Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон заминаа на одмор на островот Мустик во Карибите, исто така познат како „остров на милионерите", пишува весникот „Сан". Тие биле сместени во раскошна вила, чие неделно изнајмување изнесувало 30.000 долари. Заедно со нив биле и родителите на Кејт - Мајкл Мидлтон и Керол Голдсмит. Набљудувачите истакнуваат дека ова патување на двојката ја подобрило самодоверба на сопругата на принцот, за чија бременост беше соопштено во почетокот на декември. Тогаш таа беше хоспитализирана и помина неколку дена во болница поради утринската мачнина. „Вилијам и Кејт имале 8-часовен лет до Барбадос, а потоа заминале на островот Мустик. Остров Мустик е специјализиран во сервисирање на туристи од највисок ранг. Порано таму одмарала кралицата на Велика Британија Елизабета Втора, нејзината помала сестра, принцезата Маргарет, фронтменот на групата „Ролинг Стоунс" Мик Џегер, музичарот Брајан Адамс и покојната пејачка Ејми Вајннхаус.
сите 12 | | | веќе видена

Поп ѕвездата, која го роди синот кон крајот на јануари за прв пат сподели фотографии од детето. Малиот Милан Пике Мебарак проплака за првпат во Барселона, каде што пејачката избра да го роди. „Значи скап, обичај и милостив на словенски, на јазикот на Антички Рим - привлечен и вреден, а во превод значи - обединување", значи неговото име. Ова е првото дете на 36-годишната пејачка и нејзиниот дечко Жерар Пике. Наместо подароци двојката посака навивачите да донираат пари на добротворната организација УНИЦЕФ. „Се надеваме дека други помалку привилегирани деца во светот ќе добијат барем повеќе потребни работи преку подароците и парите", изјавиле тие. Уште од раѓањето малиот Милан стана почесен член на фудбалскиот клуб на својот татко „Барселона". Во моментов семејство е во својот дом, во шпанскиот град.
| | веќе видена

Цените на угостителските услуги во јануари 2013 година, споредено со претходниот месец се за 0,1% поголеми, соопшти Државниот завод за статистика. Според податоците на Заводот, гледано по групи на услуги, најголем раст на цените има кај алкохолните пијалоци за 0,4% и кај храната во угостителските објекти за 0,2%. Индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2013 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0,5%. Извор: Фактор
сите 2 | | | веќе видена

Ќе се гради елитна населба во охридското село Лакочереј. Охридските советници дадоа зелено светло за населбата на својата последна седница каде што едногласно беше усвоена предлог- одлуката за нацрт урбанистичкиот план за изградба на викенд населбата, во месноста викана Вишо, пренесуваат локалните медиуми. Според градоначалникот Александар Петрески, инвестицијата вредна над 20 милиони евра ќе биде направена од страна на Македонец, кој долги години живее во Австралија. „Веќе подолг период со инвеститорот разговараме и преговараме за оваа идеја. Ќе се инвестира на голема површина од неколку хектари, меѓу Горно и Долно Лакочереј, каде според урбанистичкиот план е предвидено да се изградат над сто куќи, како и Дом за стари луѓе и мал хотел. Идејата е објектите да бидат наменети за нашите повратници од странство, за печалбарите кои живеат долго време надвор од Македонија и немаат свој имот во родната земја, изјави Петрески за охридските медиуми. Петрески посочи локалната самоуправа ќе направи се што е во нивна ...
| | веќе видена

Од Ливерпул изјавија дека никој од Европол или друга таква служба не се поврзани со клубот во врска со истрагата за договорени натпревари а особено за средбата на „црвените" од Лигата на шампионите во 2009-та година против Дебрецин. Од Европол вчера изнесоа информации дека дуелот од Лигата на Шампионите се истражува, а според данското издание „Ekstra Bladet“, станува збор за унгарскиот тим Дебрецин, кој загуби со 0:1 од Ливерпул на „Енфилд" пред скоро четири години. Никој од англискиот клуб не е под истрага или обвинет за нешто, прецизира медиумот. „Никој не се поврзал со нас од Европол или друга служба за ова прашање", изјави портпаролот на Ливерпул, пренесува „Sky Sports“.
сите 28 | | | веќе видена

