Он Нет

Еден маж се обиде да го украде олимпискиот оган од рацете на девојката која го носеше низ реонот Гваруљос во Сао Пауло. Мажот чиј идентитет не е објавен се обиде да пројде низ кордонот полицајци кои го следеа олимпискиот оган, но полицијата брзо го собори и уапси. Олимпискиот оган е на пат долг 20.000 километри низ 300 бразилски градови, пред да стигне во Рио де Жанеиро каде ќе биде свеченото отворање на Олимписките игри на 5 август.
сите 128 | | | веќе видена

Хулен Лопетеги ќе ја предводи репрезентацијата на Шпанија. Лопетеги ќе ја води „црвената фурија’’ во дуелите против Македонија во квалификациите за Светското првенство во Русија во 2018 година. Во својата кариера седеше на клупата на младинските репрезентации на Шпанија до 19, 20 и 21 година. Со него на чело младинската селекција на Шпанија стана европски првак. Беше тренер и на Порто со кого не стигна до трофеј, а се пласира во четвртфиналето на Лигата на шампиони во 2014/15. Младиот стратег доаѓа на селекторската функција на местото на Висенте Дел Боске кој по лошиот настап на ЕУРО 2016 во Франција поднесе оставка.
сите 4 | | | веќе видена

Возачот на Мерцедес, Нико Розберг го продолжи договорот со својот тим до 2018 година. И покрај несогласувањата со својот тимски колега Луис Хамилтон, Розберг ќе остане во редовите на Мерцедес каде се наоѓа уште од 2009 година. Тоа значи дека ривалството меѓу двајцата ќе трае најмалку уште две години затоа што и Британецот има договор до 2018. година. Розберг моментно води во генералниот пласман со 171 бод, четири повеќе од тимскиот колега и актуелен шампион Хамилтон. Следната трка од Ф1 шампионатот се вози во недела на патеката Хунгароринг за големата награда на Унгарија.
сите 86 | | | веќе видена

Škoda понуди нови информации за моделот Kodiaq, кој ќе дебитира за време на салонот во Париз оваа есен. Токму на истото место, во престолнината на Франција, автомобилот ќе продефилира со нефинален облик за време на последните фази од велосипедската трка низ земјата.Маскирната фолија, сепак ќе биде симната за првпат на 1 септември, кога на специјален настан во Берлин чешкиот производител ќе го претстави моделот пред медиумите. Возилото ќе се нуди со три бензински и два дизел мотори, барем на почетокот. Сите тие ќе имаат турбо полнење, а најмоќниот бензински ќе располага со 180 КС. Како што се и очекуваше, трансмисијата ќе биде преку 6-брзински мануелен и 7-степен автоматски менувач со две спојки, кои ќе можат да ја испраќаат моќноста до предните или сите четири тркала. Kodiaq ќе се нуди во верзии со пет и седум седишта, како најголем товарен волумен, кој може да биде достигнат, од над 2.000 литри. Машината ќе биде опремена со повеќе камери, кои ќе предаваат слика директно на екранот на навигацискиот систем и ...
сите 6 | | | веќе видена

„Никогаш не ја подигнувај цела плата од сметка“. Горенаведеното е еден од советите за тоа како човек да управува со парите кои ги заработува. Експерти за финансии се сложни и околу следново: - Не прифаќајте бизнис понуди што не можете да си ги дозволите. - Никогаш не станувајте жирант за кредит на луѓе за кои не сте сигурни дека ќе го отплаќаат. - Никогаш немојте да живеете над своите можности. - На патување никогаш немојте да носите само готовина. - Не одете на шопинг кога сте тажни. - Не купувајте стан или куќа ако не сте ги пресметале трошоците што следуваат со такви зделки. - Никогаш не потпишувајте договор кој не го разбирате целосно. - Никогаш не вложувајте пари кои не сте подготвени да ги изгубите.
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед се наоѓаат на турнеја во Кина. Жозе Мурињо очигледно и на Далечниот исток е многу популарен, па неколку минути мораше да одвои за да подели автограми. Жозе потпишуваше дресови на Манчестер Јунајтед, но потоа се појави еден навивач со дресот на Челси. Реакцијата на Мурињо се кажува.
сите 17 | | | веќе видена

По мечот меѓу Челси и Волфсбергер во кој „сините“ славеа со 3:0, еден навивач на лондонскиот клуб кој беше на трибините го замоли Антонио Конте да направи селфи. Еден од најдобрите светски тренери очигледно е скаран со новите трендови, а колку е неспретен во правење селфи најдобро потврдува фотографијата.
сите 2 | | | веќе видена

