Он Нет

Серена Вилијамс е победник на последното издание од британскиот Грен Слем турнир во тенис, кој традиционлно се одржува на терените на Вимблдон. Во женското финале Американката со 2:0 во сетови ја совлада германската тенисерка Анжелик Кербер, потврдувајќи ја својата доминација на преостанатите ривалки. Ова е 7-от трофеј за Серена освоен на Вимблдон, а вкупно 22-та Грен Слем титула во сингл, со што е изедначен рекордот на легендарната Штефи Граф, која до денеска важеше за најуспешната тенисерка на сите времиња. Вечерва Серена ја очекува и финалето во двојки, каде заедно со својата сестра Венус ќе се обиде да направи уште еден резултат вреден за аналите на тениската историја. Машкото финале се игра утре, во кое силите ќе ги одмерат Милош Раониќ и Енди Мареј.
сите 172 | | | веќе видена

Дали сте слушнале за стрижач на алпаки? А, за композитор на музика за слот машини? Стрижач на алпаки „Запознав професионален стрижач на алпаки кога бев на одмор лани. Ми кажа дека заработувал по 35 долари за стрижење на едно животно“. Планетарна заштита Звучи интересно, а всушност се работи за професија во која работа на луѓето е да се осигураат дека нема да се загадат други планети со микроби од Земјата што може да се најдат на леталата. Композитор на музика за слот машини „Компонирам музика и ефекти за апарати во казино. Живеам во Лас Вегас. Малку луѓе знаат дека постои оваа професија. Интересна е за муабет“. Проценител на јајца Тоа е човек кој оценува, сортира или класифицира непреработена храна и други земјоделски производи по големина, тешина, боја и состојба. Туркачи во преполни возови Има луѓе во Јапонија чија работа е да ги туркаат луѓето во преполните возови, за да може вратите безбедно да се затворат. Индустриски радиолог „Татко ми правеше рендген снимки на цевки за авиони, за да забележи ...
| | веќе видена

Групата Renault објави дека глобалната продажба на компанијата во првите шест месеци од годинава се зголемила за 13,4%, или 1.57 милиони единици, односно реализација на марките Renault и Dacia достигна рекордно ниво. На територијата на Европа, новите регистрации на Renault Group се подобрија за 14%, или 968.603 единици, со учество од 9.6%, односно секој десетти автомобил продаден во првата половина на годината во регионот бил претставник на групата. Реализацијата надвор од Европа е подобрена за 12,5%. Како резултат на постепено лансирање на целосно новите Kadjar, Espace, Talisman и Megane, глобалната продажба на брендот Renault во првата половина на годината се зголемени за 15,6%. Од француската марка ја имаат втората позиција кај најпродаваните модели во Европа, со Clio, а водечка позиција во сегментот на субкомпактни кросоверти, со Captur. Реализацијата на Dacia е подобрена со 2,5% во првата половина на годината, а вкупната продажба е на ниво од 297.089 единици. Најголемиот пазар на Renault Group е и ...
сите 3 | | | веќе видена

5 активности со кои што се подобрува општата здравствена состојба на мозокот. 1. Мозокот во 60% се состои од масти. Затоа, особено е важен нашиот начин на исхрана. Потребни намирници за одржување на здрав мозок се: чиа семе, семки од тиква, ореви, сусам, семки од сончоглед, јајца, туна, лосос и други риби богати со Омега 3 масни киселини. 2. Социјализацијата го намалува ризикот од деменција и ги подобрува когнитивните функции. 3. Учење странски јазик - со ова се тренира мозокот да го задржи вниманието и да се фокусира, но и да се подобри и познавањето на мајчиниот јазик. Според некои истражувања, учењето на јазик може да заштити од Алцхајмер или деменција. 4. Физичка активност, било каква, ќе го рестартира и прочисти мозокот и личноста ќе се чувствува подобро и поодморено. 5. План за иднина - луѓето кои планираат, макар и кога за тоа нема потреба, успеваат да го одржат својот мозок здрав и во форма, особено поради лачењето на допамин во организмот.
сите 2 | | | веќе видена

Јирген Клоп потпиша нов договор со Ливерпул на шест години, точно девет месеци откако стана менаџер на клубот. Германецот ќе го води Ливерпул до 2022.година, а неговата досегашна плата од 6 милиони фунти ќе се зголеми на 7,5 милиони фунти годишно. Претходниот договор му истекуваше во 2018. година. „Седум години во Ливерпул за мене се единствен начин како треба да се работи. Не чуствувам притисок, туку гледам голема шанса. Дали ова е исправно не знам може не сум премногу чуствителен, но ме прави слободен да донесувам одлуки“, изјави Клоп. Заедно со него во стручниот штаб остануваат и помошниците Жељко Бувач и Петер Кравиц. Ливерпул досега ги доведе Марко Грујиќ од Црвена Звезда, Садио Мане од Саутемптон, Лориус Кариус од Мајнц и Жоел Матип од Шалке.
сите 23 | | | веќе видена

