Претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перес размислува иднина на кралскиот клуб без суперѕвездата на клубот Кристијано Роналдо. Ова го соопшти „El Pais“, повикувајќи се на блиски извори. Како што е познато, договорот на Португалецот е до 2015 година, а според запознаените тој не сака да го обнови. Се тврди дека белиот бос бара начини да ја продаде својата ѕвезда, а со износот да обезбеди трансфер на друга ѕвезда. Во моментов меѓу имињата се саканиот и од Барселона Нејмар, Герет Бејл, Давид Силва, како и Иско. Потсетуваме дека пред време Роналдо даде специјално интервју за „FIFA“, каде објасни дека има намера да го исполни договорот, но не знае што ќе биде неговата иднина.
сите 18 | | | веќе видена

Овојпат не за филм за возрасни туку за борба против рак. Севе се приклучила на големиот хуманитарен проект „Да даруваме розев живот“ на организацијата „ Europa Donna“, односно Европска коалиција за борба против рак на дојки. Пејачката одлучила да го подржи големиот хуманитарен проект „Да даруваме живот“ кој гопокренала европска коалиција. Имено, во текот на 2013-тата година „ Europa Donna “ ќе спроведе низа акции и проекти за да набави средства за купување на апарати за еднократно зрачење – линеарен акцелатор.
| | веќе видена

Првенствено како приоритет го поставивме бесплатниот интернет по студентските домови и на факултетите. Вип Македонија е компанијата која што безрезервно ни ја даде својата поддршка и придонесе за побрзо и поефикасно исполнување на оваа кампања. Од нивна страна ни беа дадени 8 уреди. Почетно уредите ќе бидат поставени во реновираната читална во СД Гоце Делчев и распределни на територијата на Скопје на три кампуси. Сето тоа со цел на студентите да им се овозможи бесплатен пристап до интернет во секое време. Со овој чекор се бориме студентите во Македонија да ги изедначиме со Европските студенти. А со тоа да им го олесниме нивниот образовен процес и да помогнеме во градењето на младина која е движечка сила на ова наше општество. Продолжуваме понатаму, далеку од деструктивизмот, безрезервно вклучувајќи се во градење на профил на студент од европски размери. Градење на студентски свет, студенти кои ќе успеат и ќе веруваат во секој свој чекор. Ние сме тука за студентите. Силната студентска организација и секој ...
сите 2 | | | веќе видена

Економиите на развиените земји ослабнаа во последниот квартал од 2012 година, по бавниот раст низ текот на целата година, покажаа денешните податоци на Органзиацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). На ниво на целата 2012-та година економиите на земјите членки на ОЕЦД напредувале за 1,3 % во однос на нивото од годината пред неа, кога економскиот раст изнесувал 1,9 %, пренесоа француските медиуми. Во последниот квартал од 2012 година економијата на ОЕЦД забележиле негативен раст од 0,2 %, по растот од 0,3 % од третиот квартал. Овие земји, на годишно ниво, во истиот период евидентирале економски раст од 0,7 %, многу побавен во однос на 1,2 % од третото тримесечје. Економијата на САД во четвртиот квартал имала нула економски раст, откако во третиот квартал напредувала за 0,8 %. ЕУ, истовремено, забележила пад на бруто домашниот производ од 0,5 %, а Германија 0,6 %, што е првиот пад на БДП во оваа земја од почетокот на 2009 година. Економиите на Велика Британија и на Франција опаднале за 0,3 % во однос ...
сите 9 | | | веќе видена

Oд 1 февруари 2013 година „Макпетрол“ ја намали цената на природниот гас за 3,08 отсто во однос на јануари годинава. Ова е второ намалување на цената од страна на оваа компанија од почетокот на годинава, со што вкупното намалување изнесува 19,73 отсто во однос на декември минатата година. - Со ова се одржува тенденцијата за намалување на цената на природниот гас годинава. Тоа придонесе и за намалување на животните трошоци во јануари годинава споредено со декември минатата година, се наведува во соопштението од „Макпетрол“. Според компанијата, со ова последно намалување на цената, природниот гас станува поконкурентен во однос на мазутот, а при согорување има многу пониски емисии на штетните гасови. Годинава „Макпетрол“ ја намали и цената на метанот за моторните возила на 49 денари за килограм, со што ова гориво станува уште поекономично за примена во сообраќајот. Извор: Фактор
сите 3 | | | веќе видена

