ВМРО-ДПМНЕ преку сооопштение обвинува дека непотизмот и корупцијата станале заштитен симбол на, како што ја нарекуваат власта, криминалниот картел. Опозицијата смета дека целта на премиерот и луѓето околу него е лично богатење, па затоа менуваат закони со кои се ослободуваат од давачки фирмите на вицепремиерот Кочо Анѓушев или на истите, како што тврдат, им се даваат милионски тендери. „Вицепремиерот доаѓа на функција со долгови од 26 милиони евра кои мора да ги враќа. Со секој изминат ден станува јасно како Заев вози мотори вредни десетици илјади евра кои ги нема никаде во имотниот лист. Не е проблем фирмите на Заеви да купуваат екстра луксузни мотори кога власта им овозможува да купуваат имоти и компании по багателни цени. Станува јасно зошто ги нема колоните на млади кои брзаат да се вратат во Македонија. Работните места во земјава се резервирани за децата на функционерите од владината коалиција. Според СДСМ нема подобар кадар за во ЕЛЕМ од ќерката пратеникот, Талат Џафери и советникот во министерството ...
сите 116 | | | веќе видена

Таткото на убиеното момче Александар, во масакрот кај Смилковци, денеска на судското орчиште за Монструм побара од судот јавно да се објави чии се петте телефонски броеви кои се заведени како државна тајна, а комуницирале со сега обвинетите во случајот Монструм. - На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден помеѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи, вели тој, пренесе Фокус Бара Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница за да се соочи со родителите. - Исто така, Заев ни рече дека Опел Омегата, или возилото со кое се превезувале извршителите е на МВР. Заев не ни исполни многу ветувања, ни ветуваше дека ќе се дознае вистината, но тоа не се случи. Тој со доказите што ги поседува манипулира и уценува, истакна Наќевски ...
сите 326 | | | веќе видена

Весникот „Њујорк тајмс“ и магазинот „Њујоркер“ синоќа ја добија Пулицеровата награда за известување од јавен интерес. Тие ја добија наградата за нивното известување за холивудскиот скандал со продуцентот Харви Вајнштајн, кој е обвинет за сексуално вознемирување. Нивните извештаи го поттикнаа движењето „Me too“ против сексуално злоупотребување и во други дејности, освен филмската. Одборот за доделување на наградата ја опиша работата на новинарите кои го разоткрија Вајнштајн како експлозивно, влијателно новинарство кое разоткрило моќни и богати сексуални злоставувачи. „Њујорк тајмс“ заедно со „Вашингтон пост“ добија награда за известувањето за наводната руска вмешаност во американските претседателски избори во 2016 година. Пулицеровата награда е најпрестижно признание во американското новинарство, а ја воспоставил издавачот Јозеф Пулицер. Првпат е доделена во 1917 година. извор: Makfax
сите 7 | | | веќе видена

Кинеската економија расте со годишно темпо од 6,8 отсто во првиот квартал од годината, во споредба со истиот период лани, според официјалните податоци, кои ги надминуваат прогнозите за тој период, објави Би-Би-Си. Бројките за раст за периодот јануари-март, кои биле цел на Пекинг за годишен раст во 2018 година, се над предвидените 6,5%. Податоците покажуваат издржливост во втората по големина економија во светот, потпомогната од силната побарувачка на потрошувачите. Но, сепак останува загриженоста за зголемувањето на долговите. Владата се бори да го одржи балансот со долговите без да го наруши растот. Кинескиот економист во „Нордеа банк” во Сингапур, Ејми Чуанг, ги опиша податоците за растот во првите три месеци како “цврсти”, но исто така соопшти дека има знаци дека позитивниот импулс слабее, најверојатно поради опаѓање на пазарот на станови. извор: Makfax
сите 22 | | | веќе видена

Општина Гази Баба започнува со градежните активности за реконструкција и изградба на нови улици во општината. Oд општината информираат дека градоначалникот Борис Георгиевски посетил повеќе локации, каде се во тек активностите. „Во н.м. Камник се прави реконструкција на улицата од бул. „Александар Македонски“ до влезот на стрелиште Камник, со должина од 516 метри и широчина од 5 метри. Градежните активности ги изведува фирмата „Бауер БГ“, соопшти прес-службата на Општина Гази Баба. Во следниот период предвидна е изградба на тротоар од страната на станбените згради. извор: Makfax
сите 4 | | | веќе видена

