Денес секако најактуелна е веста за Тамара и нејзиното момче и смирувањето. Популарната пејачка не ја негираше веста и скромна како и секогаш се огради од коментари но а ќе се оградиме и ние со коментарите дека далечината ги разделила, верата или какви уште не глупости, што и да е, не е наша работа. Двајцата се млади и им посакуваме среќа. Тамара секако блеска во новата фотосесија и насекаде на фотографиите се чувствува љубов. Повеќето се дрзнаа да напишат дека оваа сесија е поради смирувањето со поранешното момче, подарок за Валентајн, а ние само ќе кажеме дека Тамара е прекрасна без оглед на намената на фотосесијата. Како и да е Тамара ти посакуваме Св. Трифун и Валентин во едно. Продолжи да блескаш и остани секогаш пијана од љубов!
сите 2 | | | веќе видена

Во историјата на Ватикан на папскиот престол седеле 265 папи и околу 41 антипапи. Времетраењето на нивниот понтификат (време на управува на римскиот папа) е различно. Најмладиот папа - Бенедикт Деветти, седнал на престолот 12-години во 1012-тата година, а најстариот - Целестин Петти имал 85 години, кога го презел папското жезло на 5 јули 1294-тата година. Изненадувачка е смртта на Јован Павле Први на 28-ми септември 1978-та година, по само 33 дена функција на престолот, што предизвикало вистински шок меѓу верниците. Но има и папи кои управувале само 12 дена - тоа е Урбан Седмиот, кој владеел од 15 до 27 септември 1590-та година. Апсолутен рекорд поставува Стефан Втори, кој починал само три дена откако бил избран во март 752-та година. Повеќе од една третина од папите не умреле од природна смрт: борбата за власт во Црквата повеќе пати била жестока. Сепак папата Пиј Деветти успева да се задржи на престолот цели 32 години - од 16 јуни 1848-та година до 7 февруари 1878-та година. Од 1241-та година изборот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Со овој Закон се уредуваат условите и начините за заведување и присвојување на машки лица Член 1 НЕОВЛАСТЕНИ ВНАТРЕШНИ ПРЕГОВОРИ. Не терајте ја другарка ви да ве известува за секој негов чекор! Без занеси! Во никој случај не се прави шмизла и недостижна за него! Заборавете го мавтањето со коса и преправањето дека не го гледате. Сè е очигледно, а вие изгледате како глупачка која нема храброст да флертува! Член 2 ФИЗИЧКА И ТЕХНИЧКА ПОДГОТВЕНОСТ. Без разлика дали сте машко или женско, физичкиот изглед е оној што ве привлекува на прв поглед. Облекувајте се доволно секси, но не преразголено и нападно! Изберете што ќе разголите – нозете или градите. Никако и двете! Оставете машката фантазија да проработи. На мода се светкавите парчиња облека, но внимавајте да не изгледате како да сте излегле од турска или индиска серија! Член 3 УСОГЛАСУВАЊЕ НА РЕТОРИЧКИТЕ ВЕШТИНИ. Не зборувајте му со кодови! Знаеме дека сакате да се покажете пред него, да се фалите и да се правите паметни, но ставете патент на устата! Него ...
| | веќе видена

За жал, морам да пишувам за оваа тема, бидејќи овојпат навистина сум лут и доста ми е од клаберки...девојки кои навидум изгледаат како ангели, толку мили, толку паметни, толку убави и толку невистинити. Изгледа како да е дојдена од некоја светска метропола, но длабоко во себе е празна и осамена, знам во погледот и го прочитав тоа. Се храни со моето внимание но тоа не е нешто за што би се борела, тоа не е доволно за неа. Таа го сака и вниманието од милион како мене, мажи кои не можат да одолеат на убавината и шармот на една клаберка како што е таа. Еве еден настап на мојата клабера, сигурен сум дека сте почувствувале и вие на своја кожа: Чекор 1: Театрална Влегува во дискотеката толку драматично што дури и диџејот би го запрел својот сет. „Лумпува“ и полека почнува да ги собира потенцијалните жртви, сведувајќи го секој поглед на толку личен што за миг ќе заборавите дека тоа е само дел од кореографијата, претходно добро подготвено сценарио - секако испробано и успешно. На крајот на краиштата, сите ние ...
| | веќе видена

