Он Нет

Според италијанските медиуми, Марио Балотели се нашол во средиштето на една масовна тепачка во Италија. Фудбалерот на Ливерпул бил дел од тепачката во ноќен клуб во Бреша. Наводно Марио бил еден од иницијаторите на тепачката во која едно лице завршило со тешки телесни повреди. Несреќниот 33-годишник завршил во болница и ампутирани му се три прста. Сигурно е дека Балотели ќе биде повикан од страна на полицијата, останува да видиме дали ќе биде казнет.
сите 5 | | | веќе видена

Сите оние што имаат кучиња за миленици, а тешко им паѓа да им го фрлаат топчето за да се растрчаат, еве едно извонредно техничко решение.
сите 4 | | | веќе видена

Од сите насилни сцени од Марсеј во минатите три дена, најшокантна беше онаа кога Англичанец откако беше истепан од Русите заврши во морето. За среќа тој бил во свесна ситуација и доволно добар пливач, па успеал да се спаси. Првата работа што ја направи извесниот Ден Халс од Хадерсфилд е сушењето пари со фен.
сите 280 | | | веќе видена

Џон Хаиро Веласкез, кој е попознат под прекарот Попај, а светската слава ја здоби како професионалец кој убива по наредба на озлогласениот мафијаш Пабло Ескобар, денеска е голема ѕвезда на Јутјуб. Попај одлежа две децении во строго контролиран затвор, откако беше осуден за убиството на претседателскиот кандидат на изборите во Колумбија, Луис Карлос Галан во 1989 година. Зад неговото име се врзуваат и уште стотина недокажани убиства, сите нарачани од неговиот поранешен работадавач Пабло Ескобар. Сега Попај се кае за својот претходен живот. „Пред да кажам било што, мора да потенцирам дека тоа што Пабло Ескобар го правеше беше многу лошо и оваа земја не смее да си дозволи нешто слично“, вели Веласкез. Неговите видеа на Јутјуб се многу популарни, а тој се обидува да им порача на младите дека светот на криминалот и дрогата е погрешен.
| | веќе видена

Министерството за индустрија и трговија на РФ одобри нацрт на концернот Daimler за изградба на фабрика за автомобили во Подмосковјето. Во наредните две недели треба да биде потпишан инвестициски меморандум, објави Rambler News Service. Во јуни минатата година беше објавено дека Mercedes-Benz ги замрзнува плановите за фабрика за автомобили во Русија, поради санкциите воведени по анексијата на Крим и конфликтот во Украина. Но, по се изгледа работите тргнуваат во поинаква насока, пред неколку дена германската компанија откри нов салон токму на спорниот полуостров Според Rambler News Service производство на Mercedes во Руската Федерација не може да биде организирано без учество на локален партнер, па најверојатен кандидат за оваа улога е КамАЗ, а самата фабрика ќе биде изградена во близина на селото Есипово во Солнечногорскиот регион на Подмосковјето. Во моментов Mercedes-Benz произведува во Русија комерцијални возила од моделот Sprinter Classic.
сите 2 | | | веќе видена

Елен е навикната во своето шоу да поставува секакви прашања, но овој пат таа е личноста што одговара на секакви прашања. Одговори дека животот би го сумирала во хаштагот #GratefulAndYetIWantMore.
сите 2 | | | веќе видена

Јувентус го комплетира трансферот на Миралем Пјаниќ од екипата на Рома. Пјаниќ потпиша петгодишен договор, а Јуве ќе плати 32 милиони евра на „волчицата“ за босанскиот репрезентативец. Фудбалерот од средниот ред ќе игра за „старата дама“ до 2021. година и ќе заработува 4,5 милиони евра по сезона. Тој постигна 10 гола во Серија А оваа сезона, а освен за Рома настапуваше и за екипите на Лион и Мец.
сите 35 | | | веќе видена

Само една минута откако помошниот судија од Полска досуди офсајд во кој се најде Алваро Мората, Шпанецот му влета со клизачи на линискиот судија. Секако без намера.
сите 6 | | | веќе видена

