Он Нет

На никого не му е јасно како е возможно да се видат вакви сцени на најпознатата велосипедска трка во светот? Ова е спротивно на правилата, но организаторите на Тур Д`Франс до толку потфрлија годинава, што никој и не примети.
сите 4 | | | веќе видена

Postmodern Jukebox заедно со вокалот Мелинда Дулитл во изведба на хитот на Бритни Спирс во ретро стил со призвук на 30-тите.
сите 12 | | | веќе видена

Светот се зарази со видео играта на Нинтендо Покемон Го, а по само една недела од лансирањето се појави и првиот музички спот на темата. Австралискиот бенд The Stiffys го објави ова видео:
сите 6 | | | веќе видена

Откако дебитираше за време на меѓународниот салон во Њујорк, во март годинава, суперспортскиот Audi R8 Spyder V10 веќе официјално е во понуда кај дилерите на компанијата. Автомобилот, чија базна цена изнесува 179.000 евра за Германија, има 5.2 литарски мотор, кој е комбиниран со седумстепена роботизирана менувачка кутија S tronic и со модифициран систем за погон на четири тркала- quattro, со моќност од 540 коњски сили и максимален вртежен момент од 540 Nm. Вака спакуваната „ѕверка“ е во состојба да се забрза од 0 до 100 km/h за 3.6 секунди Максималната брзина на движење на автомобилот е 318 km/h. Двоседот Audi R8 Spyder V10 има преклоплив покрив, кој може да биде отворен / затворен при брзина на движење од 50 km/h, а целата процедура трае околу 20 секунди. Tежината на возилото е само 1.612 килограми.
сите 2 | | | веќе видена

Што прво паѓа в очи кога ќе се видат фотографии од домот на Доналд Трамп во Њујорк? Толку многу злато и луксуз... И играчките на синот на Трамп се приказна за себе. Ентериерот во домот на Трамп го осмислил архитектот Анџело Доњија на почетокот на 80-те. Апартманот се наоѓа во Кулата Трамп во Њујорк Сити, на Петтата авенија. Топли неутрални бои преовладуваат во апартманот што е дизајниран во рококо стил од 18-от век. Има многу раскошни детали и премногу злато. И играчките на синот на Трамп демонстрираат љубов кон луксузот. Како и таткото, така и синот има персонализирани играчки. Меланија фотографирана на своето биро. Таа сака декор со жолти рози со кратки дршки.
| | веќе видена

Нани е одличен фудбалер, има талент за музика, а на претставувањето во неговиот нов клуб Валенсија видовме дека тој ги познава и вештините на капуера.
сите 4 | | | веќе видена

Кинеската државна телевизија објави дека шестиот најбогат Кинез, Робин Ли го купи милан за околу 400 милиони евра. Според информациите Милан е продаден на кинеската компанија Баиду (кинеска верзија на Гугл), а мнозинскиот сопственик на корпорацијата Робин Ли купил 70 проценти од акциите. Богатството на Ли според Форбс се проценува на 14,1 милијарди евра. Италијанските медиуми се уште молчат и не ја потврдија информацијата, но од компанијата Финивест на Силвио Берлускони им е кажано дека преговорите одат во вистинска насока и се очекува договорот да биде потпишан на почетокот на наредната недела.
| | веќе видена

На 14-ти јули е емитувана 500-та епизода од Tonight Show со Џими Фалон. Топ моменти од шоуто по тој повод. Џими Фалон и Бредли Купер не можат да престанат да се смеат Доналд против Доналд Џими пропушти шанса со Никол Кидман Обама кај Џими Еволуција на танцот на мајката
сите 8 | | | веќе видена

Лестер продаде еден од најдобрите играчи во својата екипа. Како што јавува добро информираниот Радио Монте Карло, Нголо Канте дефинитивно се сели во Челси за сума од 36 милиони евра. „Сините“ и „лисиците“ се договорија околу обештетувањето и во наредните 48 часа Канте официјално ќе го облече дресот на клубот од Стемфорд Бриџ. Фудбалерот кој го споредуваат со легендарниот Клод Макелеле, вистински работник и неуморен тркач на теренот ќе добие петгодишен договор, а се очекува да биде еден од главните алки во тимот на Антонио Конте. Канте во Лестер дојде пред една година од Каен за сума од девет милиони евра и неговата кариера се вртоглаво разви, па покрај тоа што стана еден од најдобрите во Премиерлигата, влезе и во репрезентацијата на Франција со која стигна до финалето на ЕУРО.
сите 81 | | | веќе видена

Според пишувањата на Билд, Борусија Дортмунд за 28 милиони евра ќе го врати својот „бегалец“ Марио Геце на Сигнал Идуна арената. За потсетување Геце во 2013. година замина од Борусија во Баерн Минхен за 37 милиони евра, но во Минхен не се изнаигра кај Пеп Гвардиола каде постојано беше во втор план. Геце ќе потпише договор со Борусија Дортмунд до 2021 година, а останува да се види како сега ќе го прифати популарниот „Жолт ѕид“. Навивачите на Борусија не му го заборавија предавството во 2013. година и ќе видиме дали ќе му го простат гревот.
сите 43 | | | веќе видена

