Актерката Либерти Рос поднела документи за развод во Лос Анџелес по изневерувањето на нејзиниот сопруг режисерот Руперт Сандерс со ѕвездата од „Самрак" Кристен Стјуарт. Либерти сака заедничко старателство на 2-те им мали деца кои имаат 7 и 5 години, како и издршка за неа самата. Светските медиуми пишуваат дека Сандерс е согласен за општото старателство, но сака децата да живеат во него и да не и плаќа алиментација на својата сопруга. Скандалот со изневерувањето избувна во јули 2012-тата година. Тогаш беа објавени негови фотографии со Кристен Стјуарт. Режисерот се обиде да го задржи своето семејство, но брачните консултации очигледно не помогнале. Дечко на Кристен Стјуарт - Роберт Патинсон, речиси два месеци по скандалот, но неодамна стана јасно дека тие повторно се разделиле, овој пат сепак изгледа дека е сериозно.
сите 2 | | | веќе видена

Поранешната Спајсица тврди дека се чувствува подобро пред фотообјективот отколку на сцената Откако еден од тројцата синови - Ромео стана лице на „Burberry“, поранешната Спаисица одлучи да покаже дека уште ја бива за позирање. Таа се соблече за мартовскиот број на списанието „Elle“. Вики привлекува со совршено тело, облечена во „Burberry“; „Lanvin“;„Hussein Chalayan“;„Miu Miu“ и чевли на „Manolo Blahnik“. „Кога бев на сцената со SPICE GIRLS, секогаш мислев дека луѓето доаѓаат да ги видат другите четири девојки, а не мене. Кога почнав да излегувам со Дејвид и луѓето почнаа да ме фотографираат, си мислев дека се тука поради него", открила госпоѓа Бекам. Таа открива уште дека пред фотообјективот се чувствува многу подобро отколку на сцената како пејачка. Викторија со насмевка раскажува дека не е најдобар готвач, но децата и ја смируваат со зборовите: „Мамо, знаеме дека главната состојка во она што го правиш, е љубов!"
сите 6 | | | веќе видена

Инфраструктурните проекти, надградување на транспортните и енергетските капацитети и обезбедување на енергетска стабилност во регионот, како и финализирање на активностите на Коридорот 10, се дел од темите на кои денеска во Скопје разговарале премиерите на Македонија и на Србија, Никола Груевски и Ивица Дачиќ. Македонската Влада дава целосна поддршка за разработката, анализата и изработка на студии за проектот „Дунав – Морава – Вардар – Солун“, истакнал премиерот Груевски, кој посочил дека меѓу двете држави нема некои крупни отворени прашања. Инаку идејата за изградба на пловниот канал кој треба да ги поврзе Белград, Скопје и Солун, предизвика вистинска бура во српската јавност. Српскиот министер Милан Бачевиќ минатата недела замина за Кина за да ја договара изградбата на каналот, кој се проценува на 12 милијарди долари. Тој вчераво Пекинг го потпишал Протоколот за разбирање за изработка на студија за оправданоста на проектот за изградба на пловен канал од Белград до Солун со кинеската компанија „Чајна ...
сите 8 | | | веќе видена

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 0,5 денари, а дизелот за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 81,50 денари за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 83 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ ќе се продава по цена од 71 денар за литар. Извор: Радио Слободна Европа
сите 9 | | | веќе видена

Домаќините поведоа уште во втората минута, откако централниот дефанзивец Мартин Шкртел постигна автогол по ударот со глава на Мет Смит. Ливерпул успеал да се опорави и да врати гол во 17-тата минута. Точно, не и без доза среќа, бил денешниот капитен на Ливерпул, Луис Суарес. Ова бил осмиот гол за Уругваецот во последните осум натпревари за „црвените". На крајот на првиот дел Олдам нанел нов удар по додавање на Ли Крофт и прецизенниот удар на Мет Смит за 2:1. Гостите очигледно не си зедоа лекции на одморот и само 3 минути по продолжувањето на играта Рис Уабара направил резултат 3:1 по моќен удар со глава. И при двата гола на Олдам, главна вина имал голманот на „црвените" Бред Џонс. Џо Ален се обиде да го врати Ливерпул во игра по голот за 2:3 десет минути пред крајот. Иако незапирливите напади на гостите во завршните минути и многуте удари кон голот на домаќините, меѓу кои и шутот во гредата на Стивен Џерард, Ливерпул ја завршил со борбата на турнирот за ФА Купот.
| | веќе видена

