Почитувани, На 22.03.2013година (петок), со почеток во 20.00 часот на сцената во МОБ ќе се изведе најпопуларната опера од Џакомо Пучини „Тоска“. Опера во три чина. Напишана е по италијанското либрето од Луиџи Илика и Џузепе Џакоза. Либретото се базира на драмата „Тоска“ од Викториен Сарду. Светската премиера на операта е одржана на 14 Јануари 1900г. во Рим, Италија. Диригент на претставата ќе биде Серхио Алапонт од Шпанија, режија на Огњан Драганов од Бугарија, сценографија на Зоран Николовски, костимографија на Марија Пупучевска и концерт мајстор Верица Ламбевска. Во насловната улога ќе настапи Весна Гиновска Илкова, во улогата на Каварадоси солистот Зоран Сотиров, Скарпија- солистот Нико Исаков од Бугарија, Анџелоти-Ернес Ибраимовски, во улогата на Клисар солистот Драган Ампов, Сполета-Саша Смилевски, Шароне-Славчо Димовски, Клучар-Димитар Кожухаров и Овчарче-Десанка Глигоријевиќ. „Тоска“ Содржина Сликарот Каварадоси му помага на избеганиот од затвор Анџелоти да се засолни, но шефот на полицијата Скарпија ...
| | веќе видена

Исполнет со себе, моите чекори се обратно пропорционални со гравитацијата и со земјината тежа, лесно лизгање и многу помало триење меѓу подлогата. Мојот видик се шири, сите нешта добиваат посветла и поконцентрирана боја, ова е еден од деновите кога навистина знаеш дека си направил нешто. Прекрасно време, изгубени низ просторот јас и таа, со секое чекорење се создава огромниот флуид кој се шири, го победува времето и го руши просторот . Флуидот од енергии единствено ја нарушува една мала жичка на нејзината мајчинска поврзаност, таа на некои е потребна... Таа го прескокна општествениот вакум, и нејзината фрекфенција беше поврзана со него, иако проба да го потисне тоа чувство во себе. Единствено потсвесно нејзиниот душевен напор се модифицира во физички, се појави непослушен прамен од нејзината коса кој и ја попречуваше физичката видливост, умешно го поправаше веќе бесниот прамен, обидувајќи се да не ја загуби флуидната концентрација, ниту да изврши пукнатина во рамнотежата. Носеше голема чанта која ја подржа ...
| | веќе видена

Седнува врз мене, навлегува, полека го затегнува лицето, цврсто ги замижува очите а јаболчниците и стануваат строго дефинирани, полека ја шири устата до крајна фаза на отвореност, вените на челото и набабруваат, на вратот се исцртува силен млаз од крв и таа крикнува. Разузданиот коњ седи цврсто над мене и пробува да ја совлада цела животинска енергија во себе. Неконтролирано ја слушам кога тивко ми шепоти и гласно воздивнува. Во шепотот го чувствувам нејзиното задоволство, покрај неповрзаните зборови во моментот со нејзината фрекфенција ги пробива моите звучни бранови, навлегува во мозокот и останува неколку моменти таму. Се чувтвувам како бог, конечно го пробав нејзиниот плод. Надежта во мојот Свет се сведува на нејзините гледишта за моменталната моја состојба во неа. Мојата концентрација, причински се сведува на нејзината среќа, последично со оддолжување на ејакулацијата. Ги става рацете врз моите гради, со ноктите се обидува да остави траг, ги втиснува ноктите со голема сласт, полека нурнува во моето ...
| | веќе видена

