Он Нет

Фудбалерот на Реал Мадрид, Хесе Родригез влезе во светот на музиката, а се претстави со својата прва песна за која сними и спот. Членот на „кралскиот клуб“ се појави под уметничко име Џеј М и мора да се каже дека песната воопшто не е лоша. Всушност потврда за тоа е што на Јутјуб има преку пола милион прегледи и бројни позитивни реакции.
сите 6 | | | веќе видена

Интересни промени во музичкиот свет: Во 90-те фалење имало најмногу во рапот, а денес тоа е проширено на сите музички жанрови. Истражување покажува дека себе фалење во текстовите на песните било присутно претежно во рап музиката, додека сега во поголема доза има и во поп музиката и во аренби. Во песните се позастапена е бесрамна самопромоција и барање почит и нарцизам. Заклучоков е малку ироничен, со оглед на тоа што музиката најверојатно еволуирала како начин да се воспостави поврзаност и слодарност. А, велат - музиката и ги одразува и влијае врз вредностите на културата. I could show you incredible things ... Magic, madness, heaven, sin
| | веќе видена

Наследникот на Пеп Гвардиола, Карло Анчелоти со победа ја започна својата одисеја на клупата на Баерн. Во пријателски натпревар против Липштад, баварскиот гигант славеше со 4:3. Тимот на Анчелоти одигра совршено во првото полувреме кое го доби со 3:0, но во првиот дел се повреди еден од клучните играчи Арјен Робен. „Првото полувреме го одигравме добро. Ова се натпревари во кои само тестираме, не сакавме да ризикуваме со ниту еден играч. Добро работевме оваа недела и играчите се концентрирани. Ќе дадеме се од себе и со напорна работа сигурен сум ќе имаме успех“, смета Анчелоти кој на мечот им даде шанса на неколку млади фудбалери.
сите 14 | | | веќе видена

Во само неколку минути актерот раскажува 5 сезони од GoT. Во најмала рака, видеото вреди да се гледа за да се слушне како Џексон главната лекција од серијата ја сведува на само четири збора: Повеќе моќ, повеќе проблеми.
сите 13 | | | веќе видена

Трикратниот освојувач на Златната топка, Кристијано Роналдо инвестирал повеќе од 40 милиони долари во хотели во Мадеира, Лисабон, Мадрид и Њујорк. Хотелите ќе се викаат CR7 по неговиот успешен бренд кој има машка долна облека, патики и парфеми. Хотелите ќе бидат во косопственост на Роналдо и Пестана хотели, компанија која ќе ги води хотелите. Сопственикот на групацијата Пестана хотели е Дионисио Пестана кој е роден и израснат во Мадеира исто како Кристијано Роналдо. Нивното долгогодишно бизнис пријателство ќе резултира викендов со отворање на првиот хотел во Мадеира. „Моја работа е да играм фудбал, но нема вечно да биде така. Морам да му се посветам на новиот проект и го имам најдобриот тим на светот околу мене. Размислувам за мојата иднина, иднината на мојот син и моето семејство“, изјави Роналдо кој неодамна се закити со титулата европски првак со Португалија.
сите 8 | | | веќе видена

Со колкумина делите лозинка на Нетфликс и дали е тоа нелегално? Неретко група од неколку луѓе користат ист акаунт на Нетфликс, со тоа што ги делат трошоците за претплата. Дури и ЦЕО-то на Нетфликс смета дека споделувањето лозинки е позитивна работа, но според The A.V. Club, тоа е исто што и криминал. Во САД постои незатворен случај на компјутерска измама, што вклучувала и споделување лозинки. Луѓето споделуваат лозинки со оние на кои им веруваат или пак ги користат за логирање од повеќе уреди, иако има работодавци и сервиси што строго го забрануваат тоа. Некои сервиси дозволуваат логирање од само еден уред, при што за логирање од друг, треба да се исклучат од претходниот. Нетфликс, пак, дозволува акаунтот да биде вклучен и од повеќе уреди истовремено, што не секогаш припаѓаат на претплатникот. Можеби засега нема ништо дискутабилно во сето тоа, но многу здруженија и агенции за заштита на сајбер податоци ја доведуваат во прашање моралната страна на делењето на еден онлајн акаунт меѓу повеќе луѓе.
| | веќе видена

Екипата на Ванкувер Вајткапс од МЛС лигата направи одличен маркетиншки трик. Ја искористи новата глобална апликација Pokemon Go за да ги претстави своите најнови засилувања. Во прашање се Марсел де Јонг и Давид Едгар, а на видеото може да се види како на генијален начин челниците на Ванкувер го „фатија“ споменатото дуо.
сите 27 | | | веќе видена

