Секоја надеж започнува со сон, а секој сон завршува со приказна! -Ми велеа дека сите сме еднакви. Сите имаме одделна столица, но делиме заедничка клупа. Библија на една болва 1. Во почетокот Бог го создаде небото, воздухот и човековата глава. Главата беше пуста и ќелава, светла и празна; нашиот дух не можеше да се крие и привремено само ја посетуваше човeковата глава. Тогаш господ ја создаде косата, за ние да можеме безбедно да се движиме под неа. И тогаш Болвата-Бог рече да направиме болва според божји лик! И вистина така настанавме ние, лика и прилика на Бог. Потоа по шестиот ден од создавањето, Бог ни ја даде човековата глава и ни кажа насладувајте се со убавините од фонтаната на вашата храна-крвта. Вистина само пред болвите ние сме единствено еднакви, само тие во нашето одделение се однесуваа рамноправно. Тие знаеја да скокаат од главата на најбогатиот, кај него да ја заземат потребната храна и врз мојата глава да ги положат своите мали. Само ...
сите 3 | | | веќе видена

-Оној кој веруваше на афектот „Мирисот е тој што ја донесе опасноста таа вечер, мирисот од неизмиени заби и утроба полна со црви, колку време мирисот опстојуваше во тие шкртања од забите?! Се плашев, не од утробата, не од мирисот, не од неа... се плашев од себе, тој мирис доаѓаше од моите заби, тие црви ја параа мојата утроба, има нешто гнило во ова. Таа е на неколку стапки од мене, но е далеку, моите демони ја однесоа нејзината душа, нејзините бели штиркани кошули веќе омекнале од нејзината крв. Чудесен состав имаше нејзината крв, успеа да ја однесе цврстината од нејзината кошула. Не се гадев од помислата дека ја убив, напротив бев среќен, веќе одамна требаше да се случи ова. “- ова не се мои мисли кои случајно поминале низ глава, ова не е цитат од писател, ова не му се случи на друг. Јас удобно седам во мојата фотелја, за ова што ви зборував се случи пред неполн час, јас сум горд на своето дело. Знам дека ве збунив, време е да почнам од некаде, најдобро е од почеток... Развратниот живот не е ...
сите 2 | | | веќе видена

• Audi А3 Sportback е-tron: спортски хибрид • Audi А3 Sportback е-tron: со оптимален карбонски печат • Audi е-tron моделите го комбинираат задоволството при возењето и одржливоста Една од стратешките корпоративни цели на Audi е развој на технологии кои ја комбинираат забавата при возењето и одржливоста. Се бараат решенија кои ќе направат рамнотежа меѓу индивидуална мобилност од една и економијата, екологијата и потребите на Audi клиентите од друга страна. е-tron се залага за возни концепти кои работат на синтетички Audi е-гас и на природен гас со цел да се постигне минимално ниво на CO2. Првиот производствен модел кој го отвори патот кон неутрален CO2 и мобилност за долги патеки е моделот A3 Sportback е-tron. Терминот е-tron, од друга страна, пак, се залага за систематски погонска електрификација. Како резултат на истражувањата и развојните проекти од оваа област, Audi сега го започнува производството на А3 Sportback е-tron, кој е првиот премиум компактен автомобил со хибриден погон. Со својот хибриден ...
сите 2 | | | веќе видена

Награден од комисијата на едиторијалот составена од новинари експерти за автомобилизам. Новиот Leon е изгласан за најдобар автомобил за 2013 година од страна на едиторијалот Unidad Ги засенува своите ривали во поглед на атрактивниот дизајн, одличната вредност за парите и задоволството при возење Потврда за огромната популарност што овој автомобил ја ужива кај јавноста и печатот Директорот на SEAT Шпанија, Микел Паломера ја прими престижната награда за новиот компактен модел на овој бренд Марторел, 14/06/13. – Новиот Leon е издвоен за најдобар автомобил за 2013 година од страна на комисијата составена од експерти за автомобилизам од едиторијалот Unidad, по анализата на моделите што беа лансирани изминатите 12 месеци. За да го додели ова престижно признание, жирито ги оцени атрактивниот дизајн и вредноста за парите на компактниот автомобил на SEAT, како и одличниот квалитет на динамика. Шпанскиот бренд е почестен со оваа награда, што само ја потврдува огромната популарност на новиот Leon кај јавноста и ...
сите 3 | | | веќе видена