Барселона веќе го доби првиот дуел со Реал иако се уште не почнала новата сезона во Шпанија. Kако што пренесува Марка, Португалецот Андре Гомеш кој беше желба на Реал Mадрид, ќе се пресели од Валенсија на Ноу Камп. Барселона за 22-годишниот фудбалер плати 50 милиони евра на Валенсија. Целиот трансфер се случи доцна синоќа кога Гомеш ја договори соработката со Реал околу 22.30 часот за трансфер од 35 милиони евра, но само пола час подоцна Bарса испрати понуда која не се одбива. Португалецот ќе потпише петгодишен договор со каталонскиот клуб. Гомеш е дете на Бенфика, а Валенсија го доведе во 2014 година. За Португалија има одиграно 13 меча и неодамна стана европски првак со својата репрезентација.
сите 52 | | | веќе видена

Ford ja проучува можноста за користење на преработена агаве за создавање на биопластична маса, која ќе се користи во автомобилската индустрија. За целта марката соработува со еден од најголемите производители на текила - фирмата Jose Cuervo.Според експертите од Ford добиениот материјал е многу отпорен на високи температури. Пластиката од агаве може да биде употребена за внатрешното опремување на возилата, за засилување на електричните кабли и за создавање на прегради за чување на различни предмети. Покрај тоа материјалот излегува погоден за изготвување на елементи од ентериерот и на системот за климатизација. Исто така неговата имплементација ќе ја намали употребата на петрохемиски производи, што ќе влијае благотворно на животната средина.Агаве има потреба од 7 години, за да созрее целосно. При изработката на текила јадрото на растението се загрева, а сокот се стиска за дополнителна дестилација. Токму поради овој процес во Ford ќе се потпрат на искуствата на производителот на текила Jose Cuervo. Од Агаве ...
| | веќе видена

Најголемото изненадување во второто квалификациско коло од Лигата на шампиони го направи албанскиот тим Партизани. Албанците го елиминираат унгарскиот Ференцварош по подобро изведување на пенали откако и двата меча завршија 1:1. Јунак на албанската екипа беше голманот Албан Хоџа, кој одбрани три од четирите пенали кои ги шутираа играчите на Ференцварош, а реализираше удар од белата точка со „паненка“.
сите 19 | | | веќе видена

Навивачите се уште очекуваат потврда, но трансферот е пред реализација. Л'Екип прв откри дека Манчестер Јунајтед, Јувентус и Пол Погба ги договориле условите за враќање на Французинот на Олд Трафорд. Погба се сели во Манчестер за светски рекорд од 100 милиони фунти. Засега се уште нема потврда од Јуве и Јунајтед, но интересно е што берберот на Погба не можеше да си ја држи муцката затворена и го „потврди“ трансферот на Погба во англискиот великан. Погба ужива во одморот во Мајами, а неговиот бербер стави слика на Инстаграм на која напиша дека новиот изглед на Погба е за неговиот нов клуб Манчестер Јунајтед. Постот потоа беше избришан, но предоцна.
сите 101 | | | веќе видена

Тренерот на Вардар, Гоце Седлоски не го криеше разочарувањето од елиминацијата од Лигата на шампионите. И покрај тоа што на два пати водеше, Вардар вчера на крајот загуби во Максимир со 3:2. „За публиката ова беше перфектен натпревар. За едно вакво големо натпреварување таков пенал како првиот мислам дека не постои, според она што го слушнав од моите соиграчи во соблекувалната. Не можам ништо да им замерам на моите фудбалери, одиграа храбро. Покажавме дека можеме да се носиме со ваков Динамо кој што има добри играчи. Водевме два пати, потоа Динамо израмни од два пенали. Кај третиот гол на противникот веќе беше готово. Вардар на овие два натпревари даде се од себе, играчите што се вели „изгинаа“. Кога ќе се собере се мислам дека заслуживме повеќе. И на овој дуел во Загреб на почетокот имавме две прилики, прво Асани а потоа и Хамбарѕумјан статива. Секоја чест на фудбалерите, но тоа е фудбалот. Одиме понатаму. Честитки за Динамо и му посакувам многу успех, да ја мине и следната фаза од Лигата на шампионите“, ...
сите 16 | | | веќе видена

Треба да се внимава кога се трча, инаку опасностите демнат од сите страни. Башка и фамилија страда.
| | веќе видена

