Прегратката не е само израз на љубов и начин да се зближиме со луѓето кои ги сакаме, а има и неколку дополнителни физички бенефиции, открива „Дејли Меил". Научниците открија дека хормонот окситоцин се излачува во крвта кога ги прегрнуваме своите блиски. Тоа го намалува крвниот притисок, стресот и напнатоста и дури може да ја подобри меморијата. Сепак треба и да сме внимателни кого прегрнуваме. Ако веќе поздравувате на тој начин некого, кого бледо го познавате, може да доведе до спротивен ефект, открива истражувањето на Универзитетот во Виена. Окситоцин - хормонот, произведен од хипофизата, е познат по својата основна улога - да зближува родители, деца, парови и пријатели. Зголеменото ниво на окситоцин се открива, на пример кога вљубените имаат здрава и комплетна врска. Хормонот се произведува во поголеми количини кај родилки и доилки, за да може да се изгради поблиска врска меѓу мајката и новороденото бебе. Прегратката не прави и подобри. Истражувачите тврдат дека луѓето кои често се прегрнуваат со своите ...
| | веќе видена

Холандски архитект планира да изгради 3Д зграда инспирирана од околниот пејзаж, соопштуваат светските медиуми. Зградите ќе личат на џиновска стапица. Руисенар се надева дека ќе ги изгради во целиот свет. Цената на таква зграда е околу 4-5 милиони евра. За да ја оствари целта архитектот работи со експертот по масивна тридимензионални градби, Енрико Дини. Тој за оваа градба ќе користи песок и специјална смеса од која се добива материјал сличен на мермер, но зградите со површина од 1000 квадратни метри, сепак, ќе бидат засилени со бетон. „3Д градбата е неверојатна“изјавил Руисенар. - За мене како архитект е многу интересно да правам такви проекти - зградата нема почеток и крај и со 3D печатач може навистина да изгледа така. Со традиционалното градежништво се прават калапи од дрво, кои се исполнуваат со бетон, а потоа се вади дрвото. Тоа е губење на време и енергија. Испечатете ја на директен начин за изградба. " Првата „пејзаж куќа" мора да биде подготвена до 2014-те година, архитектите се надеваат дека ќе се ...
сите 2 | | | веќе видена

Седиш на вц шолја и јадеш од мини тоалет. Тоа е концептот на „Modern Toilet Restaurant“ – синџир од ресторани со седиште во Тајван. Иако во 2004-тата година, кога е отворено првата ваква установа никој не верувал дека таа ќе опстои, денес поранешниот банкар и горд сопственик Ван Ци Веи веќе поседува 12 тематски ресторани. Идејата тргнува од успехот на Веи со сладолед, кој го продава во чинијата за храна која изгледа како мини тоалет. Денес во рестораните целиот ентериер е поврзан со местото. Посетителите седат на вц шолји, а масата се наоѓа на мијалник. Храната се служи во мини тоалетни чинии , а пијалаците - во писоари. Не е јасно на што се должи успехот на рестораните, но едно е сигурно - храната, без сомнение, е вкусна за да треба да се јадеод тоалет чинија. По уникатните ресторани во Тајван, Веи планира да отвори филијали и во Хонг Конг, Макао и Куала Лумпур.
| | веќе видена

Холивудската ѕвезда Дру Баримор ја покажа својата ќерка. Актерката, која стана мајка само пред четири месеци ја направи првата фотосесија на малата Оливија. Пред водителката Опра Винфри Дру откри дека го обожава девојчето и е воодушевена од мајчинството. И не крие дека исклучително многу и се допаѓа да ја облекува во различни костими и бебешка облека. „Тоа е најслатката фотографија", искоментирала Дру за фотографијата на кој малата Оливија е облечена како рак. Актерката за прв пат ја покажа ќерка си пред медиумите и изјави дека планира да ја тргне далеку од светлата на рефлекторите.
| | веќе видена