Беше тоа мојот најлош ден во животот, сакав да го запрам времето, или евентуално да го вратам неколку месеци наназад, но во ниеден случај не посакав да ме снема. Најверојатно затоа што потсвесно знаев дека Марко и не вреди колку еден цел живот. Се запознавме ова лето господово, во Охрид на Градиште. Тој со другарите играше табла и пиеше ладно Скопско, а јас и Ангела собиравме храброст да влеземе да се избањаме во ладното Охридско. Беше љубов на прв поглед. Добро можеби и втор, не се сеќавам баш, ама љубов беше, барем така мислев. И тој беше скопјанец со станче во Охрид, како и повеќето. Остатокот од одморот го поминавме заедно. Ми рече дека многу му било криво што претходно не ме сретнал во Скопјево. Почнавме, што почнавме, да речеме врска, која јас си ја сфатив многу сериозно, и мислев дека и тој тоа го сака. Да не ве замарам со деталите од мојата врска без врска (што би рекла сега), но до вчера ние официјално бевме момче и девојка и тоа цели три месеци. Не беа лоши, не беа ни просечни, онака „евентуални“. ...
сите 2 | | | веќе видена

Ете тоа е вистинска со с*кс во куќата на „Биг Брадер“! Не е сон, не е монтажа, туку достојна +18 сцена за возрасни. Ви доловуваме кадри од скандалозното видео на странскиот „Голем брат“. Не е јасно во која земја е емитувано реалното шоу бидејќи клипот сеуште не е популарен и тешко се наоѓа на нет. Двајцата возбудени цимери се обидуваат да се сокријат од камерите и да го преградат креветот со душеци, но како што знаеме – „Голеиот Брат“ гледа сè. И овој пат сѐ се виде целосно.
| | веќе видена

Ми се допаѓа“; „Не ми се допаѓа“; „Премногу е кич“; „Светло е “; „Фонтаната ни ги прска лицата“ Аман бре луѓе - Нелуѓе! Исти сте со коментарите и кога е „студено“, зошто е волку, волку „студено“ кога е „топло“ зошто е волку волку топло! Ќе направам анкета, онака случајна и анонимна со мојата камера „Фул ХаДе“ ( full HD) и ќе ве прашам: „Кога последен пат сте биле надвор од државава? “ Еве, за ваш мерак ќе почнам прво со негативниот пулс кој циркулира низ градот. Сакате прво да ви ги кажам негативните страни на „Скопје се гради?“ Почнувам: Во фаза сме на градење тоа не мора да го повторам (но еве нешто за наш обичните смртници) гметеж, прашина, бучава, нервози... Возачите на улица порано ве пуштаа да ги поминете со „жмигавец“ сега го имаш она „кај одиш бе мајмун...бииип...“ Сироти мајки, секој ден икаат по 100 пати дома мислејќи дека нивниот сопруг им ги фали кифличките на работа... Знам и јас сум нервозен, знам да споделам по некоја пцовка ама не се осмелувам толку дрско, на пример вака: „Кај идеш бе, ...
| | веќе видена

Турбо-фолк. И тоа од оној што носи морници по телото. Што ти скока како ѓаволско топче по малиот мозок. Што ти вели дека ако до вчера ти се правеше BFF (Best Friend Forever), а денеска купила исти штикли ко твоите… треба да направиш драма од калибарот на оние во шоуто на Џери Спрингер. Што прави радарот да ти фаќа момци кои седат на сигурни фотељи. Што те советува на потенцијалниот, прво да му го измериш џебот, па после паметот. Што потсетува на тоа колку се секси високите штикли и црните чорапи, ама не така фраерски ко што тоа го прави „Конкорд“, туку вулгарно и уличарски. Што не планира да ти излезе од глава. Што ти буди идеи за блуд и разврат. Што ја суши устата, зошто од него ти вивнува адреналин. Што ти прави да се чувствуваш мизерно зошто нејзинот дечко има појак автомобил од оној на твојот. Што те тера да размислуваш за по некој кубик силикони. Што те смирува кога гледаш дека сите околу тебе имаат милион промили алкохол во крвта и те повикува да им се придружиш. Што те учи дека има нешто и во ...
| | веќе видена

