Беса на Билал Касами најверојатно ќе биде новиот владин партнер, брифира за Плусинфо висок функционер на оваа партија, по вечерашната средба меѓу премиерот Зоран Заев и Касами. Состанокот меѓу Заев и Касами за проширување на владеачкото мнозинство се одржал вечерва во 20 часот и треал некаде час и половина. Функционерот од Беса брифира дека на средбата се разговарало за подготвеноста на Беса да биде дел од Владата. Средбата Заев – Касами, вели функционерот е потврда на принципиелниот став на Беса да ја поддржи Владата на седницата за интерпелација и оттука Заев, разговорите за зголемување на владеачкото мнозинство ги почнал токму со Касами. Минатата недела кога се гласаше за доверба на Владата, Реџеп Мемеди од Беса гласаше „воздржано. Други двајца пратеници на Беса - Теута Биљали и Фадил Зендели гласале против иницијативата за недоверба на владиниот кабинет, а Африм Гаши не бил присутен.
сите 33 | | | веќе видена

Ти беше една константна личност во мојот живот. Всушност подолго од сите други. Ти си глас во мојата глава... Како ќе се чувствувате кога ќе сфатите дека во еден момент дефинитивно и засекогаш сте завршиле со едно поглавје од вашиот живот? Тоа му се случило на Мајкл Шершир, а ова е неговата приказна која ја објави на својот блог. "Па денес во судницата 2Д се стави крај на нашиот 20 годишен брак" почнува на својот блог Мајкл. "Да бидам искрен, беше надреално" Како што објаснува Шершир, тој долго време се плашел од моментот кога со својата сопруга ќе му стават крај на бракот. Меѓутоа кога дошол моментот тоа било... подносливо. "Еднаш во едно списание прочитав: Стравот го прави волкот поголем од тоа што е" пишува овој блогер, истакнувајќи дека долго време се плашел од живот без својата сопруга. "Ти беше една константна личност во мојот живот. Всушност подолго од сите други. Ти си глас во мојата глава" пишува Мајкл. "Затоа сакам да ти кажам неколку работи, овој прв ден од нашата нова врска" 1. "Ти заслужуваш ...
сите 15 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не можат да се договорат за Законот за јавно обвинителство, односно на кој начин да се бира Јавниот обвинител. ВМРО-ДПМНЕ бара тој да се бира со двотретинско мнозинство и да го предлага опозицијата. СДСМ во неколку наврати потенцираат дека за нив ваквиот предлог е лицемерен. Ова останува како недоговорено прашање. Но најголемото несогласување меѓу двете најголеми партии во земјава е за медиумските реформи. Опозицијата бара да се зајакнат критериумите за предлагање на членовите на Агенцијата за аудио и аудио – визуелни услуги и советот на МРТ и да се отфрли потребата од препораки од невладините организации. ВМРО-ДПМНЕ бара и казните за медиумите Агенцијата да ги носи согласно препораките на професионалната служба во Агенцијата, а не како право на директорот. Инаку амандманите на законите за судовите и за Судски совет во Комисијата поминаа без дискусија. Инаку на денешната седница на собраниската Комисија за политички систем и односи со заедниците, беа прифатени дел од амандманите поднесени ...
сите 30 | | | веќе видена

Ризи-бизи или ориз со грашак е стандарен прилог со повеќе јадења со месо. Вкусно, ефтино и лесно јадење кое се подготвува брзо, може да се направи во варијанта со или без месо. Ризи-бизи или ориз со грашак е стандарен прилог со повеќе јадења со месо. Потребни состојки 500 г грашок 100 г ориз 1 главица кромид (може млад) 2 морков 1-2 компира масло зачин бибер Подготовка: Кромидот и морковот се сецкат, се пропржуваат во масло, се додава грашокот, и се заедно се динстат, се додава една мала шоља вода и обарен ориз. Се додава зачин и уште маку вода, Се остава да крча додека испари водата, со што рижото е готово. Со рижото се сервира салата и некоја чорба.
сите 4 | | | веќе видена