Ванеса Парад е заштитно лице на колекцијата „Conscious“ за оваа пролет и ги претставува моделите од кампањата, кои се истовремено модерни и еколошки одржливи. Сето тоа кое е дел од постојаната посветеност на „H & M“ кон одржливоста во иднината на модата, докажа дека квалитатетната облека може да биде создадена од одржливи материјали. Моделите се дел од збирка, исполнета со пролетен оптимизам во романтичен стил, а материјалите од кои е направена, се целосно отпорни - органски памук, рециклиран полиестер и Тенсел. Целосната санитарна колекција ќе биде достапна во продавниците на „H & M“ во целиот свет и онлајн од 25 март, заедно со колекцијата „Conscious“ за мажи, како и модели со весели отпечатоци за деца и бебиња. Ванеса Паради изјавила: „Сакам да сум дел од нешто како колекцијата „Conscious“ на „H & M“. Винтиж облеката зазема голем дел од мојот гардеробер. Го сакам овој стил и тоа што е добар за природата, па затоа сакам да носам и користам повторно стари алишта. " Истовремено со колекцијата ќе биде ...
сите 3 | | | веќе видена

Мајка ми ме натера да пробам алкохол, кога имав 9 години, изјавила американската актерка Дру Баримор. Ѕвездата од „Чарлиевите ангели“во шоуто но Опра Винфри призна се. Во етер артистката изјави: „Првата голтка алкохол ја пробав на 9, марихуана пропушив една година подоцна, а со кокаинот се запознав на 11-годишна возраст“. Таа ја обвини мајка си за своите блиски средби со алкохолот и дрогата. Баримор изјавила дека како дете била оставана постојано од мајка си и поради тоа тргнала по крив пат. Актерката истакнала дека поради тоа се уште не е простила на мајка си и поради тоа не ни ја поканила на венчавката со Вил Копелман минатата година.
сите 7 | | | веќе видена

Скандалозната половина од веќе подзаборавениот дует „Тату" Лена се расоблече телото и душата во еротската фотосесија за списанието „Максим". Ова не е првата или единствената еротска манифестација на Лена. Пред неколку години таа и нејзината партнерка Јулија често се разголуваа на своите настапи и спотови. Една од најхрабрите провокации сепак останува видеото кон синглови "Белый плащик". Во нецензурираната верзија од видеото на момент и двете девојки ја фрлаат целата облека од себе, а содржината на самото видео е не помалку скандалозна, бидејќи во него Лена ја убива надоста брутален начин Јулија.
| | веќе видена

Жените го поврзуваат убавиот секс со долга љубовна игра, додека мажите гледаат побрзо да преминат на главниот дел. Новото истражување открива дека љубовната игра треба да трае најмалку 20 минути за да има ефект, пишува МИА. Одличната предигра обично го зголемува неколку пати квалитетот на сексот. Според сексолозите брз секс треба да има само во екстремни ситуации, како на пример на забрането место. Сепак, забораваме на фактот дека механизмот за возбудување кај мажите и жените е поинаков. Кај посилниот пол нештата се случуваат побрзо, додека за партнерката се потребни повеќе еротски доживувања пред да започне самиот секс. Подготовката трае околу 20-30 минути за жените да се почувствуваат посакувани. Кај мажите, сепак времето што им треба за да почувствуваат неодоливо физичко привлекување е ... 2 минути.
сите 2 | | | веќе видена

„Едноставно затоа што двајцата живееме различен начин на живот не значи дека не веруваме во она што пишува во приказните за љубовта“ изјавила Селена за Бибер во интервјуто пред нивната разделба. Прекрасната, 20-годишната актерка Селена Гомез го покажала својот стил на облекување во новиот број на списанието „Nylon“. Ѕвездата на „Дизни" ги краси и двете насловни на изданието (задна и предна). Бринетата, која е позната по врската со тин-идолот Џастин Бибер, (со кого сепак, веќе се раздели) носи спортска облека на брендот „Adidas“, на која е заштитно лице. На еден од кадрите ѕвездата со мексиканско потекло е облечена во шарена јакна на Луј Витон искомбинирани со друга шарена облека и додатоци. Дефинитивно сесијата емитува боја и добро расположение, иако во очите на Селена како да се гледа лесна тага. За папараците: „Мислам дека папараците не се заинтересирани многу за мене, бидејќи јас сум прилично досадна во своето секојдневие."
| | веќе видена

