Дел, Прв Град: Скопје; Држава: Македонија; Час: 02:55; Име: Илија Илов; Религија: Христијанство. Се собирам во форма на фетус, така ми е најудобно да го дочекам сонот. Мојата длабочина на постоењето ја гледам во настанокот по биолошки пат. Потонувам, чувствувам како пропаѓам во дупка, ме облева енергија која струи околу мене, додека ја чувствувам брзината во губењето на тежата, сонувам?! Телесноста се изгуби, наслушнувам чудна музика, која дотогаш ја немам чуено, музиката доаѓа од внатрешна длабочина, не далечина. Толку привлечно убава, а толку проклето тешка за разбирање на мојот дух. Во суштината на длабочината се чувствува вода која паѓа толку нежно, го чувствувам секој допир со подлогата. Покрај моето непрепознавање, сепак чувствувам длабока хармонија. Со полузатворени очи , чувствувам светлина која се наоѓа над мене, се обидувам да ја дофатам фрекфенцијата на флуидот и да ја видам. Таа е слепа за мене, а дразнувачка за моите сетила. Увото почнува да ме боли, до мера на неиздржливост, чувствувам како ...
сите 3 | | | веќе видена

- Владата ја напушти фискалната строгост кон средината на 2008 та година и почна да се оди со приблично длабок за македонски околности, буџетски дефицит кој сега достигна 3,5 отсто од Бруто Домашниот производ. Според мене, јавниот долг на државата изнесува 34% или долгот е приближно 3 милијарди евра. Но ние мора да бидеме претпазливи во идното кредитирање на долгото. Ситуацијата е алармантна затоа што преку зголемената буџетска потрошувачка не може да се очекува покренување на економијата. Овој концепт е одржлив за една, две години но потоа тој нема да даде ефекти, вели Фити. Новите долгови прават терет, а се зависи од капацитетот на економијата навреме да ги враќа долговите, а Македонија има ограничен капацитет за тоа, смета тој. Според Фити клучно прашање е како и од кои извори ќе се финансира буџетскиот дефицит и за што завршуваат тие пари. Според професорот дел од буџетските средства завршија за непродуктивни цели и надвор од земјата, односно добар дел од парите се потрошија нерационално. - Ако вложите ...
сите 2 | | | веќе видена

Работата на црно, не сметајќи овде илегалната трговија, учествува со помалку од 10 % од бруто домашниот производ (БДП) на Франција, со 12% на Германија на нив отпаѓаат 12 %, а во Грција дури со 25 %. Како што покажуваат податоците на германскиот Институт за економски надзор, најмногу работа на црно во Унијата има во Грција, потоа следува Италија, каде овој вид активност учествува со 21 отсто од БДП, пред Португалија со 19 и Шпанија со 18 %. Швеѓаните, Финците, Норвежаните, Германците и Данците, исто така, во голем број работат на црно и оваа активност во овие земји достигнува 12 отсто од БДП. Во Франција, Велика Британија, Австрија и Холандија вредноста на непријавениот труд изнесува под 10 отсто од БДП. Надвор од Унијата, најмалку се работи на црно во Швајцарија и САД. Извор: Фактор
сите 2 | | | веќе видена

Германскиот гигант привлече внимание во јануари, кога објави дека од следната сезона тренер на тимот ќе биде Хосеп Гвардиола. Шпанецот ќе го заземе местото на Хаинкес, кој по крајот на кампањата ќе се повлече од тренерска професија. Интересно е дека додека Пеп водеше Барселона, медиумите во Шпанија постојано шпекулираат дека го сака во составот Нејмар. !Сите првенства се интересни, вклучувајќи ја и Бундеслигата", изјави сензација на Сантос. „Баерн е голем клуб со необични играчи. Да, дефинитивно може да се замислам како играм за нив. Ништо не може да ме убеди во спротивното." „Бастијан Швајнштајгер е еден од најдобрите фудбалери кои некогаш сум ги видел. Токму основните работи го прават силен: позиционирање, пасови и присуство на теренот. Сонувам да играм во Европа од дете, но важно е да се чувствувам добро и се навикнам на животот во тимот ", објаснил Нејмар. „Никаде не е кажано дека нужно ќе играм во Шпанија", додаде ѕвездата на бразилскиот национален тим.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти изјави дека новото засилување на тимот Дејвид Бекам најверојатно ќе дебитира против Сошо. Италијанскиот специјалист очекува новата ѕвезда во тимот да биде на линија во средината на февруари. ПСЖ ќе се соочи со Бастен утре, но поранешниот англиски репрезентативец нема да игра за својот нов тим. Дејвид Бекам нема да биде во групата за натпреварот од Лига 1, бидејќи сеуште не тренира со тимот. Сепак, тренерот посочи дека деби на теренот може да има и против Валенсија (вторник, 12 февруари) во Лигата на Шампионите. Поверојатно е сепак полудефанзивецот да влезе во екипата на ПСЖ за прв пат против Сошо (недела, 17-ти февруари). „Тој работи оваа недела физичка подготовка со двајца тренери. Во моментов е во Лондон поради лични работи, но ќе се врати да тренира со тимот пред дуелот со Валенсија. Можно е да биде подготвен за натпреварот со Сошо ", изјави Анчелоти.
сите 2 | | | веќе видена