Често се прашувам, каде да прошетам, кого да запознаам, кој да ми каже нешто што не знам, да чујам нешто што не сум чула, да полудам од незнаење, да се прашувам, да не ми кажуваат, да се борам за некого, со сета сила, онака машки, да се борам за љубов. Можно ли е тоа, се прашувам? Има ли нешто толку сомнително на овој свет? Постои ли човек што ќе те натера да застанеш и да престанеш да одиш онаму каде што си тргнал? Можам ли да се откажам од себе поради тебе? А треба ли? Вреди ли? Би го направил ли и ти истото? Не патам од секојдневни болести, не плачам на познати болки и не верувам во проверени рани. Затоа што не се вистина. Затоа што оној кој чува болка во себе не ја промовира на светот. Верувај му на оној кој тагува во четири ѕида. Верувај ми мене. Јас бар знам што се четири ѕида. Толку многу добро ги знам што можам да ти го опишам секое ќоше, секоја пукнатина, секое место на кое му фали кречење, секоја дамка каде сум си ставила рака кога си решил да заминеш пак. Немам човек да се потпрам на него, па се ...
сите 3 | | | веќе видена

Почнувајќи од 2003 година па се до денес, брендот Техномаркет успешно се развива на македонскиот пазар како малопродажен синџир на компанијата КиК чие што основање датира од 1997 година. Во продажните салони на Техномаркет цела една деценија нашите ценети купувачи можат да најдат производи за домаќинство од познатите брендови Samsung, Philips, Sony, Panasonic, Electrolux, Zanussi, AEG, NEO, Daewoo, Indesit, Hotpoint Ariston, Rowenta, Tefal, Moulinex, Krups и многу други. Техномаркет се појави на овој пазарот како промотор на новитети и им овозможи на македонските потрошувачи да ги имаат истите можности како и потрошувачите на кој било светски пазар, а тоа е да имаат можност да купат производ во кој се инкорпорирани најсовремените технологии. За овие десет години, Техномаркет се грижеше да ги слушне барањата на своите потрошувачи во делот на услугата, достапноста, логистиката, сервисот како и во делот на перформансите на производите и да ги убеди светските производители да произведат палета на производи токму ...
сите 3 | | | веќе видена

На наше големо задоволство оваа престижна титула ја понесе дијамантот на SEAT, новиот Leon. И со тоа стана двократен добитник на оваа награда. Наградата беше врачена од страна на претседателот на жирито, г-дин Агрон Сулејман, а ја примија генералниот менаџер на КА-ДИС г-дин Зоран Калеников и регионалниот менаџер за продажба на SEAT S.A г-дин Гифре Пујол Солсона, кој со неколку реченици му се заблагодари на реномираното жири за врачената награда и довербата која му беше доделена на нашиот автомобил. По врачувањето на наградата беше приредена ексклузивна промоција на новиот SEAT Leon, пропратена со спектакуларен настап на нашата позната естрадна ѕвезда Елена Ристевска која уште еднаш ги потврди своите квалитети со совршената изведба на светскиот хит од поп дивата Rihana “Diamonds”. Промоцијата продолжи во прекрасен амбиент, пропратена со DJ, конги и саксафонист кои уште повеќе допринесоа да се почуствува идeјата позади новиот правец на SEAT - ENJOYNEERING што во слободен превод значи технологија за уживање. ...
сите 7 | | | веќе видена

Во мојата Едипова фаза, мојот најголем успех беше симболичко убивство на мојот татко. Откако неколку пати се пресметав имагинарно со него, за да го отргнам од мајка ми, собрав сили со помош од несвесното и пробав имагинацијата да ја реализирам. Барав начин физички да го нападнам и да му го зададам последниот убод, тој кој ќе донесе негова смрт, а мое вечно кикотење. Татковата физичка сила и длабочината на неговите психички удари врз мене, ме натера да се трудам да најдам решение за конечната голема победа. Мојот мотив на таткова смрт, откако доби непосакуван тек, сфатив дека е време да ја убијам послабата половина од мене и него, причината за нашата разузданост. Убивство на мајка ми... со тоа мојата причина за мојот начин на живот ќе добие вистински тек. Нејзината смрт ќе ја зачувам во просторот на спомените од мојата љубов кон неа, а нејзината вечност ќе ја продолжеше мојата имагинација. Замислив совршено убивство, совршен момент за да можам да ја пронајдам нејзината емоционална слабост, а со тоа лесно да ...
сите 2 | | | веќе видена

