Сите ваши фотографии од највкусните слатки рецепти се добредојдени! Сè што треба да направите е да се поврзете со „ Подравка Македонија“ на „Фејсбук“ и да го почнете наградниот натпревар За првите 30 фотографиите што ќе добијат најмногу гласови Подравка Македонија подготви многу изненадувања: Делимано сет, престилки, торби, крпи и пакет производи од Подравка со кој ќе можете да ги подготвите вашите омилени рецепти. Повеќе информации за изборот „Највкусно со Dolcela“ на фан страната на „ Подравка Македонија “ на „Фејсбук“. Наградниот натпревар „Највкусно со Dolcela“ започнува денес и ќе трае до 10 мај, 2013 година. За поголемо уживање во наградниот натпревар, следете ги правилата, што се едноставни. Сè што треба да направите е да прикачите фотографија од вашиот омилен рецепт и да уживате во натпреварот. За фер игра, на крајот од наградниот натпревар, поставените фотографии на сите учесници и сите гласања ќе бидат прегледани и сите отстапки од правилата ќе бидат санкционирани. Нека почне забавата, можеби ...
| | веќе видена

Екс фронтменот на легендарните „Underworld“ и супер стар дј Дарен Емерсон води исклучително здрав живот. Токму поради тоа, за неговиот саботен настап, тој ја испрати неговата листа на барања. Како што не информираат од „Sun production“, диџејот поради здравиот начин на живот, ги изненадил организаторите со „интересни“ барања за време на неговиот престој во Скопје. Имено, Дарен во последниве неколку години решил да води исклучително здрав живот, па поради тоа на организаторите строго им било нагласено дека за време на престојот во секое време во негова близина треба да има памучни пешкири, дури и возачот кој ќе го вози додека е во Скопје мора да биде облечен во облека која содржи 100% памук. Кога е во прашање храната задолжително мора да се состои од овошје, зеленчук, свежо млеко и.т.н. Посебно е нагласено дека во секое време треба да има морков, цвекло, корен од ѓумбир, а исто така и тегла планински мед. Sun production ги исполни неговите барања, останува уште да се погрижите за снабдување со тикет за оваа ...
сите 9 | | | веќе видена

Маја Кикириткова дефинитвно беше приказната која го здрма овогодинешниот FWSK. Тоа никако не беше само ревија, туку огромен проект, совршен спој на многу елементи: приказни, времиња, племства и случки, кои на крај го дадоа неизбежниот резултат на сцената, воодушевувања на сите присутни на ревијата. Навистина преку сценариото не врати во едно подзаборавено време кое со помош на креативноста на Маја изгледаше како да било совршено. Кога сме кај елементите, клучно е да се спомене женската убавина во секој поглед, девојките есноставно блескаа во креациите одразувајки истовремено гламурозност и еротичност од една страна и остроумност и сигурност од друга страна, сето тоа спојувајќи во една приказна на жена која има моќ, која флертува и остава без здив со својата отменост, жена која сме ја виделе во различни форми на портрети низ историјата и која останала запаметена како таква, жена - Божица. Ниски страсти, одбивања, тага, љубомора и прикриено задоволство, интриги и сплетки преовладуваа во оваа несекојдневно ...
сите 4 | | | веќе видена

Ризикот од ненадејна смрт е нешто за што не сакаме да размислуваме, но ви го пренесуваме тестот кој, на основа на вашите одговори, точно ќе пресмета колкави се шансите некој да ве убие. Секако, тоа нема да го сфатиме сериозно, но мора да признаеме дека тестот е прилично интересен. На основа на податоците како што се вашите годишни примања, вашите дневни навики, колку често се појавувате во јавноста, брзинатасо која брзата помош би дошла до вашето место на живеење се навистина корисни податоци за еден ваков тест! Ако сте за малку непотребна драма во вашиот живот секако решете го овој интересен ТЕСТ
сите 7 | | | веќе видена

