Портал

На истокот од земјата се наоѓаме во воена состојба, Крим го окупираа Русите и сега постои една голема нестабилност. Ние мора да реагираме", рекол Порошенко во интервју за „Билд" и оценил дека антитерористичкиот ангажман на украинската влада се движи по правилна насока. „Ние нема да им дозволиме на терористите долго да киднапираат и убиваат луѓе, да заземаат згради и да дисквалификуваат закони... Ние ќе ставиме крај на овој ужас, овде се води вистинска војна против нашата земја", рекол Порошенко и додал дека нивната цел е да се уапсат лидерите на сепаратистите. „Ние сакаме тие да бидат уапсени и да бидат изведени пред лицето на правдата", рекол Порошенко и додал дека војската мора да се брани доколку биде нападната од тешко вооружени борци. „Најголем приоритет за мене, како претседател, е армијата", нагласил украинскиот претседател и ветил голема финансиска поддршка за војската. „Ние мора неодложно, во време на војна, подобро да ја обезбедиме финансиски нашата војска", додал Порошенко.
сите 3 | | | веќе видена

„Конзулатот од вторникот се обидува да издејствува ослободување на нашиот граѓанин. Ние сме во постојан контакт со претставниците на црквата", потврдил во средата полскиот шеф на дипломатијата, Радослав Шикорски. Полскиот конзулат во Донецк, според зборовите на Шикорски, е последен од земјите од Европската унија кој останал во овој град. „За сега не знаеме што сакаат киднаперите. Не знаеме ни дали ќе успееме во напорите за ослободување затоа што сепаратистите се многу одлучни со оглед на антитерористичката операција. Успеавме само да дознаеме дека моментално свештеникот се наоѓа во зградата на Службата за безбедност во Донецк која е под контрола на бунтовниците", истакнал за полските медиуми бискупот Јан Собило. Тој, заедно со конзулот на Полска во Донецк, се обидуваат да издејствуваат ослободување на свештеникот. Католичкиот свештеник Павел Витек е на служба во Казахстан, а во Донецк бил дојден во посета. Неговите пријатели се загрижиле откако во вторникот попладнето не се појавил на заедничката екуменска ...
сите 4 | | | веќе видена

Менторот не го заборави својот ученик. Популарниот српски пејач Жељко Јоксимовиќ вети и исполни. Во својата и онака богата музичка кариера има само два дуети. Едниот со Дино Мерлин другиот со Харис Џиновиќ. Третиот и официјално слушнете го во продолжение. Скопје – Белград во кој партнер по пеење му е неговиот пулен Даниел Кајмакоски. Музиката, аранжманот и продукцијата се на Јоксимовиќ, текстот на Драган Брајевиќ Браја и Фахрудин Пецикоза а македонскиот препев е на Магдалена Ена Цветковска. Песната е снимена во студиото на Жељко, Минакорд. „Судбината на ѕвездите кои што ќе победат во музички реални шоуа на Балканот е таква каква што е. Но јас знаев дека приказната со Даниел нема да заврши така. Затоа и се роди дуетот Скопје – Белград. Ова е песна со брз и модерен ритам. Онаква каква што му прилега на Даниел. И знам дека ќе биде голем хит во регионот. Воедно песната е и соодветна најава на концертот кој што ќе се случи на 21 јуни. Даниел Кајмакоски и официјално е првиот гостин кој што ќе се појави на овој мој ...
сите 59 | | | веќе видена

Според првичните информации на полицијата, пожарот настанал вчера околу 23 часот, а по час и половина бил целосно изгаснат. Полицијата сé уште врши увид на местото на настанот и најави повеќе детали за текот на денот. Исто така, за денеска е најавена посета на училиштето од страна на градоначалникот на Општина Сарај, Беким Мурати.
сите 9 | | | веќе видена

Од овие средства, три милиони се издвоени за потребите на најзагрозеното население. Помошта од Комисијата доаѓа откако таа исто така испрати итна хуманитарна помош за поплавените подрачја во Србија и БиХ. Останатите 62 милиони евра се наменети за краткорочни и среднорочни обнови на штетите од поплавите и овие средства од претходните ИПА програми на ЕУ за подготовките на земјата во патот кон полноправно членство во Унијата. Комисијата трите милиони евра најпрво ќе ги испрати за да помогне околу храната, здравството, санитарните потреби, прва помош и згрижување на загрозеното население. Средствата од 62 милиони евра за краткорочна и среднорочна помош ќе бидат доставени до крајот на јуни, а наменети се за обнова на јавната инфраструктура, како што се училиштата и службите за здравствена заштита. Покрај ова, во соопштението на ЕК се наведува дека од ИПА програмите ќе бидат дадени и два милиони евра за набавка на модулирани возила за реагирање во случај на поплави, во рамките на ЕУ механизмите за цивилна заштита. ...
сите 5 | | | веќе видена