Caddy и Т5 се најуспешните модели во Европа и Германија Во 2012 година во Европа едно од пет а во Германија едно од три ново регистрирани градски комбиња за испорака, транспортери и пикапи го имаат логото на Volkswagen Комерцијални Возила. Со 301 000 ново регистрирани возила Caddy, T5, Crafter и Амарок. Пазарното учество на градските комбиња за испорака, транспортерите и пикапи во 2011 година изнесуваше 16,6% а во 2012 година пазарното учество на Volkswagen Комерцијални возила изнесуваше 18,3%. „Ние ја засиливме нашата позиција на пазарот, преку добри перформанси на целата организација на комерцијални возила", изјави Брам Шот, член на одборот за менаџмент, продажба и маркетинг во Volkswagen комерцијални возила. Брендот Volkswagen Комерцијални возила уште еднаш ја потврди лидерската позиција на домашниот пазар во Германија, позиција која што ја одржува многу години наназад, со 127 200 ново регистрирани градски комбиња за испорака, транспортери и пикапи. Со тие бројки во сегментот, пазарното учество изнесува ...
сите 19 | | | веќе видена

Фиорентина му мавна тежок шамар на Интер, откако ги победи со 4:1 во натпреварот од 25-тото коло на Серија А. Дуелот беше директен спор во битката за првите места и се очекуваше да биде многу оспоруван, но наместо тоа, „виолетовите" целосно го надиграа својот ривал, а натпреварот дури можеше да заврши со лош резултат за тимот од Милано. Главни на теренот беа Адем Љајиќ и Стеван Јоветиќ кои се одговорни за два гола за успехот. Во 13-та минута Јоветиќ центрира кон Љајиќ, кој од тешка позиција со глава го постигна за 1:0. Во 33-тата минута Јоветиќ ја удвои предноста со многу прецизен и силен удар надвор од казнетиот простор, кој се најде во горниот десен агол. Непосредно по продолжувањето на играта во второто полувреме Јоветиќ стави точка на секоја интрига. После размешување пред казнетиот простор, Алберто Аквилани со петта на одличен начин го надмина Црногорецот, кој од одлична позиција без проблеми постигна 3:0. Во 66-а минута пак Љајиќ со техничен удар го постигна четвртиот гол во натпревари, а на самиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Процесот на фактурирање може некогаш да задава и огромни главоболки ако во сиот тој процес се вклучени повеќе лица. Затоа Ferman.mk е тука само за вас! Не само што ќе немате веќе потреба од трети, четврти лица, туку ќе немате веќе потреба и од мрежна опрема, повеќе компјутери, лиценци и што ли уште не, за една крајна (излезна) фактура. Ќе бидете ограничени само на вашиот компјутер, поврзаноста на интернет и еден печатач, нели :). Инаку, Ferman.mk е првиот македонски онлајн сервис од ваков тип. Му овозможува на корисникот водење на фактури, нивно печатење и испраќање по мејл, а потоа и водење на артикли, кленти и се што ќе ви падне на памет. Она што е добро што сервисот е достапен 24/7 и единствено нешто што ве дели од вашата прва фактура е регистрацијата, која нема да ве „чини“ повеќе од 15 секунди. Освен основниот табеларен приказ, Ferman.mk обезбедува и визуелен приказ на податоците, кој го прави појасен резултатот од самото работење на компанијата. Изработен е да биде прегледен, едноставен и интуитивен за ...
| | веќе видена

• Неверојатен дизајн со впечатливи пропорции • Меѓуосовинското растојание 35 мм пократко за поголема агилност • Ефикасни и моќни TSI и TDI мотори • Високо квалитетна изведба и многу простор • SEAT Easy Connect: најсовремен систем за информации и забава Марторел, 12.02.2013 – Новиот SEAT Leon SC има посебен карактер полн со самоувереност. Leon SC – Sports Coupé – е компактно впечатливо отелотворение на дизајнерскиот јазик на SEAT со три врати. Тој поседува повеќе спортски дух на патот – без да ја компромитира секојдневната употреба. Неговата функционална внатрешност воодушевува со спојот на исклучителната изведба и врвните материјали и нуди многу простор за сите патници. Со 380 литри, дури и багажникот има доволно големи пропорции како и оној кај верзијата со пет врати. „Новиот Leon SC е дизајнерска икона меѓу различните модели. Тој совршено ги отсликува клучните вредности на марката SEAT– дизајн и динамика, технологија и квалитет, сè заедно за фер цена,” вели Џејмс Муир, Претседател на SEAT S.A. „Приказната ...
сите 2 | | | веќе видена