Ако сте љубители на животни тогаш сте на вистинско место, имено ви ја пренесуваме нановата компилација на малите убавци на „ЈуТјуб“. Во повеќе од 6 минути можете да уживате во низа преслатки видови од коали, ежови, мечиња па се до стандардно неодолливи мачиња и кучиња. Нивната незгодна како што е паѓање во чинија и симпатичнот нушкање е вистински начин ако да ја вратите насмевката на лицето. Погледнете ги преслатките животни, сигурно нема да зажалите.
сите 2 | | | веќе видена

Ексцентричната пејачка Ријана е повредена во моментот кога со пријателките го напуштала лондонскиот клуб „ The Box". Имено, Ријана е погодена со шише, а поради силниот удар паднала на земјата и го повредила коленото. Како што пренесуваат светските медиуми, пејачката била нападната од фан кој во таа прилика и упатил неколку навредувачки реченици на сметка на нејзиното смирување со Крис Браун. Фановите на пејачката не можат да се помират со фактот дека таа му се врати на Крис, кој ја претепа во 2009-тата година. Крис јавно се огласил по повод на овој инцидент и изјавил дека е „длабоко повреден“ поради нападот на Ријана.
сите 15 | | | веќе видена

Фиорентина му мавна тежок шамар на Интер, откако ги победи со 4:1 во натпреварот од 25-тото коло на Серија А. Дуелот беше директен спор во битката за првите места и се очекуваше да биде многу оспоруван, но наместо тоа, „виолетовите" целосно го надиграа својот ривал, а натпреварот дури можеше да заврши со лош резултат за тимот од Милано. Главни на теренот беа Адем Љајиќ и Стеван Јоветиќ кои се одговорни за два гола за успехот. Во 13-та минута Јоветиќ центрира кон Љајиќ, кој од тешка позиција со глава го постигна за 1:0. Во 33-тата минута Јоветиќ ја удвои предноста со многу прецизен и силен удар надвор од казнетиот простор, кој се најде во горниот десен агол. Непосредно по продолжувањето на играта во второто полувреме Јоветиќ стави точка на секоја интрига. После размешување пред казнетиот простор, Алберто Аквилани со петта на одличен начин го надмина Црногорецот, кој од одлична позиција без проблеми постигна 3:0. Во 66-а минута пак Љајиќ со техничен удар го постигна четвртиот гол во натпревари, а на самиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Шефовите на Арсенал се подготвени да понудат нов договор на менаџерот Арсен Венгер, информира „Sun“. Станува збор за уште две години. Навивачите на „арсеналците“ уште еднаш се нафрлија врз францускиот специјалист по елиминацијата на тимот од ФА Купот по домашните пораз од Блекбурн. Сепак Венгер навести дека сака да остане две децении на чело на Арсенал. Сегашниот договор на менаџерот истекува во јуни 2014-та година. Иднината на Французинот сепак останува под прашање, по осумте сезони без трофеј. Сепак според англискиот таблоид тврди дека од раководството на клубот имаат желба да му понудат на Венгер нов договор и нов период на развивање на отпор при услови за финансиски ферплеј кои ќе стартува по две сезони.
сите 26 | | | веќе видена

„Балкан енерџи“ планира да ги намали авансите за парното бидејќи претходните пресметки биле правени за многу пониски надворешни температури од сегашните, пишува Дневник во денешното издание на весникот. Како што дознава весникот, пониски сметки за парно греење максимум до 5% ќе добијат околу 55.000 домаќинства, кои од годинава се приклучени на системот на „Балкан енерџи“, а јануарските фактури компанијата ќе ги испорача на почетокот од наредната недела. „Цената за топлинската енергија не се менува, а и фиксниот дел ќе биде ист, но ние планираме да го намалиме авансниот дел од сметките. Тој авансен дел се определува во зависност од процените за потребната енергија и од надворешните температури. Претходните пресметки се правени врз база на пониски температури, а ние имаме повисоки надворешни температури и затоа проценивме дека има простор за намалување. Значи, јануарските сметки ќе бидат до максимум 5 отсто пониски во авансниот дел споредено со ноемвриските сметки – велат за „Дневник“ извори од „Балкан ...
сите 9 | | | веќе видена