Веднаш по ваквата информација се појавиле шпекулации дека претседателот избегал од државата, но тој ги отфрлил ваквите наводи во телевизиско обраќање. „Не заминав, сè уште сум во Абхазија. Силите за безбедност останаа лојални на државата и ги преземаат сите мерки со цел да се стабилизира ситуацијата", рекол Анкваб, пренесува АФП. Агенцијата Интерфакс претходно пренесе дека опозиционите групи ја презеле контролата над претседателството по демонстрациите на кои учествувале околу 1.000 лица, по што Анкваб бил принуден да побегне. Еден од лидерите на опозицијата, Раул Каџимба, изјавил пред насобраниот народ дека координативниот совет го „презел раководството на републиката". Абхазија единствено е призната од Русија, а во 2008 година во овој регион настана краткотраен воен конфликт помеѓу Русија и Грузија кога руските воени сили влегоа во уште една отцепена грузиска република, Јужна Осетија, со цел да го спречи обидот на грузиските власти да ја повратат контролата над овој регион.
сите 17 | | | веќе видена

Бразил, покрај тоа што е домаќин на Мундијалот, поради доброто издание на минатогодишниот Куп на Конфедерации, се смета за главен фаворит за титулата. „Видов како Бразил играше пеколно на Купот на Конфедерации. Сигурно е дека на таков начин ќе играат и на СП. Единствено Германија може да му се спротивстави на Бразил. Но јас знам дека екипите кои ќе го освојат Купот на Конфедерации никогаш не победуваат на Светско првенство. Мислам дека тука тие имаат проблеми, иако Бразил е прв фаворит на првенството“, рекол Бекенбауер. Германија на СП, во првата фаза, ќе игра против Португалија, Гана и САД.
сите 6 | | | веќе видена

Баросо ваквата одлука ја соопштил на конференција за печат и додал дека за понатамошните постапки го известил и бугарскиот премиер, Пламен Орешарски, со кој се сретнал и разговарал во Брисел. Претседателот на Европската комисија нагласил дека на лидерите на ЕУ им ја пренел потребата од тоа сите членки на Унијата да бидат единствени околу енергетската безбедност и, како што истакнал, „никој на самитот не го оспорил ваквото барање". Баросо додал и дека на лидерите на ЕУ им предочил дека доколку некои договори бидат склучени или за нив сè уште се преговара во спротивност на законите на ЕУ, Европската комисија по однос на ваквите чекори ќе преземе „соодветни мерки". Претседателот на ЕК нагласил дека му предочил на бугарскиот премиер оти правилата на внатрешниот пазар на ЕУ мора да се почитуваат, „не само затоа што Европската комисија е чувар на одредбите од Договорот за ЕУ, туку затоа што во опасност се доведува енергетската безбедност на Бугарија и ЕУ, доколку ваквите прописи не се почитуваат". „Ние сме ...
сите 37 | | | веќе видена

Во првото интервју за некои од американските медиуми, Сноуден во изјава за ТВ „Ен-Би-Си" го негирал тврдењето дека „бил работник од многу низок ранг", наведувајќи дека работел „на сите нивоа, од основно до врвно". Сноуден, поранешен разузнавач во Националната безбедносна агенција (НСА), доби азил во Русија во август 2013 година, откако претходно ја разниша целата светска јавност објавувајќи низа доверливи информации за масовното шпионирање во САД и низ целиот свет, кое вклучувало и надгледување на интернетот и телекомуникациските податоци. Интервјуто со Сноуден било направено минатата недела, а во среда ќе биде емитувано во целост,пренесува АФП. Сноуден во интервјуто се бранел од тврдењата со кои се негира неговото шпионско искуство, пред да ги украде и објави доверливите информации и документи на НСА. „Обучуван сум како шпион во традиционална смисла и работев како таен агент во странство, глумејќи дека работам нешто сосема друго и тоа не со моето име, туку под друго име", рекол Сноуден. Тој додал дека тајно ...
сите 22 | | | веќе видена

