Он Нет

Нови податочни анализи покажуваат дека постојат само 6 дејствија што може да се случат во книга. Секој кој е љубител на конкретен жанр на книги има забележано дека основата е горе-долу иста во сите приказни. Анализирани се над 1.700 наслови за да се донесе заклучок околу формата на приказната. Резултатите се следни: 1. Пад - воздигнување - пад 2. Подем па пад (во случаи кога централните ликови се злобни негативци) 3. Пад па воздигнување (како со суперхероите) 4. Константен пад (како во „Ромео и Јулија“) 5. Константен подем 6. Подем - пад - подем Забелешка: Анализирани се дела од англиската литература, како и старогрчки драми и записи. Во останатите култури и литератури може да има некои забележливи разлики.
| | веќе видена

За време на финалето од ЕУРО 2016, француската полиција има големи проблеми за да се прави со голем број на хулигани, насобрани во центарот на градот.
сите 12 | | | веќе видена

5 модела на Ајфон, 3 на Самсунг Галакси и 3 на Блекбери се наоѓаат на листата на 20 најдобри смартфони што во моментов се нудат на пазарот. 20. BlackВerry Passport - за фановите на Блекбери што сакаат физичка тастатура, дополнета со квадратен дизајн. 19. BlackBerry Classic - сличен на првите, класични модели на Блекбери, но со многу подобри перформанси. 18. Microsoft Lumia 950 - телефонот има супер камера и исто така може да се приклучи на физичка тастатура. 17. BlackBerry Priv - Блекбери со Андроид, со лизгачки дизајн. 16. HTC One A9 - премиум дизајн на хардвер и минимални промени и прилагодувања на Андроидот. 15. Moto G3 - одличен Андроид смартфон со пристапна цена. 14. iPhone 6 Plus - претходната генерација смартфони на Епл, доста поевтина од актуелните 6ѕ и 6ѕ Plus, но сè уште привлечна за купувачите. 13. iPhone 6 - исто така атрактивен производ на Епл иако е излезен во 2014-та. 12. Moto X Pure - смартфон со постар датум на реализација, но уште е добар избор за љубителите на Андроид. 11. Samsung Galaxy ...
сите 9 | | | веќе видена

Во нова инспиративна порака, Ерик Кантона ја поздрави одлуката на Златан Ибрахимовиќ да стане „црвен“. Но, Французинот му порача на Швеѓанецот дека само еден може да биде крал, а дека тој може слободно да стане принц.
сите 59 | | | веќе видена

Во делови од Европа забележан е раст на луѓе инфицирани Ешерихија коли во јуни. Според лекарите, тоа е поради салатите. Секој обожава салати во лето, но особено треба да се внимава со листестите зеленчуци како марула, спанаќ или рукола. Истите се доста тешки за миење, не се обработуваат термички и често на себе задржуваат нечистотии што сериозно може да го нарушат здравјето. Луѓето често нарачуваат салати во ресторани или ги купуваат веќе подготвени. Секој зеленчук од кој што се подготвува салата треба да се измие убаво, а во рестораните немаат време за тоа. Затоа, треба да се избегнува ваков тип на салати, за да се спречи и најмалата можност за зараза со Ешерихија коли или други бактерии и паразити што може да ги има на листовите.
| | веќе видена

Британецот Енди Мареј ја воодушеви публиката на централниот терен на Вимблдон, со триумфот на третиот тениски Грен Слем сезонава. Мареј попладнево со 3:0 во сетови го совлада канадскиот тенисер Милош Раониќ, за кого ова беше прво финале на турнирите од „големата четворка“. Не може да се каже дека денеска Британецот имаше лесна задача, но мора да се потенцира дека претходно никогаш полесно не победил во еден решавачки меч. Ова е втора титула за Мареј на Вимблдон, вкупно трета од Грен Слем првенствата и голем подстрек за во иднина, за борбата со Новак Ѓоковиќ околу првата позиција на АТП листата. Во вчерашното финале во женска конкуренција, Серена Вилијамс по седми пат дојде до победа во вимблдонското финале.
сите 89 | | | веќе видена

Луис Хамилтон дојде до 47. победа во кариерата, откако денеска победи на патеката Силверстон, возена за големата награда на Велика Британија. Ова беше мошне лесна победа за Британецот, кој ја искористи неподготвеноста на конкурентите за справување со влажната патека, па без поголеми проблеми тој дојде до третата победа по ред во оваа сезона од Формула 1. Зад него на втората позиција се пласираше клупскиот колега од Мерцедес Нико Розберг, кој поради проблеми со пневматиците не беше во можност да пружи позначителен отпор. На третото место на пиедесталот се искачи Марк Верстапен. Наредната трка од календарот е 11-та од шампионатот, а ќе се вози на Хунгароринг крај Будимпешта, на 24. јули.
сите 47 | | | веќе видена

Затоа што може да си дозволат и златен сладолед, златен коктел, дури и маица од злато... Ова се најбизарните скапи нешта на кои што некој некогаш потрошил пари.
| | веќе видена

