Ќе се отпишуваат долговите на компаниите направени по однос на обврските од пензиско и од здравствено осигурување. Со оваа мерка Владата сака да ја поддржи ликвидноста во стопанството со цел полесно да се надминат последиците од светската економска криза. „Со овие мерки ќе им излеземе во пресрет на барањата на стотици македонски фирми кои се однесуваат на заостанати обврски по основ на пензиско и на здравствено осигурување“, соопшти на денешната прес- конференција министерот за финансии, Зоран Ставрески. Со два нови предлог-закони ќе се менуваат Законите за пензиско и за здравствено осигурување. Според нив, заклучно со 1.1.2009 година ќе се отпишуваат каматите за целиот настанат долг по основ на придонеси за пензиско осигурување, доколку во рок од шест месеци од денот на поднесување на барањето, фирмата ја плати главницата на заостанатиот долг. Исто така, се овозможува да се избришат каматите за долгови по различни видови на придонеси кои настанале во периодот од почетокот на 2009 до крајот на 2012 година. ...
сите 17 | | | веќе видена

Напаѓачот на Рускиот прволигаш Анжи Махачкала Самуел Ето откри каква била реакцијата на Фудбалската федерација на Камерун по негово обраќање за корупцијата во организацијата. „Лидерите на федерацијата сакаат да ме убијат. Сега ме чуваат телохранители, од кои едниот преноќува пред вратата на мојот дом. Ова се мерки за безбедност, а не бидејќи сум сноб ", изјави Ето. Пред повеќе од една година напаѓачот беше казнет од федерацијата за бојкотот на пријателскиот натпревар со Алжир. Подоцна фудбалерот беше поканет да се врати во тимот. „Нескротливите лавови" го бојкотираа пријателскиот натпревар со Алжир во знак на несогласување со политиката на фудбалската федерација на Камерун, а особено за позицијата на федерацијата за бонусите на фудбалските репрезентативци.
сите 8 | | | веќе видена

„Не сакав да потпишувам договор, бидејќи Фергусон не сакаше да ме пушти во игра. Дури и кога немаше среден ред на располагање ", коментира Погба за „The Times“. „Тој очигледно не мислеше дека го заслужувам договорот кој сакав. А и едноставно не ми даваше шанса, кога немаше халфови. Немав друг избор освен да си одам ", додаде Погба. „Тоа е одлука на менаџерот. Не можев да направам ништо. Уште повеќе ме изнервира тоа што на неколку пати разговаравме и тој ми велеше дека малку ми останува, за да играм. Му реков дека ‘ако не сум на теренот, немам како да стекнам искуство и да видам што ми недостасува во играта . Зедов учество во неколку натпревари за Купот, но сер Алекс не сакаше да ми даде договор и едноставно ме оставија да си одам ". Погба изјави дека парите никогаш не биле фактор за заминувањето од „Олд Трафорд". Последната капка сепак е враќањето на Сколс. „Кога видов дека Сколс се враќа, еден дел од мене се зарадува, бидејќи тој е легенда. Но знаев дека тоа е и мојот крај. Менаџерот беше решил дека Сколс ...
сите 39 | | | веќе видена

„Педесет нијанси сива" од Е.Л. Џејмс го разнесе светскиот пазар. Ова е првата книга која молскавично стана најбрзо продаван роман на сите времиња. Трилогија, која зборува за сексуалните авантури на млада студентка и манипулативен милионер, стана тотален хит меѓу жените. Романите Е. Л. Џејмс ги провоцираат дамите да не се срамат од еротските фантазии, а да сакаат да ги извршуваат сексуални потреби, без да мораат експлицитно да ги кажат на глас. Откако стана јасно дека по трилогијата ќе биде снимен филм и на пазарот беа пуштени тематски секс играчки, шпанското списанието „GQ“ одлучи да ги израдува читателите со една провокативна и заводлива фотосесија која е инспирирана од „Педесет нијанси сива". Моделите на фотографиите, Герет Неф и Марина Џејмисон кои се облечени во модели на Кристијан Греј и Анастеиша Стил и уживаат во садо-мазо задоволства. Има и сцени на доминација, кои имаат клучна улога во романите. Фотографиите се дело на фотографот Серж Понс и дефинитивно се многу еротски - кожа, лисици, маски ... ...
сите 3 | | | веќе видена