Два нови споменици на Никола Бадев и Пеце Атанасовски се појавија во парк во Кисела Вода во близина на Домот на култура кој пред две години беше реновиран од претходното раководство на општината. Од општината за „ Фокус" кратко брифираат дека спомениците се нарачани и изработени од претходното раководство, а тие само требало ги постават. Еден од главните аргументи на СДСМ, од чии редови доаѓа актуелниот градоначалник на Кисела Вода, Филип Темелковски, беа дека ќе се стави крај на „лудилото" со градење на спомениците. Поставувањето на новите споменици го нема ниту на општинската веб страна, на која се бележат сите настани.
сите 5 | | | веќе видена

Групацијата Скопски саем демантира написи во некои медиуми дека е банкротиран и оценува дека целта на таквите информации е да се оправда најавеното уривање на саемскиот простор и деловните објекти. Во демантот наведува дека како бренд на Град Скопје постоел 67 години и ќе постои во иднина и дека ја става на располагање својата домашна и меѓународна деловна мрежа на сите институции, деловни субјекти и проекти со цел развој на економијата во земјава. – Групација Скопски саем побара одржување на манифестациите во постоечките хали, но вештачките услови коишто беа поставени од новиот сопственик не дозволија нивно одржување. Групацијата Скопски саем е во активна комуникација со Владата на Република Македонија и Општина Гази Баба за изнаоѓање трајно решение Град Скопје и Република Македонија да не останат без саемски простор, соопшти Скопски саем.
сите 14 | | | веќе видена

Во мега интервју за Република со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека Македонија сега има криминален картел на власт, кој предводен од премиерот Зоран Заев повеќе е засегнат за сопствените бизниси, отколку за егзистенцијата на граѓаните. Со остри критики за манипулацијата која се прави од власта за економските параметри на Македонија, за лажните бројки и лажниот оптимизам, кои се повеќе од лоши, Мицкоски објавува многу детали, како што вели, за криминал кој во енормни размери се прави од владини функцинери и државни компании, министерства и медицински компании. Се осврнува и на прашањето за името. Највеќе на неиполнетите ветувања за граѓаните, како 500 евра плата. Неодамна во една преписка со премиерот Зоран Заев кажавте дека имате информации за криминал на владата и дека тоа не може да се сокрие, на што точно мислевте? Мицкоски: Неспособноста да се реализираат проекти, хаотичноста и штетните потези во економијата се само едниот сегмент, но правењето криминал станува главна дејност на владата. ...
сите 153 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека е се уште рано да се зборува за реконструкција на Владата и оти прво треба да бидат завршени разговорите за зголемување на парламентарното мнозинство. – Не сме дошле до таму. Јас реков дека до крајот на месецов ќе разговараме за зголемување на парламентарното мнозинство. Ред е прво да видиме за колку ќе порасне и ако порасне тоа парламентарно мозинство. Согласно тоа како следна фаза би биле комбинитариките околу кадровските и персоналните решенија. Навистина се уште е рано за тоа, рече Заев одговарајќи на новинарско прашање по завршување на денешното рочиште за „Поткуп".
сите 71 | | | веќе видена

Жителите на Ѓорче Петров и попладнево протестираат пред основното училиште „Мирче Ацев" на местото каде вчера беше прегазено десетгодишно дете. Тие ја поздравија одлуката на Градот Скопје и МВР, како и на градоначалникот Александар Наумовски на спорната улица да се постави семафор, но сметаат дека тоа нема да биде доволно. „Ние ќе продолжиме да протестираме се додека не се реши комплетната сигнализација на улицата. Еден семафор не е доволен“, порачаа граѓаните. Граѓаните велат залудно апелирале да се постават семафори уште кога улицата се проширувала. Револтирани се зашто не се презело ништо и често има сообраќајни незгоди, а две тешки се случија за само две недели. Покрај од Општината, и од МВР бараат да преземе мерки за несовесните возачи кои на оваа, како и на главната општинска улица „Ѓорче Петров", возат и до 160 км на час.
сите 34 | | | веќе видена

