Он Нет

Додека Пике и Рамос се препукуваат, децата на Барселона го воодушевија светот со прекрасен гест. Во финалето на Светскиот Челинџ куп за деца до 12 години, Барселона ја победи јапонската Омија со 1:0. Младите јапонски надежи по мечот се расплакаа, а нивните противници од другата страна ги тешеа. Прво тоа, па потоа славје. Со тоа го оправдаа клупскиот слоган „mes que un club“ (повеќе од клуб).
| | веќе видена

Селекторот на младата репрезентација на Македонија, Благоја Милевски одржа брифинг со новинарите пред двата важни натпревати од тековните квалификации против Шкотска и Северна Ирска. „Ние сме подготвени да продолжиме таму каде што застанавме. Не случајно имаме речиси ист список на повикани фудбалери, ростерот е тој што играше на поголемиот дел од квалификациите и наша определба ќе биде да се обидеме да продолжиме со добрите игри и резултати. Нормално дека ќе се обидеме да победиме, свесни дека не очекува тежок натпревар во Шкотска, но ние влегуваме со ист пристап, без разлика дали играме со Франција, Шкотска, Северна Ирска или било кој друг”, вели селекторот на младата репрезентација на Македонија, Благоја Милевски, притоа нагаслувајќи дека фокусот сега е на подготовките. “Тренираме редовно, играчите кои имаа натпревар добија мала поштеда, како Бејтулаи и Мурати, исто и Пивковски кој ни се приклучува денеска. Најверојатно стартери ќе бидат тие кои беа во најтесниот круг на натпреварот со Украина, освен ...
сите 102 | | | веќе видена

Македонската репрезентација ги започна подготовките за првиот натпревар против Албанија од новиот квалификациски циклус за пласман на СП во Русија 2018 година. На првиот тренинг недостасуваа капитенот Горан Пандев и голманот Столе Димитриевски, двајцата доцна вечерва ќе се приклучат во репрезентативниот табор. Поради повреда Агим Ибраими ќе го пропушти натпреварот против Албанија во Скадар. Офанзивните фудбалери Илија Несторовски и Бесарт Ибраими се надеваат дека подготовките ќе минат без проблеми, секој ќе го даде максимумот на тренинзите и подготвени ќе го дочекаме дуелот против албанците. „Верувам дека секој играч кој е овде може да ги исполни замислите и очекувањата на селекторот. Вербата во нашите квалитети е она што не мотивира и навистина се надевам дека на најдобар начин ќе ги одработиме подготовките и ќе бидеме подготвени за пресметката во Скадар. Тимскиот дух е секогаш важен и се надевам дека ќе биде наша предност на натпреварите. Јасно е дека ќе биде тежок натпреварот против Албанија, но треба да ...
сите 68 | | | веќе видена

Lamborghini очекува да го зголеми најмалку два пати производството, до 7000 возила годишно во 2019 година, откако ќе го лансира новиот кросовер, соопштува Ројтерс. Главниот извршен директор на Lamborghini, Стефано Доменикали, изјави за агенцијата дека компанијата планира да произведува годишно 3.500 парчиња од супер спортскиот SUV, додавајки дека фокусот на спортски автомобили ќе биде зачуван. Доменикали, кој беше назначен за извршен директор во февруари, истакна дека производителот планира да ја прошири дилерската мрежа во светот за околу 20%, на 160 во однос на досегашните 132. Околу 30% од застапништвата и продажбата на компанијата се во САД - најголемиот пазар на брендот. Автомобилскиот производител продаде рекордни 3.245 автомобили во светот во 2015 година, вклучувајки над 1.000 само во САД.Lamborghini отвара 500 нови работни места во својата фабрика во Сант'Агата Болонезе во Италија, како дел од инвестиција во вредност од стотици милиони евра и проширување на капацитетите. Новиот SUV на марката, која е ...
сите 2 | | | веќе видена

Мајкл Фелпс доминираше на Олимписките игри во Рио каде стигна до 28. медал. Пред една трка имаше интересен и лут израз на лицето, а гостувајќи на доделувањето на МТВ наградите, американскиот пливач откри која песна ја слушал. „Не постои рапер кој повеќе ме инспирира од Future“, рече Фелпс и откри дека песната што ја слушал е Stick Talk.
сите 2 | | | веќе видена

