Он Нет

Во русија поимот селска лига има сосема друго значење. Ова е една комплетно друга димензија на пародија, на најважната споредна работа во светот.
| | веќе видена

Некои луѓе се до толку малерозни што од цел стадион, топчето баш нив ќе ги погоди и тоа во задникот.
| | веќе видена

Уште една кинеска марка ќе се обиде да се наметне на пазарот, а нејзиниот прв модел е кросовер, кој го носи името S25. Брендот се нарекува Bisu и е заеднички проект на автоконцернот BAIC и на производителот на мотоцикли Yinxiang, пишува весникот Autonews.Целосното име на производителот е Chonqing Bisu Automotive Corporation и се гледа од називот, компанијата е со седиште во град Чонгкинг, а целта на нејзиното раководство е да успее да ги придобие на своја страна младите клиенти. Претежно оние кои досега го посакувале кросоверот на Huansu - друга марка, која му припаѓа на концернот BAIC. Компактниот кросовер Bisu 25 е изграден на платформата на Huansu S2, ги има истите димензии (меѓуоскиното растојание е 2.560 mm), но е далеку поатрактивен и привлечен на изглед. Под хаубата на новиот модел е поставен специјално дизајниран за него 1,3-литарски бензински турбо мотор чии технички карактеристики засега не се познати. Во типичен за кинеските компании стил и за овој модел е позајмени елементи од моделите на други ...
сите 3 | | | веќе видена

Колку овие намирници ви се вкусни и примамливи, треба да ги избегнувате доколку сакате нормален сон. Недостатокот на сон може да доведе до дебелеење, висок крвен притисок, па дури и проблеми со срце. Нутриционистите составија листа од пет намирници кои би требало да ги избегнувате пред спиење. 1.Бургер со сланина Не е изненадување дека ваков бургер може лошо да влијае на спиењето. Создава киселина во стомакот што може да доведе до нелагодност. Храната полна со маснотии ја елиминира бариерата меѓу желудникот хранопроводот што значи таа киселина може да се најде на места каде што не би требало. 2. Алкохол Пиење неколку пијалоци пред спиење е лоша вест за сите оние кои сакаат да спијат. Алкохолот брзо се разградува во организмот што е причина за будење неколку пати во текот на ноќта по само неколку часа. Алкохолот го засилува и ноќното крчење. 3.Црно чоколадо Иако е поздраво од обичното чоколадо во себе содржи кофеин што не влијае убаво на спиењето. Содржи алкалоид теобромин кој предизвикува забрзано чукање на ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога се појави на фудбалската сцена многумина го сметаа за наследник на Роберто Карлос, но Сисињо не дојде ниту приближно на ниво на легендарниот сонародник. Десниот бек своевремено настапуваше за Реал Мадрид каде умееше да блесне, но потоа следуваше пад, по кој го немаше неколку недели во тимот. Сега ги открива причините за тоа. „Јас сум човек кој не може да седне и да испие пијалок или два, јас пијам додека не паднам. Во раната фаза на мојата кариера ми рекоа ако продолжам со таквиот живот дека брзо ќе умрам. Но се се промени кога ми се појави Исус, по 18 испиени коктели и 14 точени пива“, открива 36-годишниот Сисињо.
сите 13 | | | веќе видена

Изработена е најголемата мапа на вселената со повеќе од 1,2 милиони галаксии. Стотина научници кои работат на програмата Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS) ја направиле досега најголемата 3Д мапа на вселената, која прикажува 1,2 милиони галаксии. Секоја точка прикажува една галаксија, на позицијата каде била пред 6 милијарди години, а покрива подрачје со ширина од 6 милијарди светлосни години, висина од 4,5 милијарди светлосни години и длабочина од 500 милиони светлосни години. Мапата ја опишуваат како прозорец кон минатото на вселената. Програмата BOSS користи телескоп сместен во Ново Мексико во САД. Научниците мапата не ја намениле за ентузијасти кои сакаат да ѕирнат во слабо истражени и оддалечени делови од вселената, туку се обидуваат да разберат некои од засега необјаснетите својства на вселената, како што се темната материја и темната енергија.
| | веќе видена

Лудилото кое го предизвика популарната игра Pokemon Go ги зафати и фудбалерите. За време на мечот од финската лига меѓу Лахти и Ропс, фудбалерите на гостинскиот тим го славеа погодокот така што ги „бараа“ Покемоните по терен.
сите 17 | | | веќе видена

Еве како изгледа денот на Хафтар Јулиус Бјорсон, познат по прекарот Тор, а планетарно популарен по толкувањето на карактерот од Game of Thrones Грегор „планината“ Клегејн, поминат на работното место.
сите 4 | | | веќе видена

Со вакви одбојкарки, женската одбојка наскоро може да стане најпопуларниот спорт на земјината топка.
сите 10 | | | веќе видена

Џек Харпер некогаш беше дел младинскиот погон на Реал Мадрид, а денеска е дел од нисколигашот од Брајтон. Сепак, тоа не го спречува да постигнува прекрасни погодоци.
| | веќе видена

