Он Нет

Роботите во наредните 20 години ќе станат до толку софистицирани, што ќе бидат од голема полза за човештвото. Освен во ситуации кога ќе добиваат наредби да го уништат човештвото.
сите 27 | | | веќе видена

Мотоциклите Indian се одлично засилување кон американската традиција, чиј најдобар претставник несомнено се моделите на Harley. Новиот модел на марката - Chieftain Dark Horse не излегува надвор од оваа рамка. Новината ги задржува димензиите и претставувањето на стандардниот модел Chieftain, но за разлика од него ова е соло-машина и е одличен предлог за оние кои сакаат да вртат километар по километар сами на мотоциклот. Моделот за 2017 се разликува и со „паметен“ систем Ride Command како стандардна опрема. Друга карактеристика е електронски контролиран ветробран, кој со целосната висина создава акустичен конус на тишина околу возачот. Ова овозможува да се почувствуваат во целина акустичните можности на 100 ватниот аудио систем со врвен висок и чист звук и при магистрални брзини. Моторот Thunder Stroke V-twin нуди висок вртежен момент од 138.9 Nm, кој доста помага при постигнување на врвни перформанси на тешкиот 363 килограми мотоцикли и прави да се однесува добро на патот. За стабилноста на моторот помага и ...
| | веќе видена

На организаторите на овој натпревар, веројатно им стана јасно дека повеќе не треба да ги мешаат навивачите на противничките екипи.
| | веќе видена

Honda се здоби со патентните права за автоматски менувач со 11 брзини. Механизмот бил патентиран уште во мај, но дури сега некои медиуми успеаја да ја откријат регистрацијата, бидејќи Јапонците ја добиле официјално неодамна. Од документите на јапонски може да се открие дека кутијата ќе користи три спојки, што ќе придонесе за многу побрзо и непречено менување на брзините. Сеуште не се знае дали воопшто кутијата ќе стигне до сериско производство. Ако тоа се случи, сепак, најверојатно тоа ќе биде користена за помала економична изведба. Со овој менувач се гарантира многу побрзо менување на брзините што придонесува за помала потрошувачка кај возилата што ќе го користат
сите 5 | | | веќе видена

Олимписките игри во Рио де Жанеиро завршија со сличен спектакл, каков што видовме на отворањето од истите, прославувајќи го спортскиот успех на шампионите и претендентите. И покрај сите предупредувања и стравувања, игрите поминаа во најдобар ред и само со минорни организациски пропусти. Вирусот Зика, високата стапка на криминал и стравувањето од тероризам останаа во доменот на фикцијата, иако до пред самиот почеток на Олимпијадата медиумите беа преполни со застрашувачки коментари. Македонија во Рио според очекувањата. Делегацијата беше малубројна, резултатите неприметни, додека на затворањето македонското знаме го носеше волонтер, бидејќи ниту еден спортист од нашата селекција не го дочека крајот на игрите. За четири години домаќин на најголемиот спортски настан ќе биде Токио, Јапонија.
сите 40 | | | веќе видена

Навистина убава прилика е да се испрати олимпискиот маратон на велосипед. Но, вчерашната случка од Рио, покажува дека тоа со себе носи одреден ризик.
сите 58 | | | веќе видена

Поради предвременото радување, судиите му го одземаа златниот медал на Монголецот Мандакнаран и му го доделија на Узбекистанецот Наврузов. Монголскиот стручен штаб, во знак на протест изведе стриптиз.
сите 15 | | | веќе видена

Горилата Коко се обиде да отсвири нешто на басот на гитаристот на славната група Ред Хот Чили Пеперс, Фли. По една минута чудење, се чини како Коко да фати еден риф?
сите 2 | | | веќе видена

За само четири дена државната црква на Норвешка загуби 15 илјади членови, а според прогнозите овој тренд би можел да продолжи и во наредниот период со несмалено темпо. Причината за овој егзодус е можноста верниците во оваа земја своето членство во лутеранската црква, да можат да го откажат преку интернет. „Претпоставувавме дека ќе се случи такво нешто, но сепак и натаму сметаме дека онлајн регистрацијата или дерегистрацијата е исправна, бидејќи не сакаме некој без своја волја да биде наш член“, изјави Хелга Хаугланд Бифуглиен, бискупот на норвешката црква. Свештеничкиот синод се надева дека во иднина ќе биде во можност да привлече поголем број на верници, испракајќи христијански пораки до населението. Во последните неколку години е забележан голем раст на атеизмот во земјите од Северна Европа, а покрај Норвешка загрозени се и религиските институции на Исланд
| | веќе видена

Lamborghini Centenario Roadster имаше свое светско деби на големата смотра во Пебл Бич, во Калифорнија. Италијанската компанија ги создаде верзиите Coupe и Roadster на Centenario, за да ја одбележи 100-годишнината од раѓањето на основачот на брендот, Феручо Ламборгини. Автомобилот е базиран на шасијата на Aventador, а и двете варијанти на моделот се одликуваат со уникатна каросерија, изградена од фиберглас. Автомобилот беше претставен од Стефано Доменикали, поранешниот шеф на тимот на Ferrari во Формула 1, кој сега е на чело на Lamborghini. Верзијата Roadster ќе се нуди ексклузивно во новата челично сива боја на Lamborghini - Argento Centenario, а задолжително треба да внимава на елементите со мат сјај. Отворената верзија се одликува со некои аеродинамични промени, а новата форма на ветробранското стакло е креирана со цел да се намали турболенцијата во кокпитот. V12 моторот на Centenario Roadster е со моќност од 759 коњски сили, а забрзувањето од 0 до 100 km/h трае само 2,9 секунди, односно за само 0,1 ...
сите 9 | | | веќе видена

Толку беше силен ударот на противникот, што паднатиот борец на крајот збунето тргна да се бори со судијата.
| | веќе видена

Најбрзиот човек на планетата Јусеин Болт во Рио стигна до 9. златен медал од Олимписките игри, но тој покажа дека добро би се снашол и во фрлање копје.
сите 8 | | | веќе видена

Судејќи според тоа како на сцената на Маракана во Рио се појави јапонскиот премиер Шинзо Абе, можеме да очекуваме голем спектакл за четири години во Токио.
сите 11 | | | веќе видена

Мохамед Сејфула на потежок начин научи дека ММА не е за него. Откако го доби првиот удар од Маркус Тан, почна да бега по кафезот. Судијата ја прекина трагикомичната борба.
сите 2 | | | веќе видена

Најдобриот германски кошаркар на сите времиња Дирк Нoвицки шутираше пенал на хуманитарниот меч кој го организираше. Инспирација му беше Симоне Заза.
сите 8 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо безброј пати ја покажа својата величина, но има моменти и кога не е така. Така на Беверли Хилс буквално истурка еден навивач кој сакаше да направи селфи со него.
сите 6 | | | веќе видена

Иако Range Rover е еден од најлуксузните автомобили на пазарот на денешницата, луѓето од компанијата сметаат дека сеуште има простор тој да се развива кога е во прашање ова поле. Automotive News објавува дека следната генерација на моделот ќе биде искористена за база на уште полуксузна верзија од Range Rover SVAutobiography, која ќе биде поставена на пазарот како сличните предлози на Bentley и Rolls-Royce. Причината за ова е што според плановите следната генерација на Discovery, исто така, ќе нуди повеќе комфор и луксуз и британскиот производител сака да двата модели се разликуваат. Поради тоа, Range Rover ќе биде „премиум“ дури и во стандардната форма, која ќе е основа за специјалните и лимитирани луксузни верзии.
сите 2 | | | веќе видена

next