Најголемото фудбалско дерби на Данска е кога играат екипите на Брондби и ФК Копенхаген, а навивачите на двата вообичаено прават спектакл. Овој пат во преден план беше пиротехниката.
сите 10 | | | веќе видена

Без особена причина кучињава ја демолираа колата.
| | веќе видена

Фудбалерите на Барселона славеа минимално на гостувањето на Сан Мамеш во Билбао над Атлетик со 1:0. Фудбалерите на Барселона славеа минимално на гостувањето на Сан Мамеш во Билбао над Атлетик со 1:0. Трите бода за четата на Луис Енрике на тешкото гостување му ги донесе Иван Ракитиќ. Арда Туран одлично асистираше до Хрватот во 21. минута кој со глава ја смести топката во мрежата на Билбао. По две кола актуелниот шампион има максимален учинок, додека Атлетик Билбао се уште нема освоено бод.
сите 15 | | | веќе видена

Мбах Гото од Индонезија има 145 години и е најстариот човек на светот. Гото е апсолутен рекордер по прашање на годините, а неговиот рекорд се очекува наскоро и официјално да биде признат, откако ќе заврши независната истрага со која треба да се потврди дека тој е роден на 31.11.1870 година. Тој ги надживеал своите браќа и сестри, кои биле десет на број, четирите сопруги и сите деца. Вели дека е подготвен да умре, бидејќи неговите внуци се зрели и искусни луѓе.
сите 10 | | | веќе видена

Синот на Дејвид Бекам, Бруклин е вистински среќник што за татко има таква легенда на светскиот фудбал. Бруклин само што го положи возачкиот испит и доби автомобил. И тоа не некоја просечна кола туку вистинска „машина“.
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалерот на Херта Берлин, Мичел Веизер нема по добро да го памети мечот против Фрајбург. Во 63. минута настрада машкоста на младиот фудбалер откако Игњовски од близина со сета сила го погоди во меѓуножјето.
сите 2 | | | веќе видена

Златните медали во Рио, Јусеин Болт веќе со денови ги слави. Откако својата девојка ја измами со бразилска студентка, најбрзиот човек на светот беше „фатен“ во Лондон со повеќе од десет девојки во чие друштво се забавувал до пет часот наутро. Спринтерот од Јамајка со женското друштво вечерал во луксузен ресторан за потоа со девојките да замине во ноќен клуб каде играле до зори. Болт вечерта искеширал 14.000 евра.
сите 11 | | | веќе видена

Фудбалерот на Црвена звезда, Предраг Сикимиќ е исклучен на мечот против Нови Пазар откако жестоко стартуваше над домашниот голман Живковиќ. Сикимиќ со невнимателен старт му нанесе тешка повреда на несреќниот голман кој заврши во болница каде му се констатирани повеќекратна скршеница на јагодичната коска и фрактура на носот.
сите 2 | | | веќе видена

Иако според сите најави Маркус Рошворд требаше да отпадне од тимот на Манчестер јунајтед, тој на својот тренер Жозе Мурињо му донесе триумф против Хал, во 93. минута од натпреварот.
сите 33 | | | веќе видена

Шведската компанија Scania ја претстави најновата генерација камиони, што е резултат од десетгодишниот развој и инвестиција во износ од 20 милијарди шведски круни (над 2,1 милијарди евра). Презентацијата беше во Париз во рамките на „Глобалниот форум за одржлив транспорт“. На настанот на кој присуствуваа околу 1 500 специјални гости од Scania најавија дека ќе воведат нови производи во фази, со јасен акцент на различните клиентски сегменти и согласно внимателно планиран распоред. По првите презентации во Европа, повеќе опции ќе бидат претставени истовремено на пазарите во остатокот од светот. Меѓу подобрувањата кои Scania ги воведува, едно е особено забележително - 5% намалување на потрошувачката на дизел гориво, благодарение на фактори како подобрени погонски системи и подобра аеродинамика. Со присуство на новините, Scania го проширува своето портфолио и сега благодарение на својот единствен модуларен систем, може да обезбеди повеќе решенија за развој на различни бизниси, поврзување и сеопфатна палета на ...
| | веќе видена

next