Баерн Минхен продолжува без грешка во 2013-та година. „Баварците" победија со 2:0 при гостувањето на Волфсбург во првиот натпревар од 22-иот круг. Тие продолжуваат без примен гол во втората полусезона на Бундеслигата, и ја запишаа својата петта победа по ред од почетокот на 2013-та година. Без многу грешки и само од пет прецизни удари кон голот на домаќините од Волфсбург, Баерн стигна до успехот. Трите поени го оддалечија лидерот во Бундеслигата за 18 поени од вториот Борусија Дортмунд, додека „волците" ја завземаат 12-тата позиција. Марио Манџукич го постигна резултатот во 36-та минута, со импровизирана задна ножица, по поднесувањето од Бастијан Швајнштајгер. Волфсбург немаше прецизен удар кон голот на Мануел Нојер во првото полувреме, но се стегна во второто, и им создаде малку тешкотии на гостите. При една од најопасните положби за Волфсбург, Диего пука од слободен удар во 77-та минута, и Нојер имаше среќа при спасувањето.
сите 10 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини изјави дека сопствениците на клубот се прилично разочарани од резултатите во последно време. Италијанецот тврди дека не се плаши за својата функција, и очекува момчињата да продолжат да се борат за заштита на титулата. Купот на Англија, исто така, останува главна цел на Манчестер Сити. Манчини објасни дека зборува редовно со претседателот на клубот Халдун Ал Мубарак, и се е во ред. „Разговарам со Халдун секоја недела. Тој е како мене. Кога губиме, нормално е да е разочаран, но тоа е нешто суштествено за фудбалот ", изјави италијанскиот стручњак. „Кога ќе паднеш, 24 часа си вознемирен, но потоа треба да заборавиш и да гледаш напред." „Имаме добри односи. Природно е шефовите да не се задоволни кога губиме, но мислам дека во целина се задоволни од нашата работа во последните три години ", додаде Манчини. „Не знам како да ги коментирам шпекулациите за моето разрешување. Нашиот проект започна пред три години. Освоивме титулата можеби малку пребрзо, бидејќи обично трае ...
сите 4 | | | веќе видена

Ако ризикувате да останете сами за „Денот на вљубените, Свети Валентин“, две апликации ќе ви помогнат да си најдете потенцијален омилен човек кој ќе ве сака, известува „Reuters“. Со љубовната апликација за состаноци „Tinder“ корисниците ги прегледуваат фотографиите на евентуални партнери и означени луѓе според својот интерес. Ако има взаемно привлекување, апликацијата ги поврзува за спроведување на разговор. Ако нема такво нешто, чувствата им остануваат анонимни. Софтверот за „iOS“ е развиен од истоимената компанија „Tinder“ од Лос Анџелес. Откако беше пуштен на пазарот пред 6 месеци тој поврзал 10 милиони осамени срца. Апликација користи фотографии од „Facebook“ и анонимно покажува интерес за дадена личност. Ако и двајцата си се допаднат им дозволува да си разменат пораки. Минатата недела се појави уште една ваква апликација во САД – „Let's Date“. Но, наместо да се фокусира само на фотографиите, таа ги користи и интересите на луѓето на „Facebook“ и ги нуди на пошироката публика. Таа бара корисниците да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Си играме со песок. Jас и едно од најмилите суштества кои ги познавам на светов. Ја прашувам: „Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш?“ „Мајка!“ ми одговора уште пред да ставам прашалник на крајот. Борјана има четири години. И не сака да биде ни лекарка, ни пејачка, ни учителка, ни балерина (иако едно време велеше дека е многу „балетна“ девојка). Таа сака да биде мајка! А речиси и да не знае што значи таа улога. Јас имам плус 20 години од Борјана и уште не знам многу. Не сум мајка. Ама знаете ли која е МАЈКА? Епа, типката што ја гледате како си „грмка“ секоја вечер во дискотека со другарките. Знам дека не ви се верува како изгледа само неколку месеци откако се породи, нели? Алал да ѝ е! Жени што немаат родено дете „не можат да си го дозволат“ тоа. Да облечат нешто што на прв поглед буни, бидејќи не знаеш дали е фустан или маичка?! Велам: Не можат, зашто не се „толку јаки риби“ како неа. Мајка е, ама како да не знае. Како рибата да си купила мало рипче, а не како да родила дете. Дури и на рипчето (иако е едно ...
сите 2 | | | веќе видена