Пош Спајс на главата стави торба за 2.000 фунти, покрај оптоварување околу програмата за својата претстојна ревија. Пејачката и дизајнерката Викторија Бекам сподели смешна слика на Твитер, со опис дека е под огромен стрес. Спајсицата дури се пошегува дека се скрила под чантата за да си земе малку одмор. „Сите сме во делириум веќе", напиша под сликата Вики. Пош Спајс признава дека поради ревиите следната недела во Њујорк е под огромен притисок. И за да го испушти притисокот си приредила доста откачена забава. Ова не е прв случај во кој дизајнерката се слика во откачени пози. Пред неколку години пејачката позираше со голема торба на дизајнерот Мајк Џејкобс под која се пошегувала дека е „џеб" дама.
сите 4 | | | веќе видена

Мерлин Монро била во тајна врска со жена, а Кристи Али и до денес со трепет се сеќава за тајната врска со починатиот Патрик Свејзи. Таблоидите во Холивуд извадија доста заборавени приказни овие денови. И открија едни од најшокантните афери во Холивуд. Малкумина знаат за тајната врска на Мерлин Монро со жена, поточно со нејзината колешка Џоан Крафорд. Нивната врска не траела долго. Мерлин искрено си признала дека не и се допаѓаат жени и ги прекинала односите со својата колешка. Пол Руд е неисполнетиот сон на Џенифер Анистон. Малкумина се во тек со врската на актерката малку по разделбата со нејзиниот Бред Пит. Покрај заедничките фотки Џен била вљубена до уши во актерот, но за жал тој успеал да одолее на шармот и ја исекол категорично. Тајната врска на Патрик Свејзи и Кристи Али се зборувала со децении откако двајцата го завршиле снимањето на серијата „Северот и Југот". За време на скандалозната афера и двајцата биле во брак - тој со Лиса Ниеми, таа со Паркер Стивенсон. Во строга тајност се држат и односите ...
| | веќе видена

Жените плачат повеќе од мажите но затоа се крви хормоните, Тестостеронот за убива потребата за плачење а машкиот плач е често предизвикан од позитивните случувања. Научниците од Универзитето во Индијана неодамна докажале дека мажите кои плачат имаат поголема самодоверба отколку оние кои ги задржуваат солзите. Доказите укажуваат дека солзите ја намалуваат алергијата, ја ублажуваат болката кај ревматичниот артритис, го средуваат имунолошкиот систем... Во студијата од 2006-тата година, стручњаците ги проучувале реакциите на 60 личности кои пателе од екцеми и алергии додека ја гледале трогателната семејна драма „Крамер против Крамер“. До резултатите стручњаците дошле така што на испитаниците пред филмот на кожата им бил ставен латекс, а подоцна им ј амереле реакцијата. Во споредба со оние кои не пуштиле ни солза, уплаканите гледчи имале и помала реакција на латексот, а нивната кожа имала пониско ниво на запаление на имуноглобулин. Друга пак јапонска студија со пациенти кои боледуваат од автоимуна болеста – ...
сите 3 | | | веќе видена

