Портал

Моделот „Lamborghini Huracan LP 610-4" има светло сина боја со бели линии и видлив натпис „Polizia" од двете страни на возилата. На преземањето на автомобилите со 610 коњски сили присуствуваше и шефот на италијанската полиција Алесандро Панса. Италијанската полиција досега ги бркаше криминалците и они кои возат со преголеми брзини со автомобилите „Lamborghini Gallardo" заминуваат во пензија. Моделот „Lamborghini Huracan LP 610-4" на италијанските патишта ќе се појави кон крајот на годината, а е опремен и со видео камера и со специјална комора фрижидер за пренесување органи за транспалтација.
сите 6 | | | веќе видена

Во тој напад загинаа три лица во возилото и двајца минувачи а беа ранети четириесет лица, за кој се обвинети ујгурските исламистички сепартистички милитанти од западнаа покраина Синџианг. Обвинителството во градот Урумкви, во главниот на Сонџианг, ги обвини осумтемина за „организирање, водење и учество во терористичка група и загрозување на јавната безбедност", пренесува агенцијата Синхуа. Нема податоци за идентитетот на обвинетите ниту за датумот на почетокот на процесот. Ланскиот ноември специјализираниот ресурс за следење на исламистичките интернет страници SITE соопшти дека исламистичка група објавила тонски запис на лицето кое се претставува како нејзин лидер Абдулах Мансур во кој рекол дека ваквите операции претставуваат само почеток на нападите врз кинеските власти. Теренско возило на 28-ми октомври на плоштадот Тјанамен пред влезот во Забранетиот град (поранешната палата на кинеските династии) и во близина на мавзолејот на творецот на комунистичка Кина, каде што секогаш е полно од туристи се заби во ...
сите 30 | | | веќе видена

На овие квалификации учество ќе земаат повеќе од 500 атлетичари меѓу кои ќе бидат и македонските преставници Мартина Мироска (100 метри и скок во далечина) и Никола Стојановиќ во скок во височина, кои ќе бидат предводени од тренерот Филип Колевски. Мартина Мироска е родена 1998 година (дисциплина 100 метри и скок во далечина) и член е на АК Охрид. Нејзин најдобар резултат на 100 м. е 13.08 секунди, а во дисциплината скок во далечина има најдобар резултат од 5.15 метри. Никола Стојановиќ роден 1998 година ( дисциплина скок во височина) е член на АК Куманово, со најдобар личен резултат од 193 см. во скок во височина.
сите 6 | | | веќе видена

„Веруваме дека во самоубиствен напад во Сирија е вмешан американскиот државјанина Монер Мохамад Абу-Салха", се вели во соопштението на Џен Псаки. Овој бомбаш самоубиец извршил еден од четирите самоубиствени напади на 25-ти мај во сириската провинција Идлиб, што неговите соборци го снимиле на видео и го поставиле на интернет. Се смета дека ал-Салха бил обучуван во еден од камповите на организацијата Фронтот ан-Нусра, крило на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, која во Сирија заедно со вооружената сунитска опозиција која, пак, е поддржана од Западот, се бори против претседателот Башар ал-Асад. Според весникот The New York Times, кој прв го објави името на Американецот, станува збор за лице кое израснало на Флорида а во Сирија заминал минатата 2013 година. Весникот, исто така, пишува дека тој го зел псевдонимот Абу Харајра ал-Амрики. Претставник на американската безбедност рекол дека американското разузнавање имало сознание и пред нападот дека еден американски граѓанин заминал во Сирја за да им се придружи ...
сите 3 | | | веќе видена

БиХ со двата гола на Един Џеко постигнати во првото полувреме го победи БСК со 2-1. Единствениот гол за БСК го постигна Дидие Дрогба во финишот на мечот. Уругвај со погодокот на Стуани постигнат во 62.минута, минимално ја победи Северна Ирска. Англија го победи Перу со 3-0, Стариџ, Кејхил и Јагелка беа стрелци на головите, а Шпанија со головите на Торес од пенал и Иниеста ја совлада Боливија. Чиле со пресврт го победи Египет, кој со головите на Салах и Камар имаше предност од 0-2. Победата на Чиле му ја донесоа Дијас и двојниот стрелец Варгас.
сите 15 | | | веќе видена