20-годишната манекенка Наоми беше жестока деформирана со киселина пред неколку дена, известуваат светските медиуми. Ѕвездата на Викторија Сикрет е со жестоки лузни по телото и веќе претрпела неколку пластични операции. Во интервју за „This Morning", Наоми споделува детали околу големата својата драма. Таа е категорична дека не е лута на човекот кој ја деформирал. „По нападот се запрашав-зошто јас? Јас работам толку упорно и сум добар човек. Помислев секакви нешта ", изјавила таа. „Почнав да поставувам прашања за толку многу работи. Лош човек ли сум? Не сакам неволји со луѓето, не ми се допаѓаат конфликтите ". Манекенката била деформирана по девојачката забава. Додека се враќала дома, таа станала жртва на манијак. Не е следена или малтретирана претходно од сторителот. „Не сме зборувале. Погледнав назад, а тој гледаше во мене. Очите му беа ладни, а погледот смразнувачки ". Наоми била само на 5 минути од дома, кога се случила трагедијата. Мажот веднаш ја преплавил со киселина и побегнал. Таа е смирена но и ...
| | веќе видена

Барбадоската убавица која се фали со својот нарцисоизам, плени со шарм и сексапил во последната фотосесија. Фотографии се придружени со провокативни и еротски гестови. На фотографиите суперѕвездата запалила пура и носи оскудна долна облека. На други фотографии пак фотографии можеме да ја видиме во елегантен стил, со права црна полот и кожна јакна. На некои од кадрите пејачката покажува дури и среден прст. Интересно е дека освен провокативните фотографии, Ријана издава и тајни од личниот живот. Таа зборува за обновените своја врска со Крис Браун и што значи тоа за нејзиниот јавен имиџ. „Проценив дека е поважно за мене да бидам среќна ... Немаше да допуштам нечие туѓо мислење да ми го попречи тоа. Дури и да е грешка, тоа е моја грешка. Откако се измачував толку години, бев огорчен и бесна, сакам да ја живеам својата вистина, враќајќи си ја светлината назад ", изјавила убавицата Рири. Ријана сподели уште дека и односите со Крис Браун не се само она што го гледаат луѓето. Само тие двајцата знаат што се случува ...
сите 2 | | | веќе видена

Актерите Адам Броди и Кетрин Кинер официјално се двојка. Според нивни блиски соработници: „Тие секогаш биле блиски" и дури додека се снимале сериите излегувале од време на време. Броди е млад 33 годишен актер. Улогата што го направила популарен е Сет Коен во серијата „Orange County". Лејтон станала позната со улогата на Блер во култната серија „Gossip girls". Двојката патувала заедно до Бангкок на почетокот на 2013-та година.Последно биле забележани во Музејот на уметност во Лос Анџелес.
сите 2 | | | веќе видена

Американското списание „Life & Style“ ексклузивно ја откри причината поради која Селена Гомез го напуштила тин идолот Џастин Бибер по 2-годишната врска. Селена разбрала дека нејзиниот сакан Бибер се смувал со Ријана. „Таа се расипа", открива пријател на двојката во интервју за списанието. – „Тоа ја пресекло врската како со нож, бидејќи се случило во февруари 2011-тата, кога двајцата веќе излегувале со месеци и биле многу вљубени. Ова неверство со текот на годините ја натерало Селена да ја пресече врската". Бибер преспал со Ријана по краткиот флерт на кошаркарски натпревар во Лос Анџелес. Датумот бил 20 февруари 2011 година Токму во овој период Селена била на снимање филм и Бибер се почувствувал осамен. Средбите со Ријана продолжиле уште некое време, тврди изворот. ПР на Џастин сепак негира дека тој имал нешто заедничко со пејачката. Неговите фанови се категорични дека никогаш нема да признае, за да не ги разочара.
сите 9 | | | веќе видена