Д-р. Стивен Грир, основачот на светското движење „Disclosure Movement" и Центарот за проучување на вонземјанската цивилизација, работи со „Neverending Light Productions", на произведување на еден од најзначајните филмови на сите времиња. Овој филм ја разоткрива најголемат приказна никогаш не кажана: Земјата ја посетуваат луѓе од други светови кои не се злонамерни, туку се загрижени за иднината на човештвото. Поради војните, индустриските и финансиските интереси се криел тој контакт од кој произлегла тајната чувана цели 60 години. Тоа што ја чуваат тајната значи дека го потиснуваат знаењето кое може да го ослободи светот од рамките на нафтената, плинската, јаглената и нуклеарната сила и да го замени моменталниот светски поредок со една нова енергија и вистинска слобода. Првиот дел од филмот ќе ги прикаже доказите за тоа дека вонземјаните постојат, што може да се види од државни службени документи, изјави на сведоси и аудио и визуелни докази. Погледнете го трејлерот:
| | веќе видена

Откако вчера се појави информација според која Жозе Мурињо, тренерот на Реал Мадрид, ќе се врати во Челзи, денес „El Confidencial“ излезе со информација дека и ПСЖ е меѓу опциите. Според информациите доаѓањето на Мурињо во француската престолнина е веќе подготвена. Една од причините поради кои Жозе Мурињо нема да ја продолжи кариерата на „Сантијаго Бернабеу", е потребата да се ослободи од огромниот притисок на кој е изложен во Кралскиот клуб во последно време.
| | веќе видена

Сте виделе ли вакво нешто? Ние навистина сме збунети. Можеби вие ќе ни помогнете. За момче или девојка се работи? Што мислите?
сите 28 | | | веќе видена

Тренерот на Милан Масимилиано Алегри остана многу задоволен од дебито на Марио Балотели, кој постигна два погодоци за победата со 2:1 над Удинезе. Стручњакот сепак призна дека пеналот, од кој дојде победоносниот гол, не требаше да биде изречен. „Имавме среќа, кога дојде до одлуката на судијата. Целосно сум искрен кога станува збор за дискусија на ситуации и ќе кажам дека играчот на Удинезе знае како со топката. Сигурно не беше пенал", призна Алегри. „Срамота е, бидејќи Удинезе игра добро, како и ние. Тимот одигра одлично прво полувреме, а Удинезе не беше постојан во тоа време, додека во второто бевме мрзливи и ја плативме цената. " „Ние сме млади и треба да се подобриме, бидејќи не можеме да продолжиме да ризикуваме да губиме поени и да доминираме на овој начин. Во второто полувреме го намаливме темпото и имавме премногу индивидуални акции. По израмнување повторно почнавме да играме, но не требаше да се докажуваме со овие ситуации“. За презентација на Марио Балотели, кој првично требаше да остане резерва, но ...
сите 8 | | | веќе видена

Жозе Мурињо е подготвен да се врати на „Стемфорд Бриџ" и да го спаси својот омилен Челзи, тврди весникот „Сан". Мурињо само чека на повикот на сопственикот Роман Абрамовиќ, кој очајно бара нов менаџер кој ќе го преземе тимот, кој во моментов е предводен од Рафа Бенитез. Шпанецот, сепак, не се справува добро никако на чело на „сините" како врв на немоќта му беше поразот со 2:3 од Њукасл во саботата. Бенитез нема шанси да остане на чело на тимот и во следната сезона. Абрамовиќ, сепак треба да брза, ако сака да привлече Мурињо, бидејќи Португалецот веќе има многу примамливи понуди. Се смета дека Специјалниот сигурно ќе го напушти Реал во текот на летото и има желба да се врати „дома".
сите 10 | | | веќе видена

Новите камбани се бронзени, тежат 23 тони и се направени во Нормандија. Тие се подарок по повод 850 години од започнувањето на изградбата на познатата катедрала и ќе ја озвучуваат француската престолнина во следните 250-300 години. Париз ќе може да ги види старите ѕвона во катедралата од сабота до 25 февруари. Потоа камбаните ќе ги заменат старите. Изградбата на „Нотр Дам" започнала во 1163-тата година и продолжила два века. Катедралата е изградена во готски стил и се наоѓа на островот „Île de la Cité“на реката Сена. Повеќе скулптури кои ја красат фасадата, која се смета за една од најубавите во светот,се од 19 век. Во неа е крунисан Наполеон, а кај Виктор Иго еден од главните ликови во романот „Париската Света Богородица" е поврзан токму со „Нотр Дам“.
| | веќе видена