Холивудската ѕвезда Деми Мур ги зачуди луѓето на плажите во Мајами. Најсексапилната актерка, која неодамна ја одбележа 50-тата година повторно си ја исполни својата визија. Актерката се појавила на плажа со младо момче атлетски градено и во неверојатна форма. Целосно обновена по разводот, Мур ги заслепи туристите, пишуваат светските медиуми. Холивудската ѕвезда изгледа толку добро што успева да стави во џеб дури млади момчиња. Добрата форма на актерката се должи на спорт и јога. Пред некое време Деми се ставила на сурова исхрана, за време на која речиси воопшто не конзумира храна и поради тоа имаше тешки здравствени проблеми. По подолг престој во болница актерката успеала да се опорави и денес повторно е во совршена форма.
| | веќе видена

Холивудската ѕвезда Џон Траволта повторно планира брак. Откако пред неколку месеци неговата сопруга Кели Престон се раздели од него, се зборуваше дека актерот ќе се омажи за друг маж. Иако тие имаа цели 25 години среќен семеен брак со сопругата, Траволта одлучил да се разведе од неа. По неверојатните откритија за долгогодишна врска, која ја одржувал со друг маж, неговата сопруга Кели Престон го оставила. Според зборовите на американскиот писател Лоренс Рајт, Траволта размислувал да ја напушти и саентолошката црква, за да се омажи за својот пријател. Токму поради своите духовни ментори тој привлечноста кон мажите ја чувал во тајност. Ова не е прв случај кога се зборува за врските на Траволта со други мажи. Пред неколку недели се појави вест дека тој има долгогодишна врска со својот личен пилот. Иако самиот актер не ги потврдил гласините според зборовите на Рајт, свадба ќе има порано или подоцна. Тој тврди дека 58-годишниот Траволта официјално ќе се земе со вашиот пријател.
| | веќе видена

Холивудската ѕвезда Џенифер Лопез има сериозни проблеми со тежината. Пејачката била фатена како ужива на јахта со пријателките. Вообичаено Џен не се плаши да се шета само во костим за капење. Овој пат, Лопез изненадувачки се криеше зад широк пешкир. Пејачката била фатена како уќива во последниот одморза време на последната одмор. Но, за разлика од друг пат Џенифер одбила да се покаже пред објективот само по костим за капење. Во последно време пејачката се здебелисериозно. И бидејќи не сака да оди на диета, сака да ги крие облините подалеку од камерите.
| | веќе видена

Светски познатиот моден дизајнер Џорџо Армани откри дека во животот сè жртвувал за модата и тоа е причината што денес нема пријатели. И покрај успешната кариера Армани признава дека во приватниот живот е многу осамен и поради работата се откажал од се. „Се жртвувам во името на модата", изјавил Армани за германското списание „ELLE“. „Некои мислат дека сум премногу зафатен за да се видам со нив. А вистината е дека навечер седам дома сам со своите две мачки и гледам телевизија, бидејќи никој не се јавува". Дизајнерот, кој ја предводи најголемата моден бренд во Италија, сподели некои мисли и идеи за женската мода, пишува МИА. „Денес жените го кренаа својот имиџ во светот. Нема потреба веќе да носат машки костуми, за да ги прифатиме сериозно. Но жената продолжува да има потреба од модата, за да се чувствува добро", завршил во заклучокот Армани.
| | веќе видена