Речиси никогаш луѓето не гледале на светлината и темнината како нешто штетно. Проблемот доаѓа со вештачкото осветлување. Според медицинскиот институт во Холандија, по низа експерименти за проверување на реакциите на живи суштества на вештачка светлина, донесен е заклучок дека комерцијалните сијалици, неонки и други типови на светилки може да наштетат на здравјето. Поточно, вештачката светлина влијае на тонусот на мускулите и на кршливоста на коските. Сепак, се работи за резултати добиени во лабораторија, каде глувците биле постојано изложени на светлина. Во пракса, овој процес се случува побавно, бидејќи луѓето се изложени на вештачка светлина во само мал дел од денот.
| | веќе видена

Португалската мегаѕвезда ја прослави титулата со купување на нов автомобил. Кристијано се пофали со новиот миленик. Станува збор за Бугати Вејрон, вакoв автомобил има само 450 во свет, а цената изнесува неверојатни нешто повеќе од два милиони евра. Роналдо не жалеше за спортскиот автомобил од серијата 16.4 Grandsport, кој е популарен меѓу спортистите, ваков имаат Роберто Карлос, но и најбогатиот светски спортист, боксерот Флојд Мејведер. Роналдо напиша за Бугати дека е вистинска ѕверка, инаку автомобилот развива брзина преку 300 км на час и има неверојатни перформанси.Најдоброто за најдобриот!
сите 34 | | | веќе видена

„Супер месо“ е името на стартап проектот со кој ќе се бара начин, во лабараториски услови да се произведува пилешко месо за јадење. Мотото на проектот е „јадете месо без да убивате животни“, а во него се вклучени поголем број на научници од различни области, кои што започнаа кампања за прибирање на средства. Се претпоставува дека со земање на примероци од ткивото на кокошките, а без притоа тие да бидат повредени е возможно во лабараториски услови да се развијат делови од телото на овие птици, како гради и копани, кои што потоа можат да се употребат за јадење. За овој проект е потребно да се собеерат 2,5 милиони долари, а најдоцна во 2021 година „супер месо“ ќе биде подготвено за експлоатација на индустриско ниво.
| | веќе видена

Mazda Motor Corporation и официјално потврди дека започнува со продажбата на обновената верзија на моделот Axela / Mazda3 во Јапонија. Главниот фокус во новата верзија на Mazda3 е врз проширувањето на дизелската гама на возилото, која веќе вклучува два предлози- SKYACTIV-D 1.5 и SKYACTIV-D 2.2, како и на пионерот за целата палета на брендот, системот G-Vectoring Control. Новата технологија која е првата од новото семејство SKYACTIV-VEHICLE DYNAMICS на фирмата, работи во комбинација со постоечкиот блок на моторот, а крајниот резултат од нејзината работа е полесно и поадекватно однесување на автомобилот на патот. Друга новина во модификацираниот спектар на обновената Mazda3 е воведувањето на можност за нарачка на интелигентниот систем i-ACTIV AWD кај врезијата SKYACTIV-D 2.2, која е во состојба да го прераспределува вртежниот момент на моторот оптимално помеѓу предните и задните тркала, предвидувајки ги патните услови, состојбата тротоарите и намерите на возачот. Во опремата на обновената Mazda3 ќе можат да ...
сите 2 | | | веќе видена

Во обидот да направи што е можно подобра фотка, фотографот уништи ганц ново Lamborghini Gallardo и направи огромна штета. Повикан да изработи фотографии за рекламен материјал, фотографот воден од професионалниот кодекс прво се обидел да обезбеди најдобро можно кадро за фотките па се обидел да помести возилото. Сето ова ќе завршело без никаков проблем доколку тој бил запознаен со фактот дека Lamborghini Gallardo забрзува од 0 до 100 км/ч за 3,4 секунди. Скапиот автомобил завршил во излогот со потполно оштетена предница, додека во судирот настрадале и два нови модели на Ферари. Ова кадросување на крајот е пресметано дека чини повеќе од 200 илјади евра.
| | веќе видена

Педесетина флопи дискови, пет-шест ЦД-плеери и уште неколку подзаборавени хардверски компоненти се доволни за да ја изведат насловната нумера на Game of Thrones.
сите 4 | | | веќе видена

Легендарни жени од историјата на светот чии животи може да се адаптираат како Дизни приказни. Нана Мирјам - позната како шаман од Сороко, ќерка на силниот Фара Мако. Таа поседувала и натприродни моќи, за кои што криела од другите. Хатшепсут - првата жена фараон која што на тронот останала 22 години. За време на нејзиното владеење е изграден храмот Деир ел-Бари. Лозен - жена воин од американската историја чиј живот бил трагичен, без разлика на нејзините воени подвизи, со кои што стекнала почит. Кралицата Боудика - келтска кралица која што го водела движењето против римските војски кои што сакале да ја окупираат нејзината земја. Таа и нејзината војска биле победени од римскиот генерал Суетониус. Принцезата Пјеонганг - позната уште како принцеза која плаче и поради нејзиното плачење, татко и ветил дека ќе ја омажи за најглумавиот маж во кралството. Откако се омажила за Ондал Будалата, таа тргнала во борба против татко ѝ и неговото владеење. Ова се случувало на територијата на денешна Северна Кореја. Сита - лик ...
| | веќе видена

Шекил О`Нил посветува доста од времето за да го тренира својот син Шариф, кој според предиспозициите има реални шанси да воспостави доминација во НБА исто како и неговиот татко.
сите 2 | | | веќе видена

Луѓето на интернет се сигурни дека „Ghostbusters 2“ ќе го убие духот на франшизата. Screen Junkies, пак, решија да изработат еден искрен трејлер на таа тема.
| | веќе видена

next