Франција, во Париз, запиша убедлива победа над Норвешка со 4:0. Два гола за тимот на Дидие Дешам постигна Оливие Жиру (51. и 69.минута), а по еден Пол Погба (15.минута) и Лоик Реми (67.минута). Јапонија минимално го победи Кипар со голот на дефанзивецот Атсуто Учида постигнат во 43.минута. Учида во својот 66-ти настап за Јапонија го постигна вториот гол. САД, во последните 15 минути го скршија отпорот на Азербејџан. Најпрвин во 75.минута за 1:0 погоди Дискеруд, а шест минути подоцна конечниот резултат го постави Јохансон.
сите 6 | | | веќе видена

Оклахома до победата ја предводеа Расел Вестбрук и Кевин Дурент кои заедно постигнаа 71 од 105-те поени на тимот. Вестбрук натпреварот го заврши со 40 поени, пет скока и 10 асистенции, додека Дурент имаше учинок од 31 поени и по пет скока и асистенции. Француските репрезентативци Тони Паркер и Борис Дио со по 14 поени беа најефикасни во редовите на Сан Антонио, каде сите 13 кошаркари се запишаа меѓу стрелците. Следниот натпревар, петти во серијата, ќе се одигра во ноќта помеѓу петок и сабота, а домаќин ќе биде Сан Антонио.
сите 277 | | | веќе видена

Според Ромпуј, согласно нормативните акти на Европскиот совет, консултациите меѓу евросоветот и европарламентот треба да бидат проследени и со изборот на претседателот на Европската комисија. „Челниците ми го доверија мандатот за спроведување на овие консултации во името на Европскиот совет. Ќе контактирам со претседателите на новите парламентарни групи, кога тие ќе се формираат а претседателите избрани. Исто така, ќе водам двострани преговори за тоа со членовите на Советот на Европа, вклучително и за идните приоритети и стратешката агенда на Европската унија, и ќе го известувам за тоа Европскиот совет", изјави Ромпуј по завршувањето на неформалниот самит на претседателите на држави и влади на членките на Европската унија кој започна вечерта во вторникот а беше посветен на резултатите од изборите за Европскиот парламент и натамошните чекори кои треба да доведат до изборот на новиот претседател на Европската комисија. Како што рече Ромпуј, челниците се согласиле за некои од клучните приоритети за следниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Фарзана Икбал чекал да се отвори Високиот суд во Лахоре кога пристигнала група од десетина мажи и ја нападнале со цигли и камења, изјавил еден локален полициски службеник пренесува Reuters. Меѓу напаѓачите биле нејзиниот татко, браќата и поранешниот вереник. Икбал добила тешки повреди на главата и починала во болница. Сите напаѓачи се разбегале, освен нејзиниот татко кој го признал убиството и објаснил дека станува збор за прашање на семејната чест. Икбал била верена за роднина, но се омажила за друг маж што нејзиното семејство го пријавило како грабнување. Младата жена дошла на пред судот да сведочи дека се омажила по сопствена волја, и дека не станува збор за грабнување. Секоја година околу илјади жени во Пакистан гинат од рацете на членовите на нивните семејства во ткн злосторства од чест, се наведува во извештајот на групата за човекови права Aurat. Меѓутоа, се тврди дека вистинските бројки се многу поголеми, бидејќи ваквите извештаи се темелат само на новински извештаи, додека владата во Исламабад не ...
сите 24 | | | веќе видена

Екипата на Работнички успеа да му парира на шампионот нецели две четвртини, кога до израз дојде квалитетот и искуството на актуелниот шампион. Во второто полувреме разликата на МЗТ во еден момент изнесуваше и 24 поени. Стефан Синовец и Дамјан Стојановски со по 19 поени беа најефикасни кај МЗТ, капитенот Гечевски уфрли 16 поени, а Маринковиќ имаше двоен ефект од 12 поени и 10 скокови. Работнички го предводеше Соколов со 16 поени, додека Симоновски реализриаше 16 кошеви, од кои осум постигна во последните две минути. Вториот натпревар од финалната серија ќе се одигра в четврток, шампион ќе стане тимот кој прв ќе забележи три победи.
сите 98 | | | веќе видена

Така, Маршал Дачуна, свештеник од Њу Џерси, го потпишува дизајнот на “Beach Vault”, сад во кој што вредните работи на плажа се безбедни. Станува збор за пластичен сад кој се очекува да се продава по цена од 30 долари. Овој „сеф” се закопува во песокот, а специјално дизајнираниот капак оневозможува нештата да бидат оштетени од водата, сонцето, песокот и другите надворешни влијанија. Се што корисниците треба да направат е да го закопаат овој сад во песокот и потоа врз истиот да го постават пешкирот кој доаѓа во пакет, па потоа можат да се препуштат на уживањето под топлите сончеви зраци и водените лудории.
сите 4 | | | веќе видена

