственоста. Американски „Boeing" и норвешки „Aker ASA" индиректно поседуваат пет отсто од компанијата којашто е основана 1995 година која досега има вкупно изведено 36 лансирања. Последното лансирање беше изведено на 1-ви февруари 2013 година и беше неуспешно, бидејќи ракетата „Зенит" падна во океанот и не успеа да го постави во орбитата американскиот сателит „Intelsat". Предвидено за 16-ти април, поставувањето во орбитата на сателитот „Eutelsat 3B", на производителот „Airbus Defence and Space", беше одложено поради технички проблеми. Проектот за развој на ракетата „Зенит" беше започнат уште во 80-те години од минатиот век, а по распаѓањето на Советскиот сојуз програмата го презема Русија, но ракетите и натаму се произведуваат во Дњетропетровск во Украина.
сите 4 | | | веќе видена

Деко, во август, минатата година стави крај на професионалната кариера, а во септември беше прогласен за виновен, поради наводна употреба на забранет диуретик, поради што тој се жалеше до судот во Лозана. Допинг тестот на Деко му бил направен на 30.март минатата година кога тој беше играч на Флуминенсе, а анализите на урината и крвта ги направила лабораторија во Рио де Жанеиро. Во пресудата на CAS се вели дека постојат сериозни сомневања во валидноста на анализите, бидејќи лабораторијата во меѓувреме ја изгубила акредитацијата која ја издава Светската анти-допинг агенција. Поради тоа Деко направил нови тестови, кои биле направени од експерти на ФИФА и тој не бил позитивен на ниту една забранета супстанца. Деко, како активен играч во Европа освои голем број на трофеи, меѓу кои два во Лигата на шампиони (Порто и Барселона), еден во Купот на УЕФА (Порто), како и титули во првенствата на Португалија, Шпанија и Англија. Родениот Бразилец, кој настапуваше за Португалија за националниот тим на оваа земја има ...
сите 2 | | | веќе видена

По победата на изборите за Европскиот парламент, Сириза објави дека конзервативната влада на грчкиот премиер Андонис Самарас веќе нема легитимитет да ги спроведе ветените реформи на меѓународните кредитори, со цел да ја спасат земјата од финансиски колапс. На европските избори одржани во неделата, Сириза освои шест пратенички места, наспроти петте места за „Неа Демократиа" на премиерот Андонис Самарас. Сириза е основана во 2004 година како коалиција на неколку леви и крајнолевичарски организации, меѓу кои најголема е партијата Коалицијата на левите движења и екологијата. По успехот на изборите во мај 2012 година, кога добива 16,8 проценти од гласовите и станува втора политичка сила, Сириза станува партија, на чие чело е Алексис Ципрас.
сите 29 | | | веќе видена

Пизаро, оваа сезона во која Баерн ја освои двојната круна во Германија, во сите натпреварувања одиграл 24 натпревари и постигнал 11 голови. Перуанецот во Баерн е од 2012 година, што претставува негов втор ангажман во клубот, претходно тој дресот на клубот од Минхен го носел во периодот од 2001 до 2007 година, кога на 174 натпревари постигнал 71 гол. Искусниот напаѓач во кариерата уште настапувал за Вердер и Челзи.
сите 4 | | | веќе видена

Неименуваниот извор изјавил дека бракот на познатиот пар е во криза веќе подолг период и дека тој најверојатно ќе заврши со развод. Имено, магазинот „Star“ тврди дека актерката ја очекува судска битка вредна 225 милиони долари. Причина за разводот наводно бил стравот кој актерката го чувствува дека нејзиниот сопруг ја изневерува. Таа отсекогаш се сомневала дека тој ја изневерува, бидејќи тој врската со неа ја започнал додека бил во брак со друга жена. Неименуваниот извор изјавил за магазинот дека актерката секојдневно го проверува неговиот мобилен телефон, а гласините за развод започнале да се шират кога таа почнала сама да се појавува на важни настани. Џулија и Даниел од нивниот 12-годишен брак имаат 3 деца.
сите 5 | | | веќе видена

Оваа одлука доцна во понеделникот од Берлин ја соопшти европскиот министер за енергетика, Гинтер Етингер, по разговорот со рускиот министер за енергетика, Александар Новак, и неговиот украински колега Јуриј Продан. Етингер во своето соопштение додал дека од Берлин испратен е повик до украински „Нафтогас" да ги плати иницијалните две милијарди долари на руски „Гаспром" во четврток оваа недела. Двете страни до среда вечер треба да остварат консултации со политичките лидери и гасните компании по што би требало да се пријде кон конечен договор за кој Етингер е оптимист. Украина му должи на „Гаспром" вкупно 3,5 милијарди долари, а рускиот претседател, Владимир Путин, се заканил претходно месецов дека ќе ја запре испораката на руски гас не само за Украина, туку и за низа европски земји кои се обезбедуваат со овој енергенс преку гасоводот кој минува низ Украина, доколку не биде подмирен долгот. Рускиот министер, Александар Новак, како што пренесува Итар - Тасс, изразил надеж дека украинската страна со своето ...
сите 34 | | | веќе видена

