Портал

Според информациите на агенцијата во текот на ноќта градот бил „затрупан" со гранати од артилериско оружје, а украинската војска пукала и од лесно автоматско оружје. Жртвите биле пронајдени во еден од кратерите настанати од експлозија на граната. Неименуван претставник од славјанската народна милиција го потврдил бројот на загинати и додал дека овој број може да е и многу поголем. Итар - Тасс наведува дека во вторник наутро во Донецк ситуацијата е мирна и покрај најавите на украинската армија дека ќе започне нова офанзива.
сите 15 | | | веќе видена

Текстот на договорот е договорен кон крајот на минатата година, а од страна на Хрватска договорот ќе го потпише министерот за внатрешни работи Ранко Остојиќ, изјавиле за Politika од кабинетот на директорот на хрватската Државна управа за заштита и спасување, Јадран Периниќ. Кога точно ќе биде договорот потпишан се уште не се знае, изјавил шефот на Секторот за вонредни ситуации при министерството за внатрешни работи на Србија, Предраг Мариќ, а документот чека на верификација и во министерството за надворешни работи. „Годинава имаме извонредна соработка со колегите од Хрватска, редовно разменуваме информации а нашите тимови за одбрана од поплави имаат и заеднички вежби", објаснил Мариќ. Дека Србија и Хрватска во иднина заедно ќе се борат против поплавите било договорено и на состанокот на претставниците на министерството за земјоделство и заштита на животната средина на Србија и министерството за земјоделство на Хрватска.
сите 16 | | | веќе видена

Автобусот превезувал патници од централната провинција Пенџаб во дистриктот Сват. „Шеснаесет лица загинаа, вклучувајќи десет деца и пет жени. Седум патници се повредени", истакнал за АФП претставник од управата на Сват, Мехмуд Асалам. „Не знаеме што е причината за несреќата, можеби возачот заспал додека возел", рекол Асалам. Портпаролот на локалната полиција, Шакел Кан, го потврдил бројот на загинати и додал дека повредените се сместени во локалната болница. Меѓу повредените се и тројца мажи како и голем број жени и деца, рекол Кан. Поради лошите патишта и старите моторни возила ваквите несреќи во Пакистан се многу чести.
сите 3 | | | веќе видена

На свеченото отварање, со почеток во 19:30 часот во НУЦК „Антон Панов" во Струмица, ќе бидат доделени наградата 'Астер' за високи достигнувања во европскиот и светскиот филм на режисерот Борис Геретс и специјалното признание за високи достигнувања во филмската и драмската уметност на актерката Љупка Џундева. Исто така, премиерно ќе биде прикажан и краткиот игран филм „Хелиум" на Данецот Андерс Валтер, добитник на овогодишниот Оскар. Во програмата „Глобална фикција", освен „Хелиум" ќе бидат прикажани и „Девојката што избега (уплашена) од светот" на Џони Харн (Англија), „Гори светот" на Џастин Океј (Канада), „Бирди" на Ева Кочанска (Полска), „Жар" на Бартош Крухлих (Полска). Во „Ѕвездени документи" ќе бидат прикажани „Рафаеловиот пат" на Алесандро Фалко (Италија), „Калуш што мислев дека го познавам" на Бернард Дичек (Израел), „Измет врз бедата" на Вијај Јода (Индија), „Звуци за мазин" на Ингрид Камерлинг (Холандија) и „Небо" на Дино Касало (БиХ). Во програмата „Анимоушн" ќе бидат прикажани пет филмови: „Блок", ...
сите 21 | | | веќе видена

Мајами со оваа победа се наоѓа на чекор до пласман во четвртото последовно финале во плеј-офот, откако во серијата против Индијана води со 3:1. Мајами од самиот почеток го диктираше темпото, Индијана во ниту еден момент од натпреварот немаше предност. Натпреварот беше решен во третата четвртина кога Мајами направи предност од 23 поени. Домашниот тим за разлика од претходните три, на овој натпревар имаше одлична реализација од линијата за слободни фрлања (30/34). Големото трио на Мајами, го предводеше тимот до победата: Леброн Џејмс имаше двоен ефект од 32 поени и 10 скока, додека Крис Бош и Двејн Вејд натпреварот го завршија со 25, односно 15 поени. Кај Индијана се истакнаа Пол Џорџ со 23 и Дејвид Вест со 20 поени и 12 скокови. Следниот натпревар, кој на Мајами може да му донесе пласман во финалето, ќе се одигра во ноќта помеѓу среда и четврток во Индијанаполис.
сите 272 | | | веќе видена

