Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, и премиерот Зоран Заев, на заедничката прес-конференција изразија оптимизам за можноста Македонија во јуни да добие датум за почеток на преговорите со Европската Унија. Запрашана за очекувањата дали е можно Македонија да добие датум, по ставови искажани од страна Грција, дека нема време за решение на спорот до Самитот во јуни, Могерини рече дека не сака да шпекулира како ќе одлучат 28 земји членки на ЕУ за два ипол месеци, но дека време има и треба да се искористи позитивно и храбро, како што е направено тоа во последните десет месеци, кога се направени чекори што биле незамисливи. Таа додаде дека е оптимист, дека времето може да се искористи како што било искористено и од страна на Македонија и од страна на Грција за разговори и преговори досега и дека се надева дека резултатот е возможен. Високата претставничка изрази мислење дека Европскиот совет може дефинитивно да донесе позитивна одлука, затоа што во спротивно ЕК не би ...
сите 151 | | | веќе видена

Еден од најчестите здравствени проблеми денес не само што има големо влијание врз нашата психолошка состојба, но се чини дека се манифестира во форма на физичка непријатност. Депресијата е најчеста форма на ментално растројство, и можеме да го наречеме нарушено расположение. Најчесто се карактеризира со недостаток на енергија, недостаток на нетолеранција, слепило, депресија и недостаток на самодоверба. Во прилог на психички симптоми, депресијата, исто така, може да се манифестира преку физички тегоби! Проблеми со спиење Депресијата може да влијае на телото, како и на нашиот ум. Проблемите со спиењето, како што се несоница или немирен сон, се чести кај депресивни луѓе. Ова на крајот резултира со хроничен замор, тромбоза и вкочанетост. Болка во градите Болка во градите може да укаже на проблеми со срцето, белите дробови или стомакот. Понекогаш болката во градите, исто така, може да биде симптом на депресија. Посетете го докторот за да не ги исклучувате срцевите или други физички проблеми, а потоа организирајте ...
сите 7 | | | веќе видена

Турскиот парламент го одобри продолжувањето на вонредната состојба за уште три месеци. Тоа значи дека парламентарните и претседателскиот избори, што турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги најави за јуни, ќе се оддржат за време на вонредната состојба. Водечката турска опозициска партија, претходно денеска повика да се стави крај на вонредната состојба во земјата, којашто беше воведена по неуспешниот воен удар во јули во 2016-та година. извор: Makfax
сите 101 | | | веќе видена

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, и канцеларката на германската влада, Ангела Меркел, се согласни дека конфликтот во Сирија не може да се реши по пат на војна. Двајцата разговарале телефонски, при што Курц истакнал дека мора да направат сѐ што можат за да спречат понатамошна ескалација во Сирија. Според него, сега е време да се поттикне дипломатски мировен процес. Двајцата ја споменале можноста за мерки за воспоставување доверба и дипломатска иницијатива за мирољубиво решение на конфликтите во Сирија. извор: Makfax
сите 28 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ја прими високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини. Од кабинетот на Иванов соопштија дека на средбата биле разменети мислења за актуелната политичка состојба во земјава, за процесот на европска интеграција, како и за клучните предизвици со кои се соочуваат регионот и Европската Унија. „Иванов ја поздрави обновената препорака на Европската Комисија за отворање на пристапни преговори со Македонија, истакнувајќи дека деблокирањето на интегративните процеси преку одредувањето на датум за почеток на пристапните преговори, позитивно ќе влијае врз реформските процеси и врз целата општествено-политичка состојба во Република Македонија. Двајцата соговорници констатираа дека доследното и заедничко придонесување во исполнувањето на реформските процеси, од страна на сите чинители во државата, ќе придонесе за европската иднина на Македонија“, соопшти Кабинетот на Иванов. Претседателот порачал дека позитивната препорака за отворање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Прво што ми падна на памет дека тоа ќе биде доктор... Денес е најголема балканска ѕвезда, ваква судбина Баба Ванѓа и предвидеТаа отишла кај слепата видовита баба Ванѓа, која и ја предвиде иднината. Лепа Брена своевремено ја посетила баба Ванѓа, кај која одеа бројни јавни личности кои сето тоа го држеа во тајност "Ќе се омажиш за човек во бело. Ќе живееш во складен брак, но само ако не избереш сопруг странец". Прво што ми падна на памет дека тоа ќе биде доктор, бидејќи мојот татако беше медицински работник, па тоа некако ми дојде прво што ми падна на памет. Бело одело, бела униформа", рекла Брена. "Не бев многу одушевена, бидејќи неможев да замислам да патувам по светот, а тој да работи во некоја болница. Подоцна сватив дека бел спорт е тенисот, има бела униформа", раскажува Брена. "Мислев дека ќе налетам на некој доктор, аптекар или можеби фурнаџија, а се појави тенисер во бел комплет", рекла пеачката. "Кога го сретнав Бобо, ми се бендиса неговата спонтаност и искрејност", вели Лепа Брена.
сите 13 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. На патниот правец Р 1308 Макази – г.п. Маркова Нога поради свлечиште кај м.в. Долги Рид сообраќајот се одвива по една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место поставена е соодветна сообраќајна сигнализација. извор: Makfax
сите 45 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, е назначен за прв потпретседател на Мрежата на асоцијации на локални самоуправи од Југоисточна Европа (НАЛАС), за 2018 година. Тој деновиве учествува на 13. генерално собрание на НАЛАС што се одржува во Брдо, Словенија. На генералното собрание се дискутираше за работата на НАЛАС во 2017 година, како и за работниот план за 2018 година, кога беше избрано и ново раководство со оглед на ротирачкото претседателство. На генералното собрание на НАЛАС учествуваат над 150 претставници од локалните самоуправи и асоцијациите на локалните самоуправи од цела Југоисточна Европа. Ќе се разгледуваат и актуелни политички теми за улогата и застапништвото на НАЛАС во контекст на стратегијата за проширување на ЕУ. Исто така, ќе се дискутира за улогата на локалните самоуправи во справувањето со бегалската криза и со бегалците во регионот, а ќе бидат направени и измени во статутот со кои ќе бидат нагласени активностите на оваа асоцијација за постигнување родова еднаквост. Во рамките ...
сите 18 | | | веќе видена

