Он Нет

Македонскиот шампион Вардар е поразен пред својата публика на арената „Филип Втори“ во Скопје во дуелот со Динамо од Загреб со 1:2, на стартот од квалификациите за пласман во Лигата на шампионите. ФОТО: 24sata.hr Иако вардарци имаа и игра и шанси на овој меч, сепак и оваа година ќе констатираме дека за еден натпревар од најголемо ниво не е дозволиво да се прават голем број на грешки или пак да не се користат приликите, кои на Вардарци можеа да им донесат солидна предност. Хрватскиот шампион поведе со автоголот на Мијушковиќ, додека на 2:0 зголеми Марко Рог. Единствениот гол за Вардар беше дело на Хованес Хамбарџумјан во 54. минута од мечот. „Црвено-црните“ реално се пред елиминација во овие квалификации, бидејќи е тешко да се очекува дека во реваншот во Загреб на 20. јули ќе имаат сили за поволен резултат. Инаку денеска се одиграа уште неколку меча од ова 2. коло на квалификации за пласман во Лигата на шампионите, а најголемо изненадување е поразот на Селтик на гостувањето во Гибралтар, во деуелот со тимот ...
сите 61 | | | веќе видена

Прво: децата се искрени, тие не лажат. Второ: кога децата ќе се налутат тие прават некои чудни работи. Трето: разно. Муабет меѓу мајка и искрено дете - Мамо баш личиш како да си од Дизни приказна, сакаш да си играме? - Да, секако. - Ти можеш да бидеш ѕверот. -...Или дебелата морска вештерка. Така протестира дете Сведоштво на татко: Син ми вчера се налути и ги излупи сите банани што ги имавме дома. Каков вид на пасивно агресивно мало чудовиште... Ако твоето дете и твоето куче ги снема во некоја соба по дома, дефинитвно треба да провериш што се случува. Детско предупредување Таткото извикува: Ајде деца, доцниме веќе! 11-годишник: Епа требаше порано да почнеш да викаш по нас!
| | веќе видена

Доколку знаете што е интернет, тогаш знаете и што е тролање. Дефиниција на тролање подразбира активност на пишување злонамерни коментари надвор од контекстот на тематиката, кој има за цел да ги реметат здравите онлајн расправи. иако постои многу симпатични тролови чии коментари креираат одредена врста на комедија, повеќето тролови немаат таква цел. Што е причина за нивното деструктивно однесување, што минува низ умот на тролот додека пишува навредлив и злобен коментар? Иако историјата на тролање е поплочена со желбата за реметење која почна на форумите во раните деведесетите години на минатиот век, таа поприми и загрижувачка гранка на предизвикување болка кај соговорникот. Треба да се спомене дека ваквото тролање доби и позитивен облик во групите како што се Анонимуси кои со тролањето на повисокиот сталеж сакаат да постигнат општествени цели за добробит на мнозинството. Сепак поедини личности тролањето го подигнаа на ниво на злоставување каде жртвите често не можат да препознаат меѓу вистинска и нереална ...
| | веќе видена

Успехот на фудбалската репрезентација на Португалија ја усреќи цела нација, а една од нив кои во тоа виде шанса за лична промоција е атрактивната Дех Алвеш. Една од најсексипилните навивачки на Португалија има прекар „Мис Еуро 2016“, а со најновите фотографии го привлече вниманието на машкиот дел од публиката.
| | веќе видена

Во Улјановск претставија беспилотно возило врз основа на Lada Kalina. Моделот е дело на тим од специјалисти на рускиот автомобилски институт ГНЦ ФГУП Нами. Прототипот е дел од проектот наречен „Безпилотник“. Конкретно, во моментов оваа мала Lada без возач изгледа прилично функционално. Доволно е да се програмира рута и возилото се движи без контрола од страна на возачот. За таа цел се користат видео камери, кои ја контролираат средината, ги следат сообраќајните знаци, хоризонталната и вертикална означеност и ги разликуваат боите на семафорите. Засега, повеќе од доволно. Кога рускиот сон ќе стане јаве останува да видиме
| | веќе видена

Сега легендарниот Кристијано Роналдо, некогаш не ни сонувал дека ќе биде европски првак. И имал лошо извиткана коса. Криви заби, мозолчиња и лоша фризура - со таков изглед Роналдо ја почнал својата кариера. Не бил многу вешт ни пред камерите. Видео: Типот денес е еден од најобожуваните и најпосакуваните спортисти. Освојувањето на европското првенство дополнително му ја крена цената. Роналдо денес може да си дозволи вака да се однесува пред камери:
сите 8 | | | веќе видена