„Не се чувствував на теренот онака како што посакував, мечот воопшто не беше добар. Се обидував да ја пронајдам својата игра, да бидам агресивен, се обидував да сторам нешто, но не успеав“, рекол Вавринка. Тој дополнил дека по освојувањето на грен слемот во Австралија и Мастерсот во Монте Карло неговата кариерата се наоѓа во друга фаза и дека доколку сака така да остане ќе мора да ја врати концентрацијата. „Мислам дека сега приказната е сосема поинаква. Сликата на мојата кариера е поинаква. Морам повторно да ја составам сложувалката, но на поинаков начин од претходно, бидејќи по освојувањето на грен слемот и мастерсот и искачувањето на третото место на АТП листата ништо повеќе не е исто“, дополнил Вавринка.
сите 36 | | | веќе видена

Антиќ, на почетокот на минатата сезона од грчки Олимпијакос се пресели во НБА лигата, со што стана првиот Македонец кој настапил во најсилната кошаркарска лига во светот. Крилниот центар во руки сезоната имаше учинок од седум поени и нешто повеќе од четири скока по натпревар. „Ќе останам во Атланта, имам уште една година од договорот. Се чувствувам добро во тимот. Градот е одличен, луѓето се сјајни и уживам во престојот тука“, рекол Антиќ. Покрај во Атланта и Олимпијакос, со кого освои две титули европски првак, Антиќ во кариерата бил член на Работнички, АЕК, Црвена звезда, Лукоил Академик, Спартак Санкт Петербург и Локомотив Кубањ.
сите 17 | | | веќе видена

МЗТ, во своите витрини има две шампионски титули, двете се освоени во изминатите две сезони, додека Работнички со 14 титули е најтрофејниот македонски кошаркарски колектив. Актуелниот првак, кој веќе ја освои титулата во Купот, до финалето стигна без пораз, откако забележа 10 победи во Суперлигата и една во полуфиналето во плејофот над Лирија. Бидејќи за вториот полуфиналн меч Лирија не успеа да обезбеди сала, МЗТ со службен резултат 20:0 се пласира во финалето. Работнички до финалето стигна преку Кожув со резултат 2:1, откако успеа да победи на двете средби кои ги играше како домаќин. Инаку сите натпревари од финалната серија ќе се играат во СЦ „Борис Трајковски“, откако по договорот на раководствата на двата тима без создадени услови за такво сценарио. Финалната серија, во вторник, ќе започне во 19:30 минути, шампионската титула ќе ја освои екипата која прва ќе забележи три победи. Следните две средби се закажани за 30.мај и 1.јуни, а доколку биде потребно останатите два термини се 3. и 6.јуни.
сите 6 | | | веќе видена

Британскиот премиер Дејвид Камерон телефонски ги повикал соговорниците ноќта спроти неформалниот самит на Европската унија кој во вторник се одржува во Брисел, да извлечат поука од резултатите од неделните избори, соопшти неговиот кабинет во Даунинг стрит. Камерон ги повикал соговорниците на вечерата којашто ќе биде организирана во вторник да се осврнат на резултатите од изборите, коишто според неговата оцена, покажуваат дека Европската унија мора да се менува и дека повеќе не може да функционира како досега. „Гласањето и резултатите (...) покажуваат дека се неопходни реформи за ЕУ повеќе да не се занимава со она што ги загрижува избирачите: работните места, растот и подобрата иднина", истакна Камерон. Камерон сака по секоја цена ЕУ да започне реформи пред референдумот за останувањето на неговата земја во Европската унија кој вети дека ќе го организира во 2017 година, доколку неговата Конзервативна партија извојува победа. Во Британија „политички земјотрес" предизвика евроскептичната UKIP Најџел Фараж кој на ...
сите 10 | | | веќе видена

