Он Нет

Јелена Исинбаева ги испрати руските спортисти во Рио, за жал неа таму нема да ја гледаме. Олимписките игри овој пат ќе бидат без најдобрата атлетичарка во скок со стап во историјата, светската рекордерка Јелена Исинбаева. Таа не можеше да ги задржи солзите при излегувањето на говорницата кога требаше да им посака среќа на руските спортисти на ОИ во Рио. Причината е позната, таа и нејзините колеги атлетичари не ќе можат да одат во Рио заради обвиненијата дека со помош на државата користеле недозволени средства. На тоа присуствиваше и претседателот на Русија, Владимир Путин.
сите 25 | | | веќе видена

Ресторанот кој го носи името на НБА ѕвездата Кевин Дурент во Оклахома е затворен. Но и тоа не чуди бидејќи Дурент ги избра Голден Стејт Вориорс и на некој начин ја предаде Оклахома. Основачот на ресторанот КД, Хал Смит изјави дека ресторанот повторно ќе се отвори со некоја нова тема. Инаку Кевин Дурент е сопственик на 25 проценти од овој ланец на ресторани. Нему Хал Смит му посака среќа во кариерата. „Ми беше чест и забавно да работам со Дурент во последните години, а јас му посакувам се најдобро во новата екипа“, рече Хал. Ресторанот ќе добие ново име, но концептот и менито ќе останат исти.
сите 20 | | | веќе видена

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња Роџер Федерер соопшти дека ќе го пропушти останатиот дел од сезоната. Швајцарецот во последно време има многу проблеми со повреди заради кои пропушти неколку големи турнири. Федерер нема да игра ниту на Олимписките игри во Рио. „Многу сум разочаран што нема да ја претставувам Швајцарија на Олимпијадата во Рио и што ќе го пропуштам остатокот од сезоната. Многу разговарав со докторите и донесов тешка одлука да не одам во Рио и да ги пропуштам сите турнири до крајот на оваа сезона“, изјави Федерер кому докторите му порачале да го пропушти останатиот дел од сезоната ако сака да игра уште неколку сезони.
сите 16 | | | веќе видена

Челникот на ЈУвентус, Џузепе Марота потврди дека италијанскиот шампион ја поднел потребната документација за трансфер на фудбалерот на Наполи, Гонзало Игуаин, а на сајтот на клубот исто така е потврден трансферот на Аргентинецот. Јувентус го плати обештетувањето од 90 милиони евра за 28-годишниот голгетер, кој минатата сезона постигна 36 гола за Наполи во Серија А што е нов рекорд во лигата. Тој во 94 настапи за Наполитанците постигна 71 гол. „Поднесовме договор за Игуаин до лигата. Се е завршено“, изјави Марота. Игуаин потпиша четиригодишен договор според кој ќе заработува по осум милиони евра по сезона.
сите 4 | | | веќе видена

АвтоВАЗ претстави на фестивал во Санкт Петербург прототип на електричната верзија на седанот Lada Vesta, кој доби додатокот кон името EV. Моќноста на електричниот мотор на Lada е 82 „коњи“, а обемот на литиум-јонски батерии - 25 kWh.Од 0 до 100 km/h електричната Vesta забрзува за 15,5 секунди, а максималната брзина е електронски огранечана на 140 km/h. Со едно полнење на акумулаторите Lada поминува максимум 200 километри во градски циклус и 150 при движење надвор од населените места. Целосното полнење на батериите од електрична мрежа трае 9 часа.Не се соопштува каква ќе биде цената на руското возило.
сите 2 | | | веќе видена

Шведскиот напаѓач Златан Ибрахимовиќ по три сезони го напушти ПСЖ и ќе игра за Манчестер Јунајтед. Златан откри дека ги одбил сите понуди заради Мурињо и „црвените ѓаволи“. „Бекам ми испрати богата понуда да дојдам во МЛС лигата и кариерата да ја продолжам во дресот на Мајами. Сепак кога ме контактира Мурињо морав да го одбијам мојот пријател Бекам. Тој ми е многу добар другар, но ќе има време да заиграм и во Америка“, рече Ибрахимовиќ, кој очекува да освои неколку титули во наредната сезона со Јунајтед.
сите 82 | | | веќе видена

Со Марио Балотели никогаш не е досадно и секојдневно може да се прочита некоја занимливост за него. Додека одел по улицата во близина на еден хотел во Ливерпул, младенците кои тој ден требале да се венчаат го повикале Италијанецот да им се приклучи на кратко. Балотели ја прифатил поканата и им го разубавел најважниот ден на младенците. Супер Марио бил облечен во свој стил, па затоа фотографиите добија една нова димензија.
сите 13 | | | веќе видена

Перуанските екипи на Алијанца Атлетико и Спорт Хуанкајо одиграа без голови, а за тоа најмногу се виновни играчите на Атлетико кои се обидоа да го ископираат пеналот кој го изведоа Меси и Суарез пред неколку месеци.
сите 8 | | | веќе видена

Селекцијата на САД е најголем фаворит за златото на ОИ во Рио, а во подготвителниот меч очекувано ја декласира и Кина. Сепак во центарот на вниманието беше Деандре Џордан, кој секогаш се мачи со слободните фрлања. Реакцијата на неговите соиграчи на клупа е прајслес.
сите 16 | | | веќе видена