Дијамантски iPhone 5 за 24 илјади долари Британска фирма за накит планира да создаде ограничена серија „iPhone 5“ обвиен со чисто злато и украсен со дијаманти. Серијата ќе биде од 50 „ајФона“, од кои ќе биде пуштени две верзии - со куќиште од 18-каратно (18 делови злато и 6 делови примеси) бела и соодветно од жолто злато. Секој апарат ќе биде украсен со 815 камења (ситни дијаманти) категорија VVS1, боја F, со Вкупна маса околу 5,36 карати. Бутикот за „ајФони“ ќе нуди „ајФон“за 15 илјади британски фунти (24 илјади долари)од парче. Од фирмата за накит се фалат дека за половина од уште непроизведените „ајФони“ веќе има оставено капар од богатите клиенти.
| | веќе видена

Девојките се огласуваат на сајт за огласи: „Се покажувам гола на Скајп“ Скајпот е на пат да им го земе лебот на еротските телевизии. Создадена за евтини телефонски разговори програмата веќе е меѓу главните добавувачи на онлајн секс услуги, интернет просторот како родно место е полн со понуди од Бугарки кои се соблекуваат на интернет за долар на минута. Од толку тргнува услугата. Бугарки кои заработуваат екстра приход на овој начин, се веќе цела армија. Еротските агенции им ветуваат среден приход од најмалку 2.000 долари месечно. Некои од сајберпруженичките тврдат дека успеваат да заработат понекогаш и по 250 долари на ден. Најчесто еротските агенции регрутираат кандидати, како нудат големи хонорари на сајтовите за работа и форуми. Парите се земаат за соблекување по неколку часа вклучувајќи ја веб камерата од дома. Веќе десетици Бугарки се регистрирани на меѓународните сајтови за онлајн секс. На некои од порталите дури се создаваат посебни директориуми за Бугарите. Така посетителите од земји, главно од ...
| | веќе видена

Со многу хумор и во исто време со ноти на голотија е новата рекламна кампања на „H & M“ - во главната улога секако Дејвид Бекам, кој ја претставува колекција „David Beckham Bodywear“. Под вештите раце на филмскиот режисер Гај Ричи фудбалерот оживува како секси акционен херој. Во речиси две минутниот клип Дејвид трча по улиците и градините на Беверли Хилс, облечен само по боксерки. „Дејвид е совршена ѕвезда за оваа улога", вели Гај Ричи, кој го споредува снимањето на рекламната кампања како работата на краток филм. „Да работам со Гај беше одлично искуство", изјави Дејвид. „Се надевам гледајќи го филмот, луѓето ќе се забавуваат како мене додека го правевме." Кампањата тргнува токму навреме за Свети Валентин. Кон серијата „Bodywear“ ќе бидат додадени нови бои, вклучувајќи модели со црвени и сини ленти, како и долна облека во милитарни тонови - одличен подарок за вашиот омилен маж.
сите 8 | | | веќе видена

Бијонсе ретко пее на плејбек, но признава дека тоа е распространета практика во модерната музичка индустрија Случајот со Бијонсе, која ја испеа на плејбек американската химна за време на стапувањето на должност на Барак Обама, покажа дека тоа воопшто не е патент само на бугарскиот шоубизнис и дека и светски познати изведувачи не се срамат да го применуваат овој доста силен метод. Пејачката од „Дестинис чајлд" подоцна призна дека само се преправа дека пее и дека ја запишала химната пред настанот, за таа да биде одобрен од оркестарот на маринците, кој исто така свири на плејбек. Причината била техничка - пејачката не била уверена дека исполнување на живо ќе звучи добро на толку важна церемонија, бидејќи не и останало време да го провери звукот и опремата. На специјална прес-конференција подоцна таа ја извела националната химна во живо. „Настанот беше за претседателот и преземањето на функцијата. Сакав тој и мојата држава да се гордеат и затоа решив на плејбек да ја исполнам на химната. Тоа е нешто многу ...
| | веќе видена

Пејачката конечно откри начин како да го избрка својот поранешен маж од својот живот така што ја стави на продажба куќата во која живее. Џордан Братман, чиј брак со талентираната пејачка официјално заврши во 2011-тата година, се појави пред куќата на Кристина во Беверли Хилс, со неколку камиони со кои ги зема сите свои работи од стариот дом. Ова е голема победа за Агилера, бидејќи долго време не можеше да се ослободи од својот поранешен маж, иако заедно со адвокат вложуваше многу напори, но без успех. Интересно е дека два месеци откако двојката се раздели, Кристина, Џордан и нејзиното ново момче заживеаа заедно како едно големо среќно семејство. Сега, по повеќе од три години, досадниот поранешен конечно официјално го напушта нејзиниот живот, но само затоа што е принуден тоа да го направи.
| | веќе видена