Јас, мост и студ, отелотворени во еден труп. Трупот на себе носи темносин капут, лицето свежо бричено, се ежи од болката која ја предизвикува конфликтот на јас и студот, жив сум! Студот ја наоѓа секоја дупка, ја пикира како територија која треба да се нападне, тој е како разбеснато удрено куче, кое во матењето на свеста од ударот заслепен од болката, напаѓа на сите страни! Студот навлегува и од местата каде што мајка ми го закрпи капутот, можеби за тоа се избегнуваат широките игли и рачното шиење денес?! Продира меѓу темносините копчиња, на овој стар капут, навлегува во моите пори, а за возврат ги постројува исправено моите влакненца како негови војници, спремни за марш. Како дете кое се радува на лизганица, се задржува на долината, почнувајќи од пршлените кај главата, одејки до пршлените на опашката. Студов се зафатил околу мене, како јас да сум прибржиште на целата негова љубов, замислете колку љубов има студот во себе, се зафаќа за секој. Не постои кај него конкуренција, постои чиста љубов. Тој е ...
| | веќе видена

Низ 20 едукативни квиз прашања и помошни линкови за одговор на истите, „Порше“ ве воведува во светот на своите најнови достигнувања и воедно ве поттикнува на заедничко дружење. Во третата фаза од квизот ќе бидат доделени следните подароци: 1 место – машки часовник Volkswagen 1 место – женски часовник Audi (за најдобро рангираната девојка (учесничка) во квизот) 2 место – 24 часа со новата Skoda Octavia 3 место – Маичка Skoda Octavia + Skoda Rapid брендирани производи За учество на квизот потребно е едноставно да се следи линкот тука, да се одговори на прашањата и да се повикаат што поголем број на ваши пријатели да ви се придружат во играта. https://www.facebook.com/PorscheMacedonia/app_552546108101022
сите 2 | | | веќе видена

Време е да започнеме со нашата Стоби Флипс Фарма. Приклучете се веднаш на: https://www.facebook.com/stobiflips.mk?sk=app_195190430636576 Потребно е за почеток да одгледувате пченка и кикирики, потоа истите да ги преработувате во вашата фабрика и на крај да ги продадете. Крајната цел на натпреварот е да се продадат што е можно повеќе крајни производи и со тоа да се соберат најмногу пари. На помош повикајте ги вашите пријатели и дел од нив повикајте да ви станат партнери. Прочитате ги Правилата за целосни инструкции. Со среќа!!! Подароци: - 1 место: SONY PS3 500GB CONSOLE+NFS MOST WANTED - 2 место: SONY PSP BLACK E1004 Секој понеделник во периодот кога ќе се одвива натпреварот „Стоби Флипс фарма“ ќе се доделуваат подароци на најактивните учесници од изминатата недела. Најактивни учесници се оние кои во претходната недела освоиле најмногу поени без разлика на која позиција на ранг листата се наоѓаат. - Првите тројца најактивни учесници од претходната недела добиваат подарок УСБ флеш меморија од 8GB: SONY ...
| | веќе видена

Ова е мојaта омилена ситуација за грицкање Тазе Пуканки. Која е твојата? Повикај ги твоите пријатели да гласаат за тебе и освој вредни подароци> 1 место – 30кг. Тазе Пуканки + 5кг. Мое Колаче. 2 место – 10кг. Тазе Пуканки + 5кг. Мое Колаче 3 место – 10кг. Тазе Пуканки + 5кг. Мое Колаче Натпреварот – „Кога најмногу грицкаш пуканки?“ ќе започне на 10.06.2013 година во 12:00 часот и ќе заврши на 10.07.2013 година, во 15:00 часот на Facebook фан-страницата на Тазе Пуканки со адреса https://www.facebook.com/TazePukanki. Среќно!!!
сите 2 | | | веќе видена

