Он Нет

Европското поделба на Mazda објави дека компанијата регистрира 15 последователни квартали со раст во продажбата. Јапонската компанија евидентира продажба од 60.571 возила од април-јуни, што претставува зголемување од 25% во споредба со истиот период минатата година.Производите на Mazda забележуваат зголемен интерес во повеќето европски земји, како што е подобрувањето од 163% за Португалија, од 73% во Шведска, 71% Белгија, 67% Италија, 64% Франција, 17% Германија и 4% Велика Британија. Од Mazda коментираат дека речиси половина (46%) од вкупните за брендот продажби во Европа за периодот се од SUV возилата. Главниот „виновник“ за тоа е CX-3, кој како резултат на зголемениот интерес веќе е со статус најпродаван модел на марката во Европа. По него се подредува освежената верзија на CX-5.
| | веќе видена

Во јануари и февруари во Дубровник ќе се снима Robin Hood: Origins, во продукција на Леонардо ди Каприо. Дубровник ќе биде кулиса за Нотингем. Најавата за снимање на филмот е од Градската управа на Дубровник, а во градот би требало да пристигнат и неколку оскаровци, меѓу кои и Џејми Фокс кој ќе го игра Малиот Џон. Извршен продуцент е Лео, а Робин Худ ќе биде Тарон Егертон, а режисер е Ото Бетарст. Дубровник и претходно послужи како филмска кулиса за неколку поголеми проекти, од кои посебно се истакнуваат серијата Game of Thrones и осмото продолжение на Star Wars .
сите 23 | | | веќе видена

Жарко Удовичиќ од тимот на Заглебие постигна баш креативен автогол, успевајќи да го измами својот голман, соиграчите, а и самиот себе.
сите 16 | | | веќе видена

Насловот е од стар виц, но иако оваа мечка навистина седнала на задното седиште, на никој жив не му е јасно како успеала во тоа за да може да се објасни шегата.
| | веќе видена

Фудбалерите на Шкендија одиграа без голови 0:0 на гости во Баку кај Нефчи во рамките на првиот меч од второто квалификациско коло на Лига на Европа. Шкендија беше поквалитетен противник, имаше и статива преку Радески, а шанси не реализираше и Бесарт Ибраими. Домаќините имаа две можности, но не го совладаа Константин Захов. За тимот на Нефчи цел натпревар одигра македонскиот репрезентативец Ванче Шиков. Впечаток е дека Шкендија е подобар тим и во реваншот ќе има убава шанса со триумф да се пласира во следното коло од Лига на Европа.
сите 103 | | | веќе видена

НФЛ тимот на Далас Каубојс е највреден спортски клуб на светот според Форбс. Каубојси од врвот го симнаа Реал Мадрид кој до сега го носеше епитетот на највреден спортски бренд. Вредноста на Далас Каубојс порасна за 25 проценти и сега изнесува четири милијарди долари, додека вредноста на најтрофејниот фудбалски клуб во Европа во истиот период порасна за 12 проценти и сега изнесува 3,65 милиојарди долари. Топ листа на 10 највредни клуба во светот: 1. Далас Каубојс 4 милијарди 2. Реал Мадрид 3,65 3. Барселона 3,55 4. Њујорк Јенки 3,4 5. Манчестер Јунајтед 3,32 6. Њу Ингланд Патриотс 3,2 7. Њујорк НИкс 3 8. Вашингтон Редскинс 2,85 9. Њујорк Џајантс 2,8 10. ЛА Лејкерс 2,7
сите 12 | | | веќе видена

Ривалството меѓу Реал Мадрид и Барселона е огромно и добро познато на сите. Ривалството одамна е пренесено и на медиумите, па така може да се забележат дека мадридските се наклонети на Реал, а каталонските на Барселона. Сепак каталонската телевизија ТВ3 отиде чекор понатаму, па во текот на една емисија се обидоа да го претстават Кристијано Роналдо во нешто поинакво издание. Имено за време на специјалната емисија посветена на соборување на еден рекорд од Кристијано Роналдо се појави негова фотографија на која стомакот му е фотошопиран за да не му се видат стомачните мускули.
сите 39 | | | веќе видена

Наместо на плажа покрај море, голем дел од децата што живеаат во појасот Газа летото го минуваат во воени кампови. Само во текот на минатата година повеќе од 6000 деца поминале воена обука во камповите на ПИЈ(Islamic Jihad Movement), а слични центри имаат и голем број на други милитантни организации во Палестина. Обуката се состои од напреден курс по пешадиска обука, со примеси на командоски вештини, но и интензивни верски предавања. Од фотките објавени во јавност може да се забележи дека дел од вежбите се навистина тешки, а некои од нив и навистина опасни по живот .
| | веќе видена

Џанлуиџи Буфон е со водителката со која лани доби дете, Иларија Д Амико на летување. Доби одмор по ЕП, а за десет дена ќе се појави на подготовките во Јувентус. Најдобриот италијански голман се одмора во летувалиштето Марина ди Маса во Тоскана, во близина на родното место. Славниот голман е омилен меѓу локалните жители, а потврда за тоа е што Буфон секое попладне на теренот во околината игра фудбал со локалните деца и ужива во тоа.
сите 12 | | | веќе видена