Полицијата во Мајами уапси двајца браќа за шверц со дрога. Изненадувањето следеше кога го претресоа нивниот дом каде зад ѕидот пронајдоа ни помалку ни повеќе 24 милиони долари. Го спомна некој Волтер Вајт?
| | веќе видена

Најновото засилување на Манчестер јунајтед Златан Ибрахимовиќ може да се опише со три збора. „Голгетер, победник и забавен“, ова го тврди ни повеќе ни помалку, туку Жозе Мурињо. Португалскиот тренер сезонава ќе треба да го врати клубот на патеките на успехот, а најголема помош во тоа треба да добие токму од Ибрахимовиќ, со кого соработуваше години претходно во екипата на Интер. „Златан е едно забавно момче, тие што не го познаваат може да помислат дека е арогантен, но тој е голем шегаџија. Среќен сум што успеав да го доведам во тимот, а и тој е среќен што има шанса да соработува со мене“, изјави Португалецот. Со стартот на Премиер лигата нагло ќе порасне и притисокот врз Мурињо, кој во претстојниот шампионат ќе има мошне тешка задача да донесе барем еден значаен трофеј на „Олд Трафорд“.
сите 56 | | | веќе видена

Неколку фотографии за потсетување дека е лето, дека на секој му треба одмор, дека има право да се разгали себе си и.
| | веќе видена

Најновата верзија на видео играта ФИФА е до толку напредна, што фудбалерите во реалноста не можат ниту да замислат дека вакви потези се возможни.
сите 37 | | | веќе видена

Франција важеше за голем фаворит во финалето од европското првенство, но и покрај тоа што играше пред домашна публика, а и објективно располага со мошне силен состав, сепак загуби од Португалија со 1:0. Стрелецот на единствениот погодок беше Едер, кој се до финалето беше помалку познат фудбалер, а кој по здобивањето на епитетот “најголемото промашување на Свонси“, платата ја заработуваше во францускиот тим на Лил. Француските навивачи денеска се бесни на Португалецот, кој ете заработува токму во нивната лига, но ретко кој памети дека нивните фудбалери беа навремено предупредени. Самиот Едер на 14 јуни преку социјалните мрежи му порача на светот „Потценувајте ме слободно“ и за помалку од еден месец постигна спектакуларен гол, со кој влезе во легендите.
сите 4 | | | веќе видена

Американските инженери развија микроапарат кој овозможува непрекинато производство на вино. Даниел Атингер и неговите колеги се надеваат дека нивниот изум ќе им овозможи на производителите на вино подобро да го разберат процесот на ферментација кој има големо влијание на квалитетот на виното „Климатските промени имаат големо влијание на квалитетот на грозјето ширум светот. Заради жештините некои созреваат рано, бербата се одвива порано и виното содржи поголемо количество на алкохол или различен вкус. Мора да најдеме начин да ја анализираме и прилагодиме производството на вино“, истакна Атингер. Микровинаријата користи многу мали количини на течности и произведува неколку милилитри вино на час, што овозможува брзо тестирање на различните вкусови и врсти на вино. Сокот од грозје тече низ главната цевка на апаратот. Квасецот се наоѓа во блиските одделци и влегува во главната цевка низ ултратенка мембрана со нанопори. Потоа квасецот го апсорбира шеќерот и произведува алкохол и јаглен-диоксид, кој го испушта низ ...
| | веќе видена

Во 2015-та луѓето во Парагвај беа прогласени за најпозитивен народ. Тоа е земја со минати, место со романтична душа и луѓе кои веруваат во подобра иднина. Зошто Парагвајците се толку среќен народ? Сигурно не заради БДП-то, кое им е на незавидно ниво. Објаснувањата се дека животот на Парагвајците е без многу стрес. Во земјата дури има и тнр. Парагвајско време (ништо страшно ако доцниш некаде). Евтино е. Сè е евтино во Парагвај, посебно сако човек купува со долари. Во минатото, Парагвај било тнр. место за бегство, пред се заради малиот број на жители во одделни области. Во Парагвај, полесно од кое било друго место во свет, може да се добие право на престој и втор пасош. Парагвајците отворено зборуваат за тоа. Народот е крајно љубезен. Младите денес се ентузијасти за својата иднина. Huffington Post пренесува како девојка, адвокатка, со гордост зборувала за минатото и посветеноста кон иднината на својата земја. „Парагвајците некогаш биле богати и повторно ќе бидат...“ изјавила девојката. Повеќето туристички ...
| | веќе видена

