Балканскиот човек, смрди во секој свој чекор. Секој отпечаток со подлогата подлежи на микроби, кои го разградуваат човештвото на љубов и омраза. Балканската ареа е во нивните атоми, во создавањето на ’рбетната срж, длабоко во неа има празнини кои може да создадат разни искривувања, за исправеноста кај Балканецот потребна е битка. Болестите кај нив се наследни, се пренесуваат генетски, а причина е зголемото ниво на ендрофин, кој некогаш станува ужасно кисел, до отровен. Тие длабоко во сржта страдаат од небулоза, бидејќи во себе го гледаат ендемскиот вид на изумирање, а убиецот се крие во нив. Нивната кожа е ужасно тесна, нешто што другите не може да го поднесат, а Европа го нуди решението на комфорност. Теснината на кожата можеме физички да ја оправдаме. Тие се наоѓаат на топол крај, тие се отслика на сонцето. Барањето на храна е и потрага по карактерот, тоа е основна природна законитост. Нивното барање е во изнаоѓањето на приказни. Тие се обезбедени со храна, а превидението и брзината на избувнување зависи ...
| | веќе видена

По огромниот успех на FWSK Маја Кикириткова во пресрет на матурите, дипломските и свадбените свечености каде што секако сите дами треба да заблескаат стана дел од еден проект кој деновиве е многу актуелен кај нас. Во најновата ФОТОГАЛЕРИЈА нејзините креации едноставно блескаат, за тоа секако придонесува и тимот од професионалци кој работеше на истата: Photo: Виктор Наумовски Design: Маја Кикириткова MUA: Стефан Николовски Model: Елена Гугоска Еxclusive sales: Bastet Noir Совршено зар не? Е сега што велите за можноста тие совршени креации на Маја Кикириткова да ги имате достапни и онлајн? Новата модна онлајн дестинација која ќе ви ги понуди уникатните модели на Маја преку вашиот компјутер се вика „ Bastet Noir “. Бастет е божица прикажана во египетската митологија како жестока мачка или жена со глава на мачка. Таа ги отелотворува елеганцијата и силниот дух на жените. Ноар значи црно на француски јазик. Црните мачки биле доста почитувани во стар Египет, па затоа и биле резервирани само за ...
сите 3 | | | веќе видена

БиоКрил Актив започна нов натпревар „Крил ДООЕЛ“. Сѐ што треба да направите e да креирате своја компанија со која ќе ловите, преработувате и продавате риба или крил ракчиња. Зголемете го бројот на бродови и вредноста на вашата компанија така што ќе ги повикате вашите пријатели да инвестираат (гласаат) во вашата компанија. Секој петок (3, 10, 17 и 24 мај 2013 година) БиоКрил Актив ќе подари по една справа за вежбање на учесникот со најголема вредност на компанијата. Натпреварот „Крил ДООЕЛ“ започна денес и ќе трае до 24 мај, 2013 година. Вклучете се на линкот https://www.facebook.com/Biokrillactive/app_472386246167997 и освојте една од четирите справи за вежбање.
| | веќе видена

Повторно зборуваме за она за што зборуваат популарните Твитерџии, како во светот, така и кај нас. Па да се доврземе на нивните твитови, што мислите за оваа фотографија?:) Кој левел сте вие на вашиот Инстаграм?:)))
| | веќе видена

Социјалната мрежа за споделување фотографии, Инстаграм е голем хит кај младите, тие таму закачуваат фотографии од своите домашни миленичиња, храна, облека...Меѓутоа богатите клинци го користат на еден, подегутантен начин. Тинејџерите кои не знаат кај да тераат со парите што ги имаат, изгледа дека обожаваат да се истакнуваат на Инстаграм (#shopping). Така ги фотографираат своите сметки, своите излегување, своите плакари, па дури и расфрлани пари. Во фотогалеријата можете да погледнете зошто кај повеќето корисници на Инстаграм,но и кај остатокот од интернет публиката тие предизвикуваат бес.
| | веќе видена

Сензуалноста е разнишување на духот. Во тој момент духот ја покажува својата грешна страна. Грешката кај мажите се изразува преку ерекција. Таа е како бактерија која ја нагризува подлогата на тестисите, ја донесува до точка на вриење, а потоа меурчињата од тестостерон, низ цело тело пренесуваат вода, што создава згрченост во мускулите. Меурчињата го притиснуваат кислородот во мозокот и ние паѓаме во бесознание. Притисокот циркулира и излегува на врвот од половиот орган, неговата силина е како ламја која во секој момент е спремна да ипушти огнот, при допир на нејзината глава. Сензуалноста не е тоа што е сексуалноста, разликата е во дејствувачот. Мора да постои дејствувач и трпител на дејствието. За да се препознае сензуалноста треба да постои светлина, која ќе ја прикаже сочноста и зрелоста на плодот. Ако сензуалноста е основната сила во набљудувањето на еден дејствувач, тогаш тој се наоѓа во окови. Го гледа процесот на содавање на сокот, а не може да ја вкуси течноста. Сензуалноста ужасно гребe по кесињата ...
сите 2 | | | веќе видена