Антонио Конте ја одржа својата прва конференција за медиуми како тренер на Челси, а една од најважните работи кои им ги порача на новинарите е дека Џон Тери ќе има важна улога во неговата екипа. „Џон Тери е многу важен играч. Тој е капитен и одличен играч со голема харизма. Сакав да разговарам со него затоа што го познава клубот и неговиот вистински дух. Тој е капитен и кога игра и кога не игра, секогаш е капитен. Важен е за мене за навивачите за клубот. Драго ми е што потпиша нов договор“, истакна Конте. Италијанецот се уште не откри во која формација ќе заигра неговиот тим. Познат е по тоа што неговите екипи играат во формација 3-5-2. „Се обидувам да му ја најдам најдобрата позиција на секој играч. Во Италија велев дека тренерот е како кројач. Мораш да ја сошиеш најдобрата сукња за тимот и при тоа да ги почитуваш нивните карактеристики и таленти. Мислам дека можам многу да ги подобрам своите играчи“, вели италијанскиот стратег кој тврди дека ќе побара совет од Клаудио Раниери за како да ги помине првите ...
сите 24 | | | веќе видена

Pokemon Go феноменот ги учи Американците да го користат Интернационалниот систем на единици мерки (SI). Првичната цел на апликацијата Pokemon Go е јасна - да ги уловиш сите. Сепак, корисниците од САД имаат мал проблем во ловењето на Покемоните, бидејќи оддалеченоста е прикажана во метрички систем, а апликацијата нема вграден конвертер. Откако е лансирана апликацијата, сè почесто се гуглани прашањата од типот „Колку милји се 2 километри?“ Најголемиот дел од светот го користи метричкиот систем за мерење, односно единиците мерки од SI. Во еден километар има 0,62 милји.
сите 15 | | | веќе видена

Nissan Motor објави дека новата генерација на моделот Serena, којa ќе биде пуштенa во продажба на крајот на август, ќе биде опременa со технологија за автономно управување ProPILOT. ProPILOT технологијата на Nissan, којa е пионер за еден јапонски производител на автомобили е развиена за употреба на брзи патишта и при движење во една лента. Таа комбинира функции за контрола на управувањето, давањето гас и активирањето на системот за сопирање, на тој начин е во состојба да го направи долгото патување значително попријатно и побезбедно за возачот и неговите сопатници. Активирањето на радарскиот систем ProPILOT се врши со притискање на копче на управувачот, а возачот има информации за неговата работа благодарение на посебен интерфејс екран, кој се појавува кога се активира технологијата. При активирање на системот ProPILOT, тој автоматски го контролира растојанието помеѓу возилото што се движи напред, а во исто време го задржува автомобилот во средината на лентата, дури и во свиоци. По потреба, технологијата е ...
сите 3 | | | веќе видена

Голем број на луѓе се плашат да дојдат на ЛОИ во Рои поради епидемијата на вирусот Зика и високата стапка на криминал. Роналдињо е во мисија да ги премисли.
сите 65 | | | веќе видена

Како „Crazy Ex-Girlfirend“, „Orange Is The New Black“ и други серии се борат против предрасудите поврзани со менталното здравје. Клиничка депресија, биполарно растројство или посттрауматски стрес. Сите овие дијагнози ги гледаме во популарните серии, често комедии, но во ниту еден момент не се работи за исмејување, туку напротив, подигнување на свесноста и создавање чувство на емпатија. Во „OITNB“, на пример, се испреплетуваат многу приказни, меѓу кои и оние на Сузан и Лоли, кои што имаат сериозни ментални проблеми што може да предизвикаат непредвидливи и опасни однесувања. Рејчел Блум пак, вели дека целосно се поистоветува со проблемите на нејзиниот лик од „Crazy Ex-Girlfriend“. Како менталните нарушувања се прикажани во сериите многу влијае на емотивниот одговор на публиката, но лекарите и психијатрите предупредуваат креаторите на шоуата задолжително да се консултираат со нив, со цел проблемите да бидат точно прикажани во сериите.
| | веќе видена

Земјотрес од катаклизмични размери се очекува да се случи на делови од Бангладеш, Индија и Мјанмар, предупредуваат бројни експерти. Посоченото место на мапата е традиционално трусно подрачје поради допирањето на тектонските плочи, кои што редовно предизвикуваат сеизмичка активност. Според најцрното сценарио досега претставено, евентуалниот мега-земјотрес ќе предизвика потонување на земјиштето, со што буквално ќе бидат вшмукани цели згради, објекти, населби итн. Најстрашно од се е тоа што во пределот кај што се очекува да биде епицентарот живеат повеќе од 140 милиони луѓе, а во делот на Бангладеш има голема концентрација на индустриски објекти, па покрај човечки жртви би можело да се случи и потполн колапс на тамошната економија. Резултатите од истражувања упатуваат кон тоа дека земјотресот е неизбежен, но од друга страна план за евакуација на 140 милиони луѓе не постои.
сите 38 | | | веќе видена

Папагалот перфектно ја изведува носечката нумера од култната серија Адамсови, како да живеел со нив.
| | веќе видена

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси се наоѓа на одмор на Ибица пред почетокот на подготовките за наредната сезона. Меси во претходните недели беше во центарот на вниманието заради пресудата за затајување на данок и заради пензионирање од аргентинскиот дрес. Сепак петкратниот освојувач на Златната топка најде време за одмор пред стартот на подготовките. Аргентинскиот фудбалер традиционално на Ибица го минува вториот дел од одморот. Новинарите го следат секој негов чекор, а објективот на фоторепортерите ја фатија новата тетоважа на Меси. Аргентинецот ја посвети тетоважата на својот втор син Матео.
сите 43 | | | веќе видена

next