ПРЕМИЕРА - 01.03.2013 година (петок), почеток 20.00 часот на сцената во МОБ реприза 05.03.2013година (вторник) Почитувани, За прв пат на сцената во Македонската опера и балет ќе се изведе премиера на оперската претстава „Атила“ од Џузепе Верди, на 1 март (петок) 2013 година, почеток во 20.00 часот и реприза која ќе биде изведена на 5 март (вторник), со почеток во 20.00 часот. Со оваа премиера одбележуваме 200 години од раѓањето на композиторот. Претставата е во копродукција со Народно позориште од Белград – Србија. Операта „Атила“ е во три чина. Нејзината светска премиера е изведена на 17 март 1846 година во театарот Ла Фениче во Венеција. Диригент на претставата ќе биде Алесандро Д’Агостини од Италија, режија на Дејан Миладиновиќ од Србија, асистент на режија Трајко Јордановски, сценографија на Александар Златовиќ од Србија, костимографија на Миланка Берберовиќ од Србија, кореографијата е на Олга Панго, концерт мајстор Верица Ламбевска, асистент хор мајстор Ѓурѓица Дашиќ, Јасмина Ѓоргеска, корепетитори на ...
сите 6 | | | веќе видена

Ние, Британски совет во Македонија (Ве молиме подвлечените зборови направете ги линк со URL-то кое следи http://bit.ly/KeepCalmand), мислиме дека не само што е возможно, туку е и вистинско време да случи нешто такво. Затоа ве каниме да бидете дел од новиот предизвик (http://bit.ly/KeepCalmand) за Teaching English веб страница (http://www.teachingenglish.org.uk/), кој трае од 20 до 27 февруари, нуди забава од „Keep Calm and Carry On” стилот и ви овозможува да освоите вреден смартфон. Кој може да учествува? Предизвикот (http://bit.ly/KeepCalmand), е наменет за сите оние кои предаваат англиски или едноставно се ентузијасти и љубители на англискиот јазик и култура. Поинаку кажано, доколку некогаш сте предавале или само посакале да предавате англиски, ова е вистинска можност! Како дa учествувате? За учество ве чекаме да го споделите вашето „Keep Calm and…” мото на Фејсбук страницата на Британски совет (http://bit.ly/KeepCalmand). Побрзајте! Колку порано се вклучите, толку повеќе време имате да соберете ...
сите 2 | | | веќе видена

Во мојата Едипова фаза, кога се уште не бев доживеал општествена клада поради голотија, сите живи суштества ги изедначував по физичка сличност, мерна единица беа моите гениталии. Првото соочување со физичката голотија на мојата мајка, за мене претставуваше препознавањето на болката на Универзумот врз мене. Тогаш сфатив дека мојата мајка доживеала кастрацијата на еволуционен план. Бев во потрага по соодветна замена за нејзиниот губиток. Единствената блиска замена, без претходна општествена оштетеност ја барав во прашањата упатени кон моето несвесно. Во моето колективно несвесно еволуираше идејата во чувствата за уметноста како соодветно надополнување на материјалната трагедија која ја доживеала мајка ми. Во статуата од Венера јас ја наоѓав загубата и клонот од мајка ми, за мене дотогаш единствено божество... Со траумите околу гениталните разлики, мојата болка беше предимензионирана во материјалноста на последицата. Со надминуавањето на Едиповата фаза, во мене остана љубовта кон „големата“ мајка, но љубовта ...
| | веќе видена

