Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, постигнал договор со Африм Гаши тројцата пратеници од неговото крило на БЕСА да ја поддржат владата, објави Телма. Исторвремено, Заев е близу до договор за проширувањето на владата и со крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами, кое контролира двајца пратеници. Од СДСМ најавуваат дека за поддршка од петте пратеници на БЕСА ќе отстапат еден ресор, па останува да се види кое крило кој ресор ќе го добие.
сите 76 | | | веќе видена

Секоја диета и начин на слабеење подразбира и пиење доволна количина вода, а според оштата пресметка, дневно се препорачуваат осум чаши вода или два литра. Но, ако сакате да ги зголемите шансите за слабеење и диетата да биде успешна, мора да ја земете предвид и својата телесна тежина, односно според бројот на килограми треба да одредите колку вода дневно мора да пиете. Успешноста на диетата се зголемува со внесување на доволно количина вода, но пред тоа мора точно да ја одредите вашата тежина. 60 килограми – 2 литри вода 65 кг. – 2,1 литар вода 70 кг. – 2,3 литри вода 75 кг. – 2,5 литри вода 80 кг. – 2,6 литри вода 85 кг. – 2,8 литри вода 90 кг. – 3 литри вода 95 кг. – 3,2 литри вода 100 кг. – 3,3 литри вода 105 кг. – 3,4 литри вода 110 кг. – 3,6 литри вода 115 и повеќе кг. – 3,7 литри вода Пред секој оброј пијте две чаши вода од 2,5 литри. Наутро и навечер пред спиење пијте две големи чаши вода. Во водата може да додадете лимон.
сите 38 | | | веќе видена

Со измени на Законот се предвидуваат нови давачки за спортските обложувалници кој за еснафот се порака дека Владата сака да му стави крај на обложувачкиот бизнис во Македонија. Државата планира со новиот закон да го задолжи обложувалниците покрај актуелните давачки да плаќаат дополнителни 1600 евра за секое уплатно место, што според Асоцијацијата на спортски oбложувалници е огромна давачка која ќе ги зголеми месечните давачки за 35 до 40%. Паралелно со воведувањето на новата давачка, во предлог-законот се предвидува двојно до тројно зголемување на давачките за лиценци со воведување на принцип на дополнителни лиценци за секои нови 50 уплатно-исплатни места, зголемување на банковите гаранции од 300.000 евра на 500.000 евра, и тоа по поединечна лиценца, двојно зголемување на казнените одредби и жестоки нови надоместоци на име на проценка на ризик од Управата за финансиско разузнавање.
сите 10 | | | веќе видена

Метеоролозите издадоа предупредувања за временските неприлики во периодот што ѝ претстои на Европа. Во следните пет дена во Европа температурата на воздухот ќе биде поголема од просечната за ова време од годината, прогнозира „Север Ведер Јуроп" (СВЕ). Во Централна Европа и делови од Скандинавија ќе има до десет степени Целзиусови повеќе од просечните температури за ова време од годината. -Во поголем дел од континентот пристигнува многу топол период. Само во Скандинавија ќе биде поладно, но сепак потопло од просекот за ова време од годината, прогнозира СВЕ. За Балканот се најавува можност од бура и грмотевици, како и силен дожд и силни ветрови.
сите 19 | | | веќе видена

Швајцарската компанија Viking River Cruises бара работници на бродовите кои пловат низ Европа, а платата е до 2.300 евра. Кандидатите кои ќе ја добијат работата, можат да очекуваат швајцарски договор за работа кои на вработените ќе им биде загарантирана: плата, пензиски фонд, здравствено соигурување, детски додаток, два месеци работа и две недели платен годишен одмор. Оваа компанија бара работници за позициите: собарка, готвач, помошник и келнери. Во зависност од позицијата платата се движи од 1.150 до 2.300 евра.
сите 3 | | | веќе видена

На почеток изгледа лесно и едоставно за броење, но потоа станува се потешко. Оваа загатка целосно ги опкружи социјалните мрежи, а сите се трудат да погодат колку всушност има триаголници на сликата. Одговорите се различни, а не треба да се заборави дека освен оние големите, треба за да избројат и оние помалите. Пробајте да одговорите сами, а одговорот ви го пренесуваме ние, подолу.
сите 5 | | | веќе видена