Филмот „Последните камбани“ кој својата премиера ја имаше на Светскиот филмски фестивал во Монтреал и воедно ја освои првата награда за најдобар краток филм, продолжува со нови фестивалски прикажувања. По неодамнешното учество во официјалната меѓународна конкуренција на Филмскиот фестивал во Силхет, Бангладеш, овој месец, следува негово прикажување на овогодинешниот Скопје филм фестивал, а потоа и на фестивалот на нем филм кој ќе се одржи во Медисон, во сојузната држава Висконсин, САД. Фестивалскиот живот на „Последните камбани“ продолжува и со официјалната, меѓународна конкуренција на Фестивалот на краток филм „Фастнет“, кој ќе се одржи од 23 до 27 мај во Шул, Република Ирска, а во меѓувреме потврдено е и учество на Меѓународниот фестивал на краток филм и анимација во Санкт Петерсбург кое започнува на 1 мај . Продуцентот на филмот, Гоце Кралевски информира дека во мометов се чека потврда за уште неколку нови фестивалски учества и промоции. „Многу се радувам на овој фестивалски живот на „Последните камбани“ ...
сите 81 | | | веќе видена

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска и утре престојува во дводневна службена посета на Берлин, кадешто учествува на Четвртиот Самит за енергетска транзиција и дијалог за обновливи извори во енергетска безбедност, во организација на германската Влада. Од кабинетот на вицепремиерот соопштија дека околу пладне, тој ќе има обраќање на денешната сесија „Придонес на обновливите извори во енеретската сигурност“, а ќе оствари и средби со министри за енергетика кои ќе присуствуваат на настанот. извор: Makfax
сите 39 | | | веќе видена

Не ја дочекале ни годишнината од брак Наташа Беклавац која не ни насетувала дека нејзиниот сопруг ќе ја покаже другата страна на својата личност, и тоа сами за еден месец од нејзиното пораѓање. Никогаш не се посомневала во него се до таа ноќ кога неко и шепнал дека треба да го погледа неговиот мобилен. Во последно време многу често останувал и до зори, што на Наташа тоа воопшто не и се допаднало, бидејќи сепак има мало бебе за кое и двајцата треба да водат гружа. Не ја дочекале ни годишнината од брак, што за Наташа секако е голем пораз. Што се однесува околу заедничкиот имот, тој не постои. Се што поседуваат е само на Наташа, освен неговиот мотор. Дури ни колата која ја вози е нејзина. Нема да има никакво право на куќата во Чањ, бидејќи ништо не вложил. Се беше беше готово кога тие двајца се венчале, вели изворот. Така да, ако дојде и до судска расправа за поделба на имотот единствено нешто кое без проблем што може да си го врати е секако моторот, четкичката за заби..., стои во кометарите на социјалните ...
сите 3 | | | веќе видена

Државните медиуми во Сирија известија дека изминатата ноќ системите за противракетна одбрана на сириската војска собориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор. Сириските противракетни системи одговорија на воздушни напади во подрачјето на Хомс чија цел била воената база Шејрат, а соборени биле десет ракети, пренесе државната сириска агенција Сана. Пентагон соопшти дека во тоа време немало американска воена активност. „Спутник“ објави дека сириската војска го потврдила нападот, додека агенцијата ДПА пренесува дека сириски воени извори ги демантираат информациите дека е извршен ракетен напад. Изворите за агенцијата рекле дека сириската противракетна одбрана се активирала рано денеска, но се покажало дека тревогата е лажна. Израел, кој ретко признава дека извршил воздушни напади, одби да ги коментира информациите за наводен напад во Хомс, оценува Би-Би-Си. извор: Makfax
сите 27 | | | веќе видена

Фрнација ќе издвои 50 милиони евра итна хуманитарна помош за Сирија, изјави претседателот Емануел Макрон по состанокот со група невладини организации во Париз. „Вечерва ги собрав невладините организации кои работат на терен во Сирија. Соочена со хуманитарна ситуација, Франција воспостави итна програма од 50 милиони евра“ наведе Макрон синоќа на Твитер. Средствата ќе бидат упатени кон невладините организации и агенции на Обединетите нации кои работат на терен во Сирија, вклучително и канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања, соопшти Елисејската палата, пренесе Ројтерс. Дваесетина невладини организации учествувале на состанокот со Макорн, меѓу кои и Црвениот крст и Кер. Според проценките на ОН, хуманитарна помош им е потребна на околу 13 милиони луѓе, меѓу кои шест милиони деца. извор: Makfax
сите 13 | | | веќе видена

Инспекторите за хемиско оружје денеска треба да влезат во Сирија, по наводниот хемиски напад, соопшти Русија. Меѓународниот тим се наоѓа во Сирија уште од саботата, но немаше дозвола за пристап до градот Дума. Нападот на 7 април, предизвика бомбашки напади врз сириската влада една недела подоцна од страна на САД, Франција и Велика Британија. Сирија негира дека имало било каков хемиски напад. Сириската државна телевизија утрово соопшти дека сириската одбрана одговорила на ракетните напади врз западниот град Хомс. Цел на ракетирањето била воената база Шејрат, пренесуваат сириските медиуми, без детали за тоа кој е одговорен за нападот. Според други извештаи од милициите на про-ирански Хезболах, сириската воздушна одбрана пресретнала три ракети чија цел бил воениот аеродром Думер, кој се наоѓа североисточно од Дамаск. Портпаролот на Пентагон соопшти дека во регионот во моментот нема американски активности. Израел, кој ретко признава дека извршил воздушни напади, одби да ги коментира овие напади, оценува ...
сите 152 | | | веќе видена