Светски и регионални брендови ќе ги претстават најновите трендови и практики за тоа како се применува маркетингот денес, во време на дигитални технологии и социјални медиуми, на Втората маркетинг конференција„КРЕАТИВНОСТ, СМЕЛОСТ, ДИГИТАЛИЗАЦИЈА: Клучните зборови на современиот маркеинг!“, која Капитал Медиа Гроуп ја организира во соработка со агенцијата McCANN Скопје. Бренд менаџерите на Samsung, Heineken, Argeta и Becutan, на конференцијата која ќе се одржи на 6 јуни во хотел Александар Палас во Скопје, ќе ги презентираат нивните инспиративни, креативни, прогресивни и практични идеи, како и грешките од кои учеле. Познати и признаени професионалци од креативната индустрија и од бизнисот ќе дебатираат за иднината на дигиталниот маркетинг, за моќта на креативната индустрија во Македонија, за потребата од поголема смелост во креативноста и како да се поттикнат и инспирираат компаниите и маркетинг креативците на подобри адвертајзинг решенија и поуспешен маркетинг. Ексклузивно за македонската публика, главниот ...
| | веќе видена

Дали знаете што вози Тони Старк? Porsche Macedonia и брендот Audi заедно со кината Cineplexx се организатори на премиерната вечер на „Iron Man 3“, која ќе се одржи на 25.04.2013 во 20:30 часот. Man’s Night е вечер во знакот на херојот Toni Stark и неговиот супер автомобил, на која посетителите ќе уживаат во интересни изненадувања, специјално подготвени за нив. Од футуристички концепт до реалност. Тоа е патот на новиот Audi e-tron кој ни доаѓа директно од големиот екран. Тестиран од инженерот Тони Старк, портретиран од брилијантниот Роберт Дауни Џуниор, новиот Audi R8 E-Tron е возило создадено за иднината. Дизајниран врз веќе постоечкиот и докажан дизајн на R8, Audi e-tron е најбрзиот електричен автомобил со постигнати, малку повеќе од 8 минути на тркачката патека во Нирбург и сето тоа на струја наполнета од стандарден 230V приклучок кој се наоѓа во секое домаќинство. Со моќност од 230 kW (313 hp), електричниот двосед има забрзување од 0 до 100 за само 4.8 секунди и на која може да му завидат голем број на ...
сите 7 | | | веќе видена

ТД КА-ДИС, SEAT Македонија, добитник на националната награда за најдобри општествено одговорни практики во 2012 за проектот SEAT Open 2012, во категоријата ВЛОЖУВАЊЕ ВО ЗАЕДНИЦАТА кај мали и средни претпријатија Скопје, 23 Април 2013 – Денеска во преполната сала на хотелот Александар Палас, по шести пат беше доделена Националната награда за општествено одговорни практики на претпријатијата во Македонија. Овој настан е во организација на Министесртвото за економија и координативното тело за Општествена одговорност на претпријатие кој за прв пат беше поддржан и од Европската комисија – Европски систем на наградување на општествена одговорност на претпријатијата. Оваа година во конкуренција за освојување на националната награда беа пријавени најголем број на пријавени проекти, дури 66 и учество на најголем број на компании (43) од кои 18 мали претпријатија со вкупно 23 проекти и 25 големи претпријатија со вкупно 43 проекти распоредени во следниве категории: етичко управување, односи на пазарот, заштита на ...
| | веќе видена

Кој е вашиот омилен adidas производ? Поставете фотографија од adidas производот кој што најмногу ви се допаѓа и можете да освоите вредносен ваучер . Сè што треба да направите е да се поврзете со „Sport Vision“ на „Фејсбук“ и да го почнете наградниот натпревар! Првата фотографија што ќе добие најмногу гласови, добива ваучер во износ од 200 евра, второто место добива ваучер во износ од 150 евра, додека третопласираниот добива ваучер од 100 евра Повеќе информации за изборот „Омилен adidas производ“ на фан страната на „Sport Vision“ на „Фејсбук“. Наградниот натпревар „ Омилен adidas производ “ започнува денес и ќе трае до 23 мај, 2013 година. За поголемо уживање во наградниот натпревар, следете ги правилата, што се едноставни. Сè што треба да направите е да прикачите фотографија од вашиот омилен adidas производ и уживате во натпреварот. За фер игра, на крајот од наградниот натпревар, поставените фотографии на сите учесници и сите гласања ќе бидат прегледани и сите отстапки од правилата ќе бидат санкционирани. ...
| | веќе видена