Џенифер Лојд боледува од ретко преметување поради кое може да умре дури и од учење. Имено станува збор за Едисонова болест, која претставува автоимуно поретување во човечкиот систем според кое, со секој предизвикан стрес имуниот систем го напаѓа здравото ткиво, односно органите во телото. Стресот за време на учењето е еден од факторите поради кој оваа девојка добива чести напади. Доколку не прими терапија на време, Џенифер може да се онесвести, а ова пореметување може да предизвика дури и смрт. „Болеста ме измачува. Мојата мајка повеќе пати ме има најдено онесвестена над книгата“, вели Џенифер, која решила испитите да ги спрема во болница. Иако таа е солиден ученик, сепак се откажала од школувањето во некој универзитет, бидејќи болеста би можела да ја убие. Таа вели дека мора да ги избегнува непотребните стресни ситуации, или доколку мора, да се подготви за истите со предвремено предупредување. „Поради сето ова морам да бидам поорганизирана од моите пријатели. Морам да правам почести паузи за време на ...
сите 11 | | | веќе видена

Ердоган повикот го упати пред планираните протести за подоцна во саботата. Илајдници полицајци и десетици камиони со водени топови ќе бидат разместени на централниот истанбулски плоштад, пишуваат медиумите. На Таксим, инаку, на сила е забраната на влада за одржување масовни собири. Она што почна како мал еколошки протест против преуредувањето на истанбулскиот плоштад Таксим за што требаше да бидат турнати повеќе стотици стебла во блискиот парк Гези, во јуни минатата година прераснаа во серија жестоки протести ширум земјата против премиерот Реџеп Тајип Ердоган, кого противниците го обвинуваат за се` поголема авторитарност и протежирање на исламските конзервативни вредности. Во тие протести, најголеми антивладини во десетгодишното владеење на Ердоган и неговата Партија на правото и развојот, загинаа пет лица, од кои еден полицаец, а повеќе од пет илјади беа повредени. Протестите ширум земјата главно замреа, но по некој изолиран протест до денес сѐ уште се одржува во Истанбул и во турската престолнина Анкара. ...
сите 57 | | | веќе видена

Доматот е свеж барем недела или две после истекот на рокот на траење. Колку е помек, толку е подобар. За разлика од повеќето зеленчуци, доматот станува посладок со текот на времето. Дури и ако внатрешниот дел изгледа потемно, во ред е. Избегнувајте го само ако стане многу воден, мувлоса или мириса на алкохол. Филетите од сировата риба можат да се јадат уште една недела по истекот на рокот, секако, ако се чувани во фрижидер на температура од -5 степени. Таа е безбедна за јадење, но можеби нема сосема да го задржи вкусот. На рибите често им е потребно повеќе време за да стигнат од морето до супермаркетот, па затоа бидете внимателни и не верувајте му на рокот на траење на паковката. Дури и кога се чува во замрзнувач сладоледот има краток рок на траење. Тоа е затоа што содржи висок процент на масти, па никогаш потполно не замрзнува. Својот свеж вкус го губи после три месеци. Ако забележите дека потемнал или има вкус како јогурт или крем сирење, време е да го фрлите. Јајцата можат да се користат и три недели ...
сите 6 | | | веќе видена

Непосредно пред сексот на врвот од главичката треба да ја залепите заштитната капа која го блокира поминувањето на спермата, како и можниот пренос на полови болести, тврди Пауел, кој дошол до оваа идеја откако дознал дека неговиот добар пријател заболел од ХИВ. Критичарите на новите методи на контрацепција тврдат дека кондомот кој се става само на главата не пружа заштита од болести како гениталниот херпес. Меѓутоа, Галактик Кеп е одобрен од америчката Агенција за контрола на храна и лекови така што би требало наскоро да почне масовно да се произведува.
сите 5 | | | веќе видена

Македонија и оваа сезона, во името на Кире Лазаров ќе има свој репрезент на завршниот турнир. Лазаров, кој е избран за најдобар десен бек во Лигата на шампиони, со Барселона ќе атакува на својата прва круна во кариерата во ова натпреварување. Според прогнозите Барселона и Кил се фаворити за титулата, додека Веспрем, а осбено Фленсбург ги добија улогите на аутсајдери. Кил и Веспрем од 15:15 часот ќе го одиграат првиото полуфинале, а во второто од 18 часот ќе играат Барселона и Фленсбург.
сите 50 | | | веќе видена