„Тоа е мој избор“... или „Страдам од тешка социјална анксиозност“. Од Ask Reddit овој пат муабет на темата „Зошто си сингл?“ Одговори на корисници: - Не сакам да се вратам на рандевуата се додека не станам финансиски независен. Не можам да си дозволам состаноци и срам ми е заради тоа. - Мислам дека никој не би сакал да излезе со мене и затоа не сум се ни обидувал. - Не познавам ниту една сингл девојка. - Се плашам од интимност (на емоционално ниво). Премногу сум фокусиран на себе си, многу сум независен и понекогаш мислам дека е одлично што имам толку љубов за себе. Сметам дека фактот што 100% сум ОК со тоа што сум сам негативно ќе ми влијае во иднина. - Страдам од тешка социјална анксиозност. Секогаш кога ќе се обидам да разговарам со некого, се вцрвенувам. Совет? Не изгледам лошо, ама сум малку чуден. - Се уште ја сакам бившата. - Апатија. - Жена ми не ми дозволува да си најдам девојка. - Мрзлив сум. - Се обидувам да се средам (работа, дом) пред да се вратам на излегувања. И, уживам во сопственото друштво. ...
| | веќе видена

Обвинителите во Барселона можеби би требало едноставно да отворат канцеларија на Ноу камп. Затоа што Адријано Кореа е петтиот фудбалер на Блауграна кој ќе мора да одговара на обвиненијата за затајување на данок. Мундо наведува дека во прашање се пари од правата на користење на ликот на фудбалерот и дека буџетот на Шпанија е оштетен за 646.000 евра преку компанија на португалскиот остров Мадеира. Сето тоа се случило 2011. и 2012. година. Но ниту еден играч пред Адријано не се извлече од ваквите обвиненија. За потсетување пред него Лионел Меси е осуден на 21 месец затвор затоа што беше утврдено дека заедно со татко му затаил 4,1 милиони евра. Нејмар се уште се опира на судот, Хавиер Маскерано се изјасни за виновен и плати 1,5 милиони евра, додека Дани Алвеш се уште е во „бегство“. Пред да потпише за Јувентус откриено е дека должи 1,3 милиони евра. Самата Барселона призна дека „матела“ со плаќањето данок, па ќе мора да плати финансиска глоба од 5,5 милиони евра.
сите 24 | | | веќе видена

Низ светов има околу 2.000 милијардери. Некои компании имаат поголема концентрација на милијардери од други. Каде има најмногу? Во Фејсбук работат пет милијардери, додека вкупниот број на вработени изнесува 12.700. Ист број милијардери има и во козметичката компанија Есте Лодер, во која се вработени 44.000 лица. Толку има и во H&M, каде работат 93.351 луѓе. Волмарт брои 7 милијардери меѓу вработените, чиј вкупен број изнесува 2.200.000. Во германската компанија Доктор Еткер работат 28.000 луѓе, а бројот на милијардери изнесува 8. Швајцарски Рош пак има 88..509 вработени, а 9 милијардери. По 10 милијардери работат во американските компании Каргил (150.000 вработени) и во Хајат (45.000 вработени).
| | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед го одиграа првиот подготвителен натпревар пред почетокот на новата сезона против Виган. На клупата на „црвените ѓаволи“ денес дебитираше Жозе Мурињо и неколку нови играчи кои клубот ги донесе ова лето. Иако Јунајтед беше без главните ѕвезди на крајот славеше со 2:0. Првото полувреме Манчестер имаше иницијатива на теренот, но не можеше да стигне до предност. Сепак на почетокот на второто полувреме стрелци беа Вил Кин во 49. и Андреас Переира во 58 минута. Мурињо од стартот ги уфрли новите засилувања Ерик Бејли и Хенрик Михтаријан.
сите 27 | | | веќе видена

По 29 години Рајан Гигс го напушти Манчестер Јунајтед, но Велшанецот не може без топка. Гигс замина во Индија во тамошната Премиерлига да игра мал фудбал заедно со Полс Сколс, Хернан Креспо, Роналдињо, Луис Фиго, но и бразилскиот футсал мајстор Фалкао. На крајот славеше тимот на Гигс со 4:2, а 42-годишниот Рајан ги воодушеви гледачите со неколку врвни потези.
сите 13 | | | веќе видена