70% до 90% од луѓето кои секојдневно работат на компјутер, патат од синдром на компјутерски вид. Заматен вид, дупла слика, болка во главата, вратот и грбот, иритирани очи - сè се тоа знаци на предупредување дека може да настанат и посериозни проблеми од седењето пред компјутер (проблеми со видот, со карлицата, со концентрацијата). За да се спречат несаканите последици или да се ублажат симптомите на синдромот ( CVS ) човек треба компјутерскиот екран да се намести подолу од нивото на очите додека човек е во седечка положба (тоа го намалува напрегањето на рожницата), соодветно осветлување (да ги релаксира очите, не да ги напрега), користење паузи од неколку минути на секои два часа при работа на компјутер.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерите на Шпанија со победа ја почнаа одбраната на титулата на ЕУРО во Франција. Според очекувањата бранителот на титулата го имаше поголемиот посед на топка и многу повеќе шанси, но Мората, Нолито и Силва не успеваа да го пронајдат патот кон мрежата на Чех, па делуваше дека Чесите ќе стигнат до бод. Сепак на три минути пред крај проработе врската од Барселона, Иниеста-Пике, а дефанзивецот и донесе важна победа на „црвената фурија“ на стартот од турнирот.
сите 57 | | | веќе видена

Форбс состави листа од 40 најмоќни луѓе во светот на финансиите. На листата има три жени. Листата ја сочинуваат луѓе кои доминираат на пазарот на парите, управуваат со милијарди долари, а се бележи и колку „тежат“. Во изборот доминираат мажи, а меѓу нив се Стивен Шварцман - Blackstone Group, кој има богатство од 10,2 милијарди долари, а контролира 344 милијарди долари. Следат: Дејвид Тепер - Appaloosa Management, со богатство - 11,4 милијарди долари, а количината на пари што ја контролира - 18 милијарди долари. Џејми Димон од JP Morgan има богатство од 700 милиони долари, а количина на пари што ја контролира - 2,4 илјади милијарди. Меѓу 40-те најмоќни луѓе во светот на финансиите се и Ворен Бафет - Berkshire Hathaway, кој „тежи“ 68,5 милијарди долари, а кој контролира 552 милијарди долари и Џорџ Сорос - Soros Fund Management со богатство од 24,9 милијарди долари и количина на пари што ги контролира - 29 милијарди долари Жените на листата: Абигејл Џонсон Мери Ердуш и Полиана Чу цела листа
| | веќе видена

„Наскоро по улиците ќе видиме автомобили со посебна интелигенција, кои не само што ќе се карактеризираат со својата посебна управливост, туку ќе ги препознаваат емоциите на возачот и патниците“, најави директор на BMW, Харалд Кругер. Топ-менаџерот се состана со претставниците на медиумите во изложбениот центар BMW World лоциран во штабот на компанијата во Минхен. Во нив тој ги откри очекувањата за развојот на современата автомобилска индустрија. Според Кругер развојот на посебната интелигенција оди побрзо од очекуваното. „До неодамна нашите главни конкуренти беа Mercedes, Audi и Porsche. Сега ние со интерес следиме што прават почетниците во бизнисот, како Tesla и Faradey, за кои пред 10 години никој не беше слушнал. Се разбира, не го пропуштиме и континуитетот во развојот на Google, Apple, Baidu и Alibaba. Автомобилската индустрија во моментов радикално се менува, и мора да се пратат современите трендови“, истакна Кругер. Шефот на BMW даде неколку примери. Во март оваа година програмата Google AlphaGo го ...
сите 4 | | | веќе видена

Идентификувај го секое растение и неговите карактеристики со едноставно користење на камерата од мобилниот телефон. Во светот постојат над 400.000 растенија кои имаат цвет и тешко е да се знаат сите. За оние што се особено заинтересирани да научат повеќе за растенијата, постои апликацијата PlantNet, која што наликува на веќе познатата Шазам, за идентификување музика. Базата на апликацијата се состои од податоци од најразлични растенија од ботанички сајтови и блогови. Софтверот го препознава растението од сликата и ги дава потребните информации на корисникот. PlantNet моментално се надоградува со база од над 4.000 ендемични растенија од територијата на Франција. Исто така, секој корисник може да внесе растение кое што го нема и со тоа ефикасноста на апликацијата е сè поголема. PlantNet е на пат да стане една од најдобрите вирални ботанички енциклопедии.
| | веќе видена