Меѓу работите кои вреди да се спроведат, поданиците на Нејзино Височество посочуваат сафари во Африка и пливањето во друштво на делфини Анкета ги рангира 50-те најдлабоки желби на Британците, кои тие би сакале да ги реализираат пред да умрат, пишува весникот "Дејли мејл". Првите три се да станат милионери, да направат патување околу светот и да станат сведоци на феноменот Аурора. Меѓу работите кои вреди да се доживеат, поданиците на Нејзино Височествого посочуваат истотака и сафари во Африка, пливањето во друштво на делфини и разгледувањето на чудата на светот. Но, според истото истражување просечниот Британец во текот на животот ќе може да оствари само 5 од 50-те најдлабоки свои соништа. Многумина од испитаниците изјавиле дека најмногу им достигнува време да ги исполнат соништа. Други, пак, си признаваат дека не се доволно подготвени и им недостасува авантуризам за да ги остварат најегзотичните планови. Два проценти од Британците би сакале да го посетат храмот Таџ Махал во Индија, по можност пред крајот на ...
| | веќе видена

Бројот на финансиските институции во еврозоната продолжил да се намалува во 2012 година, регистриран е пад од 6% во однос на 2011 година, покажуваат податоците на Европската централна банка (ЕЦБ), пренесува МИА. Вкупно во еврозоната од 1 јануари 2013-тата година постоеле 7059 банки или 474 помалку во однос на 1 јануари 2012 година. Најголем процент на пад е забележан во Словачка (-30%), во Луксембург (-22%), во Франција (-9%), во Шпанија и Финска (-8%). Најмногу затворени финансиски институции има во Луксембург (-124), следна е Франција (-105) и Италија (-55). ЕЦБ констатирала дека иако имало проширувањето на еврозоната по нејзиното создавање во 1999-тата година, бројот на институциите постојано се намалувал со пад од 28% од тогаш или 2797 исчезнати банки. На 1 јануари 2013 година финансиските институции во Германија и Франција претставувале 42% од сите институции во еврозоната или истиот процент како порано, додава ЕЦБ. ЕУ како целина изгубила 511 финансиски институции од 1 јануари 2012 година и од 1 ...
сите 12 | | | веќе видена

Шпанскиот репрезентативец има голема доза на вина за првиот пораз на неговиот тим од почетокот на сезоната, откако синоќа беше исклучен против Реал Сосиедад, а Баскијците успеаја да го обрнат каталонскиот гигант од 0:2 до 3:2. „Тоа беа два изолирани случаи во кои судијата одлучи да додели жолт картон", изјавил 25-годишниот дефанзивец. „Треба да ја прифатиме неговата одлука. Не се сметам за валкан играч, но и онака бев отстранет од игра." Подоцна на профилот на „Твитер" Пике направил краток биланс за сезоната си до сега. „Сезона 2012-13: 14 одиграни натпревари, седум извршени фаули, пет жолти картони, еден црвен", напиша тој. Против Сосиедад Пике беше исклучен за шести пат во својата кариера.
| | веќе видена

Тренерот на Милан Масимилиано Алегри не е убеден во 100-процентна можност фудбалерот на Реал Мадрид Кака повторно да се врати во клубот. Во последните недели се појавија слични шпекулации, но тренерот не успеа да одговори потврдно на прашањето за Бразилецот. „Тешко е да се посочи процентот за Кака, но како тренер ја разгледувам таа можност со голем интерес", изјавил Алегри пред „Rai Sport“. 45-годишниот специјалист зборува и за евентуален трансфер на напаѓачот на Манчестер Сити - Марио Балотели: „Балотели е фудбалер на Сити, а јас не сум разговарал со Роберто Манчини за него. Сеуште сметам дека тој поседува важни квалитети. "
сите 10 | | | веќе видена

Поп принцезата Бритни Спирс повторно си го заборави градникот. Пејачката била фатена од папараците во доста пикантно издание, додека заминувала од хотел во Лос Анџелес. Облечена во тенок розов фустан Бритни се прикривала со сив шал. Пејачката сепак не можела да го скрие фактот дека е без градник. Оскудната облека на пејачката предизвика бура на интернет. Бидејќи меѓу другото Бритни демонстрирала и извонредна фигура. Откако се раздели со Џејсон Тревик пејачката речиси секогаш се појавува во беспрекорно издание на јавни места. По нивната разделба, таа сепак повторно се врати на старите навики.
сите 3 | | | веќе видена

next