Водителката Маријана Станојковска не чекаше долго и при првите сончеви зраци замина на плажа, максимално да го искористи времето. На својот Инстаграм профил објави фотографија во костим за капење покрај песочната плажа и го најави летото кои ни претстои. Погледнете: Vitamin D #intotheblue A post shared by MARJANA STANOJKOVSKA
сите 3 | | | веќе видена

Ограничениот сообраќаен режим во Скопје го парализираше сообраќајот. Башка реконструкцијата на булеварот која се прави кој знае зошто по 100-ти пат на раскрсницата на Симпо, создава сообраќајни чворови, нервози, гужви и колапс на главната сообраќајна артерија во градот. Вака во моментов изгледа Партизанска.
сите 22 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, денеска одржа прес-конференција на која соопшти дека земјава и официјално добила безусловна препорака за членство во Европската Унија. Сепак, тој нагласи дека Македонија се уште има проблеми кои мора да бидат решени. „Ние како Влада, уште од самиот почеток сме транспаренти и не криеме дека се уште постојат проблеми. Од Европската Комисија конкретно истакнаа дека проблемите кои се присутни во економијата, безбедноста, јавната администрација и како и проблемите со корупцијата мора да бидат решени“, рече Заев. Тој истакна дека ова е историски ден за земјата и дека државата е чекор понапред во европските интеграции, за кои вели дека најзаслужни се граѓаните. „Граѓаните избраа демократија, на фер парламентарни избори со изборот на оваа влада одлучија Македонија да се интегрира во ЕУ и НАТО што е можно побрзо. Тие ја имаат најголемата заслуга за ова постигнување“, истакна Заев. Премиерот додаде дека досега препораката од Европската Комисија беше замрзната поради политичката криза која ја ...
сите 145 | | | веќе видена

ЕУ сега тешко функционира со 28 земји, а како ли со... Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека ЕУ не треба да прима нови членки додека се интегрират и не спроведат реформи. Макрон, во обраќање пред пратениците на Европскиот парламент во Стразбург, рекол дека сака да го зацврсти Западен Балкан со европки проекти, но дека сега не е време за прием на нови членки. "Ќе го подржам проширувањето кога ќе почнеме да функционираме без проблеми и спроведување на реформи во нашата Европа", навел тој. Макрон рекол дека не сака Западен Балкан да се сврти кон Турција и Русија, но не сака ЕУ, која денеска тешко функционира со 28 земји, а утре со 27 членки, да реши дека може да прима нови членки по исти правила. Лидерите од Западен Балкан и ЕУ ќе се состнат следниот месе на Самитот на ЕУ-Западен Балкан, но минимални се шансите во најскотро време некоја од земјите на Балканотда се придружи на ЕУ. Инаку Јункер, кој кога и да дадеше изјави, секгаш му беа контраверзни по прашањето за велз на Западен Балкан во ЕУ, ...
сите 253 | | | веќе видена

Претставници од партијата Демократска Обнова на Македонија (ДОМ) беа на увид на падините на Јакупица во општина Чашка, на барање на планинари и екологисти од Велес, кои се загрижени поради уништување на животната средина. Притоа оттаму истакнуваат дека имале можност да се уверат оти планинскиот масив Јакупица е изложен на систематско опустошување од сечење на шумите. „Веќе со години се сече и државна и приватна шума до голосек, не водејќи сметка за обновување. Животната средина е сериозно загрозена и со фрлањето отпад во реките, особено во реката Тополка, која се влева во хидросистемот Лисиче, од кој се снабдува со вода Велес“, велат од партијата. Екипата од ДОМ се сретнала и со градоначалникот на оштина Чашка, Горан Стојановски, со кого се разговарале за начинот за надминување на проблемите. „Заеднички беше заклучено дека најефикасно и одржливо решение е прогласување на Јакупица за национален парк, со што би се обезбедила трајна заштита на животната средина и услови за развој на рурален и еко-туризам“, се ...
сите 10 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев одржува прес-конференција во Владата по повод извештајот на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Република Македонија во евроинтеграциските процеси. Попладнево еврокомесарот Јоханес Хан, презентирајќи го извештајот, соопшти дека ЕК препорачува земјава да ги почне преговорите за членство во Европската Унија. извор: Makfax
сите 44 | | | веќе видена

