Портал

Во телефонски разговор со Кери, Лавров се заложил за најбрзо можно придвижување кон национален дијалог, вклучувајќи директни разговори со претставниците на југоистокот на земјата, во интерес на изнаоѓање мирно решение, соопшти во средата руското министерство за надворешни работи, пренесе Reuters. Во четвртокот Лавров разговарал и со својот германски колега, Франк- Валтер Штајнмајер, кому исто така му рекол дека „казнената операција" нема никаква оправданост. Рускиот шеф на дипломатијата повикал и на преземање „итни чекори за ставање крај на крвопролевањето и покревање на дијалогот, меѓу другото и на темата за далекусежни уставни реформи" во Украина, наведува агенцијата AFP.
сите 3 | | | веќе видена

„Премиерот Орешарски го уверил претседателот (на ЕК) Баросо дека земјата ќе се усогласи со европското законодавство. За мене претставува голема тајна како ќе се случи тоа, кога мерките веќе се најавени. Како ќе се случи синхронизација со европското законодавство, кога имаме некаква длабока тајна и информации кои властите им ги должат денес на граѓаните", рекол Плевнелиев. „Не можам да разберам како премиерот вели дека тоа е така, а Европската комисија започна постапка за непочитување на законите. На кого да верувам јас како шеф на државата?", изјавил бугарскиот претседател, коментирајќи ги информациите дека претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо го предупредил бугарскиот премиер Пламен Орешарски дека Брисел ќе преземе мерки против Бугарија поради кршењето на европските правила со договорот за „Јужен тек"
сите 37 | | | веќе видена

Доколку се работи за личност која доживеала инфаркт на срцето пред две, три недели, месец дена - секако дека треба да се воздржува од сексуални односи извесно време. Доколку се работи за сериозно пореметување на срцевиот ритам, кој не е регулирам, исто така треба да се биде внимателен. За средовечните луѓе со хронична срцева слабост сексуалните односи можат да бидат ризични. Значи, сè зависи од тоа за каков срцев болесник се работи. После детален кардиолошки преглед може да се добие прецизен одговор.
| | веќе видена

Инаку, уште пред почетокот на натпреварот многу светски медиуми започнаа со шпекулациите дека истиот ќе биде наместен, а автоголот на Еџиде само ги зголеми сомнежите во регуларноста на мечот. Според медиумите во Англија, ФИФА ќе ја истражува регуларноста на овој натпревар, а доколку се докаже дека тој бил наместен, тогаш на неколкумина играчи на Нигерија би можел да им биде забранет настап на Мундијалот, а во најлош случај ФИФА би можела да и го забрани учеството на Нигерија на СП. Нигерија на СП ќе игра против Аргентина, БиХ и Иран.
сите 13 | | | веќе видена

Дали сте во ситуација кога вашиот сексуален живот од експлозија на емоции и желба се сведе на некој вид на обврска и рутина? Па не сте единствени. Многу парови го имаат истиот проблем, но многу е важно да сфатите дека сега вашиот однос е во една друга фаза, па мора да поработите на самото тоа и на вашиот сексуален живот. Мора да запаметите дека тука се работи за многу поголеми работи од психата. Сексот е чин помеѓу двајца и многу е важно сите останати аспекти да бидат на место. На основно ниво чинот на водење љубов и достигнувањето оргазам е првенствено од психолошки карактер. Доколку имате психичка бариера тешко дека ќе се опуштите и ќе достигнете оргазам. Многу е важно во тие моменти да се фокусирате на поврзаноста со партнерот, бидејќи многу парови мислат само на тоа како да постигнат оргазам, не остварувајќи ја таа важна конекција со партнерот. Научете како да се опуштите и да уживате во сите чувства кои сексот ви ги нови и само на тој начин вистински ќе уживате во водењето љубов, но во специјална ...
сите 145 | | | веќе видена