Според д-р Дејвид Џенкинс од болницата „Сент Мајкл" во Торонто многу диети кои се засноваат на намалено внесување јаглени хидрати даваат резултати во слабеењето. Меѓутоа, тие вообичаено подразбираат консумирање протеини и масти од животинско потекло, што го подигнуваат нивото на холестерол. Од друга страна, диетите богати со протеини и растителни масла, се поврзуваат со намален ризик од срцеви болести, затоа што го намалуваат нивото на таканаречениот лош холестерол. Имајќи предвид дека „Еко-Аткинс“ се состои од намирници сиромашни со јаглени хидрати, а богати со протеини и масла, тимот од „Сент Мајкл" сакал да провери дали таа го намалува и ризикот од болести на срцето. За потребите на студијата објавена во магазинот BMJ Open, истражувачите испитале 39 мажи и жени со вишок килограми. Учесниците биле поделени во две групи: едната се придржувала на „Еко-Аткинс“ диетата шест месеци, додека за тоа време другата група се држела до исхрана богата со јаглени хидрати, а сиромашна со масти. Истражувачите ѝ ...
сите 3 | | | веќе видена

Неговото богатство се проценува на 820 милиони долари, додека помалку неочекувано, на второ место е Индиецот, Шахрук Кан, со 600 милиони долари. Иако серијата „Seinfeld“ од многу одамна не се снима, Џери Сајнфилд од авторски права заработува огромна сума пари и минатата година само од репризи од овој ситком инкасирал неверојатни 400 милиони долари. Меѓу првите пет се наоѓа и Том Круз со 480 милиони долари, како и Џони Деп и Тајлер Пери, кои се „тешки“ по 450 милиoни долари. На Топ 10 се и уште Џек Николсон (400 милиoни долари), Том Хенкс (390 милиони), Бил Козби (380 милиони), Клинт Иствуд (370 милиони) и Адам Сендлер (340 милиони долари).
сите 21 | | | веќе видена

Повеќе од 80 милиони Европејци, или споредено - четвртината од возрасното население на Европската унија, консумирале нелегални дроги во некои моменти од нивниот живот, се наведува во извештајот претставен во вторникот во португалската престолнина Лисабон. Притоа, Волфганг Гец, директорот на EMCDDA, предупреди дека денешните дроги „во многу аспекти силно се разликуваат од оние коишто ги познававме претходно". „Новите психоактивни синтетички материи", кои не се регулирани со меѓународното право бидејќи се недоволно познати, „постојано се појавуваат на пазарот", а нивната цел е да ги имитираат, да ги заменат со законот пропишаните дроги. Потрошувачката на хероин или кокаин е во пад, но синтетичките дроги продираат на пазарот „кој е посложен и подинамичен", вели Пол Грифитс, научен директор на EMCDDA. Новите дроги се произведуваат во тајните лаборатории во Европа или се увезуваат од Кина и од Индија, а најчесто се продаваат преку интернет, така што се рекламираат како „легални средства за еуфорија" (legal highs) ...
сите 5 | | | веќе видена

Оваа јужноафриканска убавица позираше за новиот каталог на овој бренд, во најновите костими за капење. Кендис изгледа неодоливо во шарените и впечатливи бикини кои треба да ги носи секоја модерна девојка. Совршеното тело, за какво сонуваат многу девојки повторно беше во прв план. Бикините се карактеризираат со весели, цветни мотиви и разни украси.
сите 4 | | | веќе видена

Воден од концептот „Simple is the New Smart", LG G3 е создаден во согласност со резултатите од истражувањето за потребите на корисниците, базирани на филозофијата за производен развој на компанијата LG - „Learning from You". Новит LG модел е опремен со врвни технолошки карактеристики и нуди најдобро корисничко искуство досега. „Најважна иновација на растечкиот пазар на смарт телефони е токму совршената комбинација на напредна технологија и поедноставено корисничко искуство. LG G3 е резултат на нашите напори оваа идеја да ја преточиме во реален производ и сме исклучително задоволни од резултатите", рече Парк Јонг-Сеок, претседател и извршен директор на компанијата LG Electronics Mobile Communications. На презентацијата како најважни карактеристики на LG G3 моделот беа истакнати Quad HD екранот со дијагонала од 12,7 сантиметри со 538 ppi, четири пати повисока резолуција од HD и речиси двапати повисока резолуција од Full HD екраните. Апаратот е орпемен и со камера од 13MP, која поседува единствена OIS+ (Optical ...
сите 2 | | | веќе видена

next