Меси постигнал четири погодоци при домашен успех со 5:1 против Осасуна на „Камп Ноу". На овој начин Лео, кој во моментов има 25 години и 217 дена веќе има 201 гол во шпанското првенство. Досега рекордот го држеше од Телмо Сара, кој во дресот на Атлетик Билбао забележа 200 погодоци на 29 години и 352 дена. 25-годишниот фудбалер е осмиот играч во Шпанија, постигнал 200 гола по Телмо Сара (251), Хуго Санчез (234), Раул (228), Алфредо ди Стефано (227), Сесар Родригез (223), Кини (219) и Паинео (210). Лионел Меси постигна најмногу последователни голови. Аргентинецот веќе има погодоци во единаесет последователни натпревари. Маријано Мартин и Роналдо имаат постигнато голови во десет последователни средби со екипата на Барселона. Меси има 44 гола оваа сезона, вклучувајќи 33 во Ла Лига.
сите 23 | | | веќе видена

Фејсбук веќе некое време не е толку сигурен како што беше некогаш. Некои од апликациите кои некогаш беа само досадни спамови кои се појавуваат постојано колку и вие да не верувате сепак може да му наштетат на вашиот компјутер. „Дигитал Трендс“ ги опиша најопасните од нив. Променете ја бојата на својот Фејсбук Оваа апликација тврди дека можете да ја смените бојата на вашиот Фејсбук, но како и многу други сомнителни апликации пред оваа, бара од корисникот да одговори на низа лични прашања и да ги исполни анкетите преку кои нејзините творци во суштина заработуваат пари. Откога оваа апликација ја истражиле компаниите задолжени за сигурност откриле дека можат да направат поголема штета отколку што воопшто првично било планирано: таа ја краде вашата иформација за автетичност на вашиот компјутер и креира блогови кои ги употребуваат информациите од Гугл. Линковите од тие блогови автоматски се објавуваат на жртвите на Тајмјалн со означена низа на пријатели, на тој начин лагата пребрзо би се ширела. Творците на ...
сите 4 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Мила Кунис се покажа како уште една актерка која елуда по скандалозниот роман на Е Л Џејмс „50 нијанси сива". Девојката на Ештон Качер толку се запалила за книгата што дури сака да игра во екранизацијата на еротскиот трилер. 29-годишната актерка се смета за една од најубавите жени во Холивуд и е убедена дека заслужува да добие улога во филмот. „Понекогаш едноставно сакаш да направиш нешто смешно и различно, затоа што се чувствуваш добро, додека го правиш тоа", изјавила актерката. Скандалозниот роман на Џејмс раскажува за чудната љубов помеѓу студентката Анастеиша Стил и милијардерот Кристијан Греј. А откако се прошири веста дека книгата ќе биде екранизирана, актерките во Холивуд се натпреваруваат за главната улога. Кунис далеку не е единствената, која сака да ја одигра улогата на Анастеиша Греј. За неа се натпреваруваат уште Џенифер Лоренс, Ема Вотсон, Кира Најтли...
сите 4 | | | веќе видена

Ако се суди според мислењето на женскиот дел на публиката, зад брковитена Бали-бег Малкочоглу се крие најсексипилниот турски актер. Кариерата на храбриот војник и десната рака на „Сулејман Величествениот“, кој го толкува младиот актер Бурак Озчивит (28), почнала многу порано и со многу помалку облека. „Никогаш не помислив дека ќе се занимавам со глума. Кариерата ја започнав како модел, а потоа ми се отвори вратата на актерството. Сакав да се обидам во тој свет, кој ми делуваше магично, но набрзо сфатив дека глумата не е работа во која се толкуваат само убави улоги. Важно е да се освои довербата на гледачите но и да сфатат која е вашата цел. Мојата цел е да станам добар актер“ изјавил Бурак. Пред 7 години, Бурак е избран за најдобар турски модел, што го препорачало на тамошните продуценти на хит тевеновелите. Со глума се занимава од 2005-тата година, и вели дека се навикнал на популарноста која му ја донела серијата. Повикот да му даде душа на Бали-бег го изненадило пријатно бидејќи станува збор за многу ...
сите 4 | | | веќе видена