Сте помислиле ли некогаш дека можете да го имате било кој часовник кој ќе посакате? My:time од денес ви ја дава таа можност! Сè што треба да направите е да се поврзете со My:time на Facebook и да се вклучите во натпреварот! Ваша задача е да го посетите веб сајтот www.mytime.mk , да го одберете часовникот кој ви се допаѓа и да собирате гласови. Натпреварувачот со најмногу гласови на крајот на натпреварот ќе го добие часовникот со кој одбрал да учествува! Второто место добива ваучер во износ од 100 евра кој може да го искористи во еден од продажните салони на My:time, додека третопласираниот добива ваучер во износ од 50 евра. Наградниот натпревар „Добиј го часовникот кој го посакуваш“ започнува денес и ќе трае до 14 јуни2013 година. Повеќе информации за натпреварот можете да прочитате на фан страната на My:time на следниот линк: https://www.facebook.com/mytimewatchshop/app_266244593519097 Забавата може да започне, часовникот кој го посакувате е на само неколку клика од вас!Започнете да играте тука: ...
| | веќе видена

Одбери фотографија од www.mytime.mk , прикачи ја и собери што е можно поголем број на гласови. Вклучи се во натпреварот на нашата официјална Facebook страна. 1 место – Часовникот што ќе биде избран од www.mytime.mk 2 место – Ваучер од My:time во износ од 6.100 ден. 3 место – Ваучер од My:time во износ од 3.050 ден. Натпреварот започна денес во 12:00 часот и ќе трае до 14 јуни до 14:00 часот. Среќно!
сите 2 | | | веќе видена

Оваа необична билка само изгледа како да е производ на фотошоп, но ве уверуваме дека овие неверојатни усни се потполно природни: можете да ги најдете во тропските дождовни шуми на Средна и Јужна Америка, во земјите како што се Колумбија, Костарика, Панама и Еквадор. Природата е преполна со спектакуларна флора и фауна, но на некој начин веќе се навикнавме на вообичаените работи и скоро и да не приметуваме во колкава мера се всушност феноменални. А потоа налетуваме на нешто овакво кое не остава без здив. Латинското име на оваа билка е „Psychotria Elatra“, во својот моментален облик – веруваат биолозите – еволуирала за да ги привлече инсектите, а поради него го добила и популарноро име „курвини усни“. За жал, станала загрозена билка поради неконтролирана дефорестација, така што, ако сакате да ја бакнете, мора да побрзете бидејќи наскоро би можело да ја снема.
| | веќе видена

/ Тркачката верзија (Cup Racer) ја презентира мотоспорт иднината на својот бренд /330 hp / 243 kW, дизајн со мала тежина, врвна тркачка технологија /Подготвен за приватни тимови и голема низа трки ширум светот I/biza и Leon, изложбени автомобили со индивидуален изглед /SEAT брод за забава, танчарки и филмски тим Рајфниц, мај 2013. – SEAT ја искажа својата категорична посветеност кон мотоспортот и тркачките тимови на своите клиенти на легендарната GTI средба во австрискиот регион Корушка. Непорекливиот херој на штандот на SEAT во градот Рајфниц на јужниот брег од Врбското Езеро е новата Тркачка верзија на Leon (Cup Racer).Тој многу јасно покажува како може да изгледа тркачки автомобил на SEAT подготвен за долга низа на трки ширум светот. Тркачката верзија на Leon, Leon (Cup Racer) со 330 hp / 243 kW ја постави основата за понатка во наредните месеци да се продолжи со понатамошен развој и тест возења. Тркачката верзија (Cup Racer) на штандот на SEAT ќе биде придружуван од уште 5 страсни и индивидуално ...
сите 2 | | | веќе видена

