Он Нет

Овој совет доаѓа од Марта Стјуарт и е наменет за таканаречените „милениали“ (генерацијата родена во почеток на 80-ти па се до средина на 90-ти). Во интервјуто за Luxury Listings, Марта Стјуарт изјавила дека „милениалите“ треба да почнат да садат домати на нивните тераси. Таа е збунета околу оваа група на луѓе, бидејќи според информациите кои што ги има, тие голем дел од нив сè уште живеат со нивните родители и немаат свои тераси. За образложение на ова мислење, ќе треба да се почека да излезе од печат нејзината книга Vegetables. Според Стјуарт, со садење домати, младите ќе можат да си ги плаќаат студентските трошоци и кириите.
| | веќе видена

Што се прави на звуците од хеви метал? Хендбенгинг, секако, и коњите го знаат тоа.
| | веќе видена

Ли Каскиаро е полицаец на Гибралтар, а во слободно време настапува за екипата Линколн Ред Импс. Со неговиот гол синоќа беше совладан славниот Селтик, во квалификациите за ЛШ.
сите 5 | | | веќе видена

Цел свет беше воодушевен од гестот на младиот навивач на Португалија кој му пријде на расплаканиот француски фан за да го утеши по поразот во финалето на ЕП. Медиумите направија интервју со младиот херој кој се вика Матис, а неговите животни ставови ќе ве натераат да се замислите. „Му реков дека и неговиот тим одигра добар меч и дека и они заслужија да го освојат ЕУРО, но дека голманот Руи Патрисио беше сјаен, како и дека Португалија многу добро ја прочита тактиката на Дидие Дешамп“, изјави Матис. Матис инаку е син на Португалец и Францизинка и истакна дека „возрасните нешто научиле од неговиот потег затоа што како што смета мора да научиме да ги утешиме оние кои не ги познаваме“. „Затоа што бев добар во школо, мајка ми ме однесе да го гледам финалето во фан зоната во Париз. При крајот на церемонијата на доделување на пехарот и медалите, мајка ми ми рече дека мора да си одиме затоа што поедини луѓе премногу испија и почнаа да се однесуваат недолично, а додека излегувавме од масата забележав момче кое плаче. ...
сите 6 | | | веќе видена

Благодарение на смартфоните, планирањето на совршен одмор е многу полесно од порано, а апликациите наместо човекот го меморираат скоро секој детаљ за патувањето. Апликации за планирање на летување: Планирање и пат Hopper За луѓе што планираат на одмор да одат со авион, апликацијата помага да се најдат најевтините летови за дестинацијата. Hipmunk Апликација за наоѓање соодветни летови, со најмалку чекање, плус нуди преглед на хотелско сместување. Trivago За наоѓање на идеално сместување. Собите може да се филтрираат и според цена, WiFi, базен и слично. PackPoint Апликација која што помага туристите да не заборават нешто неопходно на патувањето што го планираат. TripIt За организирање на сите е-мејл пораки додека сте на патување. Освен информации за хотел и резервација на возило, може да покаже и како да се дојде до хотелот. На пат Google Translate За туристи кои одмораат во земја во која не го разбираат јазикот. Може на пример да се фотографира текст напишан на странски јазик, а апликацијата го преведува. ...
сите 2 | | | веќе видена

Навивачите ширум светот на официјалниот сајт на УЕФА гласаа за најубав погодок на Европското првенство, а резултатите многумина ги изненадија. Имено за најубав гол беше избран оној на Унгарецот Золтан Гера во дуелот со Португалија, кој доби 32 проценти од гласовите. Второто место му припадна на Кристијано Роналдо за голот против Велс (24%), додека ремек делото на Џердан Шакири во дуелот меѓу Швајцарија и Полска е трет (23%).
сите 13 | | | веќе видена

Џејк „тортата“ е тотално неталентиран за кошарка, но поради неговата необична навика да забива на ниско поставени кошеви, тој има повеќе од 75 илјади следачи на социјалните мрежи.
| | веќе видена