„Европа стана замрсена, јас сум свесен за тоа, далечна и во суштина неразбирлива, дури и за владите. Така повеќе не може, Европа мора да биде едноставна и јасна за да биде ефикасна таму каде што тоа се очекува и да е повлече од онаму каде што не е неопходна"м изјави францускиот претседател Франсоа Оланд во понеделникот навечер во телевизиското обраќање. Европската унија „пред две години успеа да ја надвладее кризата во еврозоната, којашто беше пред распад, но по која цена: цената на штедење којашто на крајот ги разочара народите", рече францускиот претседател. „Затоа уште утре на седницата на Европскиот совет ќе повторам дека главната задача е растот, вработувањето и вложувањата", додаде. Оланд рече и дека „Европа не може да напредува без Франција и дека иднината на Франција е во Европа". „Европеец сум. Моја задача е да ја реформирам Франција и да ја пренасочам Европа", истакна францускиот претседател. Оланд, исто така, изјави дека Европската унија мора да се реформира и да ја намали својата моќ, по порастот ...
сите 28 | | | веќе видена

Како што утврдиле американските власти, во почетокот на 2011 година хакерската група LulzSec организирала неколку напади врз интернет ресурсите на големите меѓународни компании, безбедносни и правосудни органи на САД и владини агенции. Според сознанијата е самоук невработен компјутерски програмер без формално образование, потекнува од Њујорк и живее од социјална помош, а бил откриен кога направил почетничка грешка - случајно ја открил својата IP адреса, односно идентитетот на интернет врската, по што од анонимно лице бил пријавен во FBI. Хектор Монсегур, кој соработувал со другата исто така позната хакерска група Anonymous, беше уапсен во летото 2011 година. Речиси веднаш тој ја признал вината и се согласил да соработува со американскотo Федерално истражно биро (FBI), по што бил ослободен и префрлен во домашен притвор. Како што потврдило Бирото, благодарејќи на помошта на Монсегур таа успеала да спречи кибернетички напади на интернет страниците и компјутерските мрежи на Пентагон, Конгресот, на агенцијата за ...
| | веќе видена

Кон почетокот на месецов, Мистер Џи е донесен во азилот „Animal Place“ во Грес Вели во Калифорнија. Тој заедно со голем број други животни со години живеел во лоши услови. Кога стигна во азилот тој шест дена одбивал храна, поради што многу се загрижиле вработените во прифатилиштето, пренесува „Блиц“. Тие знаеле дека Мистер Џи претходно бил неразделен со магарето Џелибин, но не сфаќале дека нивната разделба има голем ефект врз јарецот. Мистер Џи цело време само лежел во аголот и одбивал да излегува надвор од просторот каде бил сместен. Ветеринарите утврдија дека јарецот физички е здрав и дека неговиот единствен проблем е што е многу тажен. Така еден од волонтерите азил одлучил да оди на 14-часовен пат до другиот азил каде бил сместен Џелибин. Кога магарето стасало во азилот „Енимал плеис“, јарецот веднаш реагирал. Излегол надвор и како да не можел да верува дека неговиот пријател е тука. Јарецот го промени расположението и однесувањето, стана повесел. После 20 минути од доаѓањето на магарето, јарецот конечно ...
сите 8 | | | веќе видена

Секси Никол фасцинираше во црните мини бикини со кои ги истакна сите свои заводливи атрибути. На Никол дефинитивно не ѝ е потребна шминка, ниту фрузура, таа има совршена природна убавина и совршено тело, кое со гордост го покажува.
сите 7 | | | веќе видена

Заедно со изборите за европратеници, на Фејсбук страната на Европскиот парламент се гласаше и за најевропско јадење во трката „Вкусот на Европа“. Во неа беа вклучени различни егзотични рецепти од речиси сите земји во Европа. Шопската салата освои 19.200 гласови, а неа ја презентираше Бугарија. Студената супа од цвекло на Литванија која освои 5 000 гласа е рангирана како второ популарно јадење меѓу европјаните. На трето место се најдоа романските сарми за кои гласаа 1185 граѓани на Европа.
сите 12 | | | веќе видена