Трите фотографии кои беа пуштени во Кина предизвикаа бран од коментари. На фотографии е прикажана брканица на двојка, во која момчето носи гумена кукла. Непознатиот автор на кадрите ја снимил ситуацијата во која девојката го бркала момчето. Коментарите не се наменети за брканицата, колку што се за облеката, односно за недостигот на истата на луѓето кои навечер трчале голи по улиците на Пекинг. „Уметност ли е или тие се навистина луди?", Прашува блогер од азиската држава. Според друг корисник на светската мрежа објаснувањето е друго. Девојката го фатила момчето како има секс со куклата и тој се обидува да избега од својата девојка, пишуваат тамошните медиуми.
сите 5 | | | веќе видена

Поповите и оџите најмногу му должат на фондот за пензиско и инвалидско осигурување, околу 2,5 милиони евра. 1,4 милиони евра должат оџите, поповите нешто помалку околу 1 милион евра. Долг от е по основ на камати за неплатени придонеси до 2008 година. Со измени во законот кој ги најави фоондот сите оние кои не го подмириле долгот до крајот на 2008 до 31 мај треба да поднесат барање. Со тоа на фирмите и физичките лица ќе им се отпишат натрупаните долгови по основ на камата, а фондот ќе ја наплати само главнината. Лицата и фирмите кои имаат добиено тужби ќе им биде повлеќени откако ќе ја платат главнината. Фоднот нема да дозволи ниту бришење на фирмите од списокот на централен регистар ако тие имаат долг кон ПИОМ. Меѓу должниците се и јавни претпријатија. Едно од нив е македонски шуми, со долг од 5 милиони евра во период од 2002 до 2006 година. Над 50 милиони евра долг по основ на камати за неплатени придонеси ќе отпише ПИОМ на должниците. Извор: Сител
сите 13 | | | веќе видена

Шест странски компании веќе имаат донесено одлуки, три од нив од Турција и три мултинационални од различни држави од Европа, најави денеска премиерот Никола Груевски, пренесува Сител - Трите турски компании деновиве заедно со директорот на Агенцијата за привлекување странски инвестиции Висар Фида ги објавија своите намери за инвестирање. Другите три очекуваме до крајот на април или почетокот на мај, кога тие ќе одлучат да се објават нивните одлуки. Од нив дел се заинтересирани за Скопје, но дел и за внатрешноста во Македонија. Една од нив е заинтересирана за охридско-струшкиот регион, односно во таа ТИРЗ која наскоро ќе почне да се гради. Друга е определена за Велес…, изјави премиерот на прес-конференција за изградбата на подземната сообраќајница во центарот на Скопје. Тој додаде дека покрај овие шест компании има уште најмалку толку кои се влезени во финална фаза и треба да направат избор да дојдат во Македонија или во уште една друга земја. - Верувам дека и кај овие ќе имаме добар успех и дека во поголем ...
| | веќе видена

Во моментот кога во Франција има околу пет милиони невработени, борбата против невработеноста е приоритетна за 79 отсто од испитаните граѓани на оваа земја, далеку пред намалувањето на државниот долг, пренесува дописникот на МИА од Париз. Резултатите на испитувањето направено од институтот Ифоп за весникот „Димаш Вест Франс“ се јасни, бројот на Французите кои сметаат дека е потребно да и се даде приоритет на борбата против невработеноста се зголеми за неколку месеци, од 70 проценти во септемеври 2012 година на 79 отсто во април оваа година. Во споредба со август 2011 година така мислеа само 59 проценти од испитаниците. Истовремено, ако 87 проценти од анкетираните Французи изразуваат загриженост поради јавниот долг на дражавата, само 40 отсто од нив сметаат дека намалувањето на долгот треба да биде приоритет, во споредба со септември 2012 година кога нивниот број беше 51 отсто, додека во февруари 2012 година - 57 проценти. Втор од приоритетите на Французите е здравственото осигурување, со поддршка од 58 отсто ...
сите 3 | | | веќе видена