Американскиот претседател, Доналд Трамп, наредил одложување на новите економски сакнции, што требаше да бидат воведени врз Русија, а во неделата ги најави амбасадорката на САД во Обединтите Нации, Ники Хејли. „Вашингтон пост“ пишува дека по најавите дека санкциите ќе влијаат врз компаниите кои помагаат со опрема за извршување на хемиски напади во Сирија, Трамп одржал консултации со неговите советници за национална безбедност. Тој бил вознемирен што санкциите биле јавно најавени, бидејќи не се чувствувал сигурен оти постои потреба за наметнување на санкциите. Претставници на администрацијата на Трамп соопштија дека е мала веројатноста тој да одобри дополнителни сакции против Русија, без нова провокација од страна на Москва. извор: Makfax
сите 33 | | | веќе видена

За денеска во кривичниот суд е закажано рочиште за случајот „Монструм“ откако го презеде специјалното јавно обвинителство. На 19 февруари оваа година обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското Езеро добија доживотни казни затвор, за потоа Врховниот суд да утврди серија пропусти во водењето на постапките и да ги укине пресудите. По оваа одлука, предметот е вратен на судење од почеток. Највисокиот суд ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаки Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост, односно да не смеат да го напуштат градот во којшто живеат, а имаат и обврска двапати неделно да се јават во Основниот суд Скопје 1. Меѓународните потерници за Алил Демири и Африм Исмаиловиќ сè уште се активни, иако тие со години се на Косово. Тамошните власти го одбија барањето за екстрадиција бидејќи тврдеа дека не биле доставени доволно докази кои укажуваат на нивна вмешаност во случајот. На 12 април 2012 година покрај езерото, кај селото Смилковци рибари ги пронајдоа телата на ...
сите 337 | | | веќе видена

Бара старателство над ќерката, затоа што татко насилник и неможе да биде добар татко Наташа Беклавац повеќе несака да слушне за Лука Лазукиќ Пеачката на своите пријатели им рекла дека нејзиниот сопруг, со кој само пред два месеца добиле ќерка, е мртов за неа и се надева дека ќе заврши во затвор, поради физичкиот напад пред нивната двомесечна ќерка. Пеачката инаку и понатаму е под голем стрес. Уплашена е и комуницира само со ќерката, сестрата и родителите. Неможе да се смири и единствена утеха и се децата. Се обидува да ја заборави ноќта кога Лука изгубил контрола и физички ја нападнал откако му ги водела смс преписките со други жени. Таа со модрици и отоци во саботата дала исказ на полицијата, а тоа ќе го направи и следната недела. Беклавац несака да се сретне со Лазукиќ од адвокатите бара по хитно постапка. Исклучиво бара старателство над ќерката, од причина што татко насилник и неможе да биде добар пример за детето. Нејзиниот адвокат за Курир вели дека пеачката е уплашена и дека поради тоа ќе бара ...
сите 96 | | | веќе видена

Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија. Властите очекуваат земјата да добие безусловна препорака за членство во Европската Унија. „Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме. Важен ни е вордингот или зборовите во таа препорака, заради тоа што тоа е за нас или охрабрување или обесхрабрување, но не само за нас, важно е за граѓаните. Важно е за сите вклучени во реформските процеси. По оваа препорака, Македонија продолжува со реформите“, рече вчера премиерот Зоран Заев. И навистина, додаде тој, ако биде потврдено тоа што е сработено и добиеме кристално чиста препорака, тоа ќе биде дополнителна мотивација да продолжиме понатаму со реформите. Вчера, исто така, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, му го предаде на евроамбасадорот Самуел Жбогар финалниот фактографски извештај за реализација и имплементација на реформите од планот 3-6-9. „Реализиравме преку 90% од предвидените реформи во планот 3-6-9 и 100% од неговата ...
сите 196 | | | веќе видена