Досега имавме можност да видиме женски Тор, Спајдермен кој е црнец и госпоѓа Марвел која е муслиманка. Сега во Марвел одлучија дека на ред е нов суперхерој. Тони Старк или Iron Man во блиска иднина ќе стане жена и тоа црнкиња. Ликот кој ќе ја преземе таа легендарна улога се вика Рири Вилијамс. Се работи за генијалка која со 15 години се запишала на МИТ, а Старк ја забележал откако го направила своето оддело во собата на својот студентски дом. Новата Марвел приказна ќе ја напише добро познатиот ветеран Брајан Мајкл Бендис. Рири Вилијамс од Старк ќе ја преземе палката откако овој ќе се повлече во пензија по крајот на актуелната серија Civil War II. Старк е фасциниран од младата црнкиња затоа што сфаќа дека е многу понапредна од него кога самиот тој бил на нејзина возраст. „Нејзиниот ум е нешто подобар од неговиот. Таа ги согледува работите од поинаква перспектива која со оклопот на Iron Man ја прави единствена“, порачува Бендис, кој очекува планираната промена на полот и расата на еден од култните ликови на ...
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Бернард Менсах е жив пример за суровите тренинзи на Диего Симеоне. „Јорганџиите“ денес ги почнаа подготовките за наредната сезона, а на младиот фудбалер од Гана очигледно тешко му падна тренинг режимот на Симеоне, па повраќаше насред терен. По него мораа да го чистат. Менсах во Атлетико дојде минатата година од португалскиот клуб Гимараеш, а лани сезоната ја мина како позајмен фудбалер во Хетафе.
сите 12 | | | веќе видена

Најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс вчера лесно оствари победа и дојде до ново финале на Вимблдон. Серена со 6:1 и 6:0 ја декласира Елена Веснина во полуфиналето на Вимблдон одигрувајќи врвен меч. Сепак проѕирната спортска хаљина под која немаше градник е она заради кое пишуваа медиумите ден подоцна. „За време на мечот ги гледав само брадавиците на Серена“, напиша еден корисник на Твитер. Поедини фанови тврдеа дека не можеле да го следат мечот затоа што градите на Серена им го одвлекувале вниманието.
сите 231 | | | веќе видена

Дали е човек посреќен ако купи нешто материјално или ако парите ги потроши на патување? Зависи. Од повеќе истражувања во изминатава деценија произлезе дека ако човек сака да биде посреќен, треба да инвестира во искуства, а не во материјални работи. Финтата е во тоа што кога човек купува работи од типот на нови чевли, се чувствува одлично, но откако ќе ги поноси задоволството исчезнува. И тогаш на човек му требаат други нови чевли за пак да биде среќен. Нема сомнеж дека нови предизвици и патувања носат силно задоволство и имаат значење за личноста, но и материјалните добра не може туку така да се „отпишат“ како причина за среќа - и тие го усреќуваат човек. „Не значи дека сите материјални добра што ги купува човек не носат трајно задоволство. Некои работи нè прават посреќни од други“, вели Мајкл Нортон, професор на Харвард и автор на Happy Money: The Science of Happier Spending. Студии покажуваат дека некои материјални добра имаат вистинска вредност. Во истражување објавено во Psychological Science во април, ...
| | веќе видена

Претседателот на шпанската Примера дивизон Хавиер Тебас, признава дека по изречената затворска казна за Лионел Меси, постојат големи шанси тој да ја напушти Барселона и Шпанија. Меси е осуден на 21 месец затвор поради затајување на данок, а се тврди и дека тој ги обинува челниците на тимот на Барселона, за недоволната поддршка во судскиот процес. „Се разбира се плашам дека Меси сега може да замине. Би сакал да му порачам дека Ла лига на него не гледа како на криминалец и дека ние сакаме тој да остане во шпанскиот фудбал. Јас не мислам дека Меси е деликвент“, изјави Тебас. На Меси затворската казна најверојатно ќе му биде заменета со условна, но неговиот татко Хорхе веќе бил на состанок со газдата на Челси Роман Абрамович, на кој наводно се дискутирало за неговиот трансфер „Стемфорд бриџ“
сите 25 | | | веќе видена

Магионичарски трик на векот! Предупредување: Не се обидувајте ова да го направите дома! Mагијата ќе успееше, да не беше малион што ја затвори врататата :)
сите 2 | | | веќе видена