Џиу џитсу првакот Џејсон Ли бил киднапиран во Бразил на две недели пред почетокот на Олимписките игри. Борецот од Нов Зеланд отпатувал на една борба во Рио каде го киднапирале криминалци маскирани во воена полиција. Му било кажано дека ќе биде приведен доколку не влезе во нивниот автомобил, а кога влегол му барале 450 фунти. Откако им ги дал парите, го пуштиле на слобода. „Бразил е заебан во секоја можна смисла. Не сум сигурен што е подепресивно: тоа што на странците им се случува тука или фактот што Бразилците живеат во општество кое дозволува вакви срања на секојдневна база“, изјави Ли по инцидентот. На Твитер оригинално го опиша својот ден. Што правевте вчера? „Јас бев киднапиран. Напред Олимписки игри!“ На Олимписките игри нема да настапи затоа што џиу џитсу не е олимписки спорт.
| | веќе видена

Пјаниќ, Дибала, Хернанес и компанија направија шоу пред камерите на клупската телевизија откако жонглираа со топче за тенис, а потоа и со она за пинг понг. Кој знае, знае...
сите 6 | | | веќе видена

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо и натаму ужива на својот продолжен и заслужен одмор. Португалецот зад себе има напорна сезона со Реал Мадрид и репрезентацијата на Португалија, па доби шанса подолго да одмори пред да се приклучи на подготовките на кралскиот клуб. Откако неколку дена престојуваше на Ибица, Роналдо одлучи одморот да го продолжи во Лас Вегас, каде беше на концертот на познатата американска пејачка Џенифер Лопез.
сите 49 | | | веќе видена

Иако е на залезот од кариерата, 35-годишниот Андреј Аршавин покажа дека се уште поседува огромен квалитет. Во победата на Каират над Тараз од 3:1 Аршавин постигна вистинско ремек дело. Пета, дриблинг и на крај лоб.
сите 2 | | | веќе видена

Он.нет со интервју на двајца диџеи, DJ D.J. (Јове) и DJ Gotzeh (Гоце), ги дознава нивните најомилени и најомразени траки, омилени музички ери и настани на кои што би ја забавувале публиката. Он.нет: Како доби идеја да станеш ДЈ? DJ D.J.: Види да станеш диџеј не добиваш идеја или се раѓаш диџеј или не! Јас сум роден ДЈ со оглед на моето име и презиме, како велат останатото е историја. Шала на страна навистина мислам дека или се раѓаш со тоа или не. Некои луѓе им значи се' музиката и сакаат да слушаат музика, кога се среќни и тажни и весели и кога им е здодевно други едноставно не. Доколку си од првите тогаш секако барем еднаш во животот си пробал да пушташ музика и да бидеш диџеј! Он.нет: Што те инспирираше да станеш ДЈ? DJ Gotzeh: Да гледаш луѓе како се забавуваат на музиката што ја пушташ е дефинитивно најдоброто чувство на светот. Насмевки и радост на подиум, шизењето до фајронт и good times се дефинитивно најголемата инспирација што ме тера да пуштам музика. Он.нет: Ако можеш засекогаш да бидеш ...
| | веќе видена

Лионел Меси оваа година целосно го промени изгледот. Прво пушти брада, а сега стана и „плавуша“. Неговата поубава половина Антонела Рокуцо на својот Инстаграм ја објави фотографијата на Меси со новиот имиџ. Секако ова предизвика бројни коментари и новиот изглед на Аргентинецот набрзо стана хит на социјалните мрежи.
сите 20 | | | веќе видена

Дали сексот те прави подобар спортист? Пред почетокот на Олимпијадата, компанијата за секси играчки Adam & Eve одлучи да истражи дали и како сексот влијае врз резултатите на атлетичарите. Се покажало дека почест секс е поврзан со подобри резултати при трчање, скокови и поголема сила. Слични резултати се откриени и при Brooks Running survey. Скоро 50% од тркачите под 40 години изјавиле дека имаат подобри резултати ако пред трката имале секс. Но, експертите утврдиле и дека субјективните перцепции на атлетичарите влијаат на нивните перформанси повеќе од сексуалните активности сами по себе. „Ако спортистите веруваат дека секс ќе ги подобри нивните перформанси, тогаш поголеми се и шансите дека тоа навистина ќе биде така“, изјавил д-р. Мајк Јанг. Спротивно на тоа, ако спортист смета дека секс му ги намалува шансите за добри резултати, тогаш веројатно и е во право и треба да избегнува секс пред спортски настани.
сите 5 | | | веќе видена

Многу срушени рекорди, прекрасни потези и атракции имаше во минатата сезона во НБА лигата. Стеф Кари со своите вонсериски потези често ја оставаше публиката со подзинати усти, легендите Коби Брајант и Тим Данкан се повлекоа од активно играње, а потегот на сезоната е во изведба на „кралот“ Леброн Џејмс чија блокада Андре Игудала се уште ќе ја памети.
сите 13 | | | веќе видена

Натаниел Клајн е снимен во 2014 година како води љубов со девојката во својот дом. Сето тоа го снимал неговиот пријател. Некако тоа видео се појавило на интернет, а Клајн пријавил во полиција. Десниот бек на Ливерпул смета дека неговата репутација ќе биде нарушена со ова видео кое се појавило на интернет, иако напоменува дека ништо лошо не направил затоа што тогаш бил без постојан партнер. Покрај тоа неименуван извор на англиските медиуми им истакна дека Клајн нема идеја кој би сакал вака да го намести. Полицијата во Ливерпул го истражува случајот.
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот второлигаш Сент Паули е во центарот на вниманието заради новиот дизајн на тунелот кој води до теренот. Веќе почнаа коментари како ова потсетува на место од хорор филмовите, а не на фудбалски терен. Во секој случај на противничките играчи нема да им биде ни малку сеедно при излегување на теренот.
сите 2 | | | веќе видена

next