После пет години од инцидентот, Лазукиќ со нов пасош отишол во американската абасада за да бара нова виза... Во 2011 година уапсен е во Њујорк бидејќи во еден клуб физички го претепал црномуресто момче, инаку американски државјанин, После тоа пуштен е од затвор Лука и депортиран од земјата и трајно му забранет влев во САД. - На Лука доживотно му е забрането влез на територијата на Америка поради физички напад на државјанин на Амеика. Тој во 2011 година престојувал во Њујорк, каде што и инцидентот се случил. Тој една ноќ во пијана состојба го нападнал момчето, а причината била девојка која се нашла во друштво на тоа момче. Лука и пришол на девојката за да игра со неа, но таа го одбила . По вториот обид, момчето му се обратило на Лазукиќ инсистирајќи да се одалечи од нивната маса и да ја остави девојката, раскажува изворот. Лазукиќ, наводно во тамошната полиција поминал 48 часа, каде што потоа е депортиран во Србија, и изречена му е казна забрана за влез на таа територија. Упатените тврдат дека после пет ...
сите 100 | | | веќе видена

Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки денеска оствари работна средба со министерката за животна среднина и просторно планирање на Република Косово, Албена Решитај. На средбата се дискутираше за досегашната добра соработка помеѓу Македонија и Косово во областа на заштитата на животната средина, како и за резултатите од досега реализираните проекти и програми помеѓу двете држави. Притоа, двете страни разменија информации и искуства од повеќе области, меѓу кои заштита на природата, управувањето со отпадот, подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух, како и заштита на водите. „Разговаравме за природата и за прогласување на Шар Планина за национален парк. Косово тоа веќе го има, а наскоро ќе биде и кај нас. Се очекува соработка за оваа тема меѓу двете држави. Разговаравме и за проблемите кои се однесуваат на водите, за реката Лепенец и за проблемите со воздухот“, изјави министерот Дураки по средбата. Бидејќи двете држави имаат за цел членство во ЕУ, и двете страни искажаа ...
сите 13 | | | веќе видена

Ја прашувам власта дали во судовите ќе седат луѓе кои одредуваат законски мерки не по закон туку по личен анимозитет и допадѓање Аца Лукас вели дека нема да се откаже додека не го истера на чисто неговиот случај со сеуште законската жена Соња Вуксновиќ. Соња Вуксановиќ на 2 септември 2017 година во полиција пријавила дека Аца Лукас ја претепал во станот, после вербална расправија која ја имале. Соња после тоа ја затекнеле во Ургентниот центар, каде тврдела дека има видливи повреди на нозете. Аца Лукас тврди дека не ја ни допрел туку таа по него фрлала со предмети од кујната. Сепак Лукас во Третото јавно обвинителство на 3 септември ја признал вината се со цел како што рекол да не оди во притвор додека го дочека судењето. Меѓутоа, откако Лука Лазукиќ, сопругот на Наташа Беклавац, е пуштен да се брани од слобода веднаш по сослушувањето во полиција, Лукас збеснал и прашал во што е разликата меѓу нив двајцата, освен во тоа како што тој тврди Соња не ја ни пипнал. - Сите кој го знаат мојот сличај и за кој јас и ...
сите 100 | | | веќе видена