Додека Том Хидлстон е воодушевен што фановите го гледаат како новиот Џејмс Бонд, Мет Дејмон смета дека тајниот агент мизогинист кој Џејсон Борн може да го претепа. „Борн го сакам повеќе од Бонд. Борн ги застапува денешните вредности, додека Бонд е заробен некаде во 60-те. Даниел Крег малку го приближи Бонд на модерното време, но тој лик и понатаму во суштина е мизогинист кој сака да пие мартини и да убива луѓе без да води гриж за нешто. Од друга страна, Џејсон Борн е сериски моногамист кој го прогонуваат работите што ги правел во минатото. Тој има емпатија, а и секако, Борн би победил во борба меѓу овие два лика“, изјавил Мет Дејмон. Актерот во моментов го промовира новиот филм од серијалот за Џејсон Борн. Филмот премиерно ќе биде прикажан во Британија на 27-ми јули.
| | веќе видена

Лионел Меси ужива на одмор на Ибица, но не можеше да побегне од своите обожаватели ниту на својата јахта. Имено еден од обожавателите имаше голема желба од близу да го види славниот Аргентинец, па скокна во морето и доплива до неговата јахта. Секако за Меси немаше мир и кога на копно се симна од јахтата каде го дочекаа толпа воодушевени навивачи обидувајќи се да го фотографираат и да добијат вредни автограми.
сите 24 | | | веќе видена

Освен тоа, Темната страна е повторно моќна во краткометражниот проект на Лукасфилм и Дејвид С. Гојер. Дарт Вејдер се враќа како бесен Мрачен господар на Галаксијата во новиот VR проект што го снимаат Лукасфилм ILMxLAB и холивудскиот филммејкер Дејвид С. Гојер. Во тизерот, прикажан за време на Star Wars Celebration Europe 2016, императорот Палпатин зборува за неприродни моќи, досега непознати ни за Темната страна. Не постои точен датум кога филмот ќе биде реализиран, но се знае дека ќе биде полуинтерактивен и дека гледачот ќе може да учествува во борби со лајтсејбер или да лета со Милениум Фалкон. Филмот најпрво ќе биде достапен за HTC Vive, a досега можеше да се гледа демо верзијата, на најразлични пресови и конвенции поврзани со „Star Wars“.
| | веќе видена

Турскиот кошаркар Енес Кантер доби неколку смртни закани преку Твитер заради обидот за воен удар во Турција. Центарот на Оклахома Сити Тандер е симпатизер на покретот Хизмет на чие чело се наоѓа муслиманскиот свештеник Фетулах Гулен, отворениот противник на режимот на претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Гулен беше прво осомничениот како организатор на неуспешниот воен удар од пред неколку дена, тој тоа јавно го демантираше, но Кантер сепак е на мета на своите сонародници. „Набрзо ќе умреш“, „Ќе бидеш погубен“, се само некои од пораките кои Кантер ги доби на Твитер. Кантер пред неколку дена јавно изјави дека не е повикан во репрезентацијата на Турција за квалификациите за Олимписките игри заради своите политички ставови.
сите 5 | | | веќе видена

Играта Покемон Го се шири низ светот со неверојатна брзина - од лансирањето апликацијата е инсталирана повеќе од 15 милиони пати. Податоците за популарноста на играта доаѓаат од аналитичката компанија Sensor Tower. Судејќи според бројот на инсталациите, Покемон Го е на врвот на листата на продавниците за апликации. Колку време корисниците поминуваат играјќи ја Покемон Го, во однос на петте најпопуларни апликации: - Просечен Ајфон корисник троши 22 минути дневно на Фејсбук - 18 минути на Снепчет - 17 минути на Твитер - Просечен Ајфон корисник пак на апликацијата Покемон Го троши повеќе од 33 минути дневно. Останува да се види дали играта ќе успее да го задржи вниманието на корисниците на подолг рок.
сите 4 | | | веќе видена

За голема среќа, малку треба. Или да си му фан на Роналдо, да стоиш до него и тој да ти се насмевне.
сите 2 | | | веќе видена

Во еден мексикански град неколку ученици направија претстава која завршува во пламен, вклучувајќи и двајца од нив.
сите 2 | | | веќе видена

Култната британска марка Bristol Cars објави тизер фотка на својот прв нов автомобил по 12-годишна пауза. Моделот ќе го носи ќе името Bullet (куршум) и ќе се движи од 4.8-литарски атмосферски мотор од BMW со моќност од 400 КС. Новиот Bristol има проектирана шасија „од нула“, од лесни композитни материјали. Благодарение на малата тежина забрзувањето од 0 до 100 km/h трае помалку од 5 секунди. Прототипот на Bullet беше прикажан на Фестивалот на брзината во Гудвуд во крајот на јуни. Тогаш спидстерот беше претставен со под назив Project Pinnacle. Во однос на оваа изведба новината што ќе ја видиме на патиштата е мошне модифицирана. Официјалната премиера на Bullet ќе се одржи на 26 јули. Првично ќе се нуди со каросерија спидстер, а потоа ќе се појави и купе. Производството започнува догодина во фабрика на групата Frazer-Nash, во чиј состав влегува Bristol. Во подоцнежна фаза ќе се појави и турбинска модификација. Последниот автомобил на британскиот производител беше Fighter (2004-2011). Купето беше опремено со ...
сите 3 | | | веќе видена

next