Јунак - А. Нема поголема верба, во тишината, и нема поголема тишина во празнината. Зборовите се како слузницата од дождовен црв, тие оставаат трага после себе, трагата може да биде задржана подолго на површината, ако не тие ќе се впијат во почвата и ќе придонесат во развивање на нова идеја. Губењето е голема добивка. Додека патувам во мислите, со многу помала брзина патувам кон дома. До мене седеше човек на средни години со мустаќи и наочари, прокадравена коса. Додека се движевме кон целта, тој збореше, јас ја свртив главата кон прозорецот, поминуваше воз... човекот ми кажа: „нешто лошо ќе се случи во вашата фамилија“... -благо се насмеав и брзо заборавив. Јунак -К. Времето е чудесна работа, колку повеќе препреку, толку е брзината поголема а силата помала. Вака е и денешниов ден исполнет со многу работа. Работам како келнер, пристојна работа за студент како мене. Има многу предности, запознавање на многу нови личности. Расположението го препознавам според нивните очи, ...
| | веќе видена

Живот е еден голем маркет. Замислете вака, сѐ што правите, сѐ што зборувате, сѐ што сакате или не сакате, сѐ што можете или не можете, ви ја намалува или зголемува цената. Тоа ве прави продукти. Ние не сме ништо поразлично од еден портокал, една тоалетна хартија, еден пар чевли или гума за џвакање. Ние сме дури и полоши. Затоа што ние се продаваме без да знаеме, ние зависиме од нечие мислење а мислиме дека живееме. Се прашувам, колку јас живеам и дали воопшто живеам ако мојата единствена цел е да им се допаднам на што повеќе луѓе и никој да не каже лош збор за мене на масите по градските локали? Уште од самиот почеток сакам да се помириме со тоа дека е невозможно да им се допаднаеш на сите. А и не треба да е така. Тоа ми е јасно. Но, зошто тогаш сеуште сум подготвена да си ја прокоцкам сопствената среќа за да спијам „мирно“ навечер? Зошто се плашам да кажам што сакам а што не сакам? Зошто се плашам дека моите сфаќања нема да им бидат логични на луѓето со оглед на тоа каква слика тие имаат за мене? Кој од ...
сите 2 | | | веќе видена

Турнејата насловена „Добредојде во клубот“ од Ријека, започна енергично и со сценски настап каков им доликува на светските ѕвезди. Истото тимот на Северина го најавува и за концертот во Скопје, каде доаѓа со тим од 60 луѓе, а сцената ќе се подготвува три дена. По Ријека, следен е концертот во Белград, а потоа на ред е Скопје. Од самите фотографии ќе заклучите каков спектакл најавуваат Севе и нејзиниот тим составен кој го предводат Анже Шкрубе, кореограф на Американскиот Идол и Томаж Пандур, познатиот европски режисер. Запомнете на 13- ти Април сите патишта водат во арената „Борис Трајковски“. Бидете дел од шоуто за кое ќе се зборува. Билетите се веќе пуштени во продажба во продажните места: Т.А. „Гуливер“, „Југотон“-ГТЦ, „Камарад“-Рамстор, Цвеќара „Розе“ – Веро2, Куглана – С.Ц. „Борис Трајковски“ и „Тобако шоп“ – Сити Мол.
сите 11 | | | веќе видена

Лекција за (без)платно На само чекор од материјалната светост, овој е од оние најтешки чекори, бидејќи влегуваме поради канализација на спиртуелност, а не на чекање суд. Човековите чевли кои газеа за да погазат, веќе ги оставам со материјалните јазични знаци кои стојат пред светоста, на која испишано стои општествена забрана и заробништво во религијата специфична само за одредена група на народ. А не учеа дека сме сите ние исти?! Зар не се сите религии само една приказна на различен наратор со исто дејство, разликата е во кондензираноста и осцилациите во самите акти, но најчесто кулминацијата е иста само погледната од различни очи. Се движам кон папокот на храмот, ја воздигнувам главата, така што се допираат вратните мускули со ковчестата линија на животот. Погледнувам во височината на куполата, која материјално ја покажува мојата ситност. Сите куполи на светот имаат некоја неверојатна енергија за канализирање и праќање на универзалната енергија, во куполите за воините –заштитници на старите градови; тие ...
| | веќе видена