Истражувачите од колеџот Кинг во Лондон кажуваат дека кога јадеме два видови намирници во желудникот доаѓа до хемиски реакции поради што се создаваат т.н. нитро масни киселини. Тие, пак, стапуваат во реакција со еден ензим кој го намалува високиот притисок, покажаа експерментите на глувчињата. Високиот притисок често се нарекува и „тивок убиец“ затоа што неговите симптоми се забележуваат кога е веќе предоцна. Истражувањата покажаа дека нешто толку едноставно како што е додавањето маслиново масло во зелената салата може да направи голема разлика. Двете клучни состојки за хемиската реакција која се јавува се незаситените масти од маслиновото масло и нитратите и нитритите кои ги има во многу зеленчуци како зелената салата, спанаќот, морковот и цвеклото.
сите 2 | | | веќе видена

Со обвинителниот акт поднесен до Основниот суд Скопје 1 седум лица се обвинети за сторени кривични дела: „Отуѓување на културно наследство од особено значење во државна сопственост", „Несовесно работење во службата" и „Злоупотреба на службената положба и овластување". Како што соопшти Основниот Суд Скопје 1 во средата, обвинителниот акт е доставен на разгледување кај Совет за оценка на обвинителен акт при овој суд. На предлог на Јавното обвинителство, Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1, донесе решение според кое притворот на обвинетите се продолжува за 30 дена. По оценувањето на обвинителниот акт, доколку биде одобрен, предметот ќе биде распределен кај судечки совет кој ќе закаже главна расправа. Меѓу обвинетите за кражбите во Музејот се и сегашниот директор и работени во Музејот и еден златар. Меѓу нив не е поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, кој беше осомничен, а на кого во моментот му се суди во процесот "Фаланга". Кражбата на артефакти од депото на ...
сите 15 | | | веќе видена

„Викавме и молевме за помош, но никој не реагираше. Еден од моите роднини се соблече за да им го привлече вниманието, но ниту тогаш не реагираа", рече Мухамад Икбал за BBC. Пакистанско семејство во вторникот пред судот во Лахоре на смрт ја каменувала 25 годишната жена бидејќи со мажењето за човекот што го сака, го посрамотила своето семејство. Фарзана Икбал чекала да се отвори Врховниот суд во Лахоре кога стигнала групата од десетина мажи кои ја нападнале со цигли, соопшти полицијата. Меѓу напаѓачите бил нејзиниот татко, браќата и поранешниот вереник. Икбал заработила тешки повреди на главата и починала во болница. Сите напаѓачи побегнале, со исклучок на нејзиниот татко кој го признал убиството и објаснил дека тоа е прашање на чест. Секоја година околу илјада пакистански жени го губат животот од рацете на членови на семејството во таканаречените злосторства за одбрана на честа, наведува групата за човекови права Аурат.
сите 16 | | | веќе видена

Како што претходно беше соопштено од прес службата на Кремљ, трите земји се обврзуваат да гарантираат слободно движење на стоки, услуги, капитал и работна сила. Идејата ќе биде реализирана со избалансирана политика во клучните сектори на економијата, енергетиката, индустријата, земјоделството и сообраќајот. Со тоа ќе заврши формирањето на најголемиот заеднички пазар, од околу 170 милиони луѓе, на територијата на Заедницата на Независните држави, кој ќе стане моќен центар на економскиот развој, се истакнува во соопштението на Кремљ, пренесува Итар - тасс. За време на преговорите се очекува да се разгледуваат практичните аспекти од функционирањето на Царинска унија и заеднички економски простор. Ќе бидат разгледани и прашања за проширување на составот на учесниците на евроазиската економска интеграција, меѓу кои и пристапувањето на Ерменија како и подготовката на „мапа на патот" за прилагодување на законодавството на Киргизија во правните рамки на Царинската унија и заедничкиот економски простор, се вели во ...
сите 29 | | | веќе видена