10 работи кои не сакате да ги слушнете на операција: Прифати ја жртвава, ооо ти голем господару на темнината! Сестро, скалпер! Ова ќе ни треба за аутопсија. Чекај бе! Ова слезенка е или црн дроб? О...не! Ми падна пинцетата внатре! Упс! Сестро, успеал ли некој да преживее волкава доза? Сестро, можете ли да го запрете тоа чукање...ме нервира! Поѓаволите! Како ги заборавив наочарите! Па, господа,ова ќе биде експеримент за сите нас! Сестро, потпиша ли овој дека ќе биде донатор на органи? Сестро, дајте ми нешто за смирување, ми се тресат рацете!
| | веќе видена

Гените се тие кои одредуваат кој ќе стане голем лидер, пишува весникот „Дејли мејл", повикувајќи се на последно британско истражување. Тим на лондонскиот „University College" открил ген, кој одредува дали човекот ќе командува или ќе биде командан. Научниците истражувале ДНК примероци од 4.000 лица и констатирале дека оние кои го носат претседателскиот ген имаат 25 % поголеми шанси да завземат раководни функции на работното место. „Најдовме генотип, наречен „rs4950“, кој се поврзува со лидерските вештини и кој се пренесува на следните генерации", истакнал раководителот на истражувањето д-р Жан Емануел Де Нев. Значи големите политички лидери, како Винстон Черчил, не станале такви туку се родиле такви. Но не секој станува водач, иако половина од населението поседува вакво лидерско наследство. Тука важна улога играат искуството и опкружувањето, кои и до денес се важни за растење на индивидуата. Според Де Нев во блиска иднина не е исклучено компаниите да вршат генетски тестови за да утврдат на кои од вработените ...
| | веќе видена

Јапонскиот научник Масахико Нами дал теорија за влијанието на крвната група на љубовниците Сопствениците на првата група (0) се полни со сексуална енергија. Тие сакаат да експериментираат во кревет и буквално да ги исцрпуваат своите партнери. Луѓето со група (А) се ладни во љубовните односи. И покрај недостатокот на креативност од нивна страна, нивните партнери обични се задоволни од сексуалниот живот. Мажите и жените од третата група (Б) изгледаат тивки и претпазливи, па дури и помалку здодевни. Но, тоа не ги спречува да се страсни и темпераментни љубовници. Четвртата група (АБ) е ретка и сопствениците на оваа крвна група се секс машини. Имаат збирки од секс фантазии кои не смеат да ги исполнат. Често се плашат да не го навредат или шокираат партнерот.
| | веќе видена

Ако го најдете време е да престанете да се дрогирате Една од најдобрите акција против конзумирање на дрога:)
| | веќе видена

Универзален совет е дека не е добо да се троши време и нерви на пропаднати врски, но изгледа дека познатата „ЈуТјуб“ женска Емили има по некој совет кој потикнува такво размислување. Во новото видео така наведува 10 причини поради кои сексот со поранешните е добра идеја, а тоа го прави на свој препознатлив начин, со сликовит приказ на се што е добро во таквиот однос. Уште едно смешно видео на се попопуларната Емили секако погледнете го во продолжение. Како и секогаш нејзините совети не ги прифаќајте здраво за готово бидејќи главната намена е да ве забавуваат.
сите 2 | | | веќе видена

Она што го прави различно од другите езера, е што од водата излегуваат врвови на дрва како копја. Кога ќе застанете на брегот на Каинди, првото нешто што ќе се запрашате, дали пејзажот е вистински. „Брезовото“ Езеро, како што го нарекуваат во Казахстан, е долго околу 400 метри и длабоко речиси 30 метри. Но, она што го разликува од другите езера, е штрчењето на врвови на дрвја од водата. Тие личат на копја на воини кои се изгубиле во водата. Брегот е опкружен со густа шума а се наоѓа на 2000 метри надморска височина, пишуваат светските медиуми. Езерото е резултат на силен земјотрес кој се случил во 1911-тата година.
| | веќе видена