Мајами, четврти пат последовно избори пласман во големото финале, што им има успеано само на најтрофејните тимови ЛА Лејкерс и Бостон Селтикс. Последен пат ваква низа имаше Бостон во периодот од 1984 до 1987 година. Крис Бош и Леброн Џејмс со по 25 поени го предводеа Мајами до победата. На спротивната страна се издвои Пол Џорџ со 29 поени и осум скока. Противник на Мајами во серијата за шампионската титула, ќе му биде победникот од финалето на Западот каде Сан Антонио против Оклахома води со 3-2.
сите 185 | | | веќе видена

Средбата, којашто ќе биде првата официјална по изборот на Порошенко е предвидена за 7-ми јуни, во рамките на европската турнеја на американскиот претседател Барак Обама во текот на која ќе ги посети уште и Белгија и Франција, соопшти Бен Родес, заменикот на советничката на американскиот претседател за национална безбедност. Целта на посетата е да се уверат источноевропските земји дека САД се решителни да ги бранат своите сојузници од Русија, за што како опасност се наведува референдумот на црноморскиот полуостров Крим каде населението по смената на власта во Киев преку референдум изгласа враќање на автономијата и присоединување кон Руската Федерација. Претходно Обама во вторникот телефонски му честиташе на Порошенко за изборната победа, кога и Белата куќа ја најави скорешната средба меѓу двата претседатела.
сите 3 | | | веќе видена

Кога „Dragon V2" ќе започне да ги превезува астронаутите во Вселената, тоа ќе биде првпат од американска почва по последниот лет со сега пензионираните шатли изведен во јули 2011 година. Од тогаш САД исклучиво зависат од руските летала за испраќање свои астронаути во Вселената, за што издвојуваат околу 70 милиони долари по седиште, заедно со неколкумесечните подготовки. „Dragon V2 претставува голем технолошки скок. Dragon V2 ќе може да се спушти на Земјата прецизно како хеликоптер", изјави Илон Маск, генерален директор и основач на компанијата „SpaceX-a" при претставувањето на леталото во четвртокот навечер во Хауторн во близина на Лос Анџелес. Белиот „Dragon V2" наликува на претходникот „Dragon 1", но има поиздолжен облик. „Dragon 1" беше првото приватно вселенско летало кое во 2012 година се спои со Меѓународната вселенска станица (ISS) и испорача опрема, по што изврши уште три мисии. Американската агенција за вселенски истражувања NASA ги избра компаниите „SpaceX", „Boeing", „Sierra Nevadа" и „Blue ...
сите 9 | | | веќе видена

Според портпаролот на полицијата, Мики Росенфилд, полицијата во палестинскиот град Наблус осомничила маж кој по многу топло време носел мантил. „Полицијата го запрела и побарала да ја соблече наметката. Носел самоубиствен експлозивен појас", изјавил Росенфилд. Израелската армија соопшти дека безбедносните сили „спречиле самоубиствен бомбашки напад". Според ова соопштение, 20-годишникот се движел во многу чувствителната област на Западниот брег во која се наоѓаат еврејски населби, а присутен е и голем број израелски полицајци и војници. Последниот самоубиствен напад е изведен во 2008 година.
сите 5 | | | веќе видена

Во четвртокот навечер јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави дека севернокорејскиот режим се согласил повторно да се отвори сложеното досие за Јапонците грабнати во периодот меѓу 1970 и 1980-те години. Во замена за тоа, Токио се согласил да укине неколку санкции против Пјонгјанг. Затоплувањето на односите меѓу двете земји е резултат на тридневните преговори во Шведска, на коишто доминираше судбината на грабнатите Јапонци во текот на Студената војна, за да станат или да обучат севернокорејски шпиони кои зборуваат јапонски и ги познаваат обичаите во Јапонија. Јужнокорејското министерство во петокот објави дека Сеул ја проценува важноста на тоа досие за Токио кои ги труе односите меѓу двете земји со децении. „Владата од хуманитарен аспект го сфаќа ставот на Јапонија околу грабнатите Јапонци", се вели во соопштението на јужнокорејската дипломатија. Но веднаш се истакнува и дека билатералните разговори меѓу Токио и Пјонгјанг не смеат да се одвиваат на штета на заеднич.
сите 5 | | | веќе видена