Пономарев истакнал дека набљудувачите се безбедни и ветил дека брзо ќе бидат ослободени, притоа не изнесувајќи никакви услови за нивно пуштање на слобода. Рускиот амбасадор во ОН, Виталиј Чуркин, потврдил дека еден руски граѓанин се наоѓа во групата набљудувачи на ОБСЕ која била задржана во Украина. Шефот на ОБСЕ, Диди Буркхалтер задржувањето на членовите на мисијата го оценил како „чин на саботажа". „Премногу сме загрижени поради инцидентите со двете групи на набљудувачи на ОБСЕ кои се задржани од страна на бунтовниците. Руски граѓанин е дел од нив", рекол Чуркин на седница на Советот за безбедност на ОН во средата. Шефот на ОБСЕ, остро го критикувал задржувањето на набљудувачите на истокот од Украина и го оценил како „чин на саботажа" и повикал на нивно „безусловно и брзо" ослободување. Од ОБСЕ во вторникот соопштија дека прво бил изгубен контактот со тимот кој бил составен од четворица набљудувачи во Донецк, на истокот од Украина. Тимот бил составен од еден Данец, Естонец, Турчин и Швајцарец, а истиот бил ...
сите 18 | | | веќе видена

Во среда во Основниот суд Скопје 1 се одржа рочиште во повторениот судски процес против браќата Миладинови обвинети за малверзации при продажба на струшкиот хотел 'Изгрев'. Димитар е осуден на две години затвор, а неговиот брат Ѓорѓи на две ипол години. Тие се обвинети за перење пари, додека судот ги отфрли обвиненијата за измама, злоупотреба на положбата и фалсификување на исправа за кои беа осудени со првичната пресуда пред четири години. Во 2010 година браќата беа осудени на по шест ипол години затвор, но Апелиција ја укина пресудата и го врати случајот во судница. Причина за укинување на пресудата беа суштински повреди во постапката, односно неподготвеното материјално финансиско вештачење. Миладинови најавија дека ќе ја обжалат пресудата пред судот во Стразбур. Заедно со Миладинови, затворски казни добија уште петмина обвинети.
сите 66 | | | веќе видена

Клучен човек во победата на Индијана беше Пол Џорџ, кој 21 од своите 37 поени постигна во последната четвртина од натпреварот. Пејсерси на овој меч го задржаа Леброн Џејмс, што покрај одличната игра на Џорџ беше клучно за победата. Поради проблеми со личните грешки Џејмс на теренот мина само 24 минути и успеа да постигне само седум поени (2/10 шут од поле). Леброн Џејмс десетти пат во кариерата заврши натпревар со помалку од 10 поени, последен пат тоа му се случи во финалната серија со Далас во 2011 година. По мечот тој не сакал да ги коментира провокациите на противничките кошаркари. „Тука сум само поради кошарката, ништо друго не ме интересира. Се обидувам да победам, за пласман во големото финале ни треба уште една победа и единствено тоа ме интересира“, рекол Џејмс. Индијана имаше повеќе скокови (45/38), помалку загубени топки (12/17) и подобар процент на реализација од игра (47%/45%) од актуелниот првак. Покрај Џорџ, во редовите на Индијана се истакнаа уште и центрите Дејвид Вест (19 поени, 7 скока) и ...
сите 138 | | | веќе видена

За време на владеењето на Малком Глејзер, Манчестер Јунајтед, освоил пет шампионски титули во Премиер лигата и една во Лигата на шампиони. Покрај во Манчестер Јунајтед, Глејзер ја имаше сопственоста и во екипата од американската НФЛ лига, Тампа Беј.
сите 26 | | | веќе видена

На возраст од 14 години таа имала цели 90 килограми, а на училиште постојано била мета на шеги и подбивања од соучениците. Кели изјави дека тие навреди и понижувања ги сфатила многу сериозно и оставиле траен белег врз неа. Затоа, решила да ослаби и да им докаже на сите дека е поинаква од она што го покажувала нејзината надворешност. Денес Кели има 23 години и е крунисана за Мис Јужен Тексас. Нејзините соученици, како што вели таа, сега за неа можат да кажат само пофални зборови.
сите 10 | | | веќе видена