Типот не бил гладен кога девојка му нарачала пица, ама кога ја донеле храната тој решил дека сака да проба. Девојка му е од оние луѓе што ич не сакаат да делат храна со друг. Другпат дефинитивно и тој ќе си нарача.
| | веќе видена

Opel GT Concept, ѕвездата на автомобилскиот саем во Женева годинава ја продолжува силната традиција на концептните автомобили на марката и го наметнува на свој начин авангардниот дизајн за што досега доби многу вредни признанија. Тоа сега е потврдено и од Германскиот дизајнерски совет, кој го организира престижниот избор Automotive Brand. Екслузивното жири го избира спортскиот автомобил на иднината во категоријата „концепти“ и му ја додели наградата „Најдоброто од најдобрите“. Дополнително кон оваа награда Opel доби уште три награди: за дилерски настан со името „Мисија Astra“, кој исто така беше награден со признанието „Најдоброто од најдобрите“ во својата категорија. Системот за персонално поврзување и услуги Opel OnStar, како и новиот конфигуратор за мобилни уреди исто така ги освоија првите места во категориите „Мобилност на иднината“ и „Дигиталност“. За Opel GT Concept Марк Адам, потпретседател на Opel / Vauxhall, одговорен за дизајнот, ќе ја добие наградата на 29 септември, за време на автомобилскиот ...
| | веќе видена

Комичарот Вил Ферел, дел од генерацијата на водечки комичари што се појави во доцните 90-ти, го слави 49-от роденден. Што сериозно кажа комичарот? Изјави на Ферел: - Обожавам да глумам мачо тип кој изгледа како идиот. - Претпоставувам дека многу комичари во крајна линија сакаат да бидат сфатени сериозно. - Сум бил смешен само околу 74% од времето. Да, така мислам. - Непријатно однесување ме тера на смеење. - Често, дури и кога бев дете, станував пред сите други. Брат ми спиеше и мајка ми спиеше, па јас буквално сам играв Монопол. Сам се занимавав. - Зарем не се стремиме сите да бидеме преплатени за она што го работиме? - Се сеќавам како дете сакав да имам вистинска работа кога ќе пораснам. А, за мене тоа значење да носам костум, шапка и актовка и да одам на работа. - Мразам кога некој го вози мојот автомобил и ми ги меша сите станици на радиото. Не разбирам. јас никогаш не би го направил тоа во туѓ автомобил. - Обожавам долги прошетки на плажа.
| | веќе видена

Фудбалскиот Моцарт, Андреа Пирло го има најпродаваниот дрес во МЛС лигата за 2016 година. Според ЕСПН, Пирло од тронот го симнал Клинт Демпси, чиј дрес сега е втор според продажбата, на трето место е соиграчот на Пирло од Њујорк Сити, Давид Виља, четврти е соиграчот на Демпси од Сиетл, Џордан Морис, а петти бившиот капитен на Ливерпул и сега ѕвезда на ЛА Галакси, Стивен Џерард. Во топ 10 се наоѓаат и Кака (Орландо), Дидие Дрогба (Монтреал), Себастијан Џовинко (Торонто), Френк Лампард (Њујорк Сити) и Дом Двајер (Канзас).
сите 3 | | | веќе видена

Откриена е нова лоза на диносауруси - шест метри долги месојади што живееле во Патагонија пред 90 милиони години. Траги од диносаурусите биле најдени во Патагонија, а аргентинските научници прво мислеле дека се работи за диносауруси од семејствата Карнотауруси или Гигантосауруси, но на крај утврдиле дека станува збор за сосема нов вид. Диносаурусот, наречен Гуаличо, бил ископан кај градот Ел Чоко, северна Патагонија. Најверојатно диносаурусот е роднина на диносаурусите од семејството Делтадромеус кое живеело во Африка. Но, со екстремитетите со два прста бил посличен на Тираносаурус. „Мислиме дека знаеме сè (за диносаурусите) а потоа откриваме сосема нов вид “, изјавиле палеонтолозите.
| | веќе видена

„Британија има талент“ доби посебен шмек откако пред аудиториумот се појави чета од талентирани стормтрупери.
сите 4 | | | веќе видена

Чилеанскиот град Токопила на убав начин му одаде признание на својот најпознат граѓанин. Муралот се уште не е завршен, но фотографијата во прилог открива дека ќе изгледа извонредно. Алексис е еден од лидерите на оваа генерација на „Ла Роха“ која триумфираше на последните две натпреварувања на Копа Америка. И во двата наврати Чилеанците во финалето ја поразија Аргентина на пенали, минатата година на домашен терен, а ова лето во САД.
сите 86 | | | веќе видена

next