Комерцијалната поделба на Volkswagen објави дека оваа есен ќе биде лансирана новата генерација на моделот Crafter. Во моментов од Volkswagen не даваат многу детали за новата генерација на моделот, но ветуваат дека тој ќе биде пофункционален и ќе понуди подобра профилност и релевантност. Со целосно нов и со многу елементи од актуелниот дизајн на марката, новиот Crafter на Volkswagen доаѓа со пакет технологии и технички решенија прилагодени на потрошувачките потреби и преференци. Од компанијата велат дека за таа цел, биле анимирани и анкетирани голем бројни клиенти кои ги дале своите мислења и изкуства за реална работна средина. Единствената поконтректна подробност што ја нудат од Volkswagen за новиот Crafter е оваа дека тој ќе биде најаеродинамичен оптимизиран претставник во својот сегмент
| | веќе видена

Некои продолженија на познатите филмови се добри, некои го надминуваат успехот на претходниците, но има и такви што џабе се снимени. А дефинитивно, Холивуд во последниве години живее од секвели.
| | веќе видена

Брат му на Пабло Ескобар смета дека на семејството треба да му припадне дел од профитот на Нетфликс добиен од серијата „Narcos“. Роберто Ескобар, братот на Пабло, побарал од Нетфликс да добие копија од целата втора сезона пред истата да биде прикажана на стрим-сервисот на 2-ри септември. Според обраќањето на Роберто Ескобар, во првата сезона имало многу грешки и невистини и затоа тој бара ексклузивно право да ја прегледа сезоната, за да се избегнат истите грешки. Исто така, смета дека би било фер Нетфликс да споделат дел од профитот со семејството Ескобар. Од Нетфликс уште не одговориле на овие барања.
сите 2 | | | веќе видена

На 6-ти јули Силвестер Сталоне наполни 70 години. Роденденот ќе го одбележиме со некои од мудростите што актерот ги научил низ годините. Цитати од Сталоне: - Рамбо не е насилен. Јас Рамбо го гледам како филантроп. - Мора да ја покажеш својата душа, во спротивно ти си само парче опрема. - Обликувај ме во различни форми, на крајот пак ќе се вратам во првобитната. - Јас не сум згоден во класична смисла на зборот. Очите ми се спуштени, устата искривена, забите не ми се прави, гласот ми звучи како на мафијаш, но некако сè тоа заедно функционира. Сталоне со ќерките - Кога го гледав „Херкул“, умот ми експлодира затоа што екстремно слаб. Бев несигурен. Буквално излетав од киното и почнав да кревам работи, сè на што ќе ми текнеше. Се уште кревам работи. - Мислам дека сум многу подобар сликар од актер. - Како што реков, премногу ги почитувам жените за да ги венчам, но тоа не значи дека не можеш да ги поддржуваш емоционално и финансиски.
сите 9 | | | веќе видена

Само неколку часа по освојувањето на рекордната 22. Грен Слем титула, Серена Вилијамс заедно со сестрата Венус триумфираше и во натпреварот на двојки на Вимблдон. Секаква дебата за тоа која тенисерка е најдобра, во моментов е непотребна.
сите 155 | | | веќе видена

Вчера навршија десет години од славното финале од светското првенство во Германија и триумфот на Италија во дуелот со Франција. Италијанците победија на пенали откако мечот беше нерешен 2:2, но сето тоа остана во сенка на инцидентот помеѓу Марко Матераци и Зинедин Зидан, кога вториот на една вербална провокација возврати со брутално удирање со глава, што значеше и црвен картон. Во текот на оваа деценија беа испишани километри од хартија, со претпоставки за што тоа Матераци му има кажано на Зидан, за да предизвика таква реакција? На крајот Италијанецот пресече и расветли дел од мистеријата во интервјуто за Л‘Екип. „Решив да напишам книга за тоа, бидејќи сите ме прашуваат за моите зборови што го предизвикаа Зидан. Не е точно дека ја спомнав мајка му, јас останав без мајка на 15 години и тоа беше незамисливо за мене, туку навредата беше во конотација на неговата сестра“, изјави Матераци. Поранешниот столб на одбраната на Интер и Италија изјави и дека му пречи тоа што многумина на него гледаат како на негативец, ...
сите 18 | | | веќе видена

Јирген Клинсман е најсериозниот кандидат за нов селектор на Англија, открива неговиот пријател и воедно поранешен репрезентативец на Германија Оливер Бироф. Клинсман ја заврши својата работа во националниот состав на САД, а како е еден од најзаслужните за откривање на актуелниот состав на Германија, многумина сметаат дека тој може да биде извонредна опција и во „гордиот Албион“. „Мислам дека тој е во преговори со англиската федерација. Тој германската селекција ја направи повторно горда, организирана и ја врати добрата атмосфера. Клинсман ќе биде одличен и во Англија, бидејќи е спремен на промени. Тој знае да донесе мотивација и има храброст за тешки одлуки“, изјави Бироф. Англија е во потрага по нов селектор, откако неодамна остана без Рој Хоџсон кој си поднесе оставка по срамната елиминација од ЕУРО 2016 по 1/8 финалниот меч со Исланд.
сите 11 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола туку што ја превзеде контролата врз составот на Манчестер сити, а фудбалерите веќе почнаа да ја совладуваат неговата фудбалска филозофија исполнета со голем број на куси додавања.
сите 11 | | | веќе видена

next