Живееме во Македонија, држава во која примат е да бидеш во врска и да си во потрага по иста. Ги има разни. Убави, раскошни, богати, влакнести, мутирани но сите кои вредат ги врзува една единствена заедничка работа: имаат дечко! Во спротивно да нечинат би биле сами. А и кога чинат и прекинат врска минимум 6 месеци закрепнуваат.Затоа сите вие кои сонувате да ќарите нечија девојка, научете го текстов напамет. Па можеби ќе ви помогне. Девојките се, некојси 749 пати попаметни, похрабри, поголеми сплеткари од машките. А каде се тука мажите? Ние сме многу по неспособни , но ако некој сака да проба некои оригинални методи, можете тоа да го направите на следниве начини: • На сила : Кога ќе видиш некоја интересна девојка како се мачи со некој папак, приоѓаш и и велиш: Девојко, тебе ти треба енергија, брзо возење во моето BMW и 20 сантиметри свежо месо, многу повеќе од овој кретен до тебе. Притоа сето ова што ќе го наброиш треба и да го имаш, но сеедно таа нема да одолее на твојата понуда. Во крајна ситуација барем ...
сите 3 | | | веќе видена

„Роза за Свети Валентин и здрав анален секс" - така се нарекува најбараното видео за празникот на вљубените на нет. Порно филмчето се шири на повеќето сајтови за возрасни и е едно од најгледаните. Форумџиите едногласно го самопрогласија за најдобар хардкор секс филм, поврзан со Свети Валентин. И бидејќи до Денот на вљубените е денес, не можеме а да не одбележиме празникот соодветно :). Содржината на рускиот порно филм е прилично лесна - секси девојка чита списание во својата соба, кога на гости доаѓа нејзиното момче. Тој носи црвена роза, израз на неговата љубов, врвот за празникот Свети Валентин. По краток разговор, девојката брза да му се оддолжи соодветно - со целосна програма од орален, вагинален и анален секс. Сепак порно филмот е класика во својот жанр и можеби затоа е едно од најбараните на нет. Очекувавме вљубените да бараат цвеќе, бонбони и други розови работи, но како и секогаш, сексот е на прво место.
сите 3 | | | веќе видена

Трагањето при објаснувањето на Квантната оптичкa појава е сублимиран во фотонот (неговата енергија). Како корпускула (фотонот) од посебен вид, мора да има своја маса и импулс. Масата на фотонот може да биде добиена согласно специјалната теорија на релативноста ( врска меѓу масата m и енергијата E за дадена честица). Во квантните претстави за светлината настануваат и „материjализација“ на светлината, односно вметнување во простор и време. По релативноста тоа е Апсолутен простор и Апсолутно време. Брзината на движењето нема врска со постоењето на Времето, тоа непрекинато тече во една насока, при тоа е непрекинато во интервали и при тоа е хомогено (различни моменти и својства на времето се еднакви). Просторот е независен од Времето, тој е независен од материјалноста на телата, тој е хомоген, бескраен и изотопен, најважно од сѐ, тој е непрекинат. Сонот има својство на четврта димензија. Во сон човекот без своја волја се проектира од телото и го напушта телото без свесна намера, извесно време се наоѓа во астрално ...
| | веќе видена

Музичката ѕвезда чиј хит „Un-Break My Heart" беше еден од најголемите хитови на крајот на минатиот милениум, во интервју призна дека сака да ја промени професијата. „Веќе сум исцрпена, не чувствувам возбуда, можеби имам криза на просечната возраст. Срцето не ми е веќе во музиката", призна таа. Брекстон истакна дека ќе се преориентира кон филмска кариера: „Сакам да играм лезбијка, може да снимам и еротска сцена“.
| | веќе видена

Социјалната мрежа е обвинета за нелегално користење на копчето „Like“. Според патентите со кои располагаат тужителите, авторското право му припаѓа на холандскиот програмер Јован Јозеф. Еверардус ван дер Мир. Тој ја развил истата функција во 1998-та година и бил автор на „Surfbook“, платформата, овозможувајќи размена на текстови и слики со помош на посебно копче. Холанѓанецот починал во 2004-тата година, кога Марк Цукерберг го пуштил „Facebook“. „Rembrandt Social Media“ поднела тужба во федералниот суд во државата Вирџинија и сака да добие надомест за нелегално користење на пронајдокот до 2021-та година.
| | веќе видена

next