Тие биле едни од најубавите жени на поранешна Југославија, мамеле воздишки во сите земји и меѓу сите народи и народности, а денеска се скоро заборавени. Некои од нив останале во очите на јавноста, додека другите се одамна надвор од неа, живеат во други земји и се занимаваат со нешто сосема друго. Актерката и пејачката Оливера Катарина, жената поради која мажите се тепале помеѓу себе, се прославила со филмот „Собирачи на перје“ од 1967-та година, а нејзиниот пејачки талент бил премногу ценет во странство.На времето одржувала 72 еден по друг концерти во Париз. Заборавената и забранета пејачка која пред многу години го запали Кан, Њу Јорк, Берлин, Париз.. на која и аплаудирале Салвадор Дали, Ани Жирардо, Ален Делон. Последниве години се појавила во филмот „Ларлстон за Огњенку“, а неодамна е во центарот на вниманието кога добиланационална пензија.... Една од можеби најпознатите убавици на поранешна Југославија и најуспешната актерка во странство се разбира е Беба Лончар. Филмот„ Љубов и мода“ кој е снимен дури ...
сите 3 | | | веќе видена

Таткото на пејачката Адел прозборел за „Дејли мејл“ критикувајќи го изборот на името на нејзинито син. Марк Еванс (49) ја оставил Адел и нејзината мајка кога пејачката имала 3 години, и после деценија отсуство се вратил во нивниот живот за да ги среди односите со ќерка му. Биле, како што вели Еванс, во одлични односи, се додека Адел не се прославила , а потоа тој дал инервју без нејзино одобрение. „Новинарите со денови не опседнуваа мене и моето семејство, и Адел ми кажа дека заедно ќе дадеме интервју кога ќе се врати од Америка. Мислев дека нема да се лути ако го дадам сам, додека е таа отсутнa", изјавил Еванс. Интервјуто дадено во 2011-тата година, во кој го опишал неговиот однос со пејачката, нејзината мајка, проблемите со алкохолот и уште многу, наштетил на негвиот однос со ќерка му. Не се слушнале, ниту пак видели повеќе од две години. „Од весниците дознавам дека е бремена, дека се пораѓа.. не сум го видел детето, и не знам зошто му дала име Анџело Џејмс. Сакав внукот да го носи името на мојот татко, ...
сите 4 | | | веќе видена

Горан Прошиќ е 26 годишно талентирано момче од Србија кое едноставно живее за фотографијата. Младиот уметник е роден во Нови Сад, но моментално е во Белград каде што студира маркетинг на факулетот за „Внатрешна и надворешна трговија“ и истотака е при крај со студиите за Веб дизајн. Тој досега за разлика од другите фотографи веќе го има прошетано светот и секако се има документирано, за неговите фотографии буквално се тепаат како српските, така и балканските национални телевизии. Но тоа е само почетокот, Горан освен што е ангажиран за фотографирање на најголемите музички фестивали во Србија неговите фотографии стигнале и во Германија и Украина како едиторијали во повеќе книги за професионална фотографија. Едната од нив е новата книга на „Nicolaus Schmidt“, врвно име во светот на фотографијата, кој е роден во Берлин а работи во Њујорк, така што фотографиите на Горан навистина го шетаат целиот свет. Истотака важно е да напоменеме дека тој работи и за „National Geographic“ долги години како еден од ...
| | веќе видена

Не е голема тајна дека со помош на шминката можете да постигнете неверојатен ефект, но овој пример навистина ќе ве изненади. До сега имавме прилика да видиме видео записи од девојки во светот кои покажувале колку шминката и техниките на шминкање можат да ви помогнат да личите на некоја позната светска ѕвезда, а девојката по име Марина Мамиќ по свој пример ни покажала како се трансформира во хрватската поп ѕвезда Северина Вичковиќ. Марина на својот профил на сајтот „ЈуТјуб“ објавила видео од техники на шминкање со кои постигнала „Севе изглед“, а ако го погледнете од почеток и ја видите како изгледа без грам шминка, и потоа ја видите на крајот на процесот ќе забележите дека сличноста е поприлично голема.
| | веќе видена

next