Он Нет

Маите го сметале за храна на боговите, а денес ја подаруваме за да покажеме љубов, а некои велат дека таа е одличен афродизијак. Добра е за здравјето и помага во слабеењето. Темното чоколадо содржи повеќе антиоксиданси, отколку млечното, затоа што има повеќе какао. исто така има помалку калории, заситува и богата е со влакна, што е добро за лицата кои сакаат да слабеат. Зошто треба да се јаде темно чоколадо? Темното чоколадо и какаото се богати со антиоксиданси, природен спој кој може да го најдеме во овошјето, зеленчукот, житариците и оревите. Антиоксидансите го штитат нашиот организам од предвремено стареење и многу болести, вклучувајќи и ракот. Чоколадото содржи серотонин, кој делува против депресија и ендорфин кој дава чуство на задоволство. Чоколадото одамна е познато како афродизијак. Темното чоколадо е богато со фенилетиламин-хемикалија заради која се верува дека создава чуство на заљубеност. Истражувањето покажало дека жените кои секојдневно конзумираат чоколадо имаат подобар сексуален живот од оние ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали ќе ги решаваа сите проблеми со пеење на рандом песничка? Може и немаше да се заљубуваат во животни и дрва. Како и да е, во бајките дефинитивно им е полесно.
| | веќе видена

Навивачите на Арсенал веќе неколку сезони чекаат нивниот менаџер Арсен Венгер, да пронајде адекватен напаѓач за тимот. Еве како изгледа неговото купување во текот на преодниот рок.
сите 2 | | | веќе видена

Ерик Кантона во видео порака му порача на Златан Ибрахимовиќ дека не може да стане крал на Манчестер јунајтед, но дека веднаш може да му среди да биде прогласен за принц на овој клуб. Сепак, Златан иако е благодарен на понудата на Кантона, вели дека има поинакви планови. „Го ценам Кантона и ја слушнав неговата порака. Но јас не дојдов за да станам крал на Јунајтед, туку за да бидам славен како бог на Манчестер. Тешко дека и можеше да се очекува поинаква реакција, од никогаш скромниот Ибрахимовиќ.
сите 141 | | | веќе видена

Најчудните сместувања што може да се рентаат преку Airbnb. Чудни, ама одлични. Соба во меур Луксузна варијанта на спиење во шатор. Конструкцијата заштитува од сите временски неприлики, а овозможува и совршен поглед на ѕвездено небо. Ноќевање - 171 долар Куќа со огледала Куќата се наоѓа во Питсбург и е обложена со бројни огледала, како и уметнички дела. Ноќевање - 165 долари Куќа од бамбус Се наоѓа на Бали и е направена исклучиво од бамбус. Ноќевање - 254 долари Куќа на стебло Според анкета на Airbnb, оваа куќа во Атланта е прогласена за најпосакувано место за одмор. Иако се нуди само една соба и еден кревет, гостите ги навраќа во детството кои без размислување плаќаат по 432 долари од ноќевање. повеќе
| | веќе видена

Новата креација на PSA - поточно Citroen, односно на нивната луксузна поделба DS се „шета“ слободно низ улиците на француската престолнина. Природно, како што и се очекуваше, футуристичкиот автомобил привлекува огромно внимание. Автомобилот беше претставен во почетокот на март на Женевскиот автосалон. Шасијата му е создадена од јаглеродни влакна, а електричните мотори ги придвижуваат само задните тркала. Тој располага со моќност од 402 коњски сили, со кои забрзува од 0 до 100 за 4,5 секунди, а неговата тежина достигнува 1.800 килограми. Тежината е значително помала од сличен автомобил, но овде повеќе се тежнее да се претстави иднината на марката, отколку да се натпреварува со конкуренцијата. Првиот електричен автомобил на компанијата се очекува да се појави во 2019, а до 2021 се очекува да се вкупно четири. Сите тие ќе се изградени врз сосема нова платворма наречена e-CMP, која е развиена заедно со кинеската компанија Dondfeng Motors.
сите 2 | | | веќе видена

Легендарниот Роналдињо не престанува да воодушевува и на свои 36 години. Фантастичниот Бразилец уште еднаш покажа дел од своите вештини на паркетот во Индија каде почна Премиерлигата во футсал во цел промоција на фудбалот во таа земја. Роналдињо постигна пет гола и докажа дека се уште не е за во пензија. Интересно е што на спротивната страна на теренот беше легендарниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Пол Сколс.
сите 5 | | | веќе видена

Да, можеби батеријата на денешните смартфони издржува едвај еден ден, но сепак постојат ситни трикови со кои што може да се продолжи нејзиниот век. Поновите генерации на литиумски батерии всушност не треба да се чека да се испразнат до крај за да се стават на полнач, ниту пак треба да се чека индикаторот да покаже 100%. Исто така, особено е важно да не се остава телефонот на полнач откако батеријата ќе достигне 100% наполнетост. Непотребното стоење на полнач прави стрес на батеријата сличен како кај луѓето кои претерале со вежбање, но сепак продолжуваат да се мачат со уште повеќе вежбање. Литиумските батерии нема потреба да се полнат до 100%, а исто така може да се приклучат на полнач во било кое време, наместо да се чека да се намали батеријата до пред исклучување. И особено важно е да се држи телефонот подалеку од топлина (грејни тела или прозорци низ кои влегува светлина во топли денови). Доколку се забележи дека телефонот загрева додека се полни, треба да се извади од полнач и да се остави да се излади. ...
сите 21 | | | веќе видена