Job Fair – саемот за вработување и кариера денес официјално започнува на техничките факултети во Карпош II. Настанот ќе трае до 24-ти Април, а официјалниот распоред на настанот може да го погледнете на веб страната www.jobfair.org.mk. Job Fair е проект во целосна организација на БЕСТ Скопје и истиот им нуди одлична шанса за вработување, пракси и соработка на студентите и компаниите во Македонија. На саемот за вработување и кариера и оваа година ќе се претстават успешни компании од целата држава, а целта на овој настан е доближување на компаниите до студентите и дипломците преку директен контакт на работодавците со нивните идни вработени. Почнувајќи од денес - Понеделник па се до Среда, студентите ќе имаат можност да им пристапат на компаниите учеснички кои ќе се презентираат на штандовите поставени во просториите на техничките факултети во Карпош II. Тие ќе бидат во можност директно да им се обратат на претставници на компаниите, да се консултираат, како и да побараат одговор на голем број прашања. ...
сите 4 | | | веќе видена

Денеска попладне во Центарот за убавина Unique на 20.04.2013 година (сабота) се организираше отворање на модниот настан „Биди Unique матурантка“. На настанот беа претставени модни креации на реномирани македонски модни дизајнери, Ненад Сeкирарски, Маја Кикириткова, Олгица Ѓеоргиева, Александра Митковска, Бобан Илиевски и тимот на Ludus Loves Fashion. Модните креации на познатите дизајнери беа изложени во Центарот за убавина Unique и понудени за продажба, а дел од нив беа претставени и на организираната модна ревија со моделите од Моделс ИН. „Матурските прослави се моменти на кои сите ние со задоволство се сеќаваме. Токму затоа, оваа година Центарот за убавина Unique одлучи да им помогне на матурантите кои сакаат да заблескаат на својата матурска вечер. Поканивме реномирани македонски дизајнери да креираат парчиња облека специјално наменети за новата генерација матуранти, а тие со задоволство ја прифатија нашата идеја и се согласија своите креации да ги понудат по исклучително поволни цени. Во оваа прилика ги ...
сите 2 | | | веќе видена

/ Премиера на третата генерација на Leon во азиската држава / Новиот компактен модел на брендот ќе биде достапен за продажба во Кина од почетокот на 2014 година / Поспортски и поагилен, меѓуосовинското растојание на Leon SC е за 35 mm пократко од верзијата со пет врати Шангај, 19/04/2013. – Новиот Leon ќе го направи своето деби во Кина. SEAT за првпат ја претстави третата генерација на компактниот шпански модел во азиската држава на медиумскиот настан Volkswagen Group Night, што беше вовед за отворањето на автомобилскиот саем во Шангај 2013 кој ќе се одржи утре. Моделот кој ќе биде изложен се карактеризира со атрактивна каросерија со три врати, што претставува вистинска новост за шпанскиот бренд од причина што ова е првпат Leon да биде претставен во верзија со вакви карактеристики. По нетрпеливото очекување на неговата премиера на неодамнешниот автомобилски саем во Женева, новиот Leon SC е вториот член на актуелното семејство на Leon и детално го отелотворува карактеристичниот дизајн на SEAТ, додавајќи ...
сите 2 | | | веќе видена

Сигурноста значи стационираност, тоа е парадоксот на движењето. Просторот е определен од атмосферата. Во градењето на просторот потребно е раздвижување на флуидите. Ние сме моторичка сила, нашата животинска функција е движењето. Амебата е ген на Протозоидите, во нејзиното движење, таа пронаоѓа нов простор, а со тоа и соодветна форма, секогаш различна. Автотрофноста и хетеротрофноста на животинска база ја определуваат брзината на движење. Во автотрофните, најважните компоненти за создавање им се водата и сончевата енергија. Тие нивното спектакуларно движење го прават толку тивко, а во цела тишина во просторот раѓаат плод. Хетеротрофните, само го прибираат овој плод, условеноста на давањето зависи од цикличноста. Цикличноста зависи од тоа колку светлина може да пропушти твојата мембрана! Писмо: „Кога ќе пораснам сакам да научам да читам. Кога гледам филм, неговото разбирање го должам на мојата сестра, јас се смеам онаму каде што таа ќе се насмее. Mоето разбрање на филмот, зависи од брзината на буквите ...
| | веќе видена