Шерон Стоун докажа дека повторно е со 27-годишното момче- моделот Мартин Мика. Само до пред неколку дена се зборуваше дека 54-годишната актерка го оставила нејзиното момче. Двајцата ги отфрлија овие гласини, откако беа видени како се шетаат низ Беверли Хилс, фатени за рака, и видливо среќни. Тие носеа и неколку ќеси со себе. Шерон и Мартин се заедно веќе неколку месеци и изгледа големата разлика во годините не го попречува нивниот хармоничен однос. Стоун има тројца синови од претходните врски.
| | веќе видена

Сите луѓе имаат некој свој посебен талент, без оглед дали се свесни за тоа или не. Некој е добар во спорт, некој во математика, некој во цртање. Овој лик е посебен во нешто сосема необично. Ова видео прикажува необичен маж кој пред камера демонстрирал единствен талент: масирање на внатрешните органи со помош на контакции на стомачните мускули и истовремено испуштаер на звуци. Со својата демонстрација одлучил да подучи и други луѓе на оваа единственавештина, а во видеото погледнете што се е потребно за да ги измасирате своите внатрешните органи.
сите 3 | | | веќе видена

На фотографијата Валерија е потполно гола, легната на бели чаршафи и гледа предизвикувачки. За машките обожаватели на живата Барби ова може да е остварување на сонот, но други го сметаат за премногу чудно. Противници на Луканова ја осудуваат како луда анорексичарка, која се обидува да повлече повеќе девојки по болната манија за совршенството. Таа е екстремно слаба, со нереално тенка половината, а нејзиното лице е идеално како на кукла. Факт е дека тоа може да се постигне само со фотошоп, какви што се и сомневањата на повеќето корисници. Многу од обожавателите на Луканова сепак веруваат дека можат да бидат како неа и слабеат до состојба на болест.
| | веќе видена

Меракликата Деми Мур фати 13 години помладо од неа момче. Холивудската ѕвезда има нова возбуда и ако се верува на гласините, тоа е Расел Брант. Британскиот комичар и поранешен сопруг на пејачката Кејти Пери, изненадувачки се покажа како најновата возбуда на Деми. Двојката дури веќе била забележана заедно на светските настани. Актерката сака да се појавува во друштво на помладиот колега, независно од озборувања на свој грб. Двајцата започнале врска пред Божиќ и оттогаш се речиси неразделни.
| | веќе видена

Холивудската ѕвезда Линдзи Лохан го допре дното. Црвенокоса убавица ја направи најголемата модна катастрофа досега. Папараците ја фатиле актерката со смкнати панталони и само по чорапи како се шета по улица. А исто така и имала и чудни модринки по нозете. Сеуште не е јасно што се случило со 26-годишната Ли Ло, која не за прв пат се појавува во таква состојба. Сепак актерката дефинитивно изгледа доста чудно. Веројатно црвенокоса убавица повторно е претерува со чашката.
сите 2 | | | веќе видена

Необјавени фотографии на холивудските ѕвезди Џенифер Анистон и Џастин Теру како деца се појавија на најпознатата социјалната мрежа. Двајцата актери ги полудеа обожавателите. Џен е фотографирана во друштво на пријателки, додека била на училиште во Пенсилванија. Актерката на фотографијата има само 10 години, па дури и не се сомневала дека еден ден ќе биде светска ѕвезда. Дечко и Џастин Теру пак од мал покажувал актерски талент. Иако е најмал од сите свои пријатели, актерот зазема централно место пред објективот.
| | веќе видена

Портпаролот Александар Георгиев најави дека наредниот период ќе се објави оглас во кој заинтересираните субјекти ќе можат да се пријават за учество во електронско јавно наддавање со цел да го купат земјиштето. Доколку со овој процес се оди во поблиска иднина ќе биде побарано мислење од Државната комисија за спречување на корупција за законските предуслови, или пак евентуално би се одело со огласите во вториот квартал согласно проценките, објасни Ѓорѓиев, додавајќи дека значајната работа е што по еден подолг процес на постапување државата ги обезбеди сите процесни претпоставки за можна реализација на овие проекти.
сите 12 | | | веќе видена

next