Ин Такси отсега ќе ги нуди своите услуги и во Куманово и Гостивар. Во Гостивар компанијата ќе биде препознатлива по името Беверли Хилс, додека во Куманово како Џокер Такси. Во двата града се распоредени околу 30-тина возила кои имаат Бренсис системи за следење, клима уред. Со оглед на квалитетот на возилата со коишто располага компанијата, намалено е емитувањето на штетни гасови. Досега свои подружници Ин такси има во Струмица, Тетово и Битола кои ги покрива со повеќе од 150 возила, а одличните резултати во работењето овозможија ширење на компанијата и во следните два града. Компанијата располага со повеќе од 200 луксузно опремени возила кои поставуваат нови стандарди во такси превозот во Македонија. Големата мрежа на подружници ја стави Ин такси за прва национална такси компанија.
сите 3 | | | веќе видена

Охрид, Македонија - 13 мај 2013 – Меѓународната Финансиска Корпорација (IFC)-ИФЦ, членка на Групацијата Светска банка, организира обука за трговско финансирање за банкарите од Албанија, Косово, Македонија и Црна Гора со цел да се подобрат услугитe во оваа сфера на регионално ниво. Дваесет претставници од десет банки учествуваат на обуката во Охрид од 13–17 мај која има за цел да ги унапреди способностите на учесниците да ги пласираат на пазарот производите и услугите врзани за трговското финансирање. ИФЦ обезбедува обуки за банките и за другите финансиски институции за подобрување на нивните пракси во структурирањето на трансакциите за трговското финансирање и за намалување на ризикот. На настанот во Охрид, организиран од страна на канцеларијата на ИФЦ во Скопје, Македонија, ќе биде објаснето како да се управува со ризиците при такви трансакции и истото ќе биде илустрирано со практични примери. Глобалната програмата за трговско финансирање на ИФЦ (IFC’s Global Trade Finance Program) им нуди на банките ...
сите 10 | | | веќе видена

Дефинирањето на нештата е комбинација на содржината од истите. Не постои дефиниција без материјал за разработка. Обработката е патот кон дефинираноста. Во дефинирањето секогаш постои мотивираност во содржина на нештата. Содржината се гради од дефинираноста на проблемот на истите, а проблемот се наоѓа во нивната мобилност кон соединување и градење на единка. За решение на проблемот, треба да се дефинира причината. А за создавање на целта, потребна е дефиниција на последицата. Дефинираноста на нештата зависи од брзината. Дефинирањето на болеста зависи од протезите вметнати на заболениот. Состојбата на болниот и неговото подобрување зависи од правилната дефинираност на протезите. Почетокот на болеста значи непочитување на симтомите, а непочитувањето секогаш се одразува во дефинирањето на индивидуата. Протезите се помагала кои ја одредуваат гадоста и големината на проблемот. А големината на проблемот, зависи од времето. Светот се дефинира, во овој случај се сепарира на природа и општество. Главниот проблем се ...
| | веќе видена

/ Претставување во јавност на новата стилска каросерија со три врати на шпанскиот компактен модел / Достапен преку мрежата на дилери кон крајот на мај / SEAT исто така ги истакнува новите 4KIDS верзии на Ibiza ST, Altea, Altea XL и Alhambra модели Марторел, 09/05/2013. – SEAT го претстави Leon SC денес на Меѓународниот автомобилски саем во Барселона, новата верзија со три врати на компактниот шпански модел, кој е предвидено да се појави во салоните кон крајот на месец мај. На првиот прес-ден на саемот во Барселона, директорот на SEAT Шпанија, Mikel Palomera истакна дека „SEAT речиси целосно го обнови целосниот производен состав изминатата година и пол, така што оваа производна офанзива се исплати како во нашата земја, така и на меѓународните пазари. Во Шпанија, не само што SEAT беше очигледен лидер на пазарот на продажба минатиот април, туку ние продолжуваме да ја одржуваме лидерската позиција во продажбата оттогаш па до денес. Досега, во оваа година продажбата на SEAT порасна за околу 13%, што ни ...
сите 2 | | | веќе видена