Ми рече дека се напила и дека не е во состојба да вози и дека ќе преноќи во хотел... Мојата жена имала прослава во фирмата, и како што рече, неможела да се извлече бидејќи требала да добие награда за најдобар работник... Останав сам во станот со близнаци од 6 месеци, рече дека брзо ќе се врати. Поминуваа часови, нејзе ја немаше, а тогаш во еден по полноќ ѕвони мобилниот. Ми рече дека се напила и дека не е во состојба да вози и дека ќе преноќи во хотел каде што е прославата. Се извини и ми посака добра ноќ, меѓутоа... Беше навистина пијана, толку пијана што не ја прекина врската, а потоа се слушна. "Кој ќе биде прв, директорот или шефот, или и двајцата заедно ќе влезете", ги прашала а потоа онака како "камењарка" се насмеала. Неможев понатаму да слушам и го фрлив телефонот. Од мака заплакав, а потоа слушнав тропање на вратата, а таа трезна и насмеана... "Будалетинко навистина ли помисли дека сум фукара и дека ќе те изневерам?" Иако не сакам шеги на своја сметка, сепак се израдував и ми беше драго што сето ...
сите 5 | | | веќе видена

Преговорите на Премиерот Заев за проширување на владејачкото мнозинство ја раздвижија атсмоферата во албанскиот политички блок. БЕСА на Гаши денеска на прес конференција потврди дека е на чекор пред фотеља на Илинденска но велат дека таму не го сакаат крилото на Касами, бидејќи како што велат, не сакаат меѓусебните спорови да ги внесат во кабинетот на Заев Во СДСМ не кријат дека преговараат и со Касами, но за епилогот се уште нема детали. Покрај БЕСА, извесен нов партнер на Заев е и партијата на Тачи. Проширувањето на мнозинството за партии од албанскиот етнички блок не предизвикува задоволство во Мала Речица. Партискиот лидер денеска не сакаше да коментира дали ќе ослободат некој од ресорите Од Мала Речица велат дека во моментов не се фокусирани на реконструкција бидејќи според нив, поважно е претходно да се реши спорот за името. Партиски извори брифираат дека Заев нов кабинет може да очекува дури до крајот на мај или почетокот на јуни, кога и ќе се знае каков ќе биде епилогот од преговорите со Грција. ...
сите 29 | | | веќе видена