32-годишната Жизел напишала под фотографии: „Љубовта е се!! Среќен петок, многу љубов за сите." Прекрасната Бундхен ја роди Вивиен на 5 декември 2012 година. „Многу сме среќни што повторно ќе имаме дете и ќе бидеме вечно благодарни за можноста да бидеме родители на друг мал ангел", изјави тогаш во соопштението ѕвездата. Двојката веќе го има тригодишниот син Бенџамин, а Том, кој игра американски фудбал во тимот „Њу Ингланд Патриотс“, има и петгодишен син Џон од поранешната девојка Бриџит Моинахан.
сите 5 | | | веќе видена

Ако пратениците им свртат грб на 13 илјади граѓани што ставија потпис на инцијативата “Аман – доста е “ – следен чекор би бил Референдум. Оваa можност за “Фактор“ ја најавуваат организаторите на иницијативата откако според нив , станува извесно дека пратениците нема да ги подржат предложените измени на Законот за енергетика. „Штом законодавната комисија ја одби инцијативата, очекуваме дека тоа ќе се случи и со Комисијата за економски прашања. Останува да видиме што ќе се случи на пленарната седница. Во очекување дека нема да има позитивен епилог, ни остануваат на располагање два механизми. Да продолжиме со протестите и да покренеме инцијатива за распишување на Референдум на кој граѓаните би се изјасниле дали се согласуваат со сегашниот начин и модел на пресметка на струјата и на парното греење“ – вели Александар Гочев од „Аман“. Пред неколку дена Kомисијата за економски прашања го отфрли предлогот на АМАН со образложение дека доколку се врати дневната евтина тарифа, со тоа ќе се оптоварат електраните, ...
сите 18 | | | веќе видена

Во текот на 2011 и 2012 година во целата држава се урбанизирани 1.648 локации на државно земјиште за изградба на куќи, како и 535 на приватно земјиште или со нерасчистени имотно-правни односи. Во тој период, покажува анализата на Министерството за транспорт и врски, се продадени 659 државни парцели за индивидуално домување, како и земјиштето за проектот „Сончев град“, каде се предвидени голем број локации со таква намена. Најмногу локации за изградба на куќи урбанизирала општина Илинден, 410, каде се продадени 126 државни парцели за изградба на индивидуални куќи. Во Демир Капија се урбанизирани 109, а продадени 52, во Битола 100 се урбанизирани и продадени се 78. Во Прилеп е завршена постапката за урбанизација на 368 локации и се продадени 14 државни парцели. Во општина Петровец, пак, се урбанизирани 192, а се продадени 10. Во Кичево се урбанизирани и продадени 43 локации, а во Кочани од 37 урбанизирани се продадени 35. Според министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, има голем напредок во ...
| | веќе видена

Каталонскиот канал ТВ 3 се извини јавно за грубото видео кое го претстави. Медиумите презентираа видео во кое играчите на Реал Мадрид беа споредени со хиени, додека напаѓачот на Барселона Лео Меси беше прикажан како нивна жртва. Телевизија, во лицето на Хавиер Виља, кој е лице на програмата „Esport Club", изјави: „Се извинуваме, ако некој се почувствувал навреден или засегнат". Со овие зборови медиумот одговори на бројните критики кои се појавија во последните часови по емитување на видеото. Виља изјави уште дека споредбата на играчите на Реал Мадрид со хиени била „несоодветна" и додаде дека „не биле доволно внимателни". „Нашата цел беше да покажеме како Меси е предмет на гонење секој пат кога игра против Мадрид и да стане јасно дека не е лош човек, како се пропагира од Мадрид", рекоа уште од каналот. Потсетуваме дека наивни извинувања на телевизијата дојдоа веднаш откако од Кралскиот клуб објави дека ќе ги преземе сите неопходни законски мерки против навредата, која им беше нанесена.
| | веќе видена

„Нема случај Давид Виља. Сите сме воодушевени од него и она што го прави. Секој пат тренира повеќе ", изјави помошникот на Тито Виланова во Барселона Жорди Роура за постојаните шпекулации дека напаѓачот и каталонскиот тим ќе се разделат. Оваа изјава Роура ја направи пред шампионската средба против Гетафе од 23-тиот круг на Примера. „Хетафе е тим кој традиционално ни отежнува. Тоа е тим кој секогаш игра многу заштитно, работи напорно и е многу опасен ", коментира Роура, кој привремено му ги одзема функциите на Тито Вилаова. Да ве потсетуваме дека Виланова е во Њујорк, каде што се лекува од рак. Во декември минатата година тренерот отиде на повторна операција од суптилната болест.
| | веќе видена

Откако Ивет Ноел – Шур, публицистката на Бијонсе и воедно една од највлијателните во бизнисот побарала од една интернет страница да ги симнат не баш извонредните фотки од Бијонсе снимени на „Супербоул“ работата малку излегла од контрола. Иако веројатно сите ја сакаат Бијонсе, за сега сеуште некрунисаната кралица на светот, тешко е да се одолее на предизвикот кога публицистите се обидуваат да го цензурираат интернетот. Не баш блескавите фотки веројатно би биле многу симпатични бидејќи, да бидеме реални, никој не може за ништо да и префрли на Бијонсе, колку и да бидете цинични. Но, кога на интернет се проширила веста дека публицистката побарала тргање на фотографиите, интернетот одлучил од овие фотки да направи уште поголем циркус. Еве ги најинтересните во ГАЛЕРИЈА
сите 7 | | | веќе видена

Под надворешноста која ја прилагодуваме на друштвото, своите вистински особини некогаш ги криеме, намерно или ненамерно, но додека сме свесни за внатрешното суштество, добро е. Решите го овој тест и дознајте или потврдете што се крие внатре во вас. Можеби со себе носиме лузни од минатото или пак голема љубов кон луѓето во животот кои се плашиме да ги покажеме. Како и да е, некои работи не се видливи на површината затоа што ние така сме одлучиле или во текот на животот сме се навикнале да ги криеме од различни причини. Овој едноставен ТЕСТ ќе ви каже, или само ќе ве потсети, што се крие под надворешноста. Се што треба да направите е да кликнете на илустрацијата која ви се допаѓа највеќе.
| | веќе видена

Крис Браун се издал на Твитер за сѐ – медиумите кои го следат секој негов чекор, фановите кои не го оставаат на мир...Пејачот, кој поради претепување на Ријана е осуден на условно, неодамна се истепа со Френк Оушн, напишал дека неговиот живот е пекол. „Јас сум човечко суштество, и заслужувам почитување! Ја разбирам омразата, но преку глава ми е од се, доста ми е од луѓе кои ме хејтаат!Зарем не разбирате дека сум под лупа на јавноста од својата 19-та година“, почнал Браун. „Уморен сум, уморен, не можам веќе да седам и да глумам жртва. Само што ќе ми тргне од раце, се случува некое ср*ње. Ден во мојата кожа е пекол“, напишал тој. На Браун сеуште не му истекла условната казана поради претепувањето на Ријана, со која повторно е во врска. Американскиот суд моментално истражува дали тој ги лажирал податоците за извршување на друштвено корисна работа, па можеби тоа е ударот кој го натерал да се пожали на Твитер.
сите 5 | | | веќе видена

Освен што се фотографирала полугола за магазинот „Loaded", оваа госпоѓица ги испонавредила сите мажи со „сина“ крв. „Принцот Чарлс направил толку многу за нашиот народ, но можел да најде некоја подобра девојка, но тој е таков човек. Ѓубрето не можете да го смените во нешто подобро“, била искрена Катрин Дарлинг, роднина на Мидлтонови. Дарлинг е „скандалозна девојка“ и за се зборува без „влакна на јазикот“, па ни принцот Хари не го испуштила, бидејќи „не и се допаѓаат црвенокоси мажи и апсолутно не ја интересира што крие во гаќите“, изјавила Катрин.
| | веќе видена

Кинеска студентка ја избегнала смртта на пругата благодарение чисто на среќата. Се сликала на пруга на која наишол воз. Постојат многу побезбедни места на кои можете тоа да направите фотосесија од она кое го избрала 20 годишната кинеска студентка Чао Ли. Таа ја замолила пријателката Чао Чинг да ја фотографира додека седи на пругата во Шаодонг во јужниот дел на Кина. Наеднаш наишол воз кој се движел со брзина од 120 километри на час. Се обидела да стане, но ногата и се заглавила во пругата, но, за среќа, возот само ја закачил и та одлетала на страна. „Одеднаш нешто ме удри и одлетав од страна. Машиновозачот го запрел возот, мислејќи дека ме прегазил. Не сфатив дека е толку близу. Рамото го повредив сериозно, но имав среќа што останав жива. Веројатно следниот пат ќе се фотографирам во затворен простор“, изјавила оваа среќничка.
сите 5 | | | веќе видена

Лејди Гага е ексцентрична не само во животот и на сцената, но и зад сцената, открива сајтот „Celebuzz“. Задолжително во нејзината соба за шминкање мора да има на располагање виски „Jameson", а ѕидовите да бидат украсени со сребрени сатенски позадини. Но тоа е само почеток. Мебелот мора да се тапациран со бела кожа. За да се инспирира, додека се подготвува за концерт или одмара, Лејди Гага сака да гледа на ѕидовите постери од познати рок ѕвезди како Дејвид Боуви, Квин и Елтон Џон. Под непознати причини таа држи задолжително барала манекенки, на кои се облечени нејзините костуми за на сцена, да има „розова коса" на располагање. Очигледно е голем фан на боја на лаванда - во таа боја требало да бидат крпите за тело и раце во бањата, бањарки, дури и сапунот и розите, наведува МИА. Што се однесува до менито, Лејди Гага акцент става на здрава храна како пченка, туна, путер од кикирики и јогурт. Сака и „квалитетно бело вино". „Сelebuzz“ тврди дека деталите за навиките на Лејди Гага излегле на виделина за време на ...
сите 2 | | | веќе видена

Меган Фокс соопштила дека никогаш не и се допаѓал оралниот секс. Убавицата претпочита директно да прејде на работата. „Никогаш не сум сакала орален секс. Не сакам да го правам и не сакам мене да ми прават. Претпочитам со партнерот да преминеме на вистинската дел. А и се надевам дека сум доволно возбудлива и без да правам некои нешта во креветот ", изјави Меган, која до неодамна редовно ги предводеше топ листите за сексапил.
сите 2 | | | веќе видена

Пејачката, чии два албуми „19" и “21" се главни на топ листите во целиот свет, освоила 16,4 милиони долари (10,3 милиони фунти) од нив и уште 7,3 милиони долари (4,6 милиони фунти) од други хонорари, открива „The Sun“. Британскиот таблоид истакнува дека Адел заработува 65.600 долари (41 000 фунти) на ден, цитира МИА. Податоците, објавени од компанијата на Адел „Мелтид Стоун", се однесуваат за периодот до април 2012-тата година и покажуваат дека таа значително го зголемила своето богатство во однос на претходната година, кога имаше само 545.600 долари (341 000 фунти). Богатствотo на 24-годишната пејачка веројатно ќе се зголеми уште повеќе благодарение на нејзината хит песна од последниот филм за Џејмс Бонд 007: „Скајфол", за која освои „Златен глобус" минатиот месец.
сите 6 | | | веќе видена

Овојпат нема ни да ја познаете! Холивудската ѕвезда Линдзи Лохан ги зачуди сите со изгледот. Актерката се појави престарена со висната брадичка и напумпани усни. Дали Ло тотално ги зачуди гостите и фотографите со изгледот? Некои дури мислеа дека тоа е двојничка на актерката. Излезе дека како и повеќето колешки и Линдзи одлучила порано да ја зачува младоста и посетила пластичен хирург, кој и го унаказил лицето. Како резултат на инјекции од ботокс Лохан плаши луѓе. Со дуплата брадичка и отокот на лицето актерката едноставно не личела на себе.
сите 4 | | | веќе видена

Музејот Мадам Тисосо ја оживува светската ѕвезда со восочни фигури во нејзина чест. Витни Хјустон почина минатата година, токму пред доделување на наградите „Греми". Пејачката е почитувана во целиот свет и сите генерации ги слушаат нејзините хитовски песни. Во чест на неповторливиот талент и живот на Витни, музејот на Мадам Тисо ќе претстави неколку нови восочни фигури,кои ќе ги отсликуваат најсветлите моменти од нејзината кариера. Церемонијата ќе се одржи денеска во Познатиот музеј во Њујорк на Тајмс Сквер. За прв пат во 200 годишната историја на музејот, ќе се создадат повеќе од една восочна фигура за иста славна личност. Секоја од нив ќе претставува по еден незаборавен момент од животот на пејачката, со уникатна поза и костум. Несомнено песните на Витни Хјустон ќе останат во историјата на светската поп музика, а восочни фигури ќе ја зачуваат вечно жива и блескава,онака како што сите ја паметат.
сите 3 | | | веќе видена

next