Насекаде низ светот, а посебно во Америка се многу популарни т.н. распродажби во двор (yard sales). COINCASA, следејќи ги светски трендови, ќе ја организира првата ваква распродажба во Македонија. Настанот ќе претставува голема забава со распродажба на производи од претходни сезони од брендовите COIN CASA и @HOME на улица Скупи бр. 12 – пред влезот на продажниот салон на Coin casa и @Home (во редот на салоните за автомобили). Настанот ќе се оддржи во сабота на 11 мај 2013 со почеток во 11 часот. Распродажбата ќе биде поддржана од Dolce Gusto кафињата, Jana водите и сокчињата, како и од Просветно Дело со голем број изненадувања за најмладите. Производите од COIN CASA и @HOME ќе можат да се најдат и до -70% попуст. Coincasa е познат италијански бренд за уредување на домот. Производите на Coincasa нудат уникатна формула за декорација на просторот на интересен и невообичаен начин. Главна карактеристика COINCASA е комбинација на различни стилови од целиот свет, кои се толкуваат со италијански вкус за внатрешни ...
сите 5 | | | веќе видена

Да не била вревата која брановите ја прават кога удираат во нежниот песок на плажата, луѓето најверојатно не би го ни забележале ова скриено чудо на природата. Сместена на само неколку метри под земјата, плажата на Мариетските Острови секако е една од егзотичните дестинации кои ќе сакате да ги посетите. Мариетските Острови се сместени во близина на Пуерто Валјарте во Мексико. Се верува дека островите настанале пред неколку векови како последица на вулканска активност во таа област. Во почетокот на 20-тиот век мексиканската влада ги искористила тогаш напуштените острови за да спроведува воени тестирања. По години истражувања и напори да ги заштитат островите, научниците на чело со Жак Кустом, успеале да ги убедат властите на Мексико островите да ги прогласат за национален парк и да го забранат риболовот, ловот и било каква штетна активност. До денешен ден островите се ненаселени и единствено некои превозници на бродчиња носат туристи за одблизу да им се восхитуваат на природните убавини на ова поднебје. Иако ...
сите 2 | | | веќе видена

Џастин Бибер признал дека е геј, пишува британскиот весник Дејли мирор. Таква порака се појави на профилот на „Twitter“ на новинската агенција Е!. Веста била пуштена откако хакери од Башар Асад влегле во системот. Сајбер-нападот не запрел таму. Малку подоцна бил пуштен пост дека поранешната девојка на тин идолот, Селена Гомез му дава поддршка на Бибер за храбриот чекор да си ја признае својата сексуална ориентација. Откако биле елиминирани последиците од хакерскиот напад од медиумите ја демантираа веста на радост на неговите бројни обожавателки. Но тоа сепак не била единствената непријатност која му била приредена на пејачот. Бибер бил нападнат од обожавател за време на неговиот концерт во Дубаи, известуваат светските медиуми. Обезбедувањето брзо го запрела страшно еуфоричниот обожавател, кој пијан се обидел да го прегрне пејачот.
сите 3 | | | веќе видена

Имено „Дај да те сменам“ е новиот сингл на Мики Секуловски за кој веќе на популарниот канал „Youtube“ како и на социјалните мрежи се повеќе секојдневно пристигнуваат позитивни коментари и мислења, повеќето од нив велат дека ова е овогодинешниот најдобар летен хит. Брзиот ритам, актуелниот текст и енергиќната флертувачка приказна, како и проверениот досегашен тим го лансираа хитот кој на Мики неминовно ќе му донесе успех ова лето. Музиката и овој пат ја компонираше Зоран Алексиќ, гитарите Ристе Шандаров, а ново во тимот на Секулвски е текстописецот. „Дај да те сменам“ ја напиша Емилија Бунтеска која во оваа професија е нова. Несомнено е дека Мики до сега остави голем траг на македонската музичка сцена со оглед на фактот што „Дај да те сменам“ е негова трета песна оваа година. Од продукцијата на Секуловски велат дека во подготовка е и видео запис за новата песна, но истотака најавија дека Мики во меѓувреме работи на неговата следна песна за која поднаслушнавме дека истотака ќе има брз ритам. Ова лето ...
| | веќе видена

next