Таа непланирано открива каква одлука донела кога наполнила 60 години. Сузана донела одлука кои многумина не го очекуваа. Водителката Сузана Манчиќ и покрај тоа што влегла во седмата децениа и понатаму важи за секс симбол, меѓутоа признава дека донела одлука кои многумина не ја очекувале. Иако изјавуваше дека повторно би се сликала за Плејбој, овој пат изгледа дека токму годините и пресудија да ја промени одлуката кога станува збор за жешки фотки. Таа непланирано открива каква одлука донела кога наполнила 60 години. Иако во јавноста се појави нејзиното домашно порно видео со бившиот сопруг, таа во оваа прилика открива дека не планира повеќе да се соблекува во јавноста. "Сега кога наполнив 60 години, си реков себеси дека повеќе нема да се сликам во бикини. Со 60 години тоа едноставно не е во ред. Еве млади девојки, па тие нека се сликаат", рекла водителката , а потоа додала дека нема повеќе да зборува и кога ќе се мажи, иако ја заинтригирала публиката, сепак открила дека тоа наскотро ќе се случи.
сите 5 | | | веќе видена

Поранешната водителка, сега вработена во министерството за култура, Нора Шакири, на кафе со сопругата на премиерот, Зорица Заева. Дамите биле заедно во ресторанот „Еквилибриум" во скопската населба Аеродром. И двете биле големи обожавателки на српскиот актер Иван Босиљчиќ, кој неодамна беше во Скопје, за да го најави претстојниот концерт. Покрај дружбата со Босиљчиќ, Зорица и Нора имале време и за заедничко кафе.
сите 9 | | | веќе видена

Препораките на Европската комисија за отпочнување преговори со Македонија и Албанија е „застрашувачки наивна", пишува германскиот весник „Билд". Коментаторот на весникот нагласува дека идејата за ширење на ЕУ е прекумерна и произволно креирана. – Комисијата на ЕУ сака да прими две нови балкански држави, Албанија и Македонија. Едноставно човек да не поверува. Со отсуство на свеста за сопствените грешки и без врска со реалноста, тоа е застрашувачки наивно, нагласува весникот во својот коментар. Смета дека ЕУ ниту денес не функционира како што треба и наведува дека 28-те земји-членки се премногу различни, додека нивниот заеднички именител е често пати премал за големите проблеми. – Романија и Бугарија се две земји, кои се примени, а не беа подготвени за тоа. Но по долгите преговори никој не смееше да ја повлече кочницата за опасност. Бриселските технократи на проширувањето во тоа може ја гледаат смислата на своето постоење. Но пристапите не смеат да си бидат цел сами за себе. Штетата ја трпи ЕУ: се повеќе луѓе ...
сите 60 | | | веќе видена

Бил хетеросексуалец, пред да почне да зема таблети Прегабалин, познати и под назив Лирика. Раскинал со девојката после шест месеци и се свртел кон мажите. Млад британец тврди дека станал хомосексуалец после пиење лекови против болки. После кршење на ногата при несреќа во картинг, почнал да пие лекови, поради кои, како што истакнал, ја променил сексуалната орјентација. Невработен Скот Пурди (23) бил хетеросексуалец и уживал во дружење со жените, пред да почне да зема таблети Прегабалин, познати и под назив Лирика. Скот рекол дека набрзо го загубил интересот за жените, па дури и раскинал со својата тогашна девојка со кој бил шест месеци во врска, пишува Дејли мејл. - Забележав дека либидото ми падна и дека ми е потребно машко внимание. Со девојката бев во врска шест месеци и никогаш не ме привлекувале мажи, но после земање на Прегабалин повеќе не ми беше привлечна. И реков дека незнам што ми се случува, ми се допаѓаат мажи и дека неможеме повеќе да бидеме заедно – рекол Скот и додал дека девојката добро го ...
сите 5 | | | веќе видена

ДОМ ја поздравува препораката од ЕУ за започнување преговори за членство. Од партијата велат дека препораката претставува заслужен и очекуван поттик за Македонија по двегодишниот застој и можност и за собирање сила за спроведување на реформи во насока на демократско, праведно и просперитетно општество. „Препораката е најава за убави работи што ги очекуваат европски ориентираните граѓани. Се надеваме дека во јуни конечно ќе добиеме и датум за отпочнување на преговорите, а потоа и ќе ги водиме, со многу ентузијазам и енергија, во интерес на граѓаните на Република Македонија“, велат од ДОМ. Во соопштението се додава дека би било погубно за нас, но и за ЕУ, ако бидеме повторно оставени на слепиот колосек со осмата препорака. извор: Makfax
сите 2 | | | веќе видена