Најмалото куче, само 12,4 сантиметри Најмалата змија, 10,1 сантиметри Најмалата риба, 7,9 милиметри Најмалиот коњ, 43, 18 сантиметри Најмалата мачка, 15,5 сантиметри Најмалиот хрчак, 2,5 сантиметри Најмалиот камелеон, 1,2 сантиметри Најмалиот гуштер, 16 милиметри Најмалата крава, 81 сантиметар Најмалото морско коњче, 16 милиметри
| | веќе видена

Според истиот извор, Бреговиќ со групата сака да одржи хуманитарен концерт за собирање средства за жртвите во поплавите во Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска. Концертот би требало да се оддржи во Тузла и би го пренесувале повеќе ТВ канали од регионот со спонзорство на познати брендови, а приходите рамномерно би биле поделени за жртвите во поплавите во трите земји, наведува Kameleon.ba. Во 2014-та се навршуваат 40 години од формирањето на „Бијело дугме“ и уште во јануари се појавија гласини за повторно собирање на бендот. Менаџерот Рака Мариќ најави дека планира да ги собере сите пејачи од бендот на зеднички роденденски концерт. Меѓутоа, Жељко Бебек тогаш изјави дека него никој не го контактирал во врска со таков концерт. Можеби сепак катастрофалните поплави и потребата да им се помогне на настраданите, ќе им бидат поттик на сите членови од бендот да заборават на несогласувањате и повторно да се соберат, оценува Kameleon.ba.
сите 11 | | | веќе видена

Убавите манекенки изгледаат релаксирано, среќно и опуштено, а Доцен на својот Инстаграм напиша дека додека „брои ситно“ до породувањето најмногу сака да другарува со останатите Ангели на Викторија Сикрет. Неодамна Доцен на друштвените мрежи објави фотографија на која може да се видат Адријана и Кендис како го бакнуваат нејзиниот стомак. 29-Годишната Круз наскоро ќе роди ќерка.
сите 4 | | | веќе видена

За нумерата „Скопје– Београд“ музиката, аранжманот и продукцијата се на Јоксимовиќ, текстот на Драган Брајевиќ Браја и Фахрудин Пецикоза, а македонскиот препев е на Магдалена Ена Цветковска. Песната е снимена во студиото на Жељко, Минакорд. Песната настана сосема случајно додека седевме во студио со Даниел, музициравме, по што ни дојде идеја дека би било добро да се направи песна како завршница на сето тоа што се случуваше во „Икс-фактор“. Се работи за лесна песна, која верувам ќе им се допадне на сите – изјави Жељко Јоксимовиќ, на неодамнешната пресконфернција во Скопје.
сите 59 | | | веќе видена

Жизел Бундхен изненади со голото издание, намачкана со масло седи на огромен гумен надуван делфин во базен. Единствено парче гардероба кое 33-годишната Жизел го има на себе се златните високи потпетици. Згодната Жизел слично позира и на останатите фотографии за списанието „Lui“.
сите 12 | | | веќе видена

Кери преку американските телевизии му одговори на Сноуден кој во вторникот во Русија изјави дека поминал низ обуката на американските власти и дека во работата го „покривала ЦИА“. Младиот Американец, кој стана познат по незапаметените откритија во пролетта 2013 година, во очите на шефот на американската дипломатија претставува човек кој ја предал татковината и пронашол прибежиште во Русија, авторитативна држава. „Ако Сноуден сака да се врати, можеме уште денеска по него да пратиме авион. Би било прекрасно да се врати“, рече Кери, додавајќи дека на тој начин би станал патриот. Патриот не бега во Русија, на Куба, ниту во било која друга држава, истакна Кери. Едвард Сноуден, поранешниот советник во Националната безбедносна агенција NSA рече во вторникот на каналот NBC News дека поминал низ обука за шпион во традиционална смисла на тој збор.
сите 8 | | | веќе видена

next