Новото договорено сложено име треба да биде и уставно име на соседната земја, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор на Грција, Димитрис Ѕанакопулос, на денешниот брифинг со новинарите, одговарајќи на прашањето на дописникот на МИА од Атина во однос на тоа дали Грција би прифатила име што би било само за меѓународна, а не и за внатрешна употреба. – По дефиниција е невозможно. Тоа е контрадикција на терминот, односно не е можно да говориме дека важи за сите и да исклучуваме некој од сите, односно самата Поранешна југословенска Република Македонија. Според тоа за да постои заемно прифатливо решение во конкретното прашање, неопходна е уставна ревизија и прифаќање од страна на Поранешната југословенска Република Македонија, како уставно име на новото сложено име што ќе се договори, вели Ѕанакопулос. Во однос на тоа каде се наоѓаат двете земји во преговорите, по средбата на шефовите на двете дипломатии, Димитров и Коѕијас, во Охрид, и за кои точки има поклопување на ставовите и договор, а кои се ...
сите 305 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и Мирослав Грчев си ги вработиле своите деца во ЕЛЕМ – дознава Лидер од извори во оваа државна компанија. Бесија Џафери, ќерка на претседателот на Собранието Талат Џафери во АД ЕЛЕМ е вработена како референт за правни работи од петти месецов. Од истиот датум, како инженер за животна средина, вработен е и Димитар Грчев, кој е син на архитектот Мирослав Грчев кој во исто време е советник во Министерството за култура и голем промотор и подржувач на политиките на власта. Децата на функционерите се вработени со договор за привремено вработување, што ни беше потврдено и од анонимни извори од Агенцијата за вработување. Извор: Лидер
сите 27 | | | веќе видена

Жена од Гевгелија е осомничена за надрилекарство поради тоа што подолг временски период вршела очни прегледи на нејзини сограѓани, а немала завршено соодветно образование. СВР Струмица поднесе кривична пријава против М.Г. (62) од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „надрилекарство“. Според информациите од МВР, во периодот од мај 2016 година до поднесување на пријавата, пријавената, без да поседува соодветно образование, положен стручен испит и лиценца за работа за вршење на лекарска дејност, вршела очни прегледи и одредувала диоптрија на пациенти. извор: Makfax
сите 123 | | | веќе видена

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски и директорот на КПУ Затвор Скопје, Ѓоко Котевски потпишаа Меморандумот за соработка, во кој меѓу другото се предвидени културно-уметнички содржини за осудениците во Шутка, вклучувајќи посети на културно уметнички настани за најпримерните осуденици, збогатување на библиотеките, организирање работилници и културно уметнички настани за самата установа од осудениците и со гости уметници. „Со овие активности не само што ќе овозможиме подобра ресоцијализација и подобра атмосфера во оваа установа, туку со подобрувањето на условите придонесувме и кон исполнување на меѓународните стандарди во местата каде што престојуваат лица лишени од слобода", рече Алаѓозовски. Според него, Министерството е расположено да им помогне на казнено-поправните установи во оваа насока и доколку оваа пилот програма се покаже како успешна да се примени и во другите казнено поправни установи во Македонија. Директорот на затворот кажа дека Меморандумот опфаќа и активно вклучување на осудените лица во ...
сите 11 | | | веќе видена

Сопругата на лидерот на граѓанската иницијатива СДП Оливер Ивановиќ, на социјалната мрежа твитер стави слика од нивниот син потсетувајќи колку време поминало од смртта на нејзиниот сопруг. Пред три месеци тој го изгуби животот. На фотографијата е нивниот син на гробот на Оливер Ивановиќ. Лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ беше убиен на 16 јануари пред неговата канцеларија на Косово. Обдукцијата покажа дека тој бил застрелан со шест куршуми од пиштол познат како „долга деветка". Главниот обвинител на Косово, Шикри Сила, изјави дека двајца обвинители ќе работат на истрагата за убиството, еден Албанец и еден Србин. Сѐ уште нема осомничени.
сите 3 | | | веќе видена

Вила во шпански стил изградена е во 1929 година, а Монро ја платила 90.000 долари. Со ексклузивна пропусница за обиколка на домот на легендарната дива... Раскошната ќуќа на легендарната филмска дива која трагично го заврши животот пред повеќе од половина век и тоа во својата 36 година, повторно се продава. Луксузниот имот сместен е во квартот Брентвуд во Лос Анџелес. Вилата во шпански стил изградена е во 1929 година, а Монро ја платила 90.000 долари. Куќата од 224 квадратни метри содржи четири спални соби, три купатила и отворен базен, а сместена е на имот од 9.300 хектари. Тоа беше прв имот во сопственост на Мерлин Монро, кој во мементот на купување ставен е под хипотека на 15 години, со што глумицата месечно плаќала по 320 долари. Куќата пред 19 години продадена е за помалку од милион долари, а на пазарот за недвижности повторно се нашла во 2010 година, кога нејзината врдност стигнала скоро четири милиони долари.
сите 21 | | | веќе видена