75 отсто Германци сметаат дека преседателот на САД Доналд Трамп е поопасен од неговиот руски колега Владимир Путин Повеќе жители на Германија (околу 75 отсто) сметаат дека преседателот на САД Доналд Трамп е поопасен од неговиот руски колега Владимир Путин, покажува анкетата на Институтот "Форца" које е нарачана од "Вијезе консулт". Одговарајќи на прашањето дали се плашат од Русија, 83 отсто Германци одговориче негативно, додека 17 отсто одговориле позитивно. Половина испитаници сметаат дека одговорни за пораст на напнатоста помеѓу Запад и Русија е на Америка, 25 отсто Русија, 7 отсто раководството на ЕУ додека 8 отсто сметаат дека сите се виновни. За постепено укинување на санкциите на Русија се изјасниле 55 отсто Германци, додека за дополнителни санкции 13 отсто. Анкетата е спроведена од 10 до 13 април. Во неа учествувале 2.025 полнолетни граѓани на Германија САД, Франција и Велика Британија изведоа во саботата ракетен напад на сириските владини објекти, во кои спрема нивно мислење, се употребувале за ...
сите 2 | | | веќе видена

Овде нема дрога, само пченка и грав, овде дрога не расте... Во ексклузивното издание на емисијата "Ќирилица", гостин на авторот и водител Миомир Мариќ му беше косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Тој во оваа емисија зборува за формирање на Заедница на српски општини, за војната, но и за многу други теми. Така Миомир Мариќ водител на емисијата "испука" помалку шеговито прашање: "Како тоа дрогата секаде предизвикува зависност, само на Косово независност". Харадинај на тоа му одговорил: "Овде нема дрога, само пченка и грав. Овде дрога не расте" – одговорил Харадинај. - Зар и во кабинетот немате? - Незнам, одете сами па видете дали има. Овде се живее тешко. Да ви кажам нешто, Србите кога работат во Швајцарија, тие живеат како Швајцарци. Но Албанецот не. Како мала заедница. Скоро сите пари месечно одат кај главата на семејството, па тој ги распоредува. Не ги троши парите таму туку купува одве имање и куќа за после педесет години да каже еве што сум спечалил.
сите 94 | | | веќе видена

Првата дама на Сирија живее во раскош, носи скапа гардероба и оди на егзотични патувања. Според медиумите не остава впечаток дека е сопруга на сирискиот претседател Башар ал Асад ниту пак дека земјата е во крвава граѓанска војна веќе седум години. Алма и Башар ал Асад и нивните три деца живеат богато и спокојно како и пред почетокот на војната, ако се суди според објавите на првата дама на Инстаграм. Сопругата на Асад која ја нарекуваат Прва дама на пеколот, е родена во Велика Британија, а судејќи по фотографиите што ги објавува за нејзините 230.000 следбеници, никој не би рекол дека живее во Сирија. Кога Асма се омажи за Асад во 2000 година, светот ја обожаваше. Ѝ даде на Сирија ново светло, а народот ја нарекуваше „принцезата Дијана на Блискиот Исток". Меѓутоа, мислењето за неа почна да се менува во 2012 година кога во документите што ги објави Викиликс беше откриено дека дала 350.000 долари за 130 нови парчиња мебел во време кога во земјата веќе неколку години жареше крвава граѓанска војна. Во мејловите ...
сите 10 | | | веќе видена

32 отсто мајки, немале сексуални односи и по неколку години... Истражување на порталот "Family Circle" за сексот, во кој учествувале 553 мајки на различна возраст, дошле до невероватни и шокантни резултати. Се покажало дека 32 отсто мајки, кои имаат постојан партнер и барем едно дете, немале сексуални односи и по неколку години. Но тоа не е крајот на лошата статистика. Дури 36 отсто жени откриле дека од последниот секс поминале неколку месеци, 27 отсто изјавиле дека се работи за неколку недели, а сами пет отсто имале секс во последните неколку дена. Стручњаците предупредуваат, дека иако жените се преоптеретени со обврски, што го отежнуваат уживањето во сексуалните активности, таквите паузи можат да бидат не само лоши за партнерот, туку и за здравјето и расположението. Ова неодамна го потврди и друго британско истражување, откривајќи дека барем еднаш неделно сексот да биде вклучен за среќен брак
сите 19 | | | веќе видена

Не им се плашам, чист сум како солза. Одговорно тврдам пред целата македонска јавност дека ниту еден денар не е потрошен незаконски. Жалосно е што се злоупотребуваат институциите за да градоначалникот Богоев има алиби за своето неработење. Оваа заедничка игра на Богоев е доказ за неговата безидејност кој за време на работа игра плејстејшн со другарите. Уште два живота да има, нема да го постигне мојот успех. Очигледно дека на некои сум ноќна мора, вели во изјава за „Независен весник" ексградоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски. Од неговиот наследник, тој денеска беше прозван дека незаконски трошел буџетски средства, ја градел општинската зграда без соодветен проект, со многу субјекти со кои Општината финансиски ги помагала, не склучувал никакви договори, носел одлуки без неопходните согласности од Советот на Општината. Впрочем, тоа го утврди Државниот завод за ревизија кој самоиницијативно ја „чешлаше" Општината за периодот во 2016 година. -Ќе повторам, не им се плашам, ниту пак очекувам обвиненија од ...
сите 10 | | | веќе видена

next