Пејачката Ријана е свршена, пренесуваат светските таблоиди. Пејачката се појави со дијамантски прстен на наградите „Греми" и видливо сјаеше од среќа. Откако се смири со Крис Браун Ријана не престанува да се смее. А во последно време пејачката блеска. На црвениот тепих Ријана се појави во ефектен црн фустан, а на сцената го покажа и дијамантски накит. Прстен со огромен дијамант ја красеше раката на пејачката и тоа даде повод за шпекулации дека се свршила. Засега Ријана не ја потврди официјално веста, но на социјалните мрежи и во таблоидите се нижеа претпоставки дека пејачката може и навистина да се омажи во скоро време. Уште повеќе што самата Ријана посочи пред некое време дека врската со Крис Браун овој пат е сериозна.
сите 10 | | | веќе видена

Луксузната марка „Кристал Хилс" обичен пар потпетици број 37 на дизајнерот Џузепе претвори во вистинска скапоценост. Блескавите дизајнерски чевли се опсипани со 11.000 дијаманти, кои го покриваат секој сантиметар од нив. Камењата се од 3,5,7,10,20 и 40 карати. Чевлите се дело на основачката на „Кристал Хилс" Евелин Фокс, која работела на нив со тимот цели три недели, за да бидат подготвени токму за Денот на вљубените. Чевлите од еден милион долари се продаваат во продавница за накит Лионс во Беверли Хилс, пренесува МИА. „Сигурно е невообичаено да откриеш чевли во софистицирана продавница за накит, но обувките за еден милион долари не се како другите. Тие се уникатен додаток - модни чевли кои му конкурираат на најскапиот накит во светот", изјави Фокс.
сите 3 | | | веќе видена

„Трендот е присутен, но намалувањето оди постепено“, изјави претседателот на Здружението на банкарство при Стопанската комора, Ѓорѓи Јанчевски Се очекува намалување на каматите на кредитите. Трендот е присутен, но намалувањето оди постепено, рече денеска Ѓорѓи Јанчевски, претседател на Здружението на банкарство при Стопанската комора на Македонија. - Намалувањето на каматната стапка на благајничките записи што го направи Народната банка е сигнал за банките. Имам информации дека некои банки веќе ги намалија каматите на депозитите поради што се очекува и намалување на каматите на кредитите. Сепак, тоа нема да биде радикално, истакна Јанчевски на седницата на Здружението. Во 2009 година просечната камата беше 9,3 отсто, а лани 7,3 проценти. Според Јанчевски, глобалната криза што се почувствува и во Македонија повеќе се одрази во реалниот сектор додека банкарството остана стабилно, со висока ликвидност и профитабилност која постепено се намалува. Во 2012 година, заклучно со 30 септември, во однос на 2011, ...
сите 4 | | | веќе видена

Со збирен податок околу бројката на жиранти што враќаат туѓи заеми од банки, не располага ниедна институција. Секоја банка посебно си има своја статистика, но таа е за интерна употреба. Во банкарските кругови кружи бројка од илјадници заглавени граѓани. Граѓаните заглавиле со 83,5 милиони евра, што не можат да ги вратат. Статистички, дури над шест отсто од вкупноодобрените кредити на банките кај граѓаните се ризични за враќање. Поведени од приказните на жирантите, се обидовме да дојдеме до бројката колку македонски граѓани ја делат истата судбина. Резултат нема бидејќи ниедна институција не располага со збирен податок за бројката на изгорени граѓани. Секоја банка посебно си има своја статистика, но таа е за интерна употреба. Во банкарските кругови кружи бројка од илјадници измамени граѓани, пишува Дневник. -Пред пет години дојде јатрва ми со плачење дека итно и’ требаат пари и дека мора да земе кредит за да ги покрие долговите за струја и за вода бидејќи веќе имала извршно решение. Првин побара пари од мене, ...
| | веќе видена

Ѕвездата на Јувентус Андреа Пирло, кој според италијанските весници во моментов личи исклучително многу на Чак Норис, поради големата брада, која си ја пуштил, ги сподели своите очекувања пред натпреварот на неговиот тим против Селтик од 1/8-финалето на Лигата на шампионите. Фудбалерот смета дека фудбалерите на старата дама треба да бидат подготвени на секакви можни начини на развој на натпреварот. „Ние сме подготвени на сè. Видовме како Селтик ја победи Барселона, но можеби ние сме подобро подготвени од Каталонците. Ние знаеме какви ни се можностите", изјави Пирло, кој прецизира дека Јувентус е подготвен за битка. Играчот не ги криеше своите надежи: „Знаеме дека имаме шанса да ја освоиме Лигата на Шампионите, но нашите мисли во моментов се насочени само против следните два тешки натпревари против Селтик."
сите 103 | | | веќе видена