Манекенот и носителот на титулата Мистер Србија 2010 Васа Несторовиќ потпишал договор со фирмата „Lucas Entertainment“ која снима геј-порно. Несторовиќ, познат и како Мускулестиот Бог, се потпишал да игра со псевдонимот Демјан Холт. Првиот филм со ѕвездата од балканската држава ќе биде објавен на 25 февруари на сајтот на филмската компанија. Креативн иот директор на компанијата, Марк Макнамара е воодушевена од манекен от : Д емјан е толку убав и шармант ен . Тој не само што е неверојатно секси, туку и агресивен, пишува Индекс.хр
| | веќе видена

Пејачката и нејзиниот сопруг Боба Живоиновиќ (49) моментално се одмараат на Копаоник. Освен што скија, пејачката се забавува и во базенот. Бидејќи базенот е на отворено, Брена не носи само костим за капење, како што обично прават луѓето, туку плива со шубара на глава. Фотографијата од себе во базен со крзнена капа ја објавла на „Твитер“.
сите 2 | | | веќе видена

Сопственикот на Лос Анџелес Лејкерс Џери Бас, под чија власт тимот освои 10 шампионски титули на НБА, почина синоќа на 80-годишна возраст. Доктор Бас ги затворил очите во медицинскиот центар „Сидерс-Синај" во Лос Анџелес, објави официјално неговиот асистент Боб Стејнер. Тој беше примен во клиниката за третман на ракот, но непосредната причина за смртта останува непозната. Доктор Џери Бус е една од најголемите фигури меѓу сопствениците на спортските тимови воопшто во светот. Во неговиот клуб играле неверојатни кошаркари како Карим Абдул-Џабар, Меџик Џонсон, Џејмс Ворт, Шекил О `Нил и Коби Брајант. Лос Анџелес Лејкерс беше качен на врвот на кошаркарскиот свет, а триото Меџик-Ворт-Абдул-Џабар стана познато како „Шоутајм" поради фантастичната кошарка, која ја играше. Со нив тројцата титулата беше во рацете на Џери Бус во 1980, '82, '85, '87, '88. Потоа повторно му ја донесоа Шак и Коби, прво заедно, а потоа и без О `Нил - во 2000, '01, '02, '09 и за последен пат 2010-та. Џералд Бас е роден на 27 јануари 1933-та ...
сите 4 | | | веќе видена

Во интервју за мартовскиот број на „Вог" 31-годишната пејачка изјавила: „Во овој момент е многу важно за мене да и дадам можност на својата ќерка да живее нормален живот како секое дете - да трча во градината под прскалки, да и организирам забави со преспиване на пријатели, да пие лимонада - сите овие работи што треба да прават децата ", пренесе МИА. Бијонсе, која е мажена за рапер и продуцент „Jay-Z“го роди своето прво дете - Блу Ајви Картер, во јануари 2012-тата година. Пејачката си зеде едногодишна пауза од својата кариера за да се посвети на својата ќерка. Во почетокот на месецот ѕвездата најави светска турнеја со која ќе го најави враќањето на нејзината музичката сцена. Во интервјуто за списанието „Вог" Бијонсе уште не открива ништо за својот нов сеуште необјавен албум,освен што изјавила дека ќе биде „почувствителен" благодарение на мајчинството.
сите 2 | | | веќе видена

Иако веќе неколку недели се зборува дека Мерием Узерли и нејзиното момче Кан Атес ја раскинале врската, изгледа дека ситуацијата е сосема поинаква. Последните неколку недели многу се пишувало за тоа дека популарната актерка Мерием Узерли ја раскинала својата врска со турскиот милионер Кан Атес. Меѓутоа, изгледа дека поточно тие двајца се вериле, а не раскинале. Имено, како што јавуваат турските медиуми, Мерием минатиот месец се запознала со синот на Кан од првиот брак, а се зборува дека момчето го запознале и нејзините родители во текот на нивниот одмор во Германија за време на празниците. Наводно, Кан веќе ја запросил Мерием и таа се согласила на брак, но за сега сеуште не сакаат јавно да зборуваат на таа тема.
сите 7 | | | веќе видена

next