Со измени на Законот се предвидуваат нови давачки за спортските обложувалници кој за еснафот се порака дека Владата сака да му стави крај на обложувачкиот бизнис во Македонија. Државата планира со новиот закон да го задолжи обложувалниците покрај актуелните давачки да плаќаат дополнителни 1600 евра за секое уплатно место, што според Асоцијацијата на спортски oбложувалници е огромна давачка која ќе ги зголеми месечните давачки за 35 до 40%. Со новите предложени измени во Законот за игри на среќа и за забавните игри, апелираат од АСОМ, бизнисот ќе им стане невозможен. „Членките на оваа асоцијација вработуваат околу 3.000 луѓе и преку 1.500 лица индиректно заработуваат од нашата индустрија. Соочени со претходно најавените зголемени лиценци, гаранции, казни и воведеното минимално растојание од образовните установи, најмалку 30 отсто од нашите објекти ќе треба да се затворат, а тоа значи помалку вработени околу 1.000 лица. Тоа значи дека и приходите што од нашите компании се слеваат во Буџетот на РМ ќе се намалат ...
сите 13 | | | веќе видена

Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел телефонски разговарале за ситуацијата во Сирија и контроверзниот балтички проект за гасовод. Путин упатил критика за воздушните напади врз Сирија спроведени минатата недела од страна на САД, Британија и Франција. Тој, според соопштението, на Меркел и порачал дека нападите биле чин на агресија со кои се прекршила повелбата на ОН и им задале удар на напорите за ставање крај на конфликтот во Сирија. Путин и Меркел разговарале и за проектот Северен Тек 2 кој треба да пренесува гас од Русија преку Балтичкото море до Германија.
сите 28 | | | веќе видена

Германија има специјална посредничка улога, што и овозможува да „го држи отворен прозорецот за диалог" со Русија, посветен на обнова на мировниот процес во Сирија, изјави денеска во Берлин германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас. – Треба да го искористиме овој момент за да го придвижиме политичкиот процес. Во тој дијалог неопходна ни е и Русија, изјави Маас на заедничка прес-конференција со канадскиот премиер Џастин Трудо, кој денеска престојува во посета на Германија. Маас најави дека можностите за деблокирање на сирискиот мировен процес ќе бидат една од темите на средбата на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Групата седум најразвиени држави во светот (Г-7), што претстојниов викенд ќе се одржи во канадскиот град Торонто.
сите 23 | | | веќе видена

Од 1 мај 2018-та година функцијата генерален директор на Пивара Скопје ќе ја извршува Владимир Косијер. Тој на оваа позиција доаѓа по Јован Радосављевиќ, кој со оваа редовна организациска промена е унапреден на позицијата генерален директор на операциите на „Coca-Cola HBC“ во Романија. На позицијата генерален директор на Пивара Скопје, Владимир Косијер доаѓа од Украина каде во изминатите пет години ја извршуваше функцијата менаџер за продажба на „Coca-Cola HBC“ за пазарите на Украина и Молдавија. Благодарание на неговото лидерство, фокусот кон потребите на потрошувачите и мотивацијата на тимот со кој раководел, компанијата остварила рекордни резултати во продажбата и задоволството на потрошувачите, за што сведочат голем број освоени меѓународни награди и признанија во рамки на „Coca-Cola HBC“ групацијата. „Навистина со големо нетпрение очекувам и се радувам што ја преземам функцијата генерален директор на Пивара Скопје. Компанијата има одлична репутација во Групацијата како резултат на нејзините успеси и ...
сите 5 | | | веќе видена

„Наместо властите да се знимаваат и да размислуваат за воведување на што повеќе патарини, подобро ќе биде да ги засукаат ракавите и да го направат она што уште пред многу години требаше да се направи, да се воведе еднократен паушален надомест за користење на автопатите без ограничување, кој овозможува тоа да го правите за време од 7 или 10 дена, еден месец или цела година, како што е во Швајцарија“, велат од Граѓанско демократската унија. Нивното соопштение доаѓа како реакција на најавата дека од Скопје до Гевгелија наместо три ќе има пет патарини. ЕКОНОМИЈАГДУ: Да се воведе еднократен паушален надомест за користење на автопатите без ограничувањеОбјавено пред 11 минута - 17 април, 2018Од Mak Fax Наместо властите да се знимаваат и да размислуваат за воведување што повеќе патарини, подобро ќе биде да ги засукаат ракавите и да го направат она што уште пред многу години требаше да се направи – да се воведе еднократен паушален надомест за користење на автопатите без ограничување, кој овозможува тоа да го правите ...
сите 4 | | | веќе видена

next