Веројатно еден од најспектакуларните поени во одбојката беше виден на полуфиналниот меч од Светската лига меѓу Србија и Италија. Дури 42 допири со топката имаа одбојкарите на Србија и Италија во петтиот сет, а поенот на крајот им припадна на Србите, кои тоа им донесе голема самодоверба, па триумфираа со 15:11 за конечни 3-2 во сетови и пласман во финале.
сите 41 | | | веќе видена

Голем број славни личности си имаат приватни авиони. Џон Траволта на пример има 7, меѓу кои Боинг 707, Боинг 727 и Бомбардер Челинџер 601. Во домот Џон Траволта има и приватна авионска писта. Опра, Селин Дион и Стивен Спилберг поседуваат по еден приватен авион, Бомбардер Глобал Експрес ХРС, кој чини 42 милиони долари. Том Круз има G4. Авионот чини 36 милиони долари. Тајгер Вудс од терен на терен леташе со Голфстрим Г550, кој се продва по цена од 53,5 милиони долари. Доналд Трамп има авион од 95,8 милиони долари - Боинг 757. Цесна 680 чини 18 милиони долари и собира 12 патници. Харисон Форд има ваков авион. Рускиот милијардер Роман Абрамович има Боинг 767, кој е правен по негов вкус. Абрамович авионот го нарекува „Разбојникот“. повеќе
| | веќе видена

Управниот одбор на ФФМ донесе правилник за наградување за квалификациите и пласман на Светското првенство 2018 во Русија. Пред започнувањето на натпреварите од мундијалските квалификации, претседателот на ФФМ Илчо Ѓорѓиоски, капитенот Горан Пандев, селекторот на А репрезентацијата Игор Ангеловски и техничкиот менаџер на А репрезентацијата Саша Ќириќ во име на Федерацијата и репрезентацијата дадоа предлог, а Управниот одбор на ФФМ го потврди правилникот за награди/премии кои ќе ги добијат играчите и стручниот штаб за остварен пласман во квалификациите за СП 2018 . “Сметаме дека за репрезентацијата се игра со срце и нѐ ни беше проблем да најдеме решение кое ги задоволува двете страни. Клучно е она што ќе го покажеме на терен - мораме и посакуваме да бидеме поуспешни во квалификациите кои ни следуваат, а доколку успееме во тоа Федерацијата ќе го награди резултатот. За нас најважно е да оствариме позитивни резултати на натпреварите“, е ставот на репрезентативците за утврдените премии. Фудбалската федерација на ...
сите 12 | | | веќе видена

Жена на која и дијагностицирале четврт стадиум на рак на дебело црево, хемотерапиите ги претвора во забава. Се работи за Карен Волш, актерка од Бродвеј. Иако се наоѓа во тешка животна ситуација, таа најголем дел од нејзините терапии ги претвора во тематска забава и тоа го документира на Инстаграм. Во тоа и помагаат пријателите. Карен има 40 години и е мајка на две деца. Открила дека има рак откако отишла на лекар заради грчеви во стомакот. Туморот е неоперативен и ќе мора да прима повеќе серии на хемотерапија. Фотографиите што ги објавува ги смета за механизам за справување со состојбата и начин да ги инволвира роднините и пријателите во нејзината терапија. „Мора да поминам низ ова заради моите деца. Немам друг избор ако сакам да бидам тука да ги видам да дипломираат, да се венчаат или што и да прават“, изјавила Карен. Вака Карен ги поминува хемотерапиите:
| | веќе видена

Антонио Конте дебитираше на клупата на Челси во пријателски натпревар против Рапид Виена кој нема да му биде во убаво сеќавање. Австрискиот тим на отварањето на својот нов стадион славеше со 2:0. Првиот гол падна уште во 8. минута преку Бразилецот Жоелингтон, а тој резултат беше на сила се до 83. минута кога Кореа постигна погодок за 2:0.
сите 7 | | | веќе видена

Каков е тој родител кој на синот му вели дек не може да се борда нагоре по снег или да ја повика ќерка си со вистинското име наместо со Елса? Ужасни, секако. „Случајно ја викнав ќерка и по име наместо Елса - значи јас сум #assholeparent „Не му дадов на син ми да јаде измет од коза“ - #assholeparent „Му кажав на син ми дека не може да борда нагоре“ - #assholeparent „За денот на мајките не ѝ купив подарок“ - #assholeparent „Му кажав дека не може да се садат банани во нашата градина затоа што живееме во Шведска“ - #assholeparent „Не му дозволив на син ми да шета низ ресторан со нож“ - #assholeparent „Брановите беа преголеми, а јас не можев да направам ништо околу тоа“ - #assholeparent „Не му дадов да го јаде дезодорансот на татко му“ - #assholeparent „Јас го нареков неред она што всушност било прекрасна забава“ - #assholeparent
| | веќе видена

Toyota најверојатно ќе стане првиот производител на автомобили кој ќе се откаже целосно од дизел моторите. Ова го објави самата компанија која сеуште не потенцира прецизен период за спроведување на планот. Како сметаат експертите, тешко дека ќе им треба подолго време на Јапонците да ги отстранат целосно нафтените агрегати од портфолиото, главно поради две причини. Првата од нив е дека слични агрегати Toyota нуди главно во Европа. Стариот континент пак не е најголемиот пазар на авотмобили за Toyota и тука транзицијата може да биде непречена. Од друга страна, производителот спокојно може да се нарече лидер во хибридните технологии, а освен тоа, развојот кај системите со водородни ќелии исто е така е на завидно рамниште.
сите 2 | | | веќе видена

Бостон Јунајтед и Спалдинг Јунајтед ги одмерија силите во мечот од шестото по ранг натпреварување во Англија. Увертирата пред самиот меч беше специфична.
| | веќе видена

Компилација од најлегендарните моменти со Борис Џонсон, новиот министер за надворешни работи на Британија.
| | веќе видена

next