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер денес во Венеција го кажаа судбоносното „да“. Српската тенисерка и германскиот фудбалер беа во врска од 2014 година, а младенците беа венчани во градското собрание во Венеција. Германските медиуми објавија дека на свадбата ќе се појават претседателот на Баерн Минхен, Ули Хенес, германскиот селектор Јоаким Лев, соиграчот на Швајни, Томас Милер како и тениските ѕвезди Анжелик Кербер и Енди Мареј. Кум на Швајнштајгер му е скијачот Феликс Нојретнер, со кого се познаваат од деца.
сите 165 | | | веќе видена

Главната дејност на кинеската компанија Hanergy Holding Group е искористувањето на соларната енергија во сите области на животот, вклучувајќи ги и автомобилите. Неодамна во Пекинг, Кинезите презентираа четири различни модели на солрана енергија. Пред неколку години кога Кинезите ја купија калифорниската компанија Alta Devices прифатија развој на технологија за користење на галиум арсен соларни ќелии (GaAs), за кои се тврди дека имаат рекордно висока ефикасност на конвертирање на сончевата енергија во електрична од 31.6%. Овие соларни ќелии, се исклучително лесни, флексибилни и се погодни за имплементација во формите на автомобилите. Како концепт на Hanergy, за оваа цел од возилата се користат помеѓу 3,5 и 7,5 квадратни метри работна сончева површина. Според експертите на Hanergy оваа површина би обезбедила автономија од околу 80 километри дневно при пет-шест часа изложеност на сончева светлина, без да има потреба од надворешно напојување. Оваа автономија покрива доста од потребите на секојдневната употреба ...
| | веќе видена

Божиците од ТВ екраните од 60-те ги “тепаа“ модерните пин-ап девојки во изборот на најдобро тело во бикини. На прво место се најде Ракел Велч (која сега има 75 години), а титулата се однесува на нејзината улога во филмот One Million Years BC , кога го покажа своето тело во крзнено бикини. Денешните селебрити не се ни во првите три најдобри тела во бикини. Вицешампион е Урсула Андрес со нејзиното легендарно појавување во бикини во Dr No, а на трето место е Мерилин Монро. Кели Брук го зазема четвртото место место. На листата се најде и Кејт Аптон. Листата е направена според анкета на Swimwear 365 во која учествувале 2.000 жени. „Без разлика каде се наоѓате, дали на плажа дома или во странство, важно е да се чувствувате сигурни во себе и во она што го носите - исто како Ракел Велч или Мерилин Монро“, посочил портпаролот на Swimwear365.
сите 2 | | | веќе видена

Погледот на девојчето - оној момент кога сфаќаш дека во животот не оди се како подмачкано.
сите 4 | | | веќе видена

По Коби Брајант кошаркарскиот свет остана без уште една легенда. Тим Данкан официјално објави дека ја завршува НБА кариерата. Сан Антонио Спарси веќе најдоа негова замена, па така ќе го наследи уште еден искусен центар Пау Гасол. Тим Данкан беше прв избор на драфтот во 1997. година и сите 19 сезони ги мина во Спарси со кои освои пет шампионски титули (1999, 2003, 2005, 2007, 2014). Три пати беше избран за најкорисен играч МВО во финалето (1999, 2003, 2005), а два пати ја освојуваше МВП наградата за најдобар играч во сезоната (2002, 2003). Со 26.496 поени во регуларниот дел Данкан го држи 17 место на листата на најдобри стрелци во историјата, со 15.091 скока е седми на сите времиња, со 3020 блокади го држи шестото место на вечната листа, додека со 1392 одиграни меча е на 8.место на сите времиња во НБА.
сите 49 | | | веќе видена

Пронаоѓачот, бизнисменот, инвеститорот и основач на Tesla Motors, SpaceX и PayPal не го заборави денот на кој е роден Никола Тесла. Остави порака на својот Твитер профил. „Денес е роденденот на Никола Тесла. Се надевам дека му се допаѓа она што го направивме во негово име“, твитна Маск. Никола Тесла е роден на 10-ти јули 1856-та. Тој беше научник, истражувач и пронаоѓач на полето на електротехниката и радиотехниката, познат како татко на наизменичната струја и бројни футуристички пронајдоци. Бог постои, името му е Никола Тесла Илон Маск пак, во моментов работи на проектот Tesla Top Secret Masterplan 2, кој набрзо треба да и го претстави на јавноста. Маск ова го објави 10 години после првата слична порака со која што ги најави семејниот автомобил Tesla Model S и спортскиот седан Tesla 3.
сите 8 | | | веќе видена

И покрај најдобрите намери, но понекогаш фрлањето на копје може да заличи на фрлање на клучеви од трети спрат?!
сите 4 | | | веќе видена

next