Пролетта буди изострени чувства... потреба од промена... потрага по нешто совршено... Посегнете по најрафинираниот сегмент од вашето секојдневие и внесете ја пролетта во вашиот живот Совршените кожни софи на Lectus Гroup furniture - промена која многу значи! Саемски снижени цени во салонот на Lectus group furniture и на Lectus штандот во City Mall!!! he perfectiom of italijan luxury Рафинирано италијански дизајн и безвременски форми се избори што изразуваат вроден шарм на Lectus Group -мебелот. Понекогаш сè што е потребно е една блескава идеја и кожата се претвoра во магија. Перфекцијата на италијанскиот дизајн, инспириран од неверојатно чувство за уметност, талент и квалитет ги прави овие кожни софи толку ексклузивни, софи направени со многу љубов до совршенство. Есенцијални вредности на филозофијата на „Lectus Group-Furniture“ се: рафиниран италијански дизајн и кожа со врвен квалитет.Стремеж за квалитет во квалитет, тајната за успехот на брендот е врз основа на посветеност на италијански стил, креативност, ...
| | веќе видена

Често размислувам за тебе. Чисто онака, но баш често. Некогаш толку силно што те чувствувам во мојот дом. Станувам, одам до бањата, се погледнувам во огледалото, малку се гледам себе, малку си и ти таму.Те има и во маргаринот што го мачкам на леб изутрина кога појадувам, и во утринското кафе што несмасно го истурам секое утро брзајќи на работа, те има и помеѓу редовите на весниците кои по навика секој ден ги читам сакајќи да се направам паметен. И не си крива ти што те има. Крив сум јас што те немам, а совеста – курва, си игра мајтап со мене. Знаеш, понекогаш посакувам да се вратиш и да седнеш до мене, да дискутираме, да се расправаме, да бидеш секогаш во право, ми недостига твојот инает и мојата недоверба. Сега кога ќе размислам и најситната караница со тебе е подобра од онаа со самиот себе. Безобразно лошо е кога војувам со својата душа бидејќи во секоја војна еден победува друг губи, но не и во оваа, тука сум јас и победник и лузер. Еден стар пријател од времето кога беше моја, знаеше да ми каже, чукни си ...
сите 2 | | | веќе видена

На 23 и 24 март во Универзалната сала по 10-ти јубилеен пат ќе се одржи детскиот фестивал Поточиња.Поточиња датираат од 2004 година кога за прв пат се појавија на сцената на Универзалната сала.За кратко време ги освоија срцата на најмалите љубители на музиката и редовно со своето одржување ја најавуваат пролетта.Во своето 10 годишно постоење Поточиња прераснаа во еден од најреномираните фестивали на детската песна.Во секоја градинка и училиште може да се слушнат нотите на песничките изведени на Поточиња. Од организаторот Пап Продукција и за оваа година најавуваат 15 нови прекрасни песнички.Секоја песничка има своја видео најава во која главните улоги ги имаат членовите на драмската секција при Пап Продукција.Сите песнички имат едукативен карактер, ќе се пее за другарство, чиста животна средина, мир во светот, здрава храна, годишни времиња и други теми поврзани со детскиот свет. Не ја пропуштајте можноста на Вашите дечиња да им пружите задоволството да го проследат новото издание на Поточиња.Дочекајте ја ...
| | веќе видена

Јас: Тетин ти не успеа да издржи, а им се одбројуват последните нивни земски препознавања? Тој: Не, пак се препушти на алкохолот, ја напушти работата со оправдување дека сака да и се посвети нејзе! Јас: А син им, како ја преживува настаната ситуација? Тој: Тој прави работи кои мисли дека би ја задоволиле? Јас: Taa? Toj: Препознаваше до пред неколку дена, сега падна во кома, докторите ни кажаа дека треба да го очекуваме нејзиното земско напуштање. Јас: Твоите? Тој: Мајка ми гласно плаче, а татко ми се потскрива, но гласот го издава. -Настана тишина, додека ја цедев белата течност од мојата часа, се обидов да потонам во неа иако таа веќе ја беше потиснала мојата свест. Нашата идила Колку беше убаво кога твоите немаа поим за мене, ми се допаѓаше нивното набљудување. Ги паметам нивните забранувања околу твоите излегувања. Брат ти ја насетуваше целата наша заљубеност и твојата тромавост и возбудливост. Сестра ти не прекриваше. Дали паметиш како се запознавме? Татко ми мѝ купи велосипед, тоа беше среќа што не ...
сите 3 | | | веќе видена

„Responsible Party” за подигање на свеста кај младите и студентите за одговорно консумирање на алкохол. На 23ти март, сабота, во кафе барот Check-In кој е лоциран во ГТЦ, Соравиа ќе се одржи настан како дел од глобалната Пан-европска кампања под името „Responsible Party”. Настанот започнува во 21 часот. „Responsible Party” е Пан-европска кампања чија главна цел има подигање на свеста кај младите и студентите за одговорно консумирање на алкохол и допринос во намалувањето на неконтролирано и опасно консумирање на алкохол помеѓу младите. Кампањата е организирана од страна на компанијата Pernod Ricard и претставува дел од корпоративната стратегија за социјална одговорност на компанијата, а истовремено представува и обврска пред Европскиот Форум за алкохол и здравје. Ве покануваме да дадете поддршка на кампањата преку присуство на Вашиот медиум на настанот „Responsible Party” и преку информирање на јавноста за настанот пред и по завршување на истиот. Главните пораки на кампањата се: • Консумирајте одговорно • Не ...
сите 2 | | | веќе видена

Почитувани, Ве информираме дека за концертот на Балашевиќ во Скопје на 19 април, арена Борис Трајковски, владее неверојатен интерес! Иако до концертот има точно еден месец, скоро половина од влезниците се распродадени што е прв случај во 20 годишната работа на Авалон продукција! Влезниците се продаваат преку продажната мрежа на www.kupikartizase.com на територијата на цела Македонија. Освен во Скопје, Авалон продукција ќе организира и голем open air концерт на Балашевиќ и во Белград на Калаемегдан, 24 мај. Ваша, Авалон Продукција
сите 2 | | | веќе видена

SEAT Leon SC: зимски тестови • Сите системи на автомобилот тестирани во тешки услови со температури под нулата • Leon семејството се проширува за првпат во својата историја Марторел, 12/03/2013 – Во очекување на неговото воведување на пазарот, инженерите на SEAT ја спроведоа последната фаза на инженерски и развојни тестирања на целосно новиот Leon SC во тешките услови на Арктичкиот круг со температури под нулата. По напорниот процес на тестирање, инженерите на SEAT го доведоа прототипот на Leon SC до крајните граници со спроведувањето на финалните проценки на квалитетот и оперативноста на повеќето од системите и функциите на автомобилот. Тие го вклучуваат функционирањето на бришачите, бравите, отворањето и затворањето на вратите, системот за греење, системите за контрола на влечење и стабилност и други, сето тоа како дел од нивната посветеност на развивањето на извонреден автомобил со највисоките нивоа на квалитет. Новиот SEAT Leon SC се носи со својот препознатлив карактер со самодоверба. Leon SC – Sports ...
| | веќе видена

Во актуелното истражување „Vehicle Dependability Study 2013” (студија за автомобилската стабилност 2013), кое во февруари го презентираше реномираниот институт за истражување на пазарот Ј.D. Power and Associates, го издвојува Dr. Ing. h.c.F. Porsche AG како најдобра европска автомобилска марка. Студијата со помош на детален прашалник го анализира задоволството на купувачите од квалитетот на возилата во првите три години од испораката на новото возило. Оценувани се различни категории како на пример “надворешноста на возилото”, “возачкото искуство” и “моторот и менувачот”. САД во 2012 година за Порше беше најуспешниот пазар: вкупно 35.043 купувачи се одлучиле за модел од Zuffenhausen или Leipzig – што претставува зголемување за 20 отсто во споредба со 2011 година.
| | веќе видена

next