Актерот беше снимен со својата девојка Марго Роби додека биле романтичен одмор Ди Каприо и новата неговата девојка актерката Марго Роби биле фатени како се забавуваат во Мајами. Двојката поминува повеќе времето заедно по снимањето на новиот филм на Мартин Скорсезе „Волк од Волстрит", каде двајцата учествуваат. Во него 22-годишната Марго игра жена која е затрескана во Леонардо. Папараците ги фатија двајцата вљубени на балконот на хотелот, прегрнати како ја набљудуваат убавата глетка на морето. Врската на Ди Каприо и Роби започна кон крајот на минатата година, откако Леонардо ја прекина 10-месечната авантура со моделот на „Викторија Сикрет" Ерин Хитертон. Роби е е 16 години помлада од ѕвездата од „Титаник". Таа се прослави со својата улога во серијата „Соседи". Актерот е познат по добриот вкус за жени. Меѓу освојувања на ѕвездата се Блејк Лајв, манекенката Жизел Бундхен и Бар Рафаели.
сите 2 | | | веќе видена

Популарната двојка ќе треба да живее одделно во текот на следните неколку месеци, поради обврските на фудбалерот. Следните пет месеци Викторија Бекам ќе го гледа својот сакан ретко, бидејќи Дејвид потпиша договор со францускиот „ПСЖ". Откако заврши фудбалската кариера во Америка фудбалерот доби 12 предлози од различни клубови и сега конечно го направи својот избор. Дејвид ќе игра во Париз, а неговото семејство ќе остане во Лондон. Пош Спајсицата не може да ја остави модата и бизнисот, поради што блиски на двојката се загрижени дали нивниот брак ќе опстане, поради раздалеченоста на толку долго време.
сите 3 | | | веќе видена

Раскошниот британски модел Кели Брук е неапрепознатливи. Заносната убавица која ги разгоруваше машките фантазии сега изгледа како сосема обична домаќинка. Откако нејзиното момче Том Еванс ја остави, манекенката падна во депресија и се поправи драстично. Влажниот сон на илјадници мажи во светот тотално се занемари и додаде многу килограми. 33-годишната бринета се покажа без шминка и зелен костим за капење во Мајами. Дури и папараците едвај успеаја да го познаат во заоблена форма поранешниот еротски модел. Со опуштен стомак и целулит на нозете Кели воопшто не личеше на секссимбол. Се зборува дека по разделбата со Еванс Брук тотално се занемарила. Според гласините, поранешната девојка на Џејсон Стеитам, Били Зеин и Метју Морисон го спречила бракот со рагбистот токму заради своите раскошните облини.
сите 7 | | | веќе видена

Иако навистина не сакаше да игра бидејќи фустанот не и бил за брзи песни сепак водителката и гостите ја натераа контраверзната старлета да стане...како да знаеја што ќе се случи, а што се случи погледнете во продолжение.
сите 2 | | | веќе видена

Алката која Викторија Бекам ја носеше на усната, додека сеуште пееше, беше прогласена за најголем моден неуспех овој век, објави МИА. На второ место е нејзиниот сопруг Дејвид Бекам со залижаната фризура, покажува анкетата на компанијата „Централ Контактс", која побарала 1.000 Британци да утврдат кои сенајголемите модни катастрофи на ѕвездите од 2000-та година. „Викторија и Дејвид обично се сметаат за стилски ѕвезден пар, но нејзината алка на усната и неговата залишана фризура ќе останат во историјата како сериозен моден неуспех. Искрено не знам што си мислел Дејвид со оваа фризура. Претпоставувам дека му се намалува стомакот секој пат кога види сликата ", вели учесничка во анкетата. Прочуениот фустан од месо на Лејди Гага, која таа носи на доделување на видеомузичкитенагради на MTV во 2010-та година, беше рангирана на третото место. На четврто е Ким Кардашијан и сите алишта што ги носи. Црниот кадифена фустан со кој Анџелина Џоли се појави на церемонијата на доделување на „Оскар"-ите минатата година, е ...
сите 3 | | | веќе видена

Наводна љубовница на фудбалската ѕвезда Дејвид Бекам поведе модна војна со неговата сопруга. Кетрин Џенкинс изгледа по секоја цена се обидува да ја засени Викторија, бидејќи не пропушта прилика да ги облече нејзините фустани. Пош Спајс сепак предвидливо ја исклучи пејачката од листовите на редовни клиенти. И така забрани испраќање на бесплатни подароци од својот бренд до неа. Но, тоа изгледа дека не ја спречило амбициозната русокоса да продолжи да носи фустани од последната модна линија на Викторија. Уште пред неколку месеци се зборуваше дека е русокоса му се навртела на фудбалерот. И иако Бекам категорично негираше пред својата сопруга, Џенкинс прави се што е можно да се искористи гласините дека му е љубовница.
сите 4 | | | веќе видена

next