Следната генерација на BMW 5 ќе дебитира на салонот во Детроит, во почетокот на 2017 година, а не во Париз во октомври, како што се претпоставуваше досега. Наместо новата „петка“ во француската престолнина ќе биде претставен кросоверот X2, тврди BMW Blog.За овој модел стана збор уште минатата година, кога британското списание Autocar соопшти дека во Минхен дале зелено светло за проектот. Дотогаш од BMW официјално негираа дека развиваат сличен автомобил За кросоверот се знае само дека ќе биде изграден на платформата со преден погон UKL2 која е во основата на новата X1. Двојниот погон ќе се нуди со доплата. Воедно ќе бидат користени и многу технолошки решенија од помалиот брат, како и агрегатите.Парискиот автосалонот ќе се одржи од 1 до 16 октомври, а Детроитската изложба ги отвора вратите на 8 јануари.
| | веќе видена

ИСИС. Сирија. Далас... Но, без разлика што лошо се случува по светов, секогаш некаде ќе има некое дете кое брише солзи на политичар на екран или ризикува живот за срничка. Дете сака да избрише солзи на расплакан јапонски политичар. Хероиште! 13-годишник му го спасил животот на својот тренер по бејзбол давајќи му прва помош и повикувајќи итна помош. Детето кое им носи ужина на другарчињата кои немаат пари за оброк. Девојче го спасува кученцето од поплава. 9-годишник со својот летен џепарлак купил книги за локалниот затвор.
сите 2 | | | веќе видена

Како домаќини на Европското првенство, португалскиот шамар во финалето не беше доволен, па нов удар доаѓа од Германија. Билд објавува дека по победата во полуфиналето на Франција над Германија, новинарите на овој медиу м влегле во француската соблекувална каде откриле празна туба на Гуронсан, кој спортистите го користат за опоравување и подобрување на изведбата и концентрацијата. Иако овој кофеински стимуланс не е на листата на забранети супстанци, Германците тврдат дека Светската антидопинг агенција секоја супстанца која на спортистите им дава предност пред другите во смисла на подобрена изведба е недозволена. „Гуронсан за мене е допинг. Докажано е дека кофеинот ја подобрува изведбата на спортистите и когнитивните способности. Брзо реагираат и затоа сметам дека ова е недозволено“, изјави стручњакот за допинг, професор Фриц Сергел.
сите 13 | | | веќе видена

На вчерашниот натпревар од второто квалификациско коло за Лига на шампиони меѓу Ред Бул Салцбург и латвискиот тим Лиепаја (1:0) се случи несекојдневна ситуација. Дефанзивецот на австрискиот шампион Андреас Улмер за време на мечот носеше дрес на друг клуб, оној на Ред Бул Лајпсиг. Без разлика што двата клуба припаѓаат на исто „семејство“, неверојатно е како можеше да се случи ваков пропуст и тоа на еден натпревар од Лигата на шампиони.
сите 10 | | | веќе видена

Жителите на гратчето Боскотреказе во Италија мислеле дека уште долго време ќе можат да отсуствуваат од работа без никој да забележи. На крај, интервенирала полицијата. Малиот град Боскотреказе брои 11.000 жители и се наоѓа во подножјето на планината Везув. Во моментов, отворени се над 200 полициски случаи поврзани со интензивни и неоправдани отсуства од работа. Уапсени се половина од вработените во општинските канцеларии поради основани сомнежи за измама на работно место. Градоначалникот Пјетро Каротенуто изјавил дека се затвора општината додека трае истрагата. Голем дел од вработените веќе добиле 6-месечна суспензија. Според сознанијата, многумина од нив не доаѓале на работа, туку само ги предавале идентификациските картици на колегите, за да се прибележи присуство. На безбедносните камери е забележана снимка од вработен кој што „откуцува“ две картици и притоа си го крие лицето.
сите 4 | | | веќе видена

Во новата сезона на НБА лигата ќе има одредени технички промени на правилата, а секако најзначајна е онаа поврзана со стратегијата Hack-A Shaq. Фамозното правило го доби името по легендарниот Шекил О Нил, кога играчите намерно го фаулираат најлошиот шутер на противничкиот тим, за да имаат можност да ја намалат разликата. Но лигата одлучи дека споменатата стратегија нема да може повеќе да се користи, барем не тогаш кога е најважно. Според новите правила, секој прекршок кој ќе се направи далеку од топката на две минути пред крај на четвртината ќе се смета за техничка грешка, па затоа ќе биде санкционирано со едно слободно фрлање и посед на топка на противничката екипа. „Ова не е идеално решение, но одиме во правец да најдеме солуција за Hack-A Shaq проблемот. Новото правило барем во некоја мерка ќе го спречи правењето фаули во одредени ситуации со што ќе се намали и време траењето на натпреварите“, изјави комесарот на лигата Адам Силвер. Најмногу на оваа одлука ќе се израдуваат Деандре Џордан, Андре Драмонд и ...
сите 4 | | | веќе видена