„Бруклин го има светот на дланката и може да има луксузен живот доколку посака. Иако имаа безгрижно детство, Дејвид и Викторија се решени да ги научат своите деца дека животот не е мед и млеко, туку дека за некои работи мора да се потрудиш“, открил неименуван извор. Богатството на семејството Бекам се проценува на околу 165 милиони фунти.
сите 7 | | | веќе видена

Нејзиниот возач и соработник Алберт Б. За Билд рече дека Тина веќе се опоравува, а ова не е првпат да се појавуваат шпекулации за здравствените проблеми на „рок бабата". Имено, во февруари исто се пишуваше за мозочен удар, но нејзината служба за односи со јавноста тоа тогаш го демантираше, соопштувајќи дека станува збор за грип.
сите 30 | | | веќе видена

На подрачјето на целата хемисфера концентрацијата ја јаглерод диоксид во април првпат во човековата историја достигнала 400 честички на милион (ppm), што е нов кобен праг за климатските промени, истакнуваат во соопштението од WMO. Нивото од 400 pmm претставува пораст од 40 отсто во однос на состојбата пред почетокот на раширењето на користењето на фосилни горива коешто започна со индустриската револуција. Високата концентрација на јаглерод диоксид забрзано се шират кон јужниот дел од планетата, а првпат е забележан на Арктикот во 2012 година, па потоа стана вообичаен во текот арктичката пролет. Од WMO предвидуваат натамошен пораст на просечната годишна концентрација на јаглерод диоксид над прагот од 400 pmm во 2015 и 2016 година. Растечките концентрации на гасовите коишто го предизвикуваат ефектот на стаклена градина ги зголемуваат ризиците од топлотните бранови, ушите и зголемувањето на нивоата на морињата. „Времето истекува. Тоа треба да претставува уште еден апел за будење поради континуираниот раст на ...
сите 3 | | | веќе видена

Најдобрите македонски каратисти, инаку, во наредниот период ги очекуваат учества на балканскиот и медитеранскиот шампионат, како и на Светско сениорско првенство кое ќе се одржи во ноември годинава во Германија. На турнирот учество земаа сите клубови од Македонија кои имаат сениори во своите натпреварувачки редови. Вкупно дваесет клуба се натпреваруваа во дисциплините борби и кати. Најуспешен клуб е Макпетрол до Скопје, пред Ронин од Прилеп и скопски Металург. Макпетрол на ова првенство освои вкупно шест медали од кои четири златни и два сребрени. Први места и потврда на својот квалитет од Карате клубот Макпетрол остварија стандардните репрезентативци Симона Заборска во категоријата до 55 килограми, Наташа Стефановска (-61 кгр), Моника Стефановска (-68 кгр) и Симон Антич (+84 кгр). Сребрени медали освоија Спасо Илиевски во категоријата над 4 кгр и Ана Марија Несторовска во категоријата до 61 кгр. Тренерот на Макпетрол, кој воедно е и селектор на универзитетската карате репрезентација на Македонија, Бошко ...
сите 3 | | | веќе видена

„Загина еден маж, а две лица се ранети од шрапнели. Едно од настраданите е дете, кое е полесно повредено, и по преврската е отпуштено дома", се наведува во соопштението што го цитира агенцијата. Според сознанијата на агенцијата, загинатиот бил работник на блискиот паркинг кој бил погоден од заталкан куршум. Во областа на донецката населба Октомвриска во близина на железничката станица хеликоптери на украинската армија „Ми-24" и „Ми-8" отвориле оган врз припадниците на проруската милиција кои го напуштиле меѓународниот аеродром крај Донецк што го зазема од украинските војници во понеделникот претпладне, а потоа беа нападнати од украинските воздухопловни сили со авиони „Сухој-25" и „МиГ-29". Хеликоптерите, како што пренесува агенцијата, случајно стрелале врз цивилите, додека нема пријавено за настрадани во редовите на проруските бунтовници. Во бомбардирањето на аеродромот и престрелката со припадниците на украинската Национална гарда, пак, имало двајца ранети.
сите 103 | | | веќе видена

next