Хрватска вчера ја совлада Турција со 1:0, но љубителите на фудбалот во Србија тоа не го знаат. Коментаторот на РТС Недељко Ковињало, за победници ги прогласи Турците.
сите 4 | | | веќе видена

Филмската адаптација на познатата серија конечно се случува. Нестрпливите фанови конечно имаат официјална информација - „Battlestar Galactica“ ќе добие и филмска адаптација, со сценарио на Лиза Џој и продукција на Universal. Серијата се емитувала меѓу 1978-1979-та и потоа од 2004-та, со нови 5 сезони. Се работи за група луѓе кои што се речиси пред истребување од вештачката интелигенција. Глумеа Едвард Џејмс Олмос и Кети Сакхоф. Уште не се знае кој ќе го режира филмот „Battlestar Galactica“, но се зборува дека еден од потенцијалните е Френсис Лоренс, режисерот на последните три „The Hunger Games“.
| | веќе видена

Секој си има гласче во главата со кое што се консултира за одлуки и кое го потсетува да плати сметки. Но, што се случува кога ќе се соберат повеќе гласови во главата?
сите 33 | | | веќе видена

Острови, плажи, селца и мали градови, места на територијата на Азија што сè уште не се доволно познати и искомерцијализирани. Раџа Ампат острови, во близина на Западна Папуа, Индонезија. Оваа локација располага со песочни плажи, шуми и скриени лагуни. Остатоци од несудено кралство на колонии има во Чемпасак во Лаос. Тајландскиот остров Ко Аданг располага со плажи со бел песок и кристално чиста вода и мали корални брегови. Симилиските острови исто така се наоѓаат во Тајланд, ги има вкупно 11 и се опкружени со прекрасна чиста морска вода и се идеални за нуркачите. Повеќе азиски туристички локации тука
| | веќе видена

Креативно инспиративни цитати на Салвадор Дали. 1. Термометарот на успехот мери преку љубомората на оние наоколу. 2. Грешките се дел од природата. Не се обидувајте да ги поправите, туку рационализирајте ги и разберете ги. 3. За да се добие трајна почит во општеството, најдобро е талентот да се искористи на млади години. После тоа може да бидете снобови. 4. Не се плаши од перфекцијата, секако е недостижна. 5. Дајте ми два часа дневно да работам, а останатите 22 ќе ги поминам во сонување. 6. Интелигенција без амбиција е како птица без крилја. 7. Ниту едно маестрално дело не е креирано од мрзлив уметник. 8. Се случува многу мал дел од она што реално можело да се слуичи. 9. Дозволете им на вашите пријатели да се растргнат и изедат меѓу себе. 10. Има онакви денови кога мислам дека ќе умрам од предозирање со задоволства.
| | веќе видена

Голманот на англиската репрезентација Џо Харт, се обиде да им помогне на своите сонародници на „велодром“ во Марсеј, откако беа нападнати од руските фанови. Тој им порача да останат на место и да не ја напуштаат безбеднта зона.
сите 263 | | | веќе видена

Затоа што Европа не е само Париз, Берлин, Рим, Барселона... Европа е и Базел, Ајндховен и Шарлероа. 1. Џенова, Италија - главниот град на регионот Лигурија. 2. Ла Коруња, Шпанија - град во северозападниот дел на државата. 3. Линц, Австрија - трет по големина град во државата. 4. Ставангер, Норвешка - лесно пристапен град во југозападниот дел на Норвешка. 5. Лајпциг, Германија - најголемата урбана точка во Саксонија. 6. Каламата, Грција - се наоѓа на Пелопонез. 7. Ајндховен, Холандија - петтиот најголем град во државата. 8. Шарлероа, Белгија - град на културните настани. 9. Малмo, Шведска - се наоѓа на јужниот брег на Шведска. 10. Брно, Чешка - град што неправедно е изгубен во сенката на Прага. 11. Базел, Швајцарија - се наоѓа на брегот на реката Рајна, каде што се среќаваат Франција, Германија и Швајцарија. 12. Еспо, Финска - иако е речиси залепен за Хелсинки, Еспо е град со свој идентитет. 13. Дебрецен, Унгарија - автентични историски остатоци од 19-ти век.
| | веќе видена

next