Интернет правило број 34 јасно вели дека ако нешто не ви текнува, некој веќе направил порно од тоа. Тоа важи и за Покемон. Покемон Го стана најпопуларната игра на платформите на Андроид и ИОС, а истиот тренд придонесе огромен број на интернет корисници да пребаруваат порно тематика инспирирана со ликовите од популарниот анимиран филм. Од Порнхаб известија дека на 11-ти јули, само пет дена по лансирањето на Покемон Го, пребарувањето на адекватната порно содржина пораснала за 136%. Прецизната статистика на Порнхаб вели дека 62% од пребарувачите се мажи, најголемиот дел од нив на возраст од 18 до 24 години. На овој сервис, но и буквално по целиот интернет можат да се пронајдат секакви перверзии за Покемон, како и за секој друг цртан филм, филм или што и да е.
сите 2 | | | веќе видена

Британската компанијата ги „пропушта“ хибридните технологии и се „уштекува“ директно со конструирање на електрични втомобили?! производителите на супер автомобили како Bentley треба да размислуваат за алтернативни извори на погон за да може да ги покријат сè построгите барања за штетните гасови. Британците, кои се под капата на VW Group сепак не веруваат во хибриди и сметаат директно да преминат на целосно електрични мотори. Ова го откри продукт и маркетинг менаџерот на Bentley, Ханс Холтсгартнер, за Autocar. Главната причина за оваа одлука е пазарот на Кина, кој е еден од најголемите за брендот. Најнаселена земја има сериозни проблеми со загадувањето во мегаполисите, па планира да воведе сериозни рестрикции во однос на автомобилите со мотор со внатрешно согорување
| | веќе видена

Динамо го совлада Вардар со 2:1 во првиот квалификациски меч за пласман во Лигата на шампионите, остварувајќи солидна предност пред реваншот во Загреб. Хрватските медиуми овој резултат ѝ го припишаа на среќата.
сите 30 | | | веќе видена

По 50 дена одмор, фудбалерите на Атлетик Билбао се вратија на тренинзите и со заедничка фотографија на теренот ги почнаа подготовките за новата сезона. Но ако по утрото се познава денот, оваа сезона за Баскијците може да биде разочарувачка. Ја извадија долгата клупа за на фотографијата добро да се гледаат и оние од задниот ред, но клупата пукна, па играчите испопаѓаа на тревата. Добро е што никој не се повреди.
| | веќе видена

Знаевте ли дека најкратката војна на сите времиња траела само 40-тина минути? Број еден меѓу најкратките војни е онаа меѓу Британската Империја и Занзибар од 27-ми август 1896-та, која траела 40-тина минути. Таа година воената морнарица на тогашното британско кралство ја поразила војската на занзибарскиот султан. На второ место е тнр. фудбалска војна меѓу Ел Салвадор и Хондурас од 1969-та што траела 100 часа. Била поттикната од протести после гол во продолженија на квалификациски натпревар за Светско првенство во фудбал, во кој репрезентацијата на Ел Салвадор победила со 3:2. Број три е Шестдневната војна од 1967-ма, кога Израел за само шест дена ги порази Египет, Јордан, Сирија и Ирак. повеќе
| | веќе видена

За време на Граспоп фестивалот во Белгија во една од паузите беше пуштена Thunderstruck од AC/DC. Песната го „погоди“ еден од редарите кој беше во елемент. На крајот заслужено си доби и огромен аплауз.
| | веќе видена

НБА кошаркарот Горан Драгиќ почуствува на своја кожа дека се уште постојат чесни луѓе. Драгиќ при летувањето во Хрватска го загубил новчаникот, но тој е пронајден и многу брзо вратен на НБА кошаркарот. Новчаникот го пронашол сезонскиот комунален работник Марин Пирија, а во него се наоѓале голем број на кредитни картички, голема сума на готовина и лични документи, но сето тоа е вратено на Драгиќ. Словенечкиот кошаркар паричникот го добил кога на комуналниот работник му завршила смената, а Драгиќ во знак на благодарност му оставил коверт со пари и број од телефон. Комуналниот работник Марин Пирија подоцна заедно со своето семејство излегол на вечера со Драгиќ, а неговиот син добил и топка со потпис на популарниот кошаркар на Мајами Хит.
сите 8 | | | веќе видена

next