Јунајтед пред судирот помеѓу двата тима во Лигата на Шампионите, но додаде дека во никој случај не треба да се потценува тим, кој ќе ги вложи сите напори во најсилниот клубски турнир во Европа. Двата тима играа еден против друг во средата на „Бернабеу" во првата средба од осминафиналето во трката. Во исто време, „црвените ѓаволи" убедливо водат на табелата во Премиер лигата, додека „белите" заостануваат за 16 поени од Барселона во Шпанија. „Мислам дека целта на Реал Мадрид оваа сезона е Лигата на Шампионите. Тимот имаше тежок старт во Ла Лига, особено поради одличната форма на Барселона. Но мислам дека Жозе гледа најмногу кон Европа. Во тоа нема никакво сомневање ", изјави Сер Алекс. „На нас може да ни е тешко, но и на нив нема да им е полесно, бидејќи се под напон. Во оваа фаза, ние учествуваме во три турнира. Жозе пак има полуфиналето за Купот на Кралот, следната недела играат против Барселона, а потоа и за првенство, а потоа во вторник Реал гостуваат на ‘Олд Трафорд’ имаат сериозна програма ", додаде ...
сите 79 | | | веќе видена

Дојде денот. Дојде време да се каже да. Да се каже она „да“ што се кажува само еднаш во животот а трае засекогаш. Нема поубава жена од заљубената. Па уште и облечена во бело. Асоцира на чисто, на невино, на искрено, на недопрено. Бела невеста, заљубена во својот маж, чекори кон олтарот и одвај чека да му припадне засекогаш. Но денес беше друго. Беше поинаку. Оваа невеста ми делува несреќна. Го крие тоа многу добро, знам. Ама мене не може да ме лаже. Знам јас како изгледа жена кога сака. И знам како изгледа жена кога е сакана и ништо повеќе. Што е убавице, не се омажи за тој што го сакаш па се мажиш за првиот што те сака? На лице ти пишува дека не знаеш што правиш, раце ти се тресат од страв дека ќе погрешиш а белото никогаш не ти стоело полошо од денес. Гостите се веќе тука. Роднини, пријатели, соработници. Сите дојдоа да се радуваат на нивната среќа. Паднаа муабети од типот на: „Леле, колку убава двојка се“, или „И двајцата направија одличен избор, совршени се еден за друг“. Таткото на белата принцеза ...
| | веќе видена

Судот во Њујорк го одби барањето да се отфрлат обвиненијата против тројцата поранешните менаџери на Маѓар Телеком и Дојче Телеком за поткуп на македонски и црногорски функционери Јужниот окружен суд во Њујорк во целост го одби барањето на адвокатите на тројцата поранешни менаџери на Маѓар Телеком и Дојче Телеком, кои побараа да се отфрлат обвиненијата против нивните клиенти за потплатување на високи македонски и црногорски функционери. Судијата Ричард Саливан во петокот ги разгледа барањето на одбраната и аргументите на Комисијата за хартии од вредност (СЕЦ), која настапува како тужител, и во целост реши во полза на тужителот, закажувајќи го следното рочиште во големиот корупциски спор за 3 април. Спорот се води против Елек Штрауб, Андраш Балог и Тамас Морваи, поранешни директори во Маѓар Телеком, и е втор процес поврзан со овој случај, по процесот кој СЕЦ успешно го водеше против нивните компании, и кој заврши со исплата на отштета од 95 милиони долари. Одбраната на тројцата поранешни менаџери се ...
сите 6 | | | веќе видена

next