Заев правеше лажна и мордбидна политичка пропаганда со Монструм, најчесното нешто што може да го направи е да си даде оставка, порача попладнево лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Еве ја неговата порака: 12.04.2012, Велики четврток, Смилковско езеро. На оваа дата и место, пред 6 години свирепо беа убиени Филип Славковски (18), Александар Наќевски (18), Цветанчо Ацевски (18) и Кире Тричковски (20) од Радишани и Борче Стевковски (45) од Црешево. Ова грозоморно петкратно убиство ја зави Македонија во црно. На местото каде тогаш беа убиени Филип, Александар, Цветанчо, Кире и Борче, денес има изградено црква „Светите Четириесет Маченици- Младенци" и два обелиска кои вечно ќе го означуваат споменот за сите петмина, но и ќе сведочат за масакрот кај Смилковско езеро. Обдукцијата врз убиените покажала дека во нив е пукано од три типа огнено оружје, за што се најдени и чаури од три различни типа муниција, што наведува дека имало повеќе од еден извршител на чинот. Бурно прво рочиште откако СЈО го презеде ...
сите 186 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, од денеска до 21 април ќе престојува во официјална посета на Република Турција. Во придружба на претседателот на Собранието ќе бидат потпретседателот на Собранието на Република Македонија, Весел Мемеди; претседателот на Пратеничката група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Република Турција, Енес Ибрахим и членот на Групата за соработка, Јусуф Хасани. Во рамките на официјалната посета на претседателот на Собранието на Република Македонија, предвидени се билатерални средби со државниот врв на Република Турција и средби со Интерпарламентарната група за пријателство Турција – Македонија и со турско-македонскиот бизнис совет. извор: Makfax
сите 102 | | | веќе видена

Процесот со кој се ослободуваат убијци на децата од Смилковското езеро преставува исполнување на Тиранската платформа од страна на Зоран Заев и власта. Имаме монструозно поигрување со судбините на родителите на свирепо убиените деца. Но исто така има и транскрипт во кој еден од родителите на децата признава дека оние кој се дел од судскиот процес се и учесници во грозоморниот чин. Заев и власта си поигруваат со трагичната судбина на семејствата на убиените деца кај Смилковското езеро. Зоран Заев е човекот кој креираше надежи кај родителите, сега молчи. Зоран Заев треба да си поднесе оставка. Нема поголемо лицемерие од тоа да им се покажуваат пораки од комуникацијата на Невзат Бејта со обвинетите за масакрот, на мајките и татковците на убиените момчиња, а истиот Невзат Бејта да биде поддржуван на избори од СДСМ. Вчерашните искази на родителите на убиените момчиња покажаа на целата јавност каков карактер е Зоран Заев. Кога тој може да манипулира со ваква трагедија и да лаже луѓе кои изгубиле се, не треба да ...
сите 186 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска соопшти дека на 24 јуни во Турција ќе се одржат предвремни претседателски и парламентарни избори. Објавувајќи ја одлуката, Ердоган рече дека Турција итно треба да се префрли на извршно претседателство. Следните парламентарни и претседателски избори требаше да се одржат во ноември 2019 година. Турција се префрла од парламентарен систем на претседателски, во кој претседателот ќе има поголема моќ. Измените ќе стапат на сила по изборите.
сите 116 | | | веќе видена

Сите подготовки за голема војна на Блискиот Исток се направени. Нова власт има Русија, наскоро избори и нова власт во Турција, и штом помине Светско првенство во фудбал и Русија ја наплати инвестицијата, воените игри можат да почнат. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави предвремени избори на 24 јуни, повеќе од една година порано од планираното, велејќи дека итно се потребни за земјата да се направи преминот на извршно претседателство. Кој и да победи ќе има вонредни овластувања по референдумот минатата година, кој ја претвори Турција во претседателска република наместо парламентарна. Ердоган рече дека тој ја донел одлуката откако се консултирал со шефот на Партијата за националистичко движење (МХП), Девлет Бахчели, кој еден ден претходно ја спомна можноста за предвремени избори. Предвремените парламентарни и претседателски избори беа очекувани во ноември 2019 година. Ердоган формираше формален сојуз со МХП за борба на изборите, што му помогна на неговата Партија за правда и развој (АКП) да го ...
сите 117 | | | веќе видена

next