Во лицето на избраниот европратеник Ангел Џамбаски, македонските граѓани веќе ќе имаат и свој претставник во Европскиот парламент, велат од ВМРО-БНД. Лидерот на партијата, Красимир Каракачанов изјавил дека добиените 95 проценти поддршка за кандидатот на ВМРО-БНД од граѓаните на Македонија кои гласаа на евроизборите во Бугарија, освен победа се и голема одговорност. Од партијата велат дека европратеникот Џамбаски планира да отвори канцеларии во Скопје, Охрид и Битола. Каракачанов им се заблагодарил и на македонските власти, кои се погрижиле изборите на територијата на државата да поминат нормално, и според него, властите се однесувале европски и не се влијаело врз изборниот процес, што довело до цивилизирано спроведување на овие избори. Потпретседателот на партијата ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, ќе биде еден од 17-те пратеници што во иднина ќе ја претставуваат Бугарија во Европскиот парламент. Џамбаски се избори за европратеничко место како второпласиран на листата на коалицијата „Бугарија без цензура" на ...
сите 8 | | | веќе видена

Во соопштение на сириското Министерство за надворешни работи се наведува дека инцидентот се случил во рурална област во близина на градот Хама во централна Сирија, пренесува агенцијата АФП. Министерството за грабнувањето ги обвинило бунтовниците, кои се борат за симнување од власта на претседателот на Сирија, Башар ал Асад, обвинувајќи ги дека извршиле „терористичко дело" против лица на ОН и против Организацијата на ОН која престојува во земјата да истражува дали било користено хемиско оружје. ОН овој месец испратила експерти кои биле задолжени да ги истражат наводите дека на подрачјето на градот Хама за време на борбите бил користен хлор.
сите 4 | | | веќе видена

Синоќа, половина час по полноќ, кај селото Оризари се случила сообраќајна незгода во која Ф.М.(21) од Куманово, кој управувал автомобил „голф", изгубил контрола над возилото и удрил во далновод. Во незгодата на лице место починала Гиљсен М.(24) од Куманово, а со тешки телесни повреди се здобил и Ф.М. кој од Медицинскиот центар-Куманово е пренесен во Клинички центар во Скопје, информира МВР.
сите 48 | | | веќе видена

Како што информира Министерството за внатрешни работи, кражбата се случила во стан на ул. „Народен Фронд" каде што привремено престојува К.В.(21) од Скопје. Крадецот со употреба на сила ја разбил влезната врата и влегол во станот од каде што украл 900 евра, сигнален пиштол, лап топ, дигитален фото апарат и разновиден златен накит, стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 360.000 денари. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 20 | | | веќе видена

Непознат сторител во текот на вчерашниот ден насилно ја отворил влезната врата на експозитура на 'Македонака пошта' на ул. „Сава Ковачевиќ" во Кисела Вода. Крадецот украл метален сеф во кој имало околу 100.000 денари. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот.
сите 50 | | | веќе видена

„Во сегашните услови, билатералните преговори со Русија се невозможни", истакнал украинскиот премиер во вторникот на седница на владата, додавајќи дека Русија практикува „еднострана правда", пренесува Итар - Тасс. Русија во понеделникот повторно упатила повик до владата во Киев да ја запре „воената операција која ја извршува над сопствениот народ" и ја повикала Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) да покрене истрага за судирите со проруските активисти на истокот од Украина. Украинските власти во вторникот, исто така, соопштиле дека руски „Газпром", и должи на Украина 2,2 милијарди кубни метри природен гас, чија вредност се проценува на една милијарда долари. „Сакаме одговор од Русија на прашањето за враќање на 2,2 милијарди кубни метри гас, кој официјална Москва го украде преку компанијата „Черноморнафтогас" на територијата на Крим", истакнал украинскиот премиер, Арсениј Јацењук, пренесува Ројтерс. Откако граѓаните на Крим на мартовскиот референдум изгласаа независност од Украина и ...
сите 115 | | | веќе видена

Иако биле поплавени само подрумски простории, од Штабот за вонредни ситуации соопштиле дека „законот предвидува евакуација на населението доколку се загрозени човечките животи и материјалните добра". Невремето најмногу штета предизвикало на инфраструктурата, како и на голем број станбени и деловни објекти. Невремето било проследено со ветер со брзина до 60 километри на час, а наврнале 53 литри дожд по метар квадратен. Бројни улици биле поплавени и непроодни, но поголем дел од водата се повлекла во текот на ноќта. За денеска попладне повторно се најавени врнежи од дожд во Србија, а дневната температура ќе достигне 28 степени Целизусови.
сите 19 | | | веќе видена

„Многу е ризично да се говори за точниот датум кога тој би се вратил на теренот. Не можеме да бидеме сигурни дека тој ќе биде подготвен и да шпекулираме за точниот датум, но и покрај тоа, неговата рехабилитација се одвива многу добро“, рекол Пан. Суарез пред една недела на тренингот на репрезентацијата почувствувал болка во коленото, а два дена подоцна му беше извршена операција на менискусот. „Репрезентацијата не го има исклучено Суарез од тимот кој ќе настапи на Светското првенство. Позитивно е што тој повеќе не чувствува болка во коленото. Тој во моментов одработува полесни тренинзи“, дополнил Пан. Селекторот на Уругвај, Оскар Табарез, изјавил дека здравјето на фудбалерите е најважно и дека настапот на Суарез на Мундијалот во Бразил ќе зависи од состојбата на неговото колено. „Дали Суарез ќе игра зависи од неговото колено. Не се сомневам во неговиот ентузијазам и форма, но сепак неговото здравје е најважно“, рекол Табарез. Уругвај на СП во Бразил, кое на програмата ќе биде од 12.јуни до 13.јули, ќе игра ...
сите 19 | | | веќе видена

next