Рич Мекор е човек кој напуштил работа во креативна агенција за да патува по светот и да се забавува фотографирајќи. А, го забавува и цел свет со своите дела. Рич ( @paperboyo ) патува по светот и фотографира, додавајќи им на познатите туристички атракции хумористична нота - со своите фигури од хартија. На Кипот на слободата додаде тег, на пример. Откако неговите фотографии станале вирални, добил многу понуди за фотографирање на различни дестинации. Изминатите шест месеца патувал во Сингапур, Хонгконг, Њујорк, Лас Вегас. „Неверојатна низа на авантури низ светот“, изјавил Рич, чиј Инстаграм профил има над 168.000 следачи, а почнале и да го препознаваат низ местата каде патувал. Да се биде во позиција, додал Рич, да може да се патува, да го правиш она што го сакаш и да ги насмејуваш луѓето истовремено, е привилегија. Некои од делата:
| | веќе видена

Јапонската влада го одобри законот кој овозможува движењето на автомобили без странични ретровизори. Како што е познато, недостатокот на странични ретровизори ќе биде компензиран од мали камери кои ќе го покажуваат реалното сообраќајно опкружување на возачот, преку видео приказ. Сеуште не е сигурно, кој прв модел ќе биде опремен со новитетот, но најверојатно дека вака подготвен автомобил „без ретровизори“ ќе видиме на патиштата уште оваа година. Се очекува до 2023 година технологијата да биде распространета не само во Јапонија, туку и во целиот свет. Околу 1/3 од сите нови автомобили во почетокот на следната деценија ќе користат токму камери, а не странични ретровизори, додава Automotive News
сите 4 | | | веќе видена

Небескиот скок на Роналдо со кој ги проби Велшаните во полуфиналето е главна приказна во фудбалските кулоари, но тоа не е ништо ново за чудесниот Португалец кој скока во вис седум сантиметри повеќе од просечен НБА кошаркар. Бројките зад неговиот гол против Велс кој го постигна со глава се навистина импресивни. Роналдо се одразил 76 сантиметри во вис и на висина од 2,52 метри ја удри топката со глава и ја испрати топката зад грбот на велшкиот голман со брзина од 77,8 километри. Роналдо во воздух минал 0,85 секунди. Дефанзивецот на Велс, Џејмс Честер кого Португалецот го надскокна немаше никакви шанси. На универзитетот Чичестер во 2011 година извршија тестирање со Роналдо во главната улога, а тој ги шокира. Скокна 78 сантиметри во вис што е седум сантиметри повеќе од просечен НБА играч. Научниците пресметаа како чудесниот Роналдо при одскокот создава сила еднаква на пет пати од неговата телесна маса. „Кога Роналдо скока ги витка колената и ги става нозеде зад задникот. Тоа има ефект на привремено подигнување ...
сите 13 | | | веќе видена

Енди Мареј е вториот финалист на Вимблдон, откако во 1/2 финалето го елиминираше Чехот Томаш Бердих со 3:0. Мареј беше извонреден во текот на целиот дуел, недозволувајќи му на протовникот да дојде до ниту една шанса за водство во овој меч. Во недела Британецот ќе игра со Милош Раониќ, кој претходно успеа да го совлада Роџер Федерер. Несомнено е дека Мареј е голем фаворит во овој дуел, не само поради квалитетот, туку и поради далеку поголемото искуство во финалните средби од Грен Слем турнирите. Милош ќе го игра своето прво финале од турнирите од „големата четворка“, додека за Енди тоа е 11-то во кариерата и шанса за трет трофеј, а втор на Вимблдон. Во женското финале утре ќе настапат Серена Вилијамс и Анжелик Кербер.
сите 217 | | | веќе видена

Пол Погба беше извонреден во синоќешната победа на Франција во 1/2 финалниот дуел со Германија, но покажа дека е и голем човек кога отиде во противничката соблекувална да го утеши Жером Боатенг.
сите 2 | | | веќе видена

Поп Гвардиола ја имаше првата прес-конференција како тренер на Манчестер сити и очекувано нованарите најмногу ги интересираше неговиот однос со Жозе Мурињо, кој сезонава дебитира на клупата на Манчестер јунајтед. Додека Гвардиола беше на чело на Барселона, а Мурињо во Реал Мадрид, нивниот однос ги надминуваше границите на спортско ривалство, па тие мошне често упатуваа „отровни пораки“ еден кон друг. Но, на големо изненадување на јавноста, Пеп воопшто не е непријателски настроен кон својот португалски колега. Тој посочи дека квалитетот на Преиер лигата е толку големо, па тешко декаѕие двајцата ќе можат на мира да го тераат своето ривалство од шпанската Ла лига. „На својата прес-конфереција Жозе објасни убаво, дека сега ние можеме да се бориме меѓусебно, но на крајот трет да победи. Тоа што го знам за оваа лига е дека многу тешко да се победува, па јас ќе морам да го најдам најдобриот начин за тоа. Ние двајцата имавме голем број на и дуели тоа од мене направи подобар тренер“, изјави Гвардиола. Каталонецот ...
сите 11 | | | веќе видена

next