Имате летна дестинација од соништата? Имате фотографии од дестинациите кои сакате да ги посетите! Можеби токму вашата омилена дестинација ќе ви донесе патување. Сè што треба да направите е да се поврзете со „ПЕТ туристичка агенција Скопје“ на „Фејсбук“ и да го почнете наградниот натпревар! Првата фотографија што ќе добие најмногу гласови, добива 7 дневен аранжман со полупансион за двајца во хотел Tropical. Второто место добива летување во студио за двајца во Вила Посејдоно, Полихроно, а трето и четврто место добиваат брендирана маичка и врвка. Повеќе информации за изборот „Мојата омилена дестинација“ на фан страната на „ПЕТ туристичка агенција Скопје“ на „Фејсбук“. Наградниот натпревар „Мојата омилена дестинација“ започнува денес и ќе трае до 16 мај, 2013 година. За поголемо уживање во наградниот натпревар, следете ги правилата, што се едноставни. Сè што треба да направите е да прикачите фотографија од вашата омилен дестинација за одмор и уживате во натпреварот. За фер игра, на крајот од наградниот ...
| | веќе видена

Не постојат прашања кои немаат одговор, има не поставени прашања! Нема подобар одговор од добро поставено прашање! Преку прашањата ме оттурнувате или ме прилепувате за себе. Не знам како да го дефинирам ова пријателство, се надевам дека сите имате добри пријатели кои едноставно не може да ги раздвоите од себе, а нивната хомогеност кај вас буди точна дефинираност. Формата не ми е важна, никогаш не сум гледнал во енергија според формата, можеби сум пресудил пред време, но јас цело мое мнение го градам врз нивна база. Треперењето на ушното тапанче најмногу зависи од енергијата на препознаеност. Тоа се двајца мои пријатели, ова е наша приказна, која го завршува ова поглавје. Секогаш споменуваме поглавје, секој ден ни е поглавје. Нашата воздишка не се стреми кон тоа каков е моментот, туку кон тоа какво ќе биде поглавјето. Секој живот е архивиран, а во тие белешки стојат само поглавја, во нив се губиме, најчесто имаат содржина, а во неа постојат само поглавја. Секое поглавје е напишано, а воедно и објаснето со ...
сите 2 | | | веќе видена

Низ 20 едукативни квиз прашања и помошни линкови за одговор на истите, „Порше“ ве воведува во светот на своите најнови достигнувања и воедно ве поттикнува на заедничко дружење. Во втората фаза од квизот ќе бидат доделени следните подароци: 1 место – машки часовник Volkswagen 1 место – женски часовник Volkswagen (за најдобро рангираната учесничка) 2 место – 24 часа со Audi A3 3 место – Skoda Rapid брендирани производи За учество на квизот потребно е едноставно да се следи линкот тука, да се одговори на прашањата и да се повикаат што поголем број на ваши пријатели да ви се придружат во играта. http://www.facebook.com/PorscheMacedonia/app_552546108101022
сите 6 | | | веќе видена

Таму беа пречекани од тимот на Т.А. „Гуливер Милс“,организатор на утрешниот концерт, кој ќе се одржи во арената „Борис Трајковски“, во рамките на турнејата „Добредојде во клубот“. Денеска пристигнуваат и танчерите, заедно со познатиот светски кореограф Анже Шкрубе, а со нивното доаѓање екипата ќе се комплетира целосно. Тимот на хрватската пејачка почна да пристигнува од средата, кога во Скопје со четири камиони беше донесена целата техничка опрема околу концертот. Од Т.А. „Гуливер“ не информираат дека во тек се финалните подготовки, а продажбата на билети оди подобро и од предвиденото. Пред концертот предвидени се неколку проби, а слободното време, тимот на пејачката побарал да се искористи за обиколка на Скопје и традиционална македонска вечера, бидејќи Севе е љубител на македонската скара и пиво. Македонската публика е подготвена за спектакл. Ситно броиме до бајката во четири чина со поп иконата Северина.
сите 39 | | | веќе видена

Ваитерштадт, 08/04/2013 Оваа година на саемот за автомобили Техно Класика, SEAT се фокусира на историјата на неговите урбани возила: патувањето низ времето SEAT го започнува со SEAT 600 во салата 7, модел со кој започна моторизацијата на Пиринејскиот Полуостров. Следната пресвртничка фаза му е посветена на SEAT 133, кој беше произведуван од 1974 година до 1980 година. Исто така, и новиот SEAT Mii е забележан во историјата на урбаните SEAT возила. Тој излезе на пазарот минатата година и ќе биде третиот модел кој ќе биде презентиран од SEAT во Есен. SEAT 600 Производството на SEAT 600 започна на 27 јуни, 1957 година. Благодарение на неговата различност и ниските трошоци, овој автомобил овозможи започнување на масивната моторизација во Шпанија. Овој мал автомобил, од љубов нарекуван “seiscientos” за многумина Шпанци стана првиот автомобил. Во 1958 година, постоеја околу 100.000 нарачки на листата на чекање, а за испорака се чекаше до четири години. SEAT 600 беше навистина голем успех. Автомобилот навистина ...
| | веќе видена

next