Во четвртокот припадниците на проруската милиција имале намера да преговараат со единица на Националната гарда на Украина во гратчето Александровск крај Луганск, но започнала престрелка во која бил погоден магацин со муниција на украинските сили по што одекнала силна експлозија и пожар. Потоа дваесет припадници на Националната гарда им се предале на проруските бунтовници. „Водиме разговори со нив и најверојатно сите ќе бидат испратени до нивните места на живеење", рекол Болотов за новинарите во петокот во Луганск. Од друга страна, привремениот украински министер за одбрана Михаил Ковал изјави дека украинските сили „целосно исчистиле" од бунтовничките сили дел од источните региони на земјата. „Нашите вооружени сили потполни го исчистија од сепаратистите (како што прозападните власти во Киев ги нарекуваат проруските активисти кои бараа федерализација на земјата а потоа прогласија независност -з.р.) југот и дел од истокот на областа Донецк, како и северот на регионот Луганск. Нема да дозволиме таа гангрена да ...
сите 19 | | | веќе видена

Четвртото гласање за доверба на владата на Орешарски, како и претходните три беше повторно предложено од партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, овој пат за неуспесите на владата во областа на енергетиката. Борисов по изгласувањето на доверба порачал дека оваа влада „е подготвена да направи се за да остане на власт и да го занемари гласот на бугарскиот народ". „Гледам на ова гласање како на доверба за продолжување на напорите за спасување на енергетиката. Оставката е во мојот џеб уште од првиот ден кога беше изгласан владиниот кабинетот и такво чувство треба да има секој премиер, вицепремиер и министер. Во нашиот случај како експертски кабинет, тоа важи многу повеќе отколку за еден партиски кабинет", изјавил Орешарски. „До моментот до кога ќе ја имам парламентарната поддршка, ќе ја вршам својата работа без да се интересирам од хоризонтот на управувањето", порачал бугарскиот премиер. Во однос на промените во составот на кабинетот Орешарски посочил дека во оваа фаза не би можел да ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Македонија околу 30 проценти од населението спаѓа во категоријата пушачи, а студијата изработена од Институтот за социјална медицина на труд при Медицинскиот факултет во Скопје, чии резултати беа соопштени во петок по повод Светскиот ден против пушењето 31-ви мај, покажа дека секој трет лекар во Македонија е пушач. Од 1999 година, меѓутоа, бројот на пушачи меѓу лекарите се намалил за 30 проценти. Студијата покажа дека ниту еден од лекарите не потврдил дека употребува никотинска замена со цел да се одвикне од цигари, 35 проценти од лекарите изјавиле дека лекарите-пушачи помалку ги советуваат своите пациенти да се одвикнат од пушење, а речиси 72 проценти од нив сметаат дека пациентите полесно ќе се одвикнат од пушење доколку ги советува лекарот. Заклучок од ваквите резултати е дека треба да се засили едукацијата на Медицинскиот факултет во делот на превенција на пушењето. Снежана Чичевалиева, шеф на Канцеларијата на Светската здравствена организација истакна дека сите мора да сфатиме дека пушењето е водечка ...
сите 26 | | | веќе видена

Дибиров, чиј трансфер од Чеховски Медведи во Вардар, специјализираниот ракометен портал „handball-planet.com“ го прогласи за најуспешен оваа сезона, во Лигата на шампиони со 72 гола беше најефикасен играч на ’црвено-црните’, кои стигнаа до четвртфиналето во елитното натпреварување. Лазаров, кој со Барселона ќе биде учесник на завршниот турнир во Келн, каде неговиот тим е главен фаворит за титулата, сезонава во Лигата на шампиони има постигнато 71 гол. Идеалниот тим на ЛШ го избраа преку 27.000 фанови кои гласаа на интернет страницата на ЕХФ. Голман: Никлас Ландин (Рајн Некар Левен, 11.699 гласови) Лево крило: Тимур Дибиров (Вардар, 9.593) Лев бек: Момир Илиќ (Веспрем, 14.507) Среден бек: Микел Хансен (ПСЖ, 11.686) Десен бек: Кирил Лазаров (Барселона, 11.169) Десно крило: Лук Абало (ПСЖ, 11.353) Пивот: Ренато Сулиќ (Веспрем, 14.997) Најдобар дефанзивец: Тимуш Шуц (Веспрем, 13.091).
сите 19 | | | веќе видена

На тренингот кој играл против ’резервите’ и победил со 1-0, со голот на Оскар, изгледал вака: Жулио Цезар – Марсело, Тијаго Силва, Давид Луиз, Дани Алвеш – Паулињо, Луис Густаво – Оскар, Хулк, Нејмар – Фред. Интересно со овој состав Бразил со 3-0 ја совлада Шпанија, минатата година во финалето на Купот на Конфедерации. Бразил и Хрватска ќе го отворат 20-то Светското првенство во фудбал на 12.јуни во Сао Паоло.
сите 16 | | | веќе видена

next