Марио Геце го заврши својот престој во Баерн Минхен и повторно се врати во редовите на Борусија од Дортмунд, во истиот клуб во кој се здоби со интернационална слава. „По три години се враќам во Борусија и ќе се обидам да ги направам среќни сите навивачи, особено оние кои што не се задоволни од моето враќање назад“, објави Геце на Фејсбук. Германецот е свесен дека голем дел од навивачите не можат да му го простат неговиот трансфер во Баерн, екипа која што е традиционално најголем ривал на Борусија, но тој се надева дека со добрите игри и резултати ќе ја поправи ситуацијата. Тој во Баерн премина во 2013 година, но никогаш до крај не се вклопи во играта на Баварците, па со 24 години реши да се врати на местото на својот најголем успех.
сите 68 | | | веќе видена

Производителот на луксузни автомобили Infiniti развива нов бензински V6 мотор кој во компанијата го дефинираат како „револуционерен“. Новиот агрегат ќе се одликува со високи перформанси и ниска потрошувачка на гориво. Првиот модел, на кој ќе биде поставен новиот мотор е кросоверот QX50. Автомобилот ќе биде изграден врз основа на концептот QX Sport Inspiration претставен претходно оваа година на салонот во Пекинг. Сите информации за возилото во моментов се држат во тајност, а познато е само дека новиот мотор ќе работи во комбинација со 7-степен автоматски менувач.Прототипот QX Sport Inspiration беше со должина 4.600, а широчината изнесува 1.900 милиметри. Растојанието помеѓу двете оски е 2.800 mm. Дизајнот на кросоверот е во новиот стил на брендот, кој дебитираше нешто порано кај друг концептен прототип - Q80. Кросоверот доби LED светла, масивни браници, панорамски покрив и зголемен клиренс (230 mm). Рачките на вратите се скриени во самата каросерија. Претходно оваа година во една од јапонските фабрики на ...
сите 4 | | | веќе видена

Австралискиот тенисер Ник Киргијос познат е по своите контроверзи заради што во текот на кариерата имаше многу проблеми. На социјалните мрежи беше објавено видео во кое Киргиос го вежбаше својот сервис гаѓајќи ги децата кои собираат топчиња, на кои сето тоа им беше интересно, освен на детето кое го погоди.
| | веќе видена

Екипата на Вардар е елиминирана во 2. коло од квалификациите за Лигата на шампионите, но и покрај тоа навивачите мора да бидат задоволни од одличната претстава во вечерашниот дуел одигран во Загреб. По поразот од 2:1 доживеан на средбата во Скопје, „црвено-црните“ во реваншот беа поразени со 3:2 во мечот со далеку побогатиот и објективно поквалитетен тим на Динамо. Вардар поведе вечерва со прекрасниот гол на Дарко Велкоски, со кој македонскиот фудбалер може слободно да конкурира за епитетот најстрелец на колото. Во второто полувреме македонскиот шампион водеше и со 2:1 по автоголот на Шилденфелд, но Динамо успеа да се спаси со двата досудени пенали, реализирани од Пјаца. Последниот гол на оваа средба беше дело на Мачадо. Далеку од тоа дека треба да се слават поразите, но факт е дека со ваква игра и малку повеќе верба во сопствените можности успехот е достижен.
сите 123 | | | веќе видена

Повеќе од две и пол децении минаа од распадот на СФРЈ, а најдобрите клубови кои ја правеа заедничката држава повторно може да заиграат во таа лига. Имено УЕФА даде поддршка за формирање на балканска лига во која би учествувале 12 клубови од поранешна Југославија. Српски Блиц дознава дека УЕФА ќе ја помогне таквата лига со 3 милиони евра и дека на првакот ќе му биде обезбеден директен пласман во Лигата на шампиони. Македонија заедно со Словенија и Црна Гора би имале по еден претставник, БИХ два клуба, а најмногу претставници би имале Србија и Хрватска (три или четири). Првичниот план на УЕФА е лигата да почне од наредната сезона (2017/18).
сите 32 | | | веќе видена

Европската комисија изрече рекордна парична казна во износ од 2.926.499.000 евра на Daimler, Paccar, Volvo / Renault и Iveco за учество во картел за попречување на воведувањето на технологија за намалување на штетните гасови. Голема сума од санкцијата - 1,01 милијарди девра ќе треба да плати Daimler, додека контролираниот од Volkswagen, MAN, ќе ја избегне казната поради неговата улога во изнесување на потребните факти за нелегалниот договор, по барање на антимонополската комисијата. Казна во износ од 670,4 милиони евра е наметната за Volvo, а Iveco (дел од италијанскиот концерн CNH Industrial) ќе мора да плати 494,6 милиони евра. DAF Trucks, кои се дел од Paccar, се казнети со 752,7 милиони евра. Четирите компании ја признаа вината за што им им беа простени 10% од санкциите. Scania, другата од единиците на Volkswagen - не се договори со антимонополските органи и ќе продолжи да биде предмет на истрага
сите 2 | | | веќе видена

next