Револтирани граѓани од Ѓорче Петров бараат надлежните итно да го решат проблемот со улицата „Борис Сарафов" пред училиштето „Мирче Ацев" и да понесат одговорност за сообраќајните несреќи што се случуваат тука. Во спротивно, тие велат дека секој ден ќе ја блокираат улицата и ќе станат порадикални. Стотина жители од оваа скопска населба и вчера ја блокираа улицата на која беше прегазено 10-годишно дете кое со тешки повреди беше пренесено во болница. Според последните информации, детето е во стабилна состојба. фото: Александар Ивановски Република
сите 38 | | | веќе видена

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека нападот во Сирија што го извршија Франција, САД и В. Британија е чин на одмазда , а не воена акција. Тој тврди дека овие земји дошле до доказ дека владата на Асад го извршила последниот наводен хемиски напад врз цивили. Макрон оценува дека постои меѓународен легитимитет да се интервенира во Сирија, затоа што таму било нападнато меѓународното право,, пренесува АП. Како што вели, Западот бил принуден да дејствува без дозвола на ОН, затоа што Русија постојано правела блокади во Советот за безбедност.
сите 103 | | | веќе видена

Револтирани граѓани од Ѓорче Петров бараат надлежните итно да го решат проблемот со улицата „Борис Сарафов" пред училиштето „Мирче Ацев" и да понесат одговорност за сообраќајните несреќи што се случуваат тука. Во спротивно, порачаа граѓаните кои втор ден по ред ја блокираат улицата, протестите ќе станат радикални. Учесниците на протестот поставија транспаренти на кои пишува: „Внимавај како возиш, можеби твоето дете ја поминува улицата!#за сите деца", „До полицијата: Кога правите записник, слушајте ги сведоците, а не како што му одговара на злосторникот" и „Вози, не летај. Почитувај ги знаците". Стотина жители од оваа скопска населба и вчера ја блокираа улицата на која беше прегазено 10-годишно дете кое со тешки повреди беше пренесено во болница. Според последните информации, детето е во стабилна состојба. Очевидци за „Макфакс" изјавија дека во возилото имало маж и жена, кои веднаш по ударот го однеле момчето во болница. Очевидци за „Макфакс" рекоа дека момчето ја минувало улицата на пешачки премин, а ...
сите 38 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, разговараа денеска во Анкара, соопштија од кабинетот на турскиот претседател. Состанокот бил одржан зад затворени врати и траел околу еден час, а ниту една страна не издаде соопштение за што се разговарало на средбата. Претходно, Столтенберг одржа состанок со турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу и со министерот за национална безбедност Нуретин Чаникли, а меѓу главните теми на разговор биле подготовките за претстојниот самит на НАТО во Брисел што ќе се одржи на 11 и 12 јуни. Столтенберг во интервјуа за турските медиуми ја истакнал важноста на Турција во Алијансата, но нагласил дека одлуката за набавка на руски С-400 системи била самостојна одлука на Анкара. извор: Makfax
сите 19 | | | веќе видена

Лидерите на соседната земја да сфатат дека не може да се преговара преку интервјуа и јавни изјави, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас од Луксембург по Советот за надворешни работи на ЕУ. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Никос Коѕијас по состанокот со неговите колеги од Унијата, рече дека освен за ситуацијата во Сирија и нуклеарната програма на Иран, разговарале и за земјите од Западен Балкан, а тој информирал за текот на преговорите со нашата земја и Албанија. – Објаснив каде се наоѓаат нашите преговори со Албанија и со ПЈРМ и исто така ја потенцирав потребата лидерите на последната да разберат дека не може да се водат преговори преку интервјуа и континуирани јавни изјави. Дека треба да покажат сериозност и да прифатат еден метод што ќе не одведе до решение, рече Коѕијас
сите 306 | | | веќе видена

next