Маврово оваа година има 30 % помалку туристи споредено со изминатите години. Поради намалениот интерес, поевтинуваат пансионите и ски-картите, објави „Утрински весник“. Шест дена со појадок во хотел е околу 100 евра, а ски билетите се поевтини за 200 денари и сега чинат 900 денар. Седумдневната карта од 6.000 денари, сега ќе чини 4.400, додека за деца ќе се намали на 3.000 денари.
сите 3 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо призна дека е многу среќен што Реал Мадрид ќе игра со Манчестер Јунајтед во осминафиналето од Лигата на шампионите, додавајќи дека пред ждребката бил сигурен дека ќе се соочи токму против својот поранешен клуб. Португалецот помина шест години на „Олд Трафорд", каде што освои три пати Премиер лигата, пред да ја преземе на „Бернабеу". „Ден пред ждребката претпоставув и чувствував од внатре, дека ќе се паднеме со Манчестер Јунајтед. Откако сето беше јасно бев многу среќен. Ова е тежок натпревар се разбира. Мадрид и Јунајтед се двата најголеми тимот во светот, шансите се 50 на 50. Може да отиде и во двата правци", изјави Роналдо за „Sun“.
сите 6 | | | веќе видена

Реал Мадрид нема освоена победа при посетите на Севиља, Бетис, Малага и Гранада. „Кралскиот клуб" изгуби 12 поени во овие четири средби, а во моментов заостанува на 15 поени зад лидерот Барселона. Предводена од Жозе Мурињо тимот загуби со 0:1 во четвртиот круг при гостувањето на „Санчез Писхуан" на Севиља. Потоа претрпе нов пораз со 0:1 на стадионот „Бени Вијамарин" натпревари од Бетис. На „Ла Росаледа" Малага победи со 3:2 против Реал Мадрид, а Гранада постигна минимален успех со 1:0 против „кралот" на „Лос Карменес".
сите 29 | | | веќе видена

Масерката по има Кери Рајкерт е новата закана за многу холивудски ѕвезди. Имено, Кери за сега напишала 500 страници од својата книга во која ќе ги објави сите детали за љубовните врски, односно авантури, кои ги имала со познатите ѕвезди од Холивуд. Според светските медиуми, нејзиниот список е прилично долг, а на него се наоѓаат Роби Вилијамс, Мик Џегер, Тајгер Вудс, Џек Николсон, Џад Ло, Мајкл Џордан, Чарлс Баркли. Но, Кери не е многу „пребирлива“, односно не се ограничува себе си само на мажи, па ги опишала и сексуалните односи со жените како Линдзи Лохан, Ким Кардашијан, Парис Хилтон и Бритни Спирс. Оваа дама во центарот на светската јавност дошла дури по фотките од журката на принцот Хари, на кои принцот сосема гол ја бакнувал и танцувал со неа. За повеќе соржини од денеска >
сите 4 | | | веќе видена

Источната култура е кодот за кој стреми Западниот човек. Храната е онаа која ја создава хармонијата и е орално задоволтво кое го поврзува духот со материјата. Отидов во кинески ресторан за да пробам парче од нив и да можам да ги дофатам. Сетилото за вкус не значи и чувство за храната! Низ наши сокаци пристигнав до кинескиот ресторан, импровизацијата во екстериерот, црвените канделабри, додатоци на фасадите, налик на кинеска куќа и транспарентот што асоцираше на кинеско писмо, укажуваше на нешто новоделно, а не навестуваше стара цивилизација. До главниот влез, постои надворешна порта, сигурносен простор меѓу двете врати, ви дава време од неколку чекори за покајување при изборот. Вратата е висока, симболизирајќи го духот од сакралноста и иронијата на физичко- телесната големина на профаноста. Во сакралниот простор влегов со моите излитани и искинати чевли од кожа на змија, оставени од моите предци. Внатре владее студена атмосфера, просторот е обвиен во бел мермер, огромна тежина и е препуштена на бојата од ...
| | веќе видена

Добро ја познавате Гулабица, препознатлива по стилот и уникатните видео записи. Овојпат колегите од Екстра Ексклузив ја поведоа екцентричната Гулабица во незаборавна авантура каде што таа ќе заблеска во сосема поинакво светло. Погледнете го видеото и видете за што се работи:
сите 5 | | | веќе видена

Холивудскиот актер Ештон Катчер бил одведен во болница непосредно пред почетокот на снимањето на новиот биографски филм за Стив Џобс. Тој ќе ја одигра улогата на покојниот основач на „Епл". Ештон сакал целосно да влезе во улогата, па решил да ја почитува овошната диета на која покојниот Џобс бил приврзаник. 34-годишниот Катчер раскажа за строгата диета по премиерата на веќе готовиот филм на фестивалот „Санданс". Храната вклучува овошје, ореви и семки и ги отфрла сите житни производи, зеленчук и храна со животинско потекло. Според Ештон со овој начин на живот секој организам ќе се соочи со сериозни проблеми. „Излезе од болница само два дена пред да започне промоцијата. Умирав од болка", изјави ѕвездата. Тој, сепак, е категоричен дека за филмот вреди страдањето. „Ова е биографски филм за човек кој почина неодамна. Меморијата на луѓето за него е многу бистра. Страшно е да се избрише човек на кого навистина му се восхитувам", изјавил Катчер. Стив Џобс почина од рак на панкреасот во 2011-та. Филмот ги следи 30 ...
| | веќе видена

Ако се прашувате зошто не флертуваат во зимските месеци, одговорот е ... во небото. Барате љубов, но немате среќа? Најдобро издржете малку, додека дојдат сончевите денови. Француските научници испратиле група атрактивни мажи да флертуваат со 500 млади жени, избрани по случаен избор, во два крајбрежни градови во Франција во мај и јуни. Истражувачите избрале денови со приближно исти умерени температури (меѓу 18 и 22 степени Целзиусови), кои биле или сончеви, или облачни, но не дождливи. Натерале петмина атрактивни во изглед мажи, барем така биле оценети од жирито, да разговораат со дами на слична на нивната возраст во часовите од 9 до 13 во текот на денот. Секој од учесниците во експериментот велел: „Здраво. Се викам Антоан. Сакам само да ти кажам дека си навистина убава. Треба да одам на работа ова попладне и се прашувам дали би ми го дала телефонскиот број. Ќе ти се јавам подоцна и може да се напиеме нешто некаде ". На мажите им било наложено да се насмевнуваат, да ги гледаат жените во очи и да чекаат 10 ...
| | веќе видена

Целулит, збрчкана кожа, стрии ... секоја жена сигурно би променила некоја од проблематичните области во телото, но хируршка интервенција не е ниту меѓу најевтините, ниту меѓу најголемите безобидни решенија. Ако има само крема по пристапна цена, која би ги потиснала нерамнините на кожата ...Па, има, но веќе е распродадена. Новата „крема за вечната младост", брчки и целулит, се разграбува како топол леб во Велика Британија, 48 часа по испуштање на пазарот, пишува весникот „Дејли мејл". „Чудотворната" козметика е релативно евтина - 24 фунти. Само за две деноноќија биле продадени 10 илјади тубички од серумот „Адонија СтемуТон" (Adonia StemuTone), на која паѓале холивудските познати личности. Само по три дена сувата и збрчкана кожата се тонизира, израмнува и изгледа помлада, пишува весникот. Органски крем, произведен во САД, содржи микс од екстракти на растенија - т.н.. суперхрани - масло, извадени од семе на джоджен, моркови, камилица, калинка и ... Независни тестови со жени на возраст од 47 до 59 години ...
| | веќе видена

Третата, четвртата и дванаесеттата години од бракот се повеќе критични за семејните односи, покажува најновото истражување. Истражувањето ја разбива теоријата дека седмата година е пресвртница во односите меѓу паровите, бидејќи експертите решиле да побараат подлабоко какви се причините за разделбите. Тие утврдиле дека повеќето парови не се согласуваат со цврстото верување дека разводот е најверојатно по седмата година, пишува МИА. 50% од испитаниците побрзо се согласуваат со кризата во третата или четвртата година, како најчеста причина за ова се појавата на децата. По раѓањето на првото дете расправија и стресот се зголемуваат, што е пречка за повеќето семејства. Половина од учесниците во анкетата не можат да прифатат дека по повеќе од десет години заеднички соживот, ќе се разведат поради „ненадминливи разлики".
сите 2 | | | веќе видена

Суперѕвездата Кристијано Роналдо продолжува да го развива имиџот надвор од теренот меѓу настапите за Реал Мадрид. Португалецот ќе стане дизајнер на долна облека во соработка со данската бренд „JBS“. Долната облека на ѕвездата ќе се нуди во две линии за да се задоволат сите негови обожаватели. „Одлучивме да создадеме две различни линии, така што секој кој сака да носи долна облека на таков неверојатен играч, да најде нешто за себе од неговата збирка" - објасниле од компанијата.
сите 3 | | | веќе видена

Ким Кардашиjaн повторно покажа својата фигура пред објективите. Бремената риалити ѕвезда се појави во доста прилепена облека по тренингот во салата. До неодамна бринетата ја криеше својата фигура под широка облека. Овој пат, беше фатена додека си заминува од фитнес и покажа прилично неугледен изглед. „Толку сум мрзлива, но мора да се тренира", напиша неодамна Ким на својот профил на „Twitter“. Во своето интервју таа неодамна изјави дека се плаши да не се здебели премногу за време на бременоста.
сите 7 | | | веќе видена

Пејачката Бијонсе одлучила да открие пред публиката и раскаже за спонтаниот абортус, кој го доживеа пред некоја година. Пејачката сними документарен филм за себе за НВО посветен на првите години од кариерата. Во филмот Бијонсе раскажува не само за првите години од животот и потешкиот пат до успехот, но и за спонтаниот абортус, кој го направила пред време. Набргу по раѓањето на ќерката Блу Ајви, раперот Џеј Зи навести за вакво нешто во својата најнова песна. „Последниот пат абортусот беше толку трагичен. Ние бевме уплашени дека ти исчезна, но не, душо, ти си волшебна.", пееше тој. Сега пејачката се реши јавно да проговори за личната трагедија. Во филмот таа открива уште работи од личниот живот, како и зошто е отпуштен нејзиниот татко од менаџерскиот тим, пишуваат светските медиуми.
сите 5 | | | веќе видена

Ни спомен нема од слабите раце на Џастин Бибер. Тин идолот се покажа како човек со самодоверба и мускули во Мајами. Од пред некое време пејачот сериозно се грижи за себе. И не пропушти да покаже резултатите од тренинзите. Пред фотографите Бибер дури излезе само по боксери. И ги иарадува своите фанови покажувајќи им како изгледа само по долна облека. Во моментов Џастин е на одмор пред својата турнеја во Европа. На располагање пејачот најмил огромна куќа, проценета на 24 милиони долари.
сите 2 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Мајли Сајрес повторно го привлече вниманието на папараците. Додека се шеташе на плажа во Коста Рика 20-годишната пејачка и актерка го покажа совршеното тело. Рок пејачката била фатена на плажа рано, додека тренирала јога. Искористувајќи го мирот крај брегот Мајли се посветила на својот омилен тренинг. Пејачката дури им овозможила да ја снимаат додека ги извршува сложените вежби. А тајната за витката нејзината фигура е откриена. И веќе знаеме како се одржуваат во форма ѕвездата.
| | веќе видена

Убавицата се прошета по „Тајмс Сквер". И покрај ниските температури 25-годишната Бразилка се појави само во бикини. За да привлече внимание таа дури си ја ставила и лентата од натпреварот, кој се одржа во декември. Каролина се борела со над 500 девојки за титулата и успеала да го импресионира жирито со природниот изглед. Обдарената латиноамериканка сепак добила доста скромна награда. Одвај 2.500 долари и договор за фотосесија во еротско списание.
| | веќе видена

Шпаркасе Банка и Штаермеркише Шпаркасе во соработка со Универзитетот во Грац им нуди можност за доделување едногодишни стипендии за усовршување и стажирање на студенти и дипломирани лица од економскиот и правниот факултет во Скопје. Станува збор за програмата „Најдобрите од Југоистокот“, за која може да конкурираат најдобрите студенти и дипломирани лица од областа на економијата и правните науки, од Македонија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора. Целта на програмата е да се унапреди образованието, меѓународно искуство и влезот во професионалниот свет на студентите и дипломираните кадри, велат од раководството на Шпаркасе Банка. „Програмата за стипендирање и соработката што ја имаме со Економскиот факултет покажа одлични резултати. Воспоставениот механизам за размена на знаење, искуства и информации се покажа повеќе од успешен Преку проширување на соработката со Универзитетот и вклучување на правниот факултет „Јустинијан Први“, настојуваме уште повеќе да помогнеме во поддршката на ...
сите 4 | | | веќе видена

Министерот за труд и социјала, Ристовски изјави дека со новата пререгистрација ќе се утврди точно кои од лицата сакаат да работат, а кои не. „4800 лица од пререгистрираните се изјасниле дека сакат да влезат во категоријата на пасивни односно на лица кои не бараат работа. Останатите 5200 невработени се изјасниле дека се активни баратели на работа. Сакаме да ги мотивираме граѓаните да продолжат со своето евидентирање во агенцијата и да се изјаснат дали сакаат активно да бараат работа или пак не сакаат“,изјавил за Сител- Ристовски. Тој потенцирал дека ниту еден невработен нема да биде избришан од евиденција на агенцијата. Изјавил и дека процесот на пререгистрација се одвивал нормално и покрај сите обиди на дел од партиите од опозицијата да ги демотивираат граѓаните тврдејќи дека Владата ги брише невработените лица од евиденција. Воедно владата за намалување на невработеноста ќе формира социјални претпријатија. Така ќе им се даде шанса на ранливата група на граѓани да се вработат. Во Британија овој модел се ...
сите 7 | | | веќе видена

Централната банка ги намали проекциите за економски раст.Наместо очекуваните 2,6 %, БДП оваа година ќе достигне 2,2 %. Причина според гувернерот Димитар Богов е падот на странската побарувачка особено од нашите најголеми трговски партнери. По стагнацијата во 2012 година земјава, изјавилтој, ја очекува умерен раст инициран од новите приватни и јавни инвестиции. „Имаме надолна ревизија од 2,6 на 2,2 отсто, а за наредната година наместо 3,4 очекуваме 3 проценти. Во таков амбиент се намалува и проекцијата за инфлацијата, од претходните 3,5 отсто на 3,2 отсто за оваа година и од 2,6 на 2,3 проценти за 2014 година“, завршил Богов. Капиталните приливи во оваа и следната година се очекува да бидат доволни за покривање на дефицитот во тековната сметка и дополнителна кумулација на девизни резерви. Нивото на странски инвестиции ќе се засили, вели Богов, иако последниот податок на Народната банка говори дека од јануари до ноември приливот на СДИ изнесува 45,6 милиони евра. Во истиот период 2011 година странските ...
сите 12 | | | веќе видена

Белгискиот фудбалер беше обвинет од ФА за „непристојно однесување" за испадот за време на полуфиналето за Купот на лигата против Суонси кога Белгиецот си дозволи да ги шутне едно од момчињата кои ги подаваат топките околу теренот. Судијата Крис Фои не се поколеба да го протера со директен црвен картон.Веднаш по натпреварот фудбалерот на „сините" се извини официјално за бесмислената своја постапка. По направеното истрагата за случајот од ФА сепак одлучи да не ја зголемуваат казната на Хазард. На овој начин Еден Хазард ќе го пропушти претстојното гостување на Њукасл на „Сент Џемсис Парк", откако не зеде учество и во средбите против Брентфорд во Купот на Лигата и против Рединг за првенство, но ќе може да се врати во игра во дуелот против Виган на 9-ти февруари. Од ФА соопштија дека казна од 3